Україна може залишитися без абрикосів та черешні

Садівники розповіли про згубний вплив заморозків на прийдешній урожай

Квітневі заморозки в Україні серйозно знизили потенціал врожаю черешні, абрикоса та персика в південних і центральних областях. Про це повідомляють аналітики проекту EastFruit.

"У черешневій столиці України – Мелітополі Запорізької області – в нічний час температура повітря опускалася до 3-4 градусів нижче нуля, в той час, як сади черешні активно цвіли. Аналогічна ситуація спостерігалася і тиждень тому, коли заморозки були ще більш згубними. І якщо тиждень тому заморозками пошкодило в основному ранні сорти черешні, то тепер шкоди було завдано і середнім, і навіть пізнім сортам", – відзначають експерти.

За їхніми словами, зазвичай заморозки в цей час не так страшні садам черешні та інших кісточкових фруктів, однак в цьому році зима була аномальною теплою, тому сокорух і розпускання бруньок почалося раніше за звичайні терміни.

Ситуація ускладнювалася тим, що південні регіони України потерпали від сильної посухи, а далеко не всі сади вирощуються на зрошенні. Відповідно, в садах черешні, персика, абрикоса та інших кісточкових, де дерева перебували у стресі від дефіциту вологи, збиток був максимальним – за оцінками фермерів, врожаю ранніх і середніх сортів не буде зовсім, а також знизиться врожай пізніх сортів.

"Ще більш низькі температури повітря спостерігалися в центральних регіонах України, де останнім часом також активно розвивається вирощування кісточкових фруктів. Однак тут і цвітіння починається трохи пізніше. Тому збиток для пізніх сортів не був настільки істотним. А от ранні сорти, за попередніми оцінками, загинули майже повністю. Тому, цілком ймовірно, що в цьому році ціни на черешню, абрикос, персик і нектарин в Україні будуть досить високими. Тим більше що імпортувати їх буде складніше, а вартість логістики останнім часом різко зросла", – резюмували фахівці.

Україна черешня абрикоси
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію