Комендантська година і надзвичайний стан: чи можуть ввести і наскільки це законно

В Україні діє режим надзвичайної ситуації, тому комендантська година - лише рекомендація

В Україні продовжують посилювати карантинні заходи і нещодавно в деяких областях навіть ввели комендантську годину на вихідні. Людям рекомендували залишатися вдома і не виходити на вулицю. Сайт "Сьогодні" з'ясував, як вводять комендантську годину і чи може таке посилення правил карантину поширитися по всій Україні.

Де ввели комендантську годину

Першим заборонили виходити на вулицю жителям Чернівецької області. Зазначалося, що з 13:00 суботи, 11 квітня, до 6:00 понеділка, 13 квітня, в області вводиться особливий режим і влада просила всіх залишатися вдома. Аналогічне обмеження трохи пізніше з'явилося у Волинській, Закарпатській та Київській областях.

У Національній поліції роз'яснили, що такі рішення місцевої влади – не більше, ніж рекомендація. Правоохоронці також нагадали, що комендантська година можлива тільки за умови введення надзвичайного стану.

Сергій Лисенко, адвокат Gracers Law Firm, в коментарі "Сьогодні" роз'яснив, що введення комендантської години можливо тільки в період режиму надзвичайного стану і виключно як додаткові заходи у зв'язку з масовими порушеннями громадського порядку.

"Зараз в Україні діє режим надзвичайної ситуації, тому обмеження конституційних прав громадян, зокрема, права на свободу пересування, не допускається. Таким чином, рішення органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади щодо обмеження пересування громадян (комендантська година) носять виключно рекомендаційний характер", – пояснює Лисенко.

Сергій Войченко, кандидат юридичних наук і громадський діяч, додає, що зараз говорити про будь-яку комендантську годину недоречно, тому що її не запроваджували.

"Вже і в поліції заявили, що ці дії носять лише рекомендаційний характер і це заклик до правосвідомості громадян і їх самоорганізації. Всі розмови про комендантську годину є нічим іншим, як можливістю залучити певну увагу", – каже Войченко.

Читайте також:Порушення карантину: що робити, якщо зупинила поліція, і як оскаржити штрафи в суді

Хто може ввести комендантську годину

Адвокат, директор МЮК "KODEX" Станіслав Клімов додає, що з юридичної точки зору в жодній області України не була введена комендантська година. Стосовно введення надзвичайного стану, зробити це може тільки президент України, але ніяк не місцева влада.

"Пропозиція до президента про введення надзвичайного стану через загрозу пандемії подає Кабінет міністрів. Президент видає указ, в якому такий режим вводиться. Указ президента про введення надзвичайного стану, затверджений Верховною Радою, негайно оголошується через засоби масової інформації або іншим способом. Без режиму надзвичайного стану жодна місцева влада комендантську годину ввести не може", – пояснює Клімов.

Нагадаємо, що надзвичайний стан можуть ввести на строк не більше 30 днів. У той же час, в українському законодавстві чітко прописано, за яких обставин можуть ввести режим надзвичайного стану. Анатолій Яровий, адвокат, партнер АО "Радзієвський та Яровий", говорить, що комендантська година можна вводити в разі:

  • здійснення масових терористичних актів, що супроводжуються загибеллю людей чи руйнуванням особливо важливих об'єктів життєзабезпечення;
  • виникнення міжнаціональних і міжконфесійних конфліктів, блокування або захоплення окремих особливо важливих об'єктів або місцевостей, яке при цьому загрожує безпеці громадян і порушує нормальну діяльність органів влади;
  • виникнення масових заворушень, які супроводжуються насильством над громадянами і обмежують їх права і свободи;
  • спроби захоплення влади або насильницької зміни конституційного ладу України;
  • масового переходу кордону з території суміжних держав;
  • необхідності відновлення конституційного правопорядку і діяльності органів влади.

"Як бачимо, в цьому переліку немає навіть натяку на пандемію або боротьбу з хворобами, протиепідемічні заходи. Таким чином, рішення органів місцевого самоврядування про комендантську годину не зможуть бути легалізовані навіть в разі, якщо в країні буде оголошено надзвичайний стан. Сьогодні ж дії таких чиновників підпадають під статтю "самоуправство" (до 117 тис. грн штрафу, до 2 років виправних робіт або до 3 місяців арешту) або під "зловживання владою" (до 6 років в'язниці)", – говорить Яровий.

Чи штрафуватимуть за порушення комендантської години

Як ми пам'ятаємо, за порушення встановлених карантинних обмежень в уряді передбачили чималі штрафи – від 17 до 34 тис. грн. Через це багато людей розхвилювалися, що за порушення комендантської години їх також можуть штрафувати. Але експерти зазначають, що причин для паніки немає, і за це штрафи ніхто не виписуватиме.

"Оскільки комендантська година, введена в деяких областях України, носить виключно рекомендаційний характер, до громадян не можуть бути застосовані штрафи або інші покарання за його порушення", – каже Лисенко.

Сергій Клімов пояснює, що зараз закон передбачає штраф лише за порушення умов карантину (перебування в громадських місцях без маски, відвідування дитячих і спортивних майданчиків і т.д.).

Читайте також:Порушення правил щодо карантину: за що можуть оштрафувати

"Оскільки режим надзвичайного стану не введений, то про штрафи за порушення комендантської години йтися не може", – каже Клімов.

Чи можуть ввести в Україні надзвичайний стан

Ввести виключно комендантську годину в країні не можуть, тим не менш, влада може ввести режим надзвичайного стану, оскільки про це вже не раз говорили.

"Уряд розглядає можливість введення надзвичайного стану. Однак надзвичайний стан має затвердити Верховна Рада. Але більшість депутатів виступає проти цього. Проте, не можна виключати ситуації, коли через загострення епідемії або зростання соціальної і політичної напруженості в суспільстві влада піде на введення надзвичайного стану", – зазначив Олександр Хмелевський, незалежний експерт і кандидат економічних наук.

Богдан Петренко, заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму, пояснює, що заборони, подібні введенню комендантської години, сумнівні з точки зору прав людини.

"Але заборони впроваджували, бо на них був суспільний запит. Тобто, обмеження легітимні, але нелегальні. Згідно з опитуванням "Рейтингу", 83% респондентів – за обмеження масових заходів, 71% підтримує обмеження в'їзду до міст і проїзду між областями, 65% – за обмеження руху транспорту і огляд (в Раді намагаються просунути законопроєкт, яким Нацгвардії надається право на огляд речей ) і 58% – за введення комендантської години. Зрозуміло, що через рейтингову залежність влада застосовуватиме виключно ті заходи, які мають підтримку серед населення. А це говорить про те, що і комендантська година цілком можлива. Особливо, якщо кількість інфікованих різко зросте, і паніка серед населення збільшиться", – ділиться думкою Петренко.


Про те, як штрафують порушників карантину в столиці, дивіться в нашому сюжеті:

00:00:00 / 00:00:00
Комендантська година карантин Україна
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію