Що робити, якщо втратив роботу: інструкція та поради юристів

Центри зайнятості не повинні змушувати влаштовуватися на невідповідну роботу

Один з найбільших негативів, які несе карантин, – це порушення звичного графіка роботи, з яким зіткнулася більшість українців. Для когось введені обмежувальні заходи стали просто перенесенням робочого місця з офісу додому, що когось напевно навіть обрадувало. У той же час для багатьох інших карантин означав припинення роботи підприємства, перехід на скорочений робочий день або просто неможливість дістатися до робочого місця, оскільки перестав ходити транспорт.

Скільки людей за перший місяць карантину втратили роботу або заробіток (повністю або частково), ми дізнаємося ще не скоро. Офіційна статистика веде облік лише офіційно безробітних і оплати праці, та й то з "запізненням" на місяць-півтора. А інтернет-опитування показують різні результати. Так, приблизно можна сказати, що на сьогодні тільки 20-25% працюючих українців не відчули жодних змін у своїй роботі. У той же час 10-20% ще в березні втратили роботу і заробіток. Мінімум 20% українців, судячи за одним з опитувань, відправлені у відпустки за свій рахунок. За іншим опитуванням, понад 50% працюючих отримали за березень менше, ніж заробляли раніше.

Але навіть через місяць після введення карантину далеко не всі підприємства і організації остаточно визначилися з моделлю роботи під час обмежувальних заходів. Зміни – зазвичай, не в кращий бік – тривають досі. Хтось намагається виграти час, відправляючи співробітників по черзі в відпустки, в тому числі неоплачувані. Хтось організував роботу дистанційно, але вже починає відчувати скорочення кількості замовлень або перебої з поставками. Варіантів може бути багато, але результат один: доходи падатимуть, а безробіття – зростатиме.

Що робити, якщо втратив роботу? Сайт "Сьогодні" розпитав юристів про законодавчі нововведення, запроваджені на час карантину.

За якою статтею звільнили

Як зазначає керуючий партнер юридичної фірми "Горецький і партнери", голова комітету з питань медіації Асоціації адвокатів України Олег Горецький, законодавством не врегульовано порядок звільнення співробітників під час карантину. Таким чином, підстави для звільнення і порядок процедури продовжують діяти ті ж, що і раніше.

"Але варто розуміти, що закон захищає права лише тих осіб, які працевлаштовані офіційно", – підкреслює Олег Горецький.

Під час карантину поширеними причинами звільнення працівників з ініціативи роботодавців є ті, які перераховані в п. 2 ст. 40 Кодексу законів про працю: "Зміни в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідація, банкрутство, ... скорочення чисельності або штату працівників". У цьому випадку працівникові має бути виплачена вихідна допомога в розмірі не менше середнього місячного заробітку. Можливо, тому роботодавці воліють звільняти співробітників "за згодою сторін". В цьому випадку компенсація не покладається.

Центри зайнятості тепер відразу призначають допомогу

Якщо вам довелося звільнитися, варто відразу ж звернутися до центру зайнятості. У звичайний час багато працівників воліють "не зв'язуватися" з цією службою, вважаючи за краще шукати нову роботу самостійно і сумніваючись, що в центрі зайнятості їм запропонують дійсно гідну роботу. До того ж багато хто чув про те, що допомогу по безробіттю там призначають неохоче і тільки після того, як всі варіанти запропонованої роботи (зазвичай, низькооплачувані) кандидату не підійдуть.

Однак на час карантину правила змінили. Згідно із законодавчими нововведеннями, тепер в центрах зайнятості повинні надавати статус безробітного кожному, хто туди звернеться (при наявності пакету документів). Погоджуватися на запропоновану роботу не потрібно, так зараз її взагалі навряд чи пропонуватимуть, багато вакансій втратили актуальність. Допомога по безробіттю під час карантину також має призначатися з першого дня отримання статусу безробітного.

Як отримати статус і допомогу з безробіття

Пропонуємо покрокову інструкцію.

1. Зберіть пакет документів. До нього входять:

 • паспорт (або документ, який його замінює);
 • ідентифікаційний код (зараз він називається "довідка про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків");
 • документ (документи) про освіту;
 • трудова книжка;
 • військовий квиток (якщо є).

Додатково окремі категорії громадян повинні подати:

 • особи з інвалідністю – довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією;
 • внутрішньо переміщені особи в разі відсутності трудової книжки – документ, який підтверджує факт припинення трудових відносин (наприклад, цивільно-правовий договір, виписку з реєстру фізосіб-підприємців і т.д.).

2. Скачайте (завантажте на комп'ютер) з сайту Державного центру зайнятості зразки заяв :

 • Заява про надання/відновлення статусу безробітного
 • Заява про призначення/відновлення виплати допомоги по безробіттю

3. Заповніть заяви і підпишіть їх, вкажіть контакти, за якими з вами можна зв'язатися (телефон та електронну пошту).

Важливо: особисті прийоми в центрах зайнятості під час карантину скасовані. Подати документи можна двома способами: онлайн (надіслати електронною поштою) або прийти до найближчого центру зайнятості і залишити конверт з документами в ящику для кореспонденції.

/ Фото: Сьогодні

Якщо ви хочете подати документи онлайн:

4. Зробіть скан-копії або фотографії :

 • двох заповнених заяв (про надання статусу безробітного та про призначення допомоги);
 • всіх заповнених сторінок документів, перелічених в п. 1.

5. На сайті Державного центру зайнятості виберіть зручне для вас відділення. Поруч з кожним відділенням адреси e-mail, на який потрібно буде відправити заяви і електронні копії документів.

6. Надішліть листа з електронними копіями заяв і документів на електронну пошту центру зайнятості, який найзручніший для вас.

7. Чекайте відповідь від центру зайнятості щодо прийнятого рішення.

Якщо ви хочете віднести документи в ящик для кореспонденції:

4. Зробіть ксерокопії всіх заповнених сторінок документів, перелічених в п. 1.

5. Покладіть в конверт :

 • дві заповнені заяви (про надання статусу безробітного та про призначення допомоги);
 • копії документів.

6. Сходіть до найближчого відділення центру зайнятості та опустіть конверт з документами в ящик для кореспонденції.

7. Чекайте відповідь від центру зайнятості щодо прийнятого рішення.

Що робити, якщо працював без офіційного працевлаштування та був звільнений

Правила за полегшеним оформленням статусу безробітного та допомоги по безробіттю однакові для всіх. Тому таким людям ніщо не заважає також звернутися до центру зайнятості і стати на облік по безробіттю, отримуючи допомогу.

Що робити, якщо на момент початку карантину не працював, шукав роботу

У таких випадках теж можна претендувати на виплату допомоги по безробіттю.

"Відповідно до українського законодавства, кожен громадянин працездатного віку, який через відсутність роботи не має заробітку, хоча готовий і здатний приступити до роботи, має право на отримання державної допомоги по безробіттю. Але для цього потрібно отримати статус безробітного. Він надається за особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації в будь-якому зручному відділенні державного центру зайнятості, незалежно від місця реєстрації або перебування", – говорить юрист компанії "Stron" Альона Перепелична.

Чи може отримати допомогу по безробіттю приватний підприємець, який залишився без доходу

Підприємці не є найманими працівниками, а тому допомога з безробіття для них не передбачена. Однак є варіанти.

"Фізичні особи-підприємці не є найманими працівниками, а отже, вони де-юре не можуть втратити роботу і отримувати виплати по безробіттю, оскільки фізособа-підприємець сам забезпечує себе роботою", – пояснює Альона Перепелична.

Однак якщо підприємець, який втратив заробіток, вирішив офіційно закрити свій бізнес, він також зможе звернутися до центру зайнятості за допомогою.

"Підприємцям, по суті, потрібно вирішувати: випливе приватна справа, чи ж краще завершувати підприємницьку діяльність і ставати до лав безробітних", – говорить радник ЮФ "Asters", член Асоціації правників України Інеса Летич.

При цьому в період карантину для представників малого та середнього бізнесу передбачена можливість отримати допомогу по частковому безробіттю для своїх співробітників.

"Основною формою допомоги малому та середньому бізнесу є доплата державою працівникам таких підприємств допомоги по частковому безробіттю. Також діятиме мораторій на проведення перевірок Державною податковою службою, а НБУ сприятиме впровадженню банками так званих кредитних канікул", – розповідає Олег Горецький.

Як розповідав сайт "Сьогодні", якщо підприємство малого чи середнього бізнесу змушене скоротити час роботи своїх співробітників, керівник підприємства може звернутися до центру зайнятості за частковою допомогою з безробіття. Обов'язкова умова одна: відсутність податкової заборгованості до карантину. Компенсація встановлюється за кожну годину скорочення робочого часу з розрахунку 2/3 окладу. Однак максимальний розмір такої допомоги по безробіттю не може перевищувати мінімальної зарплати.

Скільки платять безробітним

Як розповіла Альона Перепелична, з 1 березня 2020 року мінімальний розмір допомоги по безробіттю для осіб, страховий стаж яких за минулі 12 місяців (що передували реєстрації як безробітного) становить не менше півроку, становить 1800 гривень. А для осіб, які мають страховий стаж менше шести місяців, – 650 гривень. Також 650 грн становить мінімальна допомога по безробіттю для тих, хто був звільнений з останнього місця роботи з підстав, передбачених ст. 37, пп. 3, 4, 7 і 8 ст. 40, ст. 41 і 45 Кодексу законів про працю. Мінімум 650 грн можуть отримати також переселенці, випускники навчальних закладів без досвіду роботи і демобілізовані зі служби в армії.

Максимальний розмір допомоги по безробіттю не може перевищувати чотирикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Наразі це 8408 грн, уточнює Альона Перепелична.


Як під час карантину протриматися бізнесу, щоб не довелося повністю закриватися, радять експерти:

00:00:00 / 00:00:00
Карантин робота юристи
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію