Це не остання масштабна пожежа в Чорнобилі: до чого готуватися українцям

У літрі молока більше цезію, ніж в диму від чорнобильської пожежі, каже радіобіолог

У Чорнобильській зоні відчуження 10 днів не припинялися пожежі. Вогню вже немає, тліє лісова підстилка, повідомляють у Держслужбі з надзвичайних ситуацій. За два дні все обіцяють загасити.

Пожежі в Зоні відчуження трапляються щороку. Але таких масштабів ще не було: вогонь добрався до Прип'яті, ЧАЕС і Чорнобиля. Рудий ліс практично вигорів. За попередніми оцінками, згоріло 30 тис. га.

Це не перша і не остання пожежа в Зоні відчуження. Через кліматичні зміни пожежі будуть відбуватися все частіше. До чого готуватися Україні і як вогонь в радіоактивних лісах вплине на українців, дізнавався сайт "Сьогодні".

"Це найбільша пожежа в Чорнобильській зоні"

Вогонь впритул наблизився до атомної електростанції, Прип'яті і Чорнобиля, але не зайшов у міста. Полум'я було зовсім поруч зі сховищами відпрацьованого радіоактивного палива.

"Пожежі в Зоні відчуження відбуваються щороку. Але таких, як зараз, ще не було", – говорить Сергій Зібцев, директор Регіонального Східноєвропейського центру моніторингу пожеж.


Пожежі поблизу м. Прип'ять за 07-13 квітня 2020. Карта: NASA FIRMS

На 14 квітня вогню в Зоні відчуження немає, повідомляють в ДСНС. Тліє тільки трава, і щоб її загасити, треба два дні. Але незабаром в Держагентстві з управління Зоною відчуження заявили, що виявлено два нових загоряння в с. Крива Гора і на станції Янів.

За своїми масштабами пожежа може стати найбільшою, вважає Сергій Зібцев. Все – через глобальне потепління.

"В Україні змінюється клімат, і погодні умови такі, як на півдні Франції. Але у Франції і Португалії вже є досвід гасіння великих лісових пожеж. В Україні немає людей, які бачили подібне – це перший досвід. Наші протипожежні служби націлені на невеликі пожежі – 100-300 га. Відповідно, немає нічого, щоб гасити такі пожежі: інформаційного забезпечення, зв'язку, координації, порядку гасіння. У Чорнобилі немає ніякої інфраструктури – там непрохідні хащі, і для техніки доводиться розчищати дорогу. Це найскладніша ситуація в Україні", – розповів керівник Східноєвропейського центру моніторингу пожеж.

Традиційна технологія гасіння лісових пожеж не завжди може бути застосована в Чорнобильській зоні відчуження. Зазвичай ліс або палаючі луки обкопують траншеями або орють потужними плугами, оголивши вологий грунт. Але в Зоні відчуження цього робити якраз не рекомендується, оскільки радіоактивні частинки можуть піднятися з землі, де знаходяться вже 34 роки.

Читайте також:Пожежі в Україні: "Ситуація може бути гіршою, ніж в Австралії"

Радіоактивність молока вища, ніж пожежі в Чорнобилі

Пожежа в Чорнобильській зоні не позначиться на здоров'ї українців. Концентрації радіонуклідів за рахунок розсіювання в атмосфері занадто маленькі, щоб впливати на людину, каже Валерій Кашпаров, радіобіолог, директор Українського науково-дослідного інституту сільськогосподарської радіології.

"З точки зору радіоактивності, пожежа в Чорнобильській зоні не впливає на людей. Концентрації радіонуклідів дуже маленькі: за рахунок розбавлення в атмосфері вони не перевищують тисячної частки бекереля в кубічному метрі. Наприклад, в молоці, яке ви купуєте в магазині, десята частка беккереля. Якщо ви випиваєте літр молока, то в організм надійде більше цезію, ніж чорнобильського цезію, який летів під час пожежі. Тому для жителів Києва ніякої небезпеки немає. А ось з точки зору впливу на здоров'я самого диму – нічого хорошого в цьому немає, але це не пов'язано з радіоактивністю", – пояснює радіобіолог.

Найбільші дози радіації отримують учасники пожежогасіння, які близько до вогню. Проте там більше небезпеки теж представляє сам дим, а не радіоактивні аерозолі в повітрі. Рудий ліс уже горів у 2015 і в 2016 році. Тоді провели дослідження, яке показало, що в Чорнобильській зоні людина отримує однакову кількість радіонуклідів як до пожежі, так і під час пожежі, зазначає Кашпаров.

"Вплив радіонуклідів, які піднімаються в повітря, надзвичайно мізерний порівняно з опроміненням від того, що лежить на землі. Зовнішня доза завжди буде більшоюе, ніж те, що ви можете вдихнути навіть біля фронту вогню. Головну небезпеку становить сам дим і умови під час пожежогасіння. На жаль, технічне забезпечення пожежників і лісників у Зоні відчуження дуже слабке, і про це ми не раз говорили уряду", – говорить радіобіолог.

Що стосується сховищ з відпрацьованими ядерними відходами – їм теж нічого не загрожує. Сховище "Підлісне", яке знаходилося найближче до вогню, являє собою вогнетривку залізобетонну конструкцію. Плюс в радіусі 100 метрів від нього ліс спеціально вирубали для уникнення пожежі, повідомив заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко. Ще одне сховище СВЯП-1, яке знаходиться на території ЧАЕС, теж в цілковитій безпеці – будь-які загоряння там виключені. Третє сховище – СВЯП-2 – взагалі поки не заповнене відпрацьованим ядерним паливом з працюючих українських АЕС і обнесене парканом.

Читайте також:Пожежі в Чорнобильській зоні: "друга хвиля" може охопити десятки тисяч гектарів

Це не перша і не остання пожежа в Чорнобильській зоні

Пожежі в Чорнобильській зоні виникають щороку. Остання велика пожежа була у 2015 році. Тоді, за оцінками Східноєвропейського центру моніторингу пожеж, згоріло 10 тис. га лісу.

"У 1992 році згоріло 17 тисяч га. Пожежі були в 2003-му, 2007-му, 2015-му, в 2016-му. У 2017 році горів Рудий ліс і в 2018-му теж була пожежа. У 2015 році була максимальна площа, яка вигоріла за раз – 10 тис. га. Нинішня пожежа охопила більше 20 тис. га, думаю, може бути 30 тис. га. Тобто в два-три рази більше", – говорить Зібцев.

Як і зараз, у 2015-му пожежу гасили 300-400 пожежних, близько 100 одиниць техніки, з яких три літаки і два вертольоти. Арсеній Яценюк, на той момент прем'єр-міністр України, тоді відзначав, що "у нас катастрофічна ситуація з технікою, якщо потрібно мати в Україні як мінімум 12 вертольотів для служби з надзвичайних ситуацій, а у нас їх два...". З 2015 року нічого не змінилося.

Наступна пожежа в Чорнобильській зоні може виникнути через тиждень, прогнозує Сергій Зібцев:

"У нас зазвичай пожежі починаються після 20 квітня. Тобто через 10 днів потрібно очікувати другу хвилю. До цього часу повинні спрацювати утримувачі – це держпідприємство "Північна пуща". За 10 днів їх треба забезпечити резервами, яких у них немає, набрати пожежних. Потрібно надати підтримку лісництвам, які знаходяться по периметру Чорнобиля, щоб вони не допустили пожежі. Зараз треба планувати, щоб до 20 квітня була повна готовність. Потрібно забезпечити патрулювання поліції, потрібна повна мобілізація".

Нагадаємо6 квітня поліція Київської області встановила винуватця масштабної пожежі в Чорнобильській зоні. Як виявилося, він у трьох місцях підпалив сміття і траву, але потім не зміг загасити багаття. 13 квітня поліцейські зловили ще одного палія, причетного до пожежі в зоні ЧАЕС. Чоловік вдома спалював сміття, потім залишки тліючого багаття завантажив на візок, вивіз за село і висипав на суху траву. Через це сталося загоряння сухостою.

00:00:00 / 00:00:00
Пожежі Чорнобиль Україна
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію