Пандемія і карантин: як змінилося українське суспільство

Менше третини українців вважають коронавірус серйозною загрозою для країни

Вже більше двох місяців вся Україна знаходиться на карантині. Тривала ізоляція вплинула не тільки на бізнес і економіку, процеси в державі, а й на самих людей. Сайт "Сьогодні" вивчив дані соціологів, які дозволяють оцінити, як змінилося суспільство в умовах пандемії.

Головні завдання під час пандемії – захист прав людини і допомога бідним

Нещодавно фонд "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва представив результати опитування про те, як змінилося громадянське суспільство в умовах пандемії і як тепер громадські організації справляються з новою реальністю.

Експерти відзначають, що карантин і пандемія не мали на суспільство такого сильного впливу, як війни і революції. А рівень громадської активності залишається в Україні на середніх позиціях.

"Якщо говорити про рівень громадської активності в Україні, то більшість опитаних оцінили його як середній. Насправді така оцінка зберігається досить давно, тому що такі опитування ми проводимо вже не один рік, і оцінка не змінюється. Але якщо дивитися ретроспективно, тобто істотний сплеск після 2014-го року, після цього показник суспільної активності зберігається приблизно на одному рівні", – зазначив аналітик "Демініціатив" Андрій Сухарина.

Половина опитаних (50%) погодилася з тим, що пандемія приножила в суспільстві те, що визначається як "соціальний капітал" – людські зв'язки, солідарність і взаємна довіра допомогли виробити навички та технології самоорганізації.

Читайте також:Як карантин вплинув на ставлення українців – результати дослідження

Крім цього, більшість погодилася і з тим, що боротьба з епідемією показала, що українці готові давати гроші на те, що вони вважають важливим (37%), і тільки 19% не погодилися з цим.

"Щодо активізації громадської активності людей: більшість опитаних сказали, що в рівній мірі можуть і погодитися з цим, і ні. Як на мене, це пов'язано з тим, що громадянська активність може бути різною. Зараз істотно менше традиційної громадянської активності – те, що можна зробити руками, ногами. Але вона перемістилася, в тому числі, в інтернет", – зазначив Сухарина.

На думку експертів і опитаних, зараз важливий напрям – захист прав і свобод громадян, захист соціально вразливих верств населення, а також боротьба з фейками. Фейки поширюються з небаченою швидкістю, особливо в інтернеті, соціальних мережах і месенджерах, через що негативна ситуація наростає.

"У порівнянні з 2018 роком спрямованість на захист прав і свобод дуже сильно збільшилася, а ось на допомогу бідним – впала. У 2018 році 60% вважали пріоритетом допомогу бідним, а зараз тільки 45% опитаних назвали це пріоритетом своєї діяльності", – каже Олена Злобіна, доктор соціологічних наук, завідувач відділом соціальної психології Інституту соціології НАН України.

У той же час експерти відзначають, що кількість пожертвувань і обсяги допомоги бідним не скоротилися, а допомагати тим, хто цього потребує в умовах карантину, почали навіть ті, хто не робив цього раніше.

Володимир Шейгус, виконавчий директор ІСАР "Єднання", розповідає, що зараз створюється багато місцевих фондів і організацій, щоб протистояти пандемії і вірусу.

"Зараз запускаються ті механізми, які будуть працювати і в майбутньому. І в майбутньому ми зможемо реагувати на ці виклики, які бачимо зараз. Наприклад, фонд "Стоп Вірус" у Вінниці вже зібрав більше 4 млн грн на допомогу нужденним і лікарням", – каже Шейгус.

Аналітики пояснюють, що громадський сектор і громадські організації більш гнучкі і справляються з викликами набагато швидше, ніж офіційні державні структури.

У 74% українців не вистачить заощаджень більше, ніж на місяць

Карантин вплинув і на добробут, а також на емоційний стан українців. Так, згідно з даними опитувань дослідницької компанії "Градус", 15% українців стверджують, що опинилися на межі виживання через карантин, 21% відчуває сильні фінансові труднощі, а ще 38% відчувають певні фінансові труднощі.

Крім цього, 63% опитаних українців ходять на роботу. 74% респондентів заявили, що фінансових заощаджень у них вистачить не більше ніж на місяць, у 16% опитаних заощаджень вистачить на 3 місяці, і лише 5% відповіли, що заощаджень у них більш ніж на півроку.

 • / Фото: Сьогодні
 • / Фото: Сьогодні
 • / Фото: Сьогодні
 • / Фото: Сьогодні
1/4

Що стосується емоційного стану українців, то домінуючими емоціями виступає тривога (37%), надія (37%) і невпевненість (35%). 15% сильно нервують через ризик заразитися коронавірусом, а 50% скоріше не переживають через це.

Але зате основними страхами українців залишаються: побоювання, що можуть заразитися їхні близькі (68%), страх через відсутність належної медичної допомоги (48%) і страх, що економічна ситуація в країні суттєво погіршиться (37%).

Проте з кожним тижнем знижується кількість тих, хто вважає коронавірус серйозною проблемою для жителів України. Якщо порівнювати з початком травня, то цифри знизилися з 35% до 29%. А ось відсоток тих, хто вважає коронавірус серйозною загрозою для економіки, залишається стабільно високим – 70%.

До слова, карантин не змінив ставлення з близькими у більшості опитаних (69%), а ось 14% відповіли, що відносини тільки покращали. На карантині українцям найбільше не вистачає зустрічей з друзями і родичами (43%), прогулянок на природі і по місту (42%), грошей (42%), живого спілкування (37%) і приємних емоцій (31%).

 • / Фото: Сьогодні
 • / Фото: Сьогодні
 • / Фото: Сьогодні
 • / Фото: Сьогодні
1/4

Цікаво, що у 22% опитаних абсолютно не змінилося життя на час карантину, а ось 26% відповіли, що їхнє життя навпаки – сильно змінилося. У той же час лише 11% вірять в те, що їхнє життя кардинально зміниться після закінчення карантину.

Зате у багатьох додалася кількість вільного часу, тому 35% українців відповіли, що стали частіше дивитися фільми і серіали, 32% частіше дивляться телевізор, 30% почали частіше прибирати вдома, 25% і 22% – готувати їжу і проводити час з дітьми.

Як ми бачимо, карантин істотно вплинув на всі сфери життя українців. Проте багато хто впевнений, що після закінчення ізоляції все швидко повернеться в норму.

 • / Фото: Сьогодні
 • / Фото: Сьогодні
 • / Фото: Сьогодні
 • / Фото: Сьогодні
1/3

Нагадаємо, "Градус здоров'я України. Зворотній зв'язок" – це спільний проект сайту "Сьогодні" і дослідницької компанії "Градус". Основна мета – отримувати інформацію з перших вуст. Думка кожного з вас важлива! Встановлюйте додаток "Градус" (в Google Play або App Store ) На телефон і проходьте регулярні опитування. Ми впевнені, що об'єктивна інформація – це крок до успішного подолання коронавірусу. Результати опитувань дивіться на сайті "Сьогодні" і в ефірі новин "Сьогодні" на телеканалі "Україна".


Про те, як українці дотримуються правил карантину, дивіться в сюжеті "Сьогодні":

