Порушення карантину: що робити, якщо зупинила поліція, і як оскаржити штрафи в суді

Юристи зазначають, що постанова Кабміну незаконна

В Україні тиждень тому істотно посилили правила карантину. Людям заборонили ходити в громадських місцях без масок, відвідувати парки і збиратися в групи більше ніж по двоє осіб. За будь-яке порушення встановлених правил загрожує штраф від 17 до 34 тисяч гривень. Сайт "Сьогодні" розповідає, що робити, якщо вас зупинила поліція, і чи можна оскаржити штрафи в суді.

Що робити, якщо зупинила поліція

З огляду на ситуацію навколо, поліція цілком може зупинити того чи іншого перехожого, тому тут важливо не панікувати і чітко знати, що робити в таких випадках. Сергій Тарасюк, керуючий партнер АО "Тарасюк і партнери", по пунктах розповідає, що потрібно робити, якщо вас зупинила поліція:

  • уточнити дані співробітника поліції, а саме переписати ПІБ і номер службового посвідчення, посаду і номер значка;
  • поцікавитися причиною зупинки і перевірки документів;
  • якщо візуально ви не порушуєте заборон, введених постановою Кабміну № 255 від 02.04.2020 р. – не перебуваєте на території дитячої або спортивної площадки, парку або зони відпочинку – то причин і немає.

"Якщо ви почули про вчинення вами адміністративного правопорушення за ст. 44-3 КУпАП., бажано запросити знайомого адвоката (штраф же немаленький)", – додає Тарасюк.

Якщо знайомого адвоката поблизу не виявилося, то алгоритм дій наступний:

  • уточнити у поліцейського, чи включена "боді-камера" (вона повинна бути включена);
  • фіксуйте все спілкування з поліцейським на свій телефон;
  • перед складанням протоколу про адміністративне порушення у вас є право дати свої пояснення: як усно на боді-камеру, так і письмово (зазвичай, у співробітника поліції повинен бути бланк при собі). У протоколі вкажіть обов'язково, де знаходяться пояснення, а також коротко незгоду з протоколом.

"Пам'ятайте, що відеофіксація порушення вами заборон теж буде доказом з боку поліції (наприклад, ви йшли в громадському місці без маски). Жодних пояснень, які фіксують визнання вами порушення карантину з посиланням на конституційні права, не треба. Фіксуйте місце, де вас зупинили (воно цілком може бути і не громадським), або, наприклад, причину знаходження в парку (ви цілком могли йти на роботу зі службовою метою)", – радить Тарасюк.

Після того, як протокол складено, вам зобов'язані вручити його копію. Переконайтеся, що вона хорошої якості і на ній все можна прочитати. Матеріали адміністративної справи передадуть до районного суду за місцем фіксації адміністративного порушення. Для того, щоб знати, коли розглядатиметься справа, стежте цим на сайті Судової влади (пошук за своїм прізвищем і конкретним районним судом).

"Після призначення адміністративної справи до розгляду рекомендую попередньо ознайомитися з матеріалами справи. Якщо там не буде виявлено відеозапис або ваші пояснення, то варто подати клопотання на ім'я судді про витребування даних матеріалів з обґрунтуванням їх важливості. Також можете докласти свої докази через клопотання. Співробітників поліції, які склали протокол, також можна допитати в суді, але таке клопотання має бути мотивованим і в письмовому вигляді. Під час першого слухання суд розгляне клопотання і ухвалить рішення про відмову або задоволення. І тільки після отримання всіх доказів можна переходити до розгляду", – зазначив Тарасюк.

Читайте також:Порушення правил щодо карантину: за що можуть оштрафувати

Хто може зупинити, крім поліції

Крім Нацполіції, вас можуть зупинити за порушення карантину і представники інших служб. Це можуть бути працівники органів охорони здоров'я, але це, найімовірніше, в тому випадку, якщо ви перебуваєте на території лікарні. Також зупинити можуть співробітники органів санітарно-епідеміологічної служби (цілком можливо – разом з поліцією в місцях обсервації або примусової ізоляції) і уповноважені органами місцевої влади (виконкомами), в Києві – це КМДА, тобто різні "муніципальні варти" і т.д.

Стосовно понятих, то їх участь необов'язково при складанні протоколу за ст. 4404 КУпАП.

"Участь понятих обов'язкова при особистому огляді (наприклад, ви не маєте документів для посвідчення особи). Співробітник поліції, щоб не морочитися з доставкою до райвідділу, може провести особистий огляд, мотивуючи підозра на носіння заборонених речей. У таких випадках огляд можливий тільки поверхневий, без обшуку в сумку або кишені. Тому при будь-яких спробах обшукати вимагайте виклику слідчо-оперативної групи", – пояснює Тарасюк і додає, що поліцейські обов'язково повинні бути в масках.

Наскільки це законно і чи можна оскаржити штрафи в суді

Про те, наскільки такі заборони законні, досі ведуться дискусії. Справа в тому, що нові обмеження, які ввів Кабінет міністрів, порушують конституційні права громадян. Анатолій Яровий, адвокат, партнер АО "Радзієвський і Яровий", розповідає, що обмеження прав і свобод громадян можуть, згідно з Конституцією, вводитися тільки законами, а не постановами уряду. Тому, по суті, постанова №211 є неконституційною.

"Будь-які штрафи, які будуть виписані на підставі незаконної постанови Кабміну та інших актів, незаконні без введення надзвичайного стану. Обмеження прав і свобод громадян повинні бути оскаржені при розгляді протоколу в суді. Чим жорсткіше буде позиція "правопорушників" при розгляді таких справ, тим раніше виробиться однозначна практика про порушення прав громадян, тим швидше незаконні документи (протоколи) будуть скасовані", – говорить Яровий.

Сергій Тарасюк додає, що рішення ухвалюватиме районний суд за протоколом, а не поліцейські. Тому протокол спочатку пройде судовий контроль.

"Якщо ж вас не влаштує рішення районного суду з причин його: незаконності (постанова Кабміну в обхід Конституції); необґрунтованості (суд не вивчив усіх доказів у справі); немотивованість (суд дав неправильну оцінку доказам); або застосована міра адміністративного стягнення занадто сувора – звертайтеся зі скаргою до апеляційного суду", – каже Тарасюк.

Анатолій Яровий зазначає, що суди працюють в режимі карантину, адмінпротоколи не в пріоритеті, швидко їх ніхто не розгляне. Крім того, щоб суд прийняв рішення про накладення штрафу, – одного протоколу недостатньо.

"Потрібні ще докази, в тому числі того факту, що діяння скоєно навмисно і протиправно (що людина усвідомлювала, що порушує закон). А оскільки сам правовий акт (постанова Кабміну), на підставі якого ці штрафи виписуються, – незаконний, то ні про яку протиправність не може і йтися", – пояснив Яровий.

Стосовно роботи судів наразі, то юристи зазначають, що суди зараз працюють з урахуванням рекомендацій Ради суддів України, а саме – обов'язково розглядають у відкритому режимі тільки невідкладні справи (кримінальної юрисдикції), а також розглядають справи, які можна розглянути в письмовому провадженні або без участі сторін (за згодою сторін).

"Тому адміністративну справу у відкритому режимі ніхто не розглядатиме, а запропонують розглянути без участі сторін. Слід врахувати, що якщо ви впевнені у своїй позиції, то можна подати всі необхідні пояснення та клопотання про витребування доказів. І вже після цього можна погоджуватися на розгляд справи без участі сторін. В іншому випадку я б не ризикував, а погодився на розгляд справи в звичайному режимі після закінчення карантину", – каже Тарасюк.

Юрист підсумував, що варто пам'ятати про процесуальні строки. На розгляд справи за цими статтями відведено всього 3 місяці з дати самого порушення, по закінченню яких розгляд буде закритий автоматично.

Про те, чи дотримуються українці нових карантинних правил, дивіться на відео:

00:00:00 / 00:00:00
Карантин суд штраф
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію