Ринок праці після карантину: безробіття виросте, а зарплати впадуть

Після карантину до 20% малих і середніх підприємств просто перестануть існувати

Карантин в Україні серйозно вдарила по бізнесу і по ринку праці. За даними Держпраці, зараз на роботу не ходить близько 3 млн офіційно працевлаштованих українців. До того ж за останній час на 34% зменшилася кількість вакансій.

І це не дивно. Адже безліч підприємств, фірм і компаній були змушені призупинити свою діяльність, відправивши співробітників у неоплачувані відпустки або істотно скоротивши штат. Раніше ми вже розповідали, що тимчасово призупинили свою діяльність 29% компаній в Україні, при цьому ще 6% повністю закрили свій бізнес. Але рано чи пізно карантин закінчиться, і ринок праці в країні чекатимуть нові зміни. Сайт "Сьогодні" розібрався, як зміниться ринок праці в Україні після карантину, чого чекати від рівня зарплат і які фахівці будуть затребувані.

Як швидко відновиться економіка в Україні

Зараз важко щось прогнозувати. Адже коли точно закінчиться карантин і запуститься економіка – незрозуміло. А кожен день простою несе чималу шкоду. Антоніна Стадник, HR Generalist компанії UAPAY, в коментарі "Сьогодні" припустила, що на повернення ринку праці в докризовий стан можуть знадобитися роки.

"Очевидно, після карантину ми зіткнемося з найпотужнішою економічною кризою всередині країни, викликаною двома основними факторами. По-перше, самим карантином, тобто простоєм багатьох бізнесів, в результаті якого, на думку деяких експертів, до 20% малих і середніх підприємств просто перестануть існувати. По-друге, впливом на наш ринок глобальної економічної кризи. І немає жодних підстав вважати, що після закінчення карантину ринок праці швидко повернеться в докризовий період – не повернеться, тому що відновлення певних секторів економіки займе до 2 років – і це за умови сприятливої кон'юнктури на світовому ринку і ідеально правильного менеджменту з боку Кабміну, ВРУ і Офісу президента", – каже Стадник.

Вона додає, що в цьому році і на початку наступного року може скластися цікава ситуація із заробітчанами. Адже якщо раніше багато хто розраховував на підробіток в країнах ЄС, особливо коли Україну накривала чергова економічна криза, то тепер із заробітком може не скластися.

0:00 / 0:34

Олександр Хмелевський, незалежний експерт і кандидат економічних наук, прогнозує істотне зростання безробіття в Україні.

"Близько 5% працівників уже втратили свої робочі місця. Більше 30% знаходяться у відпустці за свій рахунок. Кількість вакансій вже скоротилося на третину. Крім того, в Україну повернулися сотні тисяч працівників. Тому ситуація на ринку праці дуже напружена. Після скасування карантину відновлення економіки буде відбуватися дуже повільно. У світі вже почалася економічна криза, яка не припиниться після скасування карантину і буде впливати на Україну. Частина підприємств України збанкрутують. Тому слід очікувати зростання безробіття до 12-15%", – пояснює Хмелевський.

Які фахівці будуть затребувані після карантину

Зараз в країні масово шукають продавців і кур'єрів. А ось фахівці інших професій поки змушені сидіти без роботи. Оксана Вогнева, Head of Recruitment and Management Practice сайту з пошуку роботи Jooble, зазначає, що після карантину ми зіткнемося з необхідністю швидкого старту з нульовій позиції.

"Будуть затребувані люди з такими якостями, як: креативне мислення, здатність відчувати споживача, висока адаптивність і гнучкість. Менеджери з маркетингу, розвитку бізнесу, з продажу, фінансові аналітики та аналітики в цілому, рекрутери стануть затребуваними, оскільки саме вони здатні стартувати бізнес", – говорить Вогнева.

Валентина Пучка, HR-директор ЕРС-інжиніринг, зазначила, що зараз сильно страждає сфера послуг і розваг, тому що багато компаній сегмента малого бізнесу, залишившись без замовлень, скорочують персонал.

"Якщо карантин продовжиться і в травні, то багато закладів цілком можуть не відкритися. Студенти, які там підробляли, претендуватимуть на ті вакансії, на які раніше уваги не звертали: кладовщик-комплектовщик, охоронець, перукар, косметолог, доглядальниця, працівник благоустрою вулиць та інші, ніж сильно підвищать конкурс на місце за цими вакансіями. За рахунок тієї частини заробітчан, кому не вдасться знову виїхати на заробітки за кордон, є шанси, що вирівняється ситуація на ринку робочих спеціальностей, оскільки перш зберігався дефіцит кваліфікованих кадрів ", – пояснює Пучка.

Аналітики рекрутингового порталу hh.ua | grc кажуть, що в цілому вже зараз конкуренція на ринку праці виросла. Якщо станом на 2019 рік на одну пропозицію роботи припадало близько 6-8 претендентів (в залежності від пори року), то зараз показники зросли більш ніж в 2,5 рази. Тобто ринок праці, який довгий час був кандидатських, ймовірно, знову стане ринком роботодавця.

"Відносно високий попит зберігся на співробітників продуктового рітейлу, транспортної та медичної сфер, IT. Також бачиться, що після карантину затребуваними будуть: IT-фахівці, керівники середньої і вищої ланки, які зможуть розробити і реалізувати нову стратегію і максимально швидко відновити компанію, маркетологи, фахівці з реклами, PR з акцентом на антикризові комунікації ", – прогнозують аналітики.

Читайте також:Підробіток на час карантину: які вакансії і скільки платять

Зарплати будуть стояти на місці

Що стосується зарплат, то тут ситуація теж не надто райдужна. Аналітики відзначають, що надій на здійснення прогнозів про підвищення зарплат на 20-25%, які були зроблені в кінці 2019 і початку 2020 року, трохи.

"Підвищення якщо і будуть, то, скоріше, одиничні. Вже зараз, наприклад, зарплатні очікування претендентів знизилися майже на 10%. Компанії будуть міняти зарплатну політику, зменшувати фіксовану частину і, можливо, збільшувати змінну (залежить від виконання планів і досягнення KPI) ", – кажуть аналітики.

Валентина Пучка додала, що вже зараз багато компаній практикують відпустку працівників за свій рахунок, що формально не є зменшенням заробітної плати, але фактично кишеню людей порожніє.

"У сфері послуг за рахунок збільшення бажаючих на одну вакансію і великий плинності після карантину зарплати цілком ймовірно зменшаться. Для робочих спеціальностей все не так драматично: заробітні плати не впадуть, але і розраховувати на їх швидке збільшення не варто. На ринок будуть тиснути повернулися заробітчани, які звикли на чужині багато і ефективно працювати в форматі 2-3 вихідних в місяць ", – говорить Пучка.

За оцінкою Оксани Огневой, більшість компаній середнього бізнесу має "подушку" на 2-3 місяці. Великий бізнес може протягнути в середньому 3-4 місяці без скорочення персоналу і зарплат.

"Ринок після карантину в Україні на мить стане ринком роботодавця. Думаю, на півроку максимум – саме тоді роботодавець матиме право диктувати умови найму. В середньому, по моєму досвіду, торг з боку роботодавця становить – 20-30% від запиту кандидата. А далі все стане як і раніше – за фахівців високого рівня доведеться боротися ", – пояснює експерт.

Виросте рівень безробіття і тіньова зайнятість

Що стосується безробіття, то експерти вже помічають – за різними оцінками, на облік в службі зайнятості з початку карантину стали близько 500 тис. Безробітних. Плюс додалися ті, хто повернувся з-за кордону, і ті, хто працював неофіційно. Тому без роботи залишився величезний пласт людей.

Так, наприклад, на сайті по пошуку роботи Jooble зафіксована активність претендентів на 38% більше, ніж в такий же час минулого року. Аналітики відзначають, що зараз на 1 даний вакантне місце претендують як мінімум 2 кандидата.

Андрій Маренчук, виконавчий директор керуючої компанії Ribas Hotels Group, говорить, що рівень безробіття в Україні неминуче зросте.

"На збільшення рівня безробіття вплине повернення трудових мігрантів. Ряди офіційних безробітних поповнять ті, хто до карантину трудився нелегально, а тепер втратив цю неформальну роботу через припинення діяльності підприємця, який працював в тіні. Роботодавці очікують, що попит на обслуговуючий персонал буде падати, тому що з-за кордону повернеться в основному дешева робоча сила. Це дозволить найняти персонал за більш низькі зарплати, ніж в попередньому сезоні. Але ситуація буде виглядати так, що втрата робочих місць збільшить навантаження на регіональні служби зайнятості і населення буде стояти в черзі за посібниками. Але не створить конкуренцію на ринку праці ", – пояснює Маренчук.

Змін варто очікувати і в поле оформлення трудових відносин. Владислав Волинець, доктор юридичних наук, керівний партнер INPRAXI LAW, розповів в коментарі "Сегодня", що від швидкості оздоровлення українського бізнесу від карантину безпосередньо залежить відновлення балансу на ринку праці.

"Поки можна прогнозувати масові випадки скорочення персоналу і перепрофілювання підприємств через відсутність роботи і банкрутства. Очевидно, збільшиться попит на проектні роботи і роботу за сумісництвом, оскільки на швидке зростання нових бізнесів і нових робочих місць сподіватися не доводиться. Саме в цих умовах зростають ризики активізації тіньової зайнятості населення. Погоджуючись на виконання роботи без будь-якого оформлення трудових відносин, ви автоматично стаєте заручником доброчесності свого роботодавця, який не обтяжений необхідністю дотримуватися трудові права і гарантії працівників ", – каже Волинець.

Він додає, що тренд на ринку праці в період карантину – дистанційна робота. Роботодавці, які ухвалять рішення оптимізувати свої витрати на оренду офісів і зменшити їх площу, швидше за все будуть наполягати на гнучких графіках роботи співробітників і на віддалену роботу з дому. Також експерт прогнозує, що збільшиться кількість короткострокових трудових договорів або договорів про роботу на умовах неповного робочого часу.

Карантин праця зарплата
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію