Жорсткий карантин можуть ввести найближчим часом – інтерв'ю з Тимофієм Миловановим

Дослідження показує, що наступний спалах захворюваності COVID-19 буде на Одещині

Без карантину померло б до 140 тисяч українців. У Київській школі економіки провели дослідження, скільки українців можуть захворіти і померти від коронавірусної інфекції. Дослідження розглядає 81 сценарій, як може розвиватися епідемія COVID-19 в Україні. Моделі цього дослідження зараз використовує Міністерство охорони здоров'я, щоб прогнозувати спалахи захворюваностів країні.

За яким сценарієм зараз рухається захворюваність в Україні, скільки українців можуть померти та чому скоро муситимемо вводити повторний жорсткий карантин – про це в інтерв'ю сайту "Сьогодні" розповів Тимофій Милованов, президент Київської школи економіки, міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України в 2019 -2020 рр.

До кінця року від вірусу загинуть від 2000 до 7500 осіб

- Київська школа економіки прогнозує три сценарії, як розвиватиметься захворюваність COVID-19 і скільки українців можуть загинути. Можете коротко розповісти про них і за яким сценарієм зараз рухається Україна?

- Насправді сценаріїв набагато більше. Це складна модель, яка базується на основі даних, які є сьогодні в Україні – кількість смертей, кількість важких і середньоважких випадків, скільки одужало і з якою швидкістю, скільки у нас є ліжок інтенсивної терапії і де вони. Всього розглядається 81 сценарій, залежно від того, як вірус розвиватиметься, в яких регіонах і в який час. І це залежить не тільки від самого вірусу, а й від поведінки людей – чи витримується дистанція, гігієна, чи дійсно бізнес обробляє поверхні щогодини. Всі ці сценарії залежать від маленьких, але важливих параметрів. Вчені намагаються зрозуміти, які зі сценаріїв важливіші і наскільки їх можна згрупувати, щоб говорити не про 81 сценарій, а про "зелений", "жовтий", і "чорний". І найбільшим композитним чи сукупним показником є сезонність. Цей індикатор пояснює: де, хто і як захворіє, скільки одужає і як швидко, скільки людей можуть померти.

0:00 / 34:06

І справді, є три групи сценаріїв – жовтий, чорний і зелений. Чорний – це сценарій, за якого немає жодної сезонності. Тобто незалежно від пори року поведінка вірусу, ймовірність захворюваності, передачі та кількість осіб, які заражаються через контакти від одного хворого, не змінюються. Цей сценарій – найгірший для нас. Він означає, що вірус влітку настільки ж агресивний, як і взимку.

Середній сценарій – жовтий – це коли кількість нових заражених від одного хворого падає на 20%.

І зелений сценарій – це оптимістичний сценарій, коли сезонність становить 60%. Тобто коли передача вірусу падає більш ніж вдвічі.

За різними сценаріями, буде різна кількість хворих і померлих.

Реальні дані, які ми сьогодні спостерігаємо в Україні, показують, що Україна рухається жовтим сценарієм. За найгіршого чорного сценарію, якби карантину не було взагалі, померло б 120-140 тисяч осіб. А за зеленим сценарієм, в умовах карантину, до кінця року мало загинути до 900 осіб. Ми вже бачимо, що пройшли цю цифру.

За жовтим сценарієм теж досить багато людей може загинути як без карантину, так і з карантином. За нашими оцінками, в умовах карантину від 2000 до 7500 осіб загинуть до кінця року. Скільки саме помре, залежить від того, як саме вводитиметься адаптивний карантин і наскільки правильно й чітко люди та бізнес дотримуватимуться правил поведінки. Поки ми бачимо, що люди не дуже дотримуються правил. Я також не впевнений, що весь бізнес контролює відстань в півтора метри між людьми, досить часто і добре обробляє поверхні, дотримується інших правила.

- Тобто ще можливий перехід до чорного сценарію, він залишається ймовірним?

- Чорний сценарій – це про агресивність вірусу. Ми в ньому точно не перебуваємо. Ми в жовтому, але наслідки можуть бути різними, залежно від поведінки людей, бізнесу та уряду – від 2000 до 7500 смертей. 7500 – це якщо ми не будемо дотримуватися вимог, коли ми нехтуємо своєю медичною безпекою і людей навколо нас. А 2000 смертей – якщо всі дотримуватимуться правил і карантин проводитиметься ефективно: не просто закрити область чи місто, потім відкрити, а використовувати дуже таргетований підхід – там, де спалах, вводити жорсткі обмеження, де немає спалаху – пом'якшувати обмеження, та однаково потрібно дотримуватися усіх вимог. Ми мусимо розуміти, що ігнорування правил – це людські життя.

