"Шара" скінчилася: ціни на АЗС почали зростати

Експерти говорять, що бензин і дизель ще трохи подешевшають, а зріджений газ вже тільки дорожчатиме

Паливний "цінопад" в Україні, напевно, завершується: хоча нафтопродукти минулого тижня ще дешевшали, але набагато повільніше, ніж за попередні чотири семиденні періоди. А скраплений газ вже почав дорожчати. Додамо, що Україна різко скоротила імпорт бензину і дизелячереззменшення попиту на паливо через карантин, викликаний епідемією коронавірусу.

Яких тенденцій очікувати прийдешнього тижня, розповіли наші експерти: директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн, заступник директора Науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев та аналітик ринку скрапленого газу Артем Куюн.

Що змінилося за тиждень

Ціни на бензин і дизельне паливо знижувалися усіма регіонами, але в 3-4 рази повільніше, ніж тиждень тому. З 4 по 12 травня ці види нафтопродуктів подешевшали загалом по Україні всього на 25 коп./л, тоді як тижнем раніше падіння цін було майже 90 коп./л. Але навіть "середні" 25 коп./л арифметично вийшли завдяки регіонам, де пальне залишалося найдорожчим: це Донецька і Луганська області, в яких ціни впали на 50-70 коп./л. Впали на 40-50 коп./л ціни також у Києві. А в областях, де раніше зниження цін було більш стрімким, воно тепер виявилося лише 15-20 коп./л, а на Чернігівщині бензини і дизель подешевшали на символічні 6 коп./л.

Зріджений газ також з 4 по 12 травня загалом Україною подешевшав на 9 коп./л (для порівняння – за попередній тиждень було зниження на 51 коп./л), та окремими областями ціни пішли вгору вже з 8 травня.

Різниця між найвищими і найнижчими цінами, залежно від регіону, зменшилася за всіма видами палива, крім автогазу.

За А-92 діапазон цін склав 16,1% (2,80 грн/л, мінус 46 коп./л), було 16,4%, за А-95 – 12,7%, (2,63 грн/л, мінус 46 коп./л), було 14,8%, за дизелем 11,9% (2,41 грн/л, мінус 22 коп./л), було 12,7%, за автогазом 28,5% (2,13 грн/л, плюс 24 коп./л), було 24,2%.

Ціни на А-92

Середня ціна по Україні – 20,86 грн/л (здешевлення на 25 коп./л), найвища – на Луганщині – 22,48 грн/л (здешевлення на 68 коп./л), найнижча – на Сумщині – 19,68 грн/л (здешевлення на 22 коп./л).

Луганщина – як і раніше єдина, де А-92 коштує дорожче 22 грн/л. Лише на Сумщині "другій" коштує нижче 20 грн/л. У більшості областей ціна перебуває в коридорі 20,40-21,50 грн/л.

У Києві вартість бензину А-92 – 21,19 грн/л (мінус 49 коп./л).

Ціни на А-95

Середня ціна по Україні – 21,86 грн/л (здешевлення на 25 коп./л), найвища – на Луганщині – 23,31 грн/л (здешевлення на 68 коп./л), найнижча – на Сумщині 20,68 грн/л (здешевлення на 22 коп./л).

Тільки на Сумщині та Харківщині (20,95 грн/л) можна заправитися "п'ятим" дешевше 21 грн/л.

У більшості областей А-95 ціна перебуває в коридорі 21,40 – 22,20 грн/л.

У Києві вартість бензину А-95 – 22,87 грн/л (мінус 54 коп./л).

Ціни на ДП

Середня ціна по Україні – 21,31 грн/л (здешевлення на 26 коп./л), найвища – на Луганщині – 22,58 грн/л (здешевлення на 68 коп./л), найнижча – на Харківщині – 20,17 грн/л (здешевлення на 63 коп./л).

Луганщина – єдина, де дизпаливо як і раніше коштує дорожче 23 грн/л. У більшості областей ціна в межах 21,10-21,60 грн/л, а в п'яти областях вона нижча 21 грн/л.

У Києві вартість дизпалива – 22,15 грн/л (мінус 38 коп./л).

Ціни на LPG

Середня ціна по Україні – 8,24 грн/л (здешевлення на 9 коп./л), найвища – на Тернопільщині – 9,60 грн/л (здешевлення на 9 коп./л), найнижча – на Чернігівщині – 7,47 грн/л (здешевлення на 38 коп./л).

У всіх областях, крім Тернопільської, газ коштує дешевше за 9 грн/л, у трьох областях він дешевший за 8 грн/л, в інших – ціна в межах 8,00-8,70 грн/л.

У Києві вартість газу – 8,19 грн/л (мінус 10 коп./л).

Аналіз ситуації на ринку

Експерти говорять, що більш ніж двомісячне падіння роздрібних цін на бензин і дизпаливо завершується, а на скраплений газ вже завершилося.

"Тривалий період часу, коли нафтопродукти все більш стрімко дешевшали, добігає кінця, – впевнений Геннадій Рябцев. – Тим паче, що в світі набирає обертів інформаційна кампанія про те, що обсяги видобутку нафти різко скорочуються. Нагадаю, з 1 травня діють домовленості країн ОПЕК та інших великих постачальників нафти на світовий ринок. Хоча поки як і раніше пропозиція нафти вища за попит, ціни на постачання нафти в червні дійшли до 30 доларів за барель (втричі більше, ніж місяць тому). Трейдери очікують, що в Європі закінчиться карантин і почнеться швидке відновлення пасажирських перевезень усіма видами транспорту. Тобто, споживання палива зросте в рази. І ціна його, відповідно, теж піде вгору".

Читайте також:У Києві в два рази злетіли ціни на таксі: чому і коли вони повернуться до норми

Зі слів Сергія Куюна, минулого тижня в Україні значно зросли оптові ціни на бензин.

"Якщо тижнем раніше оптова ціна була 119 доларів за тонну А-95, то минулого тижня – вже 220 доларів, – навів приклад Сергій Куюн. – Минуло два тижні і майже дворазове зростання. Тобто ціни на бензин відштовхнулися від "дна" і пішли вгору. У такій ситуації цілком зрозуміло, чому сповільнилося зниження цін в роздрібі, хоча для цього ще є всі передумови. Багато трейдерів бояться, що вони зараз знизять роздрібні ціни, а потім в опті муситимуть купувати задорого. Але ціни штовхає вниз великий надлишок палива на ринку".

Артем Куюн зазначив, що головна новина тижня – те, що автогаз почав дорожчати.

"У квітні споживання автогазу впало на третину, але оптовий ринок оперативно відреагував, і постачання теж знизилися, – роз'яснив Артем Куюн. – Тепер ситуація поступово змінюється на протилежну. Великих дешевих запасів вже немає, а газ подорожчав. Підвищення ціни імпортного газу на кордоні було дуже різким, майже на 60%, до 200 доларів за тонну. В Україні ціна зросла на 2500 грн/тонна (на 90 доларів)".

Що може змінитися за тиждень

Експерти говорять, що зниження цін на бензин і дизпаливотриватиме ще тиждень, тому що не продані запаси, закуплені за низькими оптовими цінами, а ринок затоварений. Але подешевшає пальне незначно – загалом на 20-25 коп./л, як і в період з 4 по 12 травня.

"Зростання постачань дизельного палива і невеликий спад постачань бензину на тлі зниження загалом 20% -вого споживання внаслідок карантину говорять про накопичення в країні значного запасу нафтопродуктів. Його можна оцінити в 200 тис. т дизпалива і до 35 тис. т бензину. Ці обсяги, закуплені зокрема також в період мінімальних котирувань, забезпечать сприятливу цінову кон'юнктуру, яка все ще створює потенціал для зниження роздрібних цін мінімум на 10% (на 2 грн/л)", – прогнозує Сергій Куюн.

Геннадій Рябцев також говорить, що бензини і дизпаливо за інерцією дешевшатимуть до кінця тижня, "втративши" загалом 20 коп. на літрі, адже ще є запаси, придбані в квітні за низькими цінами. Проте з'являються ризики припинення спадного тренда: вже в травні, в разі скасування карантинних обмежень в Україні, тренд може змінитися на висхідний.

До того ж він сподівається, що автогаз до кінця тижня не дорожчатиме, але й не дешевшатиме теж, ціни на нього залишаться стабільними.

"У мене є великий скептицизм, що в умовах достатньої кількості палива на роздрібному ринку хтось раптом почне завтра підвищувати ціни, тим самим "пропонуючи" клієнтам заправитися у конкурентів", – завершив Геннадій Рябцев.

А Артем Куюн з цим прогнозом не згоден: за його оцінками, вартість літра автогазу зросте вже днями, причому зростання може бути досить значним.

"Коли газ був дешевим, то мережі-дискаунтери, що працюють на малих обсягах, "від одного бензовоза", були драйверами зниження цін, – аналізує Артем Куюн. – Тепер вони з тієї ж причини, навпаки, будуть змушені продавати газ за вищою вартістю. А великі брендові мережі, у яких ще залишилися запаси дешевого газу, почнуть піднімати ціни услід за дискаунтерами".

Артем Куюн підрахував, що в оптовій закупівлі газ вже подорожчав на 1,30-1,50 грн/л. Це – потенціал для підвищення ціни в роздробі. Але поки, на думку експерта, на зміні тренда складно спрогнозувати, як швидко підуть вгору ціни прийдешнього тижня.

АЗС бензин ціни
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Криминал
Суд в Броварах продолжает избирать меру пресечения для участников перестрелки, которая произошла 29 мая на улицах этого города. 20-и подозреваемым суд назначил содержание в СИЗО без права внесения залога и вот стало известно о судьбе еще трех стрелков. О новых решениях суда министр внутренних дел Арсен Аваков сообщил в комментариях к своему сообщению в Facebook.  "По Броварам: суд принял решение о мере пресечения еще трем фигурантам дела: одному - находяще...
Политика
Спикер Верховной Рады Дмитрий Разумков считает, что закон «Об особенностях функционирования украинского языка как государственного» необходимо пересмотреть с учетом позиций всех граждан Украин. Об этом он заявил на на брифинге, передает Интерфакс-Украина. Разумков отметил, что украинский язык должен оставаться единственным государственным в Украине, но гуманитарная политика должна объединять, а не разъединять общество «Вопрос гуманитарной политики напрямую...
Политика
Министр иностранных дел Дмитрий Кулеба заявил, что в планах Украины нет возобновления поставок воды в Крым по Северо-Крымскому каналу. Об этом он заявил в эфире программы «Свобода слова» на ICTV, передает «Хвиля». "Мы внимательно следим за событиями, которые происходят на Крымском полуострове. Безусловно, ситуация там, я бы даже сказал, более чем критическая, и нет никаких инструментов ее решения с точки зрения государства-оккупанта, Российской Федерации....
Общество
Експерти кажуть, що долар у червні буде стабільним, але це затишшя перед бурею Початок літа прийшов в Україну разом з пом'якшенням карантину і стабільним курсом долара. Зокрема, уже з 1 червня пустили перші пасажирські поїзди, також у червні відновить роботу міжміський транспорт, почнуться внутрішні та міжнародні авіаперевезення. Сайт "Сьогодні" розповідає, чого чекати українцям у червні. Курс долара Аналітик TeleTrade Сергій Родлер зазначає, що в травні г...
Общество
В условиях карантинных мероприятий, внедренных в связи с предотвращением распространения случаев заболеваний, вызванных коронавирусом, Донецкий областной центр физического здоровья населения «Спорт для всех» выступил организатором онлайн соревнований «Мама, папа, я - спортивная семья». Об этом сообщает Новогродовский городской совет. С 21 апреля по 3 мая участники должны были выполнить 5 упражнений в соответствии с представленными видеоинструкциями. Всего...
Общество
Маловато мака, да? Решил порадовать сына и заказал торт в виде шлема Дарта Вейдера. Испекли вот это… Жидковато как-то В страшном сне не приснится Не доложили Практически то же самое, что на упаковке, но не совсем Купил телескоп: ожидание и реальность Какие-то они не такие бодрые, как обещали На упаковке сказано, что шторы такие плотные, что даже звук не пропускают, а уж свет тем более Хотел устроить романтический вечер. Не удалось Вылитый Джинн, не отличит...
Политика
Уже два нардепа от президентской фракции “Слуга народа” заявили о своем намерении принять участие в праймериз по выбору кандидата в мэры Киева. Это бывший шеф телеканала 1+1 Александр Ткаченко и журналист тех же “плюсов” Александр Дубинский. Что очаровательно, оба из орбиты Игоря Коломойского, у которого нынче напряженные отношения с президентом Зеленским. Ткаченко заявил, что хочет вернуть гордость за Киев и сделать его городом для людей, а не для застрой...
Политика
Росія забрала собі ядерні боєголовки і літаки-носії Backfire Поки в Україні оцінюють ймовірність відновлення ядерного потенціалу, перший президент країни Леонід Кравчук розповів, що ми могли б отримати 250 мільярдів доларів за відмову від третього у світі ядерного потенціалу після підписання Будапештського меморандуму, але до грошей справа не дійшла. Про це повідомляє сайт "ГОРДОН". "Ядерне озброєння було тактичне, яке теж пішло до Росії. Були носії Backfi...
Политика
Можливо, реальна кількість загиблих від коронавірусу в Росії на сьогодні становить не близько 4 тис., а 15-20 тис. осіб. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба і глава Офісу президента України Андрій Єрмак 2 червня полетять до Берліна. Поговорять про Донбас і можливу другу зустріч Володимира Зеленського з Володимиром Путіним в рамках "нормандського формату". Кулеба і Єрмак летять до Берліна слідом за заступником глави Адміністрації президента РФ Дмитром К...