Пандемія сіспільство Україна
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Новости компаний
Трускавец - всемирно известный бальнеологический курорт. Сюда из года в год приезжают сотни тысяч отдыхающих из разных уголков Украины и с других стран мира. Город привлекает людей уютной атмосферой, живописной парковой зеленью, спокойными буднями и кристально чистым горным воздухом. В чем уникальность курорта? Но главное, за чем сюда едут люди, - это уникальные источники трускавецких лечебных вод, между которыми королевой является Нафтуся - природная вода...
Новости компаний
Собираясь в отпуск, лучше спланировать все до мелочей, чтобы отдых прошел хорошо. Поэтому мы подготовили для вас гид по Бердянску! Тёплое море и песчаные пляжи – это далеко не всё, чем может порадовать отдыхающих курортный Бердянск. В этой статье мы расскажем, что обязательно нужно посетить в нашем городе, чтобы провести время с пользой и оставить об отдыхе в Бердянске наилучшие воспоминания. Как же сюда добраться? Предлагаем рассмотреть несколько варианто...
Политика
В Украине запланировали повышение минимальной заработной платы в три этапа.  Об этом сообщил премьер-министр Денис Шмыгаль на своей странице в Facebook. "Правительство запланировало три этапа повышения минимальной зарплаты на следующий год:  С 1 сентября МЗП вырастет до 5000 грн (+277 грн или + 5,9%).   С 1 января 2021 МЗП вырастет до 6000 грн (+1000 грн или + 20%).   С 1 июля 2021 МЗП вырастет до 6500 грн (+500 грн или + 8,3%)", - написал он. По словам Шм...
Политика
Бородай поблагодарил Путина за раздачу паспортов РФ на Донбассе Он заявил, что де-факто Донбасс давно уже является частью России По его словам, скоро вхождение украинских территорий в состав РФ состоится "официально"Бывший главарь "ДНР" Александр Бородай заявил об "официальном" присоединении оккупированного Донбасса к России в ближайшее время. Об этом Бородай сказал во время выступления на съезде так называемой партии оккупантов "Родина", поблагодарив глав...
Происшествия
Российский актер Михаил Ефремов, совершивший ДТП в состоянии алкогольного опьянения, отказался признать свою вину в гибели человека. Об этом сообщил его адвокат Эльман Пашаев. Адвокат отказался более подробно объяснять заявление Михаила Ефремова. «Более подробнее ничего пояснять не буду — это преждевременно, то есть данное преступление он не совершал. Михаил Олегович, когда ранее сказал: „Я хочу возместить“, — не возместить, а „готов платить“, потому что в...
Политика
Мэри Трамп оспорила договор о неразглашении, мешавший ей издать книгу, в которой она пообещала "пролить свет на мрачную историю" семьи и налоговые оборудки дяди. Книга может выйти за три месяца до президентских выборов в США. Племянница президента США Мэри Трамп через суд пытается получить разрешение на выход своей книги, в которой намерена обнародовать негативные данные о главе Белого дома. Об этом сообщила в пятницу, 3 июля, газета The New York Times. Ре...
Политика
Президент Беларуси Александр Лукашенко уверен, что белорусы живут в спокойной стране и завидуют им украинцы и россияне. Об этом он заявил во время своего выступления на торжественном собрании ко Дню Независимости Беларуси, сообщает БелТА. «Главное, мы избежали войн, живем в безопасной, спокойной стране, где каждый, кто имеет ребенка, может выйти на улицу в любое время суток и быть спокойным. Нам завидуют люди из других стран: наши братья-россияне, украинцы...
Власть
О неготовности комментировать встречу в рамках Нормандского формата заявил украинский президент Владимир Зеленский во время визита в Одесскую область, передаёт корреспондент «Донбасс Сегодня». По его словам, никто от Киева «не может требовать» особого статуса для Донбасса. Зеленский добавил, что «всем надо поработать над риторикой». Напомним, замглавы администрации президента РФ Дмитрий Козак в Берлине встретился с политсоветниками Нормандского формата, од...
Общество
Камери, презентовані патрульними, починають фіксувати не тільки перевищення швидкості 5 років тому в Україні з'явилися нові патрульні поліцейські. У новій формі, на нових авто і з новими критеріями роботи. Багато з копів прийшли з цивільних професій – анкети 2015 року подавали не тільки юристи, але продавці, офіціанти, а одна з анкет в Дніпрі надійшла навіть від фокусника. Незважаючи на те, що у багатьох патрульних спочатку не було змінної форми, другого к...