Читайте також:Кількість заражених зростає: скільки хворих на COVID-19 зможуть прийняти лікарні

"Загальна кількість хворих становить не 40 тисяч, а 120-130 тисяч"

- Наскільки можна довіряти даним про захворюваність та смерті, які надає МОЗ?

- У цьому питанні приховано кілька питань одночасно. Наскільки достовірні дані результатів тесту? Наприклад, зробили тести, але чи всі передали в Центр громадського здоров'я? Або чи протестували померлу людину? Друге питання: наскільки наша система тестування виявляє усі випадки?

У будь-яких тестах є "помилка 1" і "помилка 0". Це коли, з одного боку, людина може захворіти чи померти від коронавірусу, а його не виявляють, тому що його не протестували або тест показав хибний негативний результат. Або навпаки – тест може виявити хворобу, коли її немає. Наприклад, людина могла померти від іншої хвороби, але у неї є вірус і він посилив хворобу чи взагалі вірусу немає, але тест був позитивний – таке теж може бути. Звичайно, всі хворі не виявляються, тому що всіх не тестують. Якби всіх тестували і кілька разів, тоді б ми могли сказати, що дуже точно знаємо насправді рівень захворюваності. Але наша модель дає можливість досить точно оцінити, скільки людей хворіють насправді. Найважливіший показник – це кількість смертей. Коли людина вмирає, то у неї є історія хвороби, проводиться тестування і, якщо необхідно, причину виявляє патологоанатом. Тобто причина смерті ідентифікується з великою ймовірністю. Модель орієнтується на те, що вона чітко і правильно показує кількість смертей. Коли ми говоримо про чорний, жовтий і зелений сценарії, то кількість смертей – це головний показник, на який ми орієнтуємося. Скільки осіб хворіють – важливо, але більшість людей можуть перехворіти й одужати не маючи симптомів. Найкритичніший – скільки осіб отримають ускладнення чи помруть. Тому модель має передбачати такі показники. І в ці показники модель потрапляє якісно.

Щодо захворюваності, то модель може показати, скільки людей захворіли після ослаблення карантину. Інкубаційний період – загалом два тижні, потім відбувається спалах. Ми знаємо, що певний відсоток переживає хворобу важко і є період, після якого вони одужують чи вмирають. Ми всі дані порівнюємо між собою і там, де вони не сходяться, модель дозволяє виявити, скільки хворих людей неправильно протестовані чи були тестовані взагалі. Дослідження показують, що виявляється тільки 30-40% всіх випадків. І загальна кількість хворих становить не 40 тисяч, а 120-130 тисяч станом на минулий тиждень. Цей показник 30-40% схожий на показник Китаю – там виявляли 31%, коли у них все почалося. Україна відносно в хорошому положенні. Наша система тестування добре працює порівняно з іншими країнами. Але, звичайно, завжди можна збільшувати кількість тестів.

- Чи порівнювали ви, як вірус поводиться в сусідніх країнах і в Україні?

- Так, це модель теж враховує. Коли ми робимо прогноз, скільки людей захворіє, чи буде спалах і яким чином на це потрібно реагувати, то модель враховує, що відбувається в інших країнах. Наведу два приклади, які показує модель. Ми йдемо за сценарієм Польщі і відстаємо на кілька тижнів. Тому ми можемо дивитися на Польщу, бачити, що там відбувається, робити висновки і бути на крок попереду. Хоча в останні тижні ми вже відхилилися від польського сценарію. Більш конкретний приклад на регіональному рівні – ми прогнозуємо спалах на Одещині. Ми прогнозуємо, що спалах буде на Одещині не стільки через туристів та невиконання правил, а тому, що в Молдові зараз великий спалах. Одещина розташована поруч. Це є для нас певною небезпекою, тому що спалах може передатися в Одесу, а через внутрішніх туристів поширитися Україною. Якщо не вжити жорсткіших заходів, щоб обмежити поширення вірусу на Одещині, то є велика ймовірність, що вірус розвезуть в ключові великі міста – Київ, Харків, Дніпро тощо. За цим треба стежити, посилити контроль виконання карантинних заходів в області та в місті Одеса. Це приклад, як можна і як потрібно застосовувати дану модель.

- У деяких областях показують низьку статистику і високий рівень тестування. Наприклад, в Херсонській області зайнятість ліжок в лікарнях – 1,4%, рівень тестування один з найвищих в країні. Схожі показники в Полтавській, Черкаській областях. Складається враження, що в деяких регіонах не показують реальну ситуацію, хоча досить давно запустили транспорт і потяги в ці регіони.

