РАЦС чи нотаріус: українців чекає нова процедура одруження і розлучення

У Мін'юсті вирішили влаштувати весільний бум завдяки нотаріусам

Українців очікує нова процедура розлучення і одруження. У Мін'юсті пропонують передати це право від РАЦСів нотаріусам. Цю ідею вперше чотири роки тому озвучив Павло Петренко, а нинішній міністр Денис Малюська вже надав законопроєкт.

Аліна і Микола після чотирнадцяти років знайомства нарешті подали заяву в київський РАЦС. Справляти весілля будуть, мабуть, на терасі ресторану. Але сценарій ще не писали. Знають, що будуть у вузькому сімейному колі. Одне турбує закоханих: хотіли одружитися швидко, а їм призначили на 21 липня.

РАЦС чи нотаріус? Нова процедура одруження та розлучення

Черг немає, кажуть у відділі реєстрації. У 2020 році в столиці оформили шість тисяч шлюбів. Менше, ніж минулого року. Хоча карантин вже не заважає. Чекати місяць вимагає Сімейний кодекс. Негайно одружують тільки в особливих випадках.

"Якщо ви молоді батьки, у вас народилася дитина спільна, це причина реєструвати шлюб просто в день вашого звернення та подання заяви. Якщо за станом здоров'я чекати ви не можете, то теж можна зареєструвати. Або загроза для життя. Це може бути для військовослужбовців", – пояснює керівник РАЦСу Рада Дашутіна.

"Зрештою, швидке одруження практикується і нині. У нас є послуга "шлюб за добу". Потрібно заплатити кілька тисяч гривень", – говорить Денис Малюська.

Міністерство юстиції вже чотири роки дозволяє одружити за 24 години. Але проєкт досі експериментальний. А може стати нормою. Весільний бум вирішили влаштувати завдяки нотаріусам. Готують закон. Їм дозволять реєструвати шлюби.

"Нотаріус може задовольнити більше забаганок клієнта. Клієнтоорієнтованість – наша головна ідея в цьому разі", – говорить Денис Малюська, міністр юстиції.

У нотаріуса Ірини Петрової багато роботи. Довіреності, спадок, купівля-продаж. А тепер доведеться кімнату шукати для церемоній. Є магнітола – можна заграти Мендельсона. Є весільна черепаха. Значно легше з розірванням шлюбів. Його теж довірять нотаріусам. Тут головне – визначити дієздатність клієнтів, каже Ірина. Щоб дружина не привела розлучатися захмелілого чоловіка. Або навпаки.

"Якщо хтось буде, наприклад, напідпитку або не розумітиме значення своїх дій, то нотаріус відмовить", – говорить Ірина Петрова, нотаріус.

На таланти нотаріуса як психолога покладатися не будуть, каже міністр юстиції. Процедури шлюбу-розлучення пропишуть чітко. Щоб не було суперечок, наприклад, щодо майна або дітей.

"Повинна бути згода обох – і чоловіка, і дружини. У разі, якщо це ініціатива тільки одного з них, єдиний шлях розірвати шлюб – через суд. І друге. Якщо у подружжя є діти, нотаріусу воно має надати договір, де буде передбачено: з ким залишаються діти, як інший член подружжя матиме доступ до цих дітей, як він братиме участь у вихованні, яким буде розмір аліментів, як вони будуть виплачуватися", – говорить Малюська.

Якщо шлюби і розлучення – це лише плани, то інші зміни вже чинні. Правоохоронці стали ретельніше контролювати операції з землею та нерухомістю. А реєстраторів зобов'язали двічі підтверджувати свою особистість. У такий спосіб шукають так званих чорних нотаріусів.

Подвійна ідентифікація. В операціях з нерухомістю нотаріус тепер не просто ставить електронний підпис, а й підтверджує його мобільним телефоном.

"Ті, хто тривалий час чинив рейдерство, переписував власність і зловживав своїми правами, – ми їх вичистили з цього ринку. Ми цим займалися останні пів року активно. У нас близько шести тисяч нотаріусів працює. Вичистили ми в лютому 11 і плюс недавно ще кілька", – говорить Малюська.

Втім, загвинчування гайок – швидше виняток, ніж правило. Мін'юст планує ліквідувати інститут державних нотаріусів і віддати все приватним. Упевнений, що послуги від цього не подорожчають, зате свободи більше. Наприклад, важко уявити, щоб державні реєстратори когось одружили в лісі або на пляжі.

"Ми не виїжджаємо. У нас є можливість виїхати, якщо людина має медичні показники і не може фізично приїхати до відділу. Ми можемо виїжджати на реєстрацію шлюбу, якщо людина відбуває покарання", – говорить керівник РАЦСу.

А ось нотаріус Ірина Петрова могла б піднятися на борт яхти із шлюбної процедурою. Як це пропишуть в законі, ще не знає. Трохи сумнівається. Тому що для внесення до реєстру потрібен інтернет і принтер – надрукувати свідоцтво.

Нагадаємо, раніше експерти Інституту демографії та соцдосліджень ім. М. В. Птухи НАНУ називали середній вік, коли українці вважають за краще одружуватися і виходити заміж. Для жінок це 25 років, для чоловіків – 28. Шлюб у ранній молодості стає рідкістю.

А кандидат філософських наук, старший науковий співробітник Інституту соціології Національної академії наук України Наталія Лавриненко повідомила, що українці не стали рідше вступати в шлюб і багато розлучатися. За її словами, не все так погано зі шлюбом у країні.

РАЦС одруження розлучення
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Новости компаний
Карантин истощил наши кошельки, и многие люди сейчас ищут быстрых заработков за рубежом. Возможен ли выезд по безвизу на работу и в какие страны? Какую лучше выбрать вакансию, на что обращать внимание? Ответы на эти вопросы мы решили получить у специалистов одного из передовых кадровых агентств Украины Лидер ЛТД. Рекрутеры компании предлагают широкий выбор вакансий по безвизу для мужчин женщин или семейных пар. Преимущества сотрудничества с кадровыми агент...
Новости компаний
На улицах наших городов все чаще можно встретить людей, перемещающихся на электросамокатах. Не вольно возникает вопрос, почему этот вид транспорта приобретает все большую популярность. В чем секрет? Жизнь в больших городах не мыслима без передвижения, каждый сам выбирает каким образом ему доехать из точки А в точку Б. Если учесть, что в центрах крупных городов средняя скорость передвижения зачастую не превышает 15 км/час., то электросамокаты позволят перем...
Новости компаний
Как известно, основной залог успешного функционирования бизнеса - это постоянное движение. Мир не стоит на месте, все меняется с каждым днем. Чтобы «выжить», бизнес тоже должен двигаться, видоизменяться, приспосабливаться к новым условиям, потребностям рынка и его вызовам. Одним из эффективных способов оптимизации бизнес-процессов является аутсорсинг персонала, или кадровый аутсорсинг. Понятие «аутсорсинг», и собственно сам тренд, пришел к нам с Запада, бу...
Новости компаний
Как известно, красота - в мелочах. Благодаря разнообразным элементам ваше жилище приобретает незаурядную изысканность. Ведь именно мебельная фурнитура является важной составляющей в интерьере каждого дома, она не только создает атмосферу комфорта, но также играет важную функциональную роль в быту. Поэтому стоит отнестись серьезно к выбору фурнитуры, чтобы потом не пожалеть о покупке. В этом вам поможет Интернет-магазин kozak-zamki.com.ua. Компания "KOZAK"...
Новости компаний
Многие люди не могут обойтись в повседневной жизни без надежного и стильного рюкзака. Кому-то он необходим для учебы, кому-то – для работы. В нем размещают важные вещи, дорогую электронику, всевозможные аксессуары. Удобный рюкзак нужен и многим спортсменам. Например, велосипедистам. Современный антикражный рюкзак Bobby XD Design с сайта http://novinki.top/bobby – это стильный минималистический дизайн с несколькими цветовыми решениями. Есть модели для всех:...
Новости компаний
Современный дизайн интерьера в данный период развития дизайна и архитектуры уже не относиться только к какому-либо узкому стилевому направлению. Если раньше можно было сказать, что современные стили это лофт и минимализм, а классические, это что-то среднее между аристократией и немного устаревшей симметрией в формах и текстурах, то сейчас ситуация полностью изменена и понятие современный дизайн подразумевает работу как в более молодых архитектурных стилях,...
Новости компаний
Трускавецкая компания QTEK, которая занимается монтажом камер видеонаблюдения, охранных систем и пожарных сигнализаций, установила в Кирилловке несколько новых веб-камер. Она взялась за сложную и амбициозную задачу — закрепить суперсовременное видеооборудование на высоте 50 метров, с которой успешно справилась. Непрерывные онлайн-трансляции с камер доступны эксклюзивно на сайте Azov.UA.   Первая веб-камера — обзорная — установлена в центре поселка, на въе...
Новости компаний
Камера передает видео-изображение на Ваш смартфон или любое другое устройство. Вы можете видеть происходящее как в реальном времени, так и просматривать видеозапись позже. В чем плюсы ip камер? Представьте, что Вы уехали на работу и забыли: выключили ли утюг. Или волнуетесь о сохранности имущества во время отпуска. Во всех этих ситуациях Вас успокоят ip-камеры видеонаблюдения. Камеры легко устанавливаются на стене или на полке шкафа и передают информацию н...
Реклама
Трубы, которые создают систему подогрева пола, должны служить нам не менее 50 лет. Тем не менее, от нескольких факторов зависит их долговечность и эффективность. Вот почему так важен их правильный выбор. Принимая во внимание площадь, которую вы хотите обогреть, вы должны тщательно спланировать затраты и выбрать наиболее оптимальное решение для ваших условий и потребностей. Итак, каким критериям должны соответствовать трубы? Выгодно купить трубу теплого пол...