Податкові канікули і скасування пