Коли закінчиться епідемія і як будемо виходити з карантину: інтерв'ю з професором медицини

Навіть після ослаблення карантину люди повинні дотримуватися обмежень і розуміти, що є ризик зараження

Коронавірус в Україні набирає обертів. Кількість хворих на 27 квітня становить 9009 осіб. Щодня виявляють сотні нових хворих. Через те, що число інфікованих продовжує зростати, Кабмін продовжив карантин до 11 травня.

Як довго в Україні триватиме епідемія і як будемо виходити з карантину, в інтерв'ю сайту "Сьогодні" розповів Микола Чемич – лікар-інфекціоніст, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри інфекційних хвороб з епідеміологією Сумського державного університету МОН України.

"Тестів у достатній кількості немає"

- Україна вже більше місяця на карантині. Відомо, що інкубаційний період COVID-2019 в середньому 14 днів. Чи можемо ми говорити, що наближаємося до піку захворюваності?

- Питання – скільки людей в Україні інфіковані. Говорити про пік епідемії рано, тому що в Чернівцях в день виявляється 100 чоловік. У Тернопільській області приблизно стільки ж. У північно-східних областях ще немає такої кількості людей. З-за кордону спочатку більше приїжджало людей в західні області, оскільки там багато заробітчан. Там не було своєчасних заходів, тому поширення відбулося досить швидко. Можливо, в інших областях буде менше хворих, але є сумніви, оскільки почали хворіти люди, які не контактували з тими, хто приїхав з-за кордону. Є велика кількість людей з легкими формами захворювання, які не знають про те, що хворі, і продовжують спілкуватися з іншими. Навряд чи ми дійшли до вершини, яка може вважатися піком.

- Чи можна спрогнозувати, на який період може випасти пік захворюваності?

- Ми вже прогнозували, що пік буде в середині квітня. Виявилося, що піка не спостерігається. Тепер ми думаємо, що буде в першій декаді травня найбільша кількість, згідно з епідеміологічними критеріями, і судячи з того, що кількість хворих істотно збільшується кожні чотири дні. Якщо буде більше виявлятися, то буде і зростати кількість хворих.

- А в чому зараз проблема з діагностикою: мало тестів або недостатньо лабораторій?

- Лабораторій досить. Поки немає достатньої кількості тестів, які дозволили б тестувати велику кількість хворих коронавірусом. Тести на антитіла ефективні, тільки якщо людина хворіє п'ять днів. Є деякі пацієнти, у яких є супровідні хвороби, імунітет ослаблений та імунна відповідь може затримуватися на значний період. Тому швидкі тести ефективні, якщо треба протестувати певну кількість людей, щоб сказати, скільки вже перехворіли. Зараз потрібна діагностика виявлення самого вірусу. Таких тестів в достатній кількості немає. Це одна причина, а друга – в лабораторіях обмежений людський ресурс. Тобто треба більше людей, які можуть проводити тести.

Читайте також:Коронавірус руйнує всі плани: чи зможуть українці відпочити влітку за кордоном

"Якби провели масове тестування і сказали, що вже 50% перехворіли, то ми могли б говорити про послаблення карантину"

- Зараз велика захворюваність серед медиків. Через що так відбувається, чи вистачає засобів індивідуального захисту?

- Зараз вистачає. Області забезпечені, але ми не маємо ще повної завантаженості стаціонарів. Поки йде заповнення стаціонарів першої хвилі. Якщо піде заповнення стаціонарів другої хвилі, то засобів індивідуального захисту може не вистачити. Чому висока захворюваність серед лікарів? Хворіти почали лікарі, які далекі від інфекційних патологій. Я, як інфекціоніст, знаю, що ось це заразно і потрібен певний захист, щоб не інфікуватися. Лікарі, які захворіли першими, не знали, що спілкуються з хворими і можуть інфікуватися. Хоча могли використовувати маски, рукавички, окуляри. Велика кількість людей, які хворіли, не говорили про свої контакти з людьми, які приїхали з-за кордону. Тобто, лікар працював як зазвичай без додаткових засобів захисту. Зараз лікарі ставляться до проблеми більш насторожено. Зараз ми спілкуємося з пацієнтами, як з потенційно зараженими COVID-19.

- Як довго може тривати епідемія в Україні?

- Про припинення карантину говорити недоцільно. Ми не знаємо кількість інфікованих. Якби провели масове тестування і сказали, що вже 50% перехворіли, то ми могли б говорити про послаблення карантину. Але таких даних немає і ми не можемо говорити про припинення карантину з будь-яких мотивів – економічних і не економічних. Тому що, якщо буде масова захворюваність, то наша медична система не впорається з напливом такої кількості людей. Наша система не впорається, враховуючи, що вся епідеміологічна служба знищена. Зараз епідеміологи не можуть розслідувати захворювання. У нас достатня кількість боксів, але в більшості медустанов це палати на чотири-п'ять хворих, а в ідеальному випадку це повинні бути бокси на одну-дві особи з окремими виходами, окремою сантехнікою. У нас зараз це перші поверхи, а другі і треті поверхи – це напівбокси, пацієнти яких мають контакти з зовнішнім світом.

- Не так давно МОЗ змінив критерії для тестування. Тепер почали тестувати всіх, у кого є гарячка, людей з пневмонією і померлих від пневмонії.

- Ми працювали і бачили в областях, що людина не виїжджала нікуди, але захворіла. У нас були розроблені критерії, коли ми бачили незвичайний хід для грипу або інших гострих респіраторних вірусних з жаром, яка не збивався – ми діагностували таких пацієнтів. Зараз це увійшло до протокол лікування і ми діагностуємо COVID-19 на законних підставах. Безумовно, кількість діагностованих випадків COVID-19 збільшиться. Вже по цифрам це відображається. Але крім людей з високою температурою, які обстежуються з клінічними протоколами, нам потрібно тестувати і людей, які поруч з ними, з якими вони контактували. Такі люди можуть хворіти в легкій формі, вважати себе здоровими, ходити на роботу і заражати оточуючих. Я бачу, що молодь збирається компаніями, відпочивають, а потім йдуть додому, до батьків, бабусь, дідусів, для яких вірус дуже небезпечний.

Читайте також:Коли закінчиться карантин і чому ми ще не скоро знімемо маски

"Залишається сподіватися, що велика частина населення України перехворіє легкою формою"

- Є думка, що друга хвиля захворюваності може прийти восени і вона буде вищою нинішньої.

- За законами епідеміології має перехворіти 80% населення, тоді буде популяційна несприйнятливість. Поки наше завдання – щоб люди перехворіли легкою формою, щоб не було ускладнень. Нам треба вберегти людей з хронічними захворюваннями. Друга хвиля буде, тому що обмежувальні заходи будуть послаблювати, відбудеться обмін вірусом і піде наступна хвиля захворюваності.

- Цієї хвилі можна уникнути або попередити?

- Хоча я інфекціоніст, але до 2009 року не робив щеплення від грипу. У 2009-му, коли був H1N1, на моїх очах з моїм досвідом роботи померло 30 хворих і я не міг нічого зробити. Минулого року я і всі мої співробітники на кафедрі були щеплені. Вакцинація – і є попередження грипу. На жаль, зараз немає ефективної вакцини. Я дуже сумніваюся, що вона з'явиться цього року. Є деякі етапи, випробування, які треба пройти для створення вакцини. Навіть при самих швидких темпах треба рік, щоб отримати вакцину. Цей вірус швидше мутує, ніж вірус грипу – це ще одна проблема для створення вакцини. Залишається сподіватися, що велика частина населення України перехворіє легкою формою COVID-19 і буде несприйнятлива або малосприйнятлива до того вірусу, який змінився під час циркуляції.

- Тобто, поки не буде вакцини або велика частина не перехворіє, ми будемо жити в обмеженнях, потрібно міняти соціальну поведінку?

- У людини має бути розуміння, що якщо він хвора, то повинна залишатися вдома, а не йти на роботу та інфікувати інших. Якщо людина хвора, то повинна дотримуватися обмежувальних заходів. Поки цього в світі та в Україні не навчаться, ми буде продовжувати поширювати вірус. У будь-якому випадку, обмеження повинні бути ще довгий час. Навіть під час послаблення карантину людина повинна розуміти, що вона може когось інфікувати.

Читайте також:"Дешевих квитків вже не буде": коли авіакомпанії відновлять польоти

"В останню чергу повинні відкривати розважальні заклади"

- В епідеміології є правила виходу з карантину цілої країни? Що потрібно спочатку відкривати, щоб відновлювати звичайне життя?

- Спочатку треба відкривати доступ до послуг першої необхідності. Наприклад, перукарні, але з обмеженнями: 1 людина на 10 кв.м і якщо є вентиляція. Деякі магазини можуть ще довгий час бути закриті. Наприклад, сорочку або штани можна спокійно купити через інтернет. Я думаю, що в останню чергу повинні відкривати розважальні заклади: клуби, кінотеатри, концертні зали.

- Напевно, це не остання епідемія. Чи може Україна підготуватися до наступної, перебудувати медичну систему?

- У нас були епідемії в 1996-1997, 2000, 2003 – SARS, який до нас не дійшов, 2009-2010 – грип, 2014-2015 – знову грип. Зробили висновки? Понад те, зараз почали скорочувати медустанови, можливо, деякі й потрібно. Але не інфекційні стаціонари. Якщо вони не заповнені, то це добре. Тому що вони повинні бути обладнані та готові приймати пацієнтів, щоб надати допомогу. Я б хотів, щоб висновки зробили, щоб відновили інфекційну службу.

Карантин коронавірус медицина
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію