Через коронавірус субсидії на комуналку стали більшими

Ми підрахували, на скільки зростуть доплати

Українці, які отримують субсидії на комунальні послуги, в квітні і травні отримають вагомішу допомогу від держави на "воду, газ і світло". Причиною тому став коронавірус, вірніше, рішення Кабміну збільшити в 1,5 раза норми на використання комунальних благ в зв'язку з тим, що через карантин люди стали більше перебувати вдома. На які види компослуг підвищені соціальні норми, і на скільки збільшиться субсидія середньої сім'ї з трьох осіб, розібрався сайт "Сьогодні".

Що обіцяє влада

Днями прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що Кабмін ухвалив рішення на період карантину збільшити субсидії тим, хто їх отримує. Таких на сьогодні близько 3 млн сімей, або близько 20% від загальної кількості домогосподарств. Це, на думку прем'єра, посилить соціальний захист малозабезпечених і стане протидіяти негативним наслідкам економічної кризи, що починається в зв'язку з епідемією .

Уже набула чинності постанова Кабміну № 247 "Про особливості надання житлових субсидій". Прем'єр уточнив, що середня субсидія зросте приблизно на 300 гривень. Причому доплатять не тільки за квітень, а й за березень. Але пізніше і окремо, оскільки держдопомога за березень вже розрахована і поступово виплачується. Доплати торкнуться і пільговиків, їм також розрахують розмір пільги за підвищеними на 50% нормами.

Тим, хто втратив роботу через коронавірус і зареєструвався в центрі зайнятості, Мінсоцполітики обіцяє призначити субсидію за спрощеними правилами. Як роз'яснив нам старший консультант з питань соціального захисту населення Інституту місцевого розвитку Антон Левицький, це означає, що таким людям при призначенні субсидії врахують їх поточні доходи (допомога по безробіттю), а не доходи за попередні 6 місяців. Тобто держдопомога буде набагато більшою.

Читайте також:Пенсіонерам доплачуватимуть по 1000 гривень: кого це стосується

За даними Мінсоцполітики, майже 90% субсидіантів отримують виплати живими грошима, тобто в березні їм буде додатково видано з держбюджету близько 1,1 млрд грн. У квітні – оціночно вдвічі менше, оскільки буде відключено опалювання. Як довго виплачуватиметься підвищена допомога, залежить від термінів закінчення карантину. Як тільки його скасують – субсидії стануть видавати за старими нормативами (див. інфографіку).

/ Фото: Сьогодні

Згідно з постановою Кабміну, соціальні норми збільшили не на всі види послуг, а тільки на п'ять: використання гарячої та холодної води, водовідведення, газ та електроенергію (і те, і інше – тільки для побутових потреб, а не для опалення житла). На опалення, утримання будинків і прибудинкової території, вивезення сміття та інші послуги, в тому числі нові: обслуговування будинкових лічильників тепла, води і газу соціальні норми, в межах яких дають субсидію, не змінилися.

Як роз'яснив нам Антон Левицький, таке рішення Кабміну цілком логічно.

"Витрати сім'ї на опалення, вивезення сміття, утримання будинку та прибудинкової території і так далі не змінилися через карантин, – аналізує Антон Левицький. – Але, якщо люди втратили роботу або працюють віддалено, перебуваючи вдома, вони, очевидно, використовують більше води, електроенергії, газу. На ці види послуг Кабмін і підвищив соціальні норми. Причому субсидії перерахують автоматично. За березень буде окремо доплата різниці між старими і новими соцнормами, а за квітень субсидію підрахують вже за новими нормами".

Читайте також:Субсидії на комуналку: відповіді на 10 головних запитань

Як зростуть доплати

Ми підрахували, на скільки збільшиться компенсація з боку держави за підвищену витрату води, газу та електроенергії у сім'ї з трьох осіб, які отримують субсидію. Для прикладу взяли киян, оскільки, за оцінкою експертів, тарифи в столиці близькі до середніх по країні.

/ Фото: Сьогодні

Як видно з інфографіки, надбавка виявилася більшою, ніж в середньому розрахував Кабмін, – майже 400 гривень на місяць. За словами Антона Левицького, такі доплати і навіть вище отримають сім'ї, особливо багатодітні. А ось самотнім пенсіонерам додадуть до субсидії не більше 150 грн.

Зауважимо, що 90% субсидіантів отримають надбавку грошима, тобто, якщо економити воду, особливо дорогу гарячу (тариф близько 100 грн за куб. м, або 10 копійок за літр), то можна, наприклад, прийнявши замість ванни (200 л гарячої води ) душ (20 л), зберегти приблизно 18 грн. За місяць для сім'ї з трьох осіб економія тільки на цьому становитиме понад 200 грн, половину додаткової надбавки.

Експерти: тим, що втратили роботу, допомогли недостатньо

Фахівці в сфері ЖКГ і субсидій по-різному оцінюють ефективність збільшення соціальних норм.

Виконавчий директор Асоціації управителів багатоквартирними будинками Андрій Никончук впевнений, що збільшення на 50% соціальних норм – це інструмент підтримки з боку держави тих, хто опинився через епідемію в складній ситуації.

"Рішення ухвалено швидко, і це добре, тому що у людей непростий вибір: витратити гроші на продукти чи оплатити комунальні послуги. Довго чекати вони не можуть. Можливо, що для цих виплат будуть перерозподілені статті держбюджету, урізані інвестиційні програми, але іншого виходу немає. Зараз для всіх головне – пережити епідемію і вижити", – відповів нам Андрій Никончук.

Член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин стверджує, що "зайвих" грошей з державної скарбниці на ці виплати не візьмуть, оскільки через аномально теплу зиму обсяги субсидій на опалення були набагато менше, ніж попередніми роками, і утворилася суттєва економія.

"Поки точно не можна сказати, скільки вдалося зберегти на виплати субсидій – Держстатистики і Мінсоцполітики цих цифр не дали, але це близько 10-15 млрд грн, – оцінив Олег Пендзин. – Оціночно про таку економію говорять обсяги запасів газу, що залишилися після зими в газосховищах. Їх 14,5 млрд куб. м, вдвічі більше, ніж зазвичай залишається. Якщо газ не спалили, щоб дати тепло населенню, це означає, що держава не дотувала субсидіями його купівлю у "Нафтогазу".

Також Олег Пендзин зазначив, що підвищення соцнорм на 50% хоч частково усунуло несправедливість по відношенню до пенсіонерів, яким два попередні уряди скорочували соцнорми. Так, наприклад, з електроенергії їх урізали зі 100-150 кВт-год на людину на місяць до 70, з холодної води – з 2,4 куб. м до 2 куб. м.

А ось Антон Левицький каже, що рішення уряду про збільшення соцнорм мало допоможе тим, хто втратив роботу через коронавірус і карантин та тепер потребує субсидії. Цим людям буде складно її оформити – через карантин підрозділи Мінсоцполітики та Центру зайнятості та служби працевлаштування не приймають відвідувачів, а зареєструватися онлайн як безробітний і подати заяву на субсидію зуміє далеко не кожен.

"Більша частина одержувачів субсидій – це пенсіонери та інваліди, вони і так сиділи вдома, тому таке рішення стало несподіваною підмогою насамперед для них, – стверджує Антон Левицький. – А ось тим, кому влада хотіла допомогти в зв'язку з втратою роботи, доведеться побігати, щоб оформити держдопомогу, особливо якщо вони не вміють користуватися інтернетом".

Але в будь-якому випадку додаткова допомога держави малозабезпеченим – це добре. Особливо якщо вона буде виплачена за рахунок економії витрат.

Комуналка карантин ціни
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію