Нові правила безготівки: чи заборонять платежі з 28 квітня

У Нацбанку заспокоїли українців

Незважаючи на те що кожен третій дорослий українець досі живе без банківського рахунку, безготівкові операції у нашій країні все більшають. Особливу актуальність такі платежі набули під час карантину, а тому багатьох не на штуку схвилювали чутки про те, що з 28 квітня в Україні нібито "заборонять безнал".

Річ у тому, що з цієї дати набирає чинності закон про протидію відмиванню доходів, отриманих злочинним шляхом. Цей документ вводить нові правила для банків – вони будуть зобов'язані звітувати про платників і одержувачів коштів. Але це зовсім не означає, що після 28 квітня не можна буде отримати грошовий переказ або оплатити товари/послуги карткою в інтернеті.

"З 28 квітня встановлюються оновлені вимоги до переліку інформації про платника і одержувача, яка повинна супроводжувати переказ коштів, однак це не матиме суттєвого впливу на переважну більшість операцій з переказу коштів. <...> Кілька засобів масової інформації поширили неправдиву інформацію, що з 28 квітня цього року будуть зупинені платіжні системи. І нібито, як наслідок, буде неможливо здійснити звичайні операції – оплатити комунальні послуги, здійснити грошові перекази, оплатити товари/послуги. Це не відповідає дійсності", – заявили в Національному банку.

Насправді в більшості випадків у банків уже є інформація про його клієнтів – і дані паспорта, та ІПН, і, природно, номер рахунку. Тому ніяких проблем з новою звітністю виникнути не повинно – хіба що перший час можуть бути технічні труднощі з боку фінустанови. В такому випадку клієнтові слід звернутися до банку і дізнатися, як вирішити питання.

У разі якщо банку все ж буде потрібна додаткова ідентифікація платника, провести її можна віддалено, пояснюють в НБУ – наприклад, за допомогою BankID, біометричного паспорта, бази бюро кредитних історій або простого відеодзвінка з банку. У будь-якому випадку, більшості платежів такі правила не торкнуться.

Щоб збільшити зображення, натисніть на нього

Щоб збільшити зображення, натисніть на нього

Більш того, нові правила поширюються навіть не на всі платежі. Винятками є такі операції:

  • оплата комуналки, податків, зборів штрафів незалежно від суми;
  • сплата кредиту в сумі до 30 тисяч грн;
  • оплата товарів і послуг за допомогою платіжної картки, якщо її номер супроводжує переклад незалежно від суми;
  • всі готівкові перекази в межах України в сумі до 5 тисяч грн;
  • зняття коштів зі свого рахунку.

"Оплата комунальних послуг є операцією з низьким ризиком. <...> Ці операції вимагають мінімальної уваги і спрощених заходів ідентифікації, верифікації та вивчення клієнтів", – резюмували в НБУ.

Нагадаємо, в Україні не тільки швидко зростає кількість безготівкових платежів, а й поширюється платіжна інфраструктура. Наприклад, в 2019 році кількість POS-терміналів для оплати картками склало 333 тис. штук, що на 19% більше, ніж роком раніше. І 90% цих терміналів – безконтактні, що дозволяє оплачувати покупки за допомогою сучасних гаджетів (смартфонів, смарт-годин). Втім, при цьому Україна все ще посідає останнє місце в Європі за кількістю POS-терміналів на тисячу населення.

Правила закон Україна
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію