РАЦС чи нотаріус: українців чекає нова процедура одруження і розлучення

У Мін'юсті вирішили влаштувати весільний бум завдяки нотаріусам

Українців очікує нова процедура розлучення і одруження. У Мін'юсті пропонують передати це право від РАЦСів нотаріусам. Цю ідею вперше чотири роки тому озвучив Павло Петренко, а нинішній міністр Денис Малюська вже надав законопроєкт.

Аліна і Микола після чотирнадцяти років знайомства нарешті подали заяву в київський РАЦС. Справляти весілля будуть, мабуть, на терасі ресторану. Але сценарій ще не писали. Знають, що будуть у вузькому сімейному колі. Одне турбує закоханих: хотіли одружитися швидко, а їм призначили на 21 липня.

РАЦС чи нотаріус? Нова процедура одруження та розлучення

Черг немає, кажуть у відділі реєстрації. У 2020 році в столиці оформили шість тисяч шлюбів. Менше, ніж минулого року. Хоча карантин вже не заважає. Чекати місяць вимагає Сімейний кодекс. Негайно одружують тільки в особливих випадках.

"Якщо ви молоді батьки, у вас народилася дитина спільна, це причина реєструвати шлюб просто в день вашого звернення та подання заяви. Якщо за станом здоров'я чекати ви не можете, то теж можна зареєструвати. Або загроза для життя. Це може бути для військовослужбовців", – пояснює керівник РАЦСу Рада Дашутіна.

"Зрештою, швидке одруження практикується і нині. У нас є послуга "шлюб за добу". Потрібно заплатити кілька тисяч гривень", – говорить Денис Малюська.

Міністерство юстиції вже чотири роки дозволяє одружити за 24 години. Але проєкт досі експериментальний. А може стати нормою. Весільний бум вирішили влаштувати завдяки нотаріусам. Готують закон. Їм дозволять реєструвати шлюби.

"Нотаріус може задовольнити більше забаганок клієнта. Клієнтоорієнтованість – наша головна ідея в цьому разі", – говорить Денис Малюська, міністр юстиції.

У нотаріуса Ірини Петрової багато роботи. Довіреності, спадок, купівля-продаж. А тепер доведеться кімнату шукати для церемоній. Є магнітола – можна заграти Мендельсона. Є весільна черепаха. Значно легше з розірванням шлюбів. Його теж довірять нотаріусам. Тут головне – визначити дієздатність клієнтів, каже Ірина. Щоб дружина не привела розлучатися захмелілого чоловіка. Або навпаки.

"Якщо хтось буде, наприклад, напідпитку або не розумітиме значення своїх дій, то нотаріус відмовить", – говорить Ірина Петрова, нотаріус.

На таланти нотаріуса як психолога покладатися не будуть, каже міністр юстиції. Процедури шлюбу-розлучення пропишуть чітко. Щоб не було суперечок, наприклад, щодо майна або дітей.

"Повинна бути згода обох – і чоловіка, і дружини. У разі, якщо це ініціатива тільки одного з них, єдиний шлях розірвати шлюб – через суд. І друге. Якщо у подружжя є діти, нотаріусу воно має надати договір, де буде передбачено: з ким залишаються діти, як інший член подружжя матиме доступ до цих дітей, як він братиме участь у вихованні, яким буде розмір аліментів, як вони будуть виплачуватися", – говорить Малюська.

Якщо шлюби і розлучення – це лише плани, то інші зміни вже чинні. Правоохоронці стали ретельніше контролювати операції з землею та нерухомістю. А реєстраторів зобов'язали двічі підтверджувати свою особистість. У такий спосіб шукають так званих чорних нотаріусів.

Подвійна ідентифікація. В операціях з нерухомістю нотаріус тепер не просто ставить електронний підпис, а й підтверджує його мобільним телефоном.

"Ті, хто тривалий час чинив рейдерство, переписував власність і зловживав своїми правами, – ми їх вичистили з цього ринку. Ми цим займалися останні пів року активно. У нас близько шести тисяч нотаріусів працює. Вичистили ми в лютому 11 і плюс недавно ще кілька", – говорить Малюська.

Втім, загвинчування гайок – швидше виняток, ніж правило. Мін'юст планує ліквідувати інститут державних нотаріусів і віддати все приватним. Упевнений, що послуги від цього не подорожчають, зате свободи більше. Наприклад, важко уявити, щоб державні реєстратори когось одружили в лісі або на пляжі.

"Ми не виїжджаємо. У нас є можливість виїхати, якщо людина має медичні показники і не може фізично приїхати до відділу. Ми можемо виїжджати на реєстрацію шлюбу, якщо людина відбуває покарання", – говорить керівник РАЦСу.

А ось нотаріус Ірина Петрова могла б піднятися на борт яхти із шлюбної процедурою. Як це пропишуть в законі, ще не знає. Трохи сумнівається. Тому що для внесення до реєстру потрібен інтернет і принтер – надрукувати свідоцтво.

Нагадаємо, раніше експерти Інституту демографії та соцдосліджень ім. М. В. Птухи НАНУ називали середній вік, коли українці вважають за краще одружуватися і виходити заміж. Для жінок це 25 років, для чоловіків – 28. Шлюб у ранній молодості стає рідкістю.

А кандидат філософських наук, старший науковий співробітник Інституту соціології Національної академії наук України Наталія Лавриненко повідомила, що українці не стали рідше вступати в шлюб і багато розлучатися. За її словами, не все так погано зі шлюбом у країні.

РАЦС одруження розлучення
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Новости компаний
Купить плед из шерсти мериноса теперь можно удобно и легко. На выбор доступны изделия различного дизайна и стиля, главное выбирать качественный и то, что придется по вкусу. Нежный и пушистый плед с изящным рисунком станет прекрасным завершающим аккордом вашего постельного белья. Отдых под таким пледом не только очень приятный, но и благотворно влияет на весь организм: помогает при простуде, бронхитах, бессоннице, повышенном артериальном давлении, ревматиче...
Новости компаний
Клієнти «Донецькоблгазу» в жовтні отримуватимуть газ від ГК "Нафтогаз України" за ціною 5,5 грн грн/куб.м  і мають обрати нового постачальника блакитного палива до 1 грудня. Про це заявив директор ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" Максим Рабінович під час брифінгу у Донецькій облдержадміністрації. Він нагадав, що з 1 жовтня газопостачальна компанія «Нафтогаз України» стала постачальником «останньої надії» для клієнтів  «Донецькоблгазу», оскі...
Новости компаний
Осень - это идеальное время, чтобы заботиться о собственном здоровье, укрепить иммунитет и повысить защитные силы организма. Чтобы чувствовать себя на все 100% и свести к минимуму сезонные заболевания. Знали ли Вы, что Ваш организм ежедневно получает немалую дозу шлаков и токсинов, которые, откладываясь в организме, отравляют его и провоцируют различные заболевания. Добавьте к этому проблемы с экологией, ежедневные стрессы и переутомление, которые отражают...
Новости компаний
З 1 жовтня до 1 грудня ГК «Нафтогаз України», як постачальних «останньої надії» (ПОН), обслуговуватиме клієнтів ПАТ «Донецькоблгаз». Про це повідомляється на сайті компанії ГК «Нафтогаз України». В компанії зазначили, що ціна газу від постачальника «останньої надії» у жовтні становить 5,55 грн/куб.м з ПДВ та без вартості доставки (розподілу). Ціну газу на листопад ПОН оголосить наприкінці жовтня. Клієнти ПОН отримають платіжки за поставлений газ, де будуть...
Новости компаний
Многим из нас известно о волшебной способности антиревматического пояса лечить различные болезни спины, в том числе и ревматизм. Малоподвижный образ жизни, чрезмерные нагрузки на спину часто приводят к неприятным или даже болевым ощущениям в области поясницы и спины в целом. Лечебные пояса из шерсти животных могут значительно облегчить состояние при различных заболеваниях: радикулит, остеохондроз, защемление нерва, других заболеваниях, а также при растяжен...
Новости компаний
Технологии постоянно развиваются, они делают нашу жизнь комфортнее, безопаснее и интереснее. Медицина также не стоит на месте. Современный бесконтактный термометр для измерения температуры – это устройство, которое в скором будущем заменит все ртутные и электронные термометры в каждой семье. Почему ртутные и электронные термометры уходят в прошлое? Ртутные модели уходят в прошлое по нескольким причинам: неудобство измерения, его длительность, а также опасн...
Новости компаний
Одеяло из шерсти мериносов  на День защитника Украины - оригинальный и интересный подарок для Вашего любимого. Уже на следующей неделе, 14 октября мы будем праздновать День защитника Украины. В этот праздник большинство женщин поздравляют своих мужчин приятными подарками. Но что выбрать для своего мужа и чем порадовать защитника. Для мужчины лучше всего выбирать полезный и оригинальный подарок. Духи, часы, носки и нижнее белье - неплохо, но банально. А каж...
Новости компаний
Многие люди, выбирая часы, стараются найти такую модель, которая подчеркнет их индивидуальность. В Украине появились модные деревянные часы. Они выполнены очень стильно, качественно и привлекательно. Это аксессуар, который сможет подчеркнуть Вашу особенность и неповторимость. Подарив такой аксессуар на День Защитника Украины можно быть уверенным, что такой подарок запомнится. Важно, что есть возможность нанесения индивидуальной гравировки. Напишите особые...
Новости компаний
Лакомства пальчики оближешь: медовая сказка!   «Медові смаколики» (переходим на сайт по ссылке)— не просто интернет-магазин с вкусностями. Это целая корпорация непревзойденных медовых десертов. Дегустируйте в свое удовольствие, угощайте друзей и близких, делайте крутые подарки! Bon appétit, сластены! Мы предлагаем лакомства на любой вкус:  -сочный и полезный мед, в том числе перговый, с фундуком, кешью, мигдалем, семечками тыквы; -ореховый микс на меду; -к...