- Це нормально і можливо. Нас все ж 30-40 млн, залежно від того, як рахувати. Навіть якщо брати максимальну кількість хворих в 130 тисяч, то це 0,3% від населення. Це означає, що з 300 осіб буде один хворий. Ці хворі нерівномірно розподілені. Наприклад, в Києві може бути 30 хворих на 300, а в Полтаві – 1 на 10 тисяч. Якщо туди приїжджає 2-3 особи з Києва, то це питання, з якою кількістю людей вони зустрінуться, наскільки активно вони спілкуються. Якщо вони перебувають вдома і є симптоми, то особа йде на самоізоляцію, її тестують – тому в деяких областях немає великої цифри. Щоб вона з'явилася, потрібна або критична подія, або критична кількість людей. Наприклад, якщо в потязі буде не одна хвора особа, а 10 у кожному вагоні. І цей потяг зупиниться, люди підуть пити каву, один одному потиснуть руки і так весь потяг заразиться. А потім хворий сходить до церкви – так можна заразити все місто.

/ Фото: Міла Князька-Ханова, Сьогодні

Якщо таких речей не відбувається, то це добре, адже вірус поширюється повільно і в деяких місцях взагалі не буде спалаху. На рівні окремого міста складно передбачити ймовірність спалаху, оскільки це залежить від критичної події. А на рівні країни це можна прогнозувати – якщо у нас є 100-120 тисяч хворих, то ми знаємо, що наступного дня буде стільки.

Читайте також:"Виходить, ми звільняємо половину всіх лікарів?": Інтерв'ю Мовчан про медреформу і конфлікті зі Степановим

Карантин можуть посилити найближчим часом

- Жовтий сценарій передбачає введення повторного жорсткого карантину?

- Імовірність є і це може статися в липні, найближчим часом. Може таке бути, що карантин посилять. Коли динаміка захворюваності посилюється і ми бачимо спалах, тоді потрібно вводити обмеження. Це можна порівняти з інфляцією. Ми таргетуємо інфляцію (беремо під контроль), а не бігаємо за кожною ціною і говоримо, що ціна на хліб має бути такою, на гречку такою, а на масло саме такою. Замість цього ми говоримо, що загалом споживчий кошик приблизно має залишатися саме в тій ціні, можливо рости на 1-2% на рік. Така ж ідея з захворюваністю. Карантину не таргетує загальну кількість хворих за весь час, а таргетує відсоток на 100 тисяч осіб в кожен конкретний момент часу. І ми зрозуміємо, що якщо в регіонах, містах чи в селах кількість хворих на 100 тисяч більша критичного показника, то там будуть жорсткіші заходи. Зараз цей поріг становить 8 хворих на 100 тисяч. Далі треба дивитися на динаміку. Наприклад, якщо ви їдете в автомобілі з гірки на швидкості 40 км/год, то важлива не цифра 40, а швидкість, з якою автомобіль розганяється, бо можна набрати таке прискорення, що коли почнете гальмувати, то не зупините машину. Відповідно й тут, можливо в певному місті не 8 на 100 тис. населення, а три, але ми бачимо, що динаміка щодня зростає вдвічі. Тоді там вже треба вводити заходи. Десь може бути 9 на 100 тисяч, але динаміка захворювань зменшується.

- Тобто йдеться не про ймовірний всеукраїнський карантин, а на рівні регіонів чи міст?

- Так. Правильно навіть вводити карантин по містах, по селах. Вже були випадки, коли в селі багато було хворих і його закривали, і всередині села люди теж були на самоізоляції. Припустимо, 10% хворих жителів села перебувають на самоізоляції – хтось одужує, комусь потрібна госпіталізація – через два-чотири тижні ситуація нормалізується, нових випадків немає – тоді можна село відкривати. Заходи мають бути дуже цільовими, таргетованими за конкретною ситуацією, в конкретному населеному пункті. Тобто треба дивитися за групами людей, які живуть разом і можуть легко передати один одному вірус.

- Я так розумію, в таких умовах ми житимемо довго, оскільки поки немає даних, що вірус може піти.

- Зараз йде другий спалах і Україною, і світом. Поки немає вакцини чи вироблення імунітету у осіб, що перехворіли. Тому ця ситуація триватиме. Але, я думаю, люди не готові жити в жорсткому карантині. Люди не готові закритися вдома, тому треба готуватися до нової реальності – думати, як ми працюватимемо, вчитимемося, пересуватимемося, спілкуватимемося за умови, що ми приділятимемо багато уваги своєму здоров'ю і здоров'ю людей навколо нас.

"Карантин найбільше вдарив по бідних і по молоді"

- Як людям та бізнесу підготуватися до ймовірного посилення карантину та під нові умови?

- У кожного бізнесу своя ситуація. Деякий бізнес може працювати дистанційно, але не всі – більшість не може. Наприклад, візьмемо освіту. Спочатку був бум онлайн-освіти, але потім швидко з'ясувалося, що не всі задоволені – втрачається соціальна взаємодія, нетворкінг, навчання один у одного. Зараз багато університетів і шкіл планують вводити нову систему – синхронне навчання. Це коли частина людей перебуває онлайн, частина – всередині класу, і вони періодично чергуються. Це дає можливість дотримуватися дистанції в аудиторії. Але залишаються інші проблеми – як оцінювати результати навчання, якщо з'являється більше можливості списати? Нереально ставити п'ять камер над кожним учнем. Тому потрібні інновації в тому, як ми оцінюємо і тестуємо людей. Це складно, оскільки потрібно давати більше творчої роботи і викладачеві потрібно більше часу на перевірку.

Так само візьмемо ресторани. Більшість відреагували тим, що відкрили майданчики, але все це однаково не ті обсяги клієнтів. Хоча тут може й місто допомагатиме – створити умови, щоб було легше відкривати майданчики. Тому що хтось може відкрити майданчик, оскільки фізично є територія, а у когось – немає. Але це не може працювати вічно. І в жовтні це вже не працюватиме і потрібно знову вигадувати систему роботи без майданчиків. Ніхто не ходитиме до ресторану і не чекатиме, поки з'явиться місце, щоб витримувати дистанцію в півтора метри. Це теж складні системи замовлення, резервації, можливо, з'являться додатки, які дозволятимуть резервувати столики одночасно в багатьох ресторанах. Багато викликів на рівні організації та логістики.

/ Фото: Міла Князька-Ханова, Сьогодні

Є також психологічні виклики. Не всім легко працювати з дому, особливо в таких країнах як Україна. У розвинених країнах більше місця вдома, більше квадратних метрів на людину, а в Україні багато людей живе разом: в двокімнатній квартирі можуть жити троє-п'ятеро осіб. Якщо вони постійно поруч, то у них немає можливості повноцінно дистанційно працювати. Тому ми бачимо, що треба приділяти увагу психологічному стану й атмосфері в колективі. Потрібно допомогти людям справлятися зі стресом, викликаним зміною стилю життя. І у кожного свої проблеми – у когось вдома не все складається і людина ходила в офіс на роботу, у когось на кількох осіб один комп'ютер для роботи. Більшість таких речей та психологічні ефекти недооцінюються.

Далі є проблеми з економічною нерівністю. Карантин вдарив по людях, які бідніші. Це люди, які їздять на громадському транспорті, їхня робота може бути фізичною. Це люди, яким складніше адаптуватися. Коли закрили громадський транспорт, ті, у кого були машини, не зіткнулися з проблемою, як дістатися на роботу чи зустріч. І зазвичай у цих людей більше дому, більше місця і можуть навіть бути офіси в будинках. Вони можуть собі дозволити переплатити за товар чи послугу і оплатити доставляння. Карантин вдарив сильно по тим, хто бідніший, і це треба брати до уваги уряду і вводити підтримку.

Також криза більше б'є по молоді і тих, хто на початку кар'єри. Якщо я професор, політик чи експерт, то у мене вже є публічне ім'я і репутація. Коли всі офлайн зустрічі припинилися, то я можу відрити онлайн-лекцію чи написати колонку і мені це буде вигідно, тому що більше людей онлайн. А люди, які лише будують кар'єру, втрачають свою групу людей, з якими вони проводили офлайнові заняття. Або візьмемо, наприклад, вчителя танців. У нього є групи людей, які ходили на заняття. Тепер він не може проводити групові чи індивідуальні заняття. Він може організувати онлайн-заняття. Але якщо я буду вибирати онлайн-заняття, то краще виберу урок у чемпіона світу з Нью-Йорка чи найкращого викладача України. Отже, відоміші перейшли в онлайн і отримали більше клієнтів, ніж у них було раніше. Якщо до карантину люди вимагали фізичної індивідуальної зустрічі і у професіонала, і у початківця, і обидва проводили по 10 занять на день, відрізнялася тільки ціна, то тепер онлайн виглядає однаково і вони можуть тисячі людей вчити одночасно. Але ті, хто лише починає кар'єру, втратили своїх клієнтів. Тут теж потрібна певна підтримка для тих, хто починає кар'єру.

Україна карантин Милованов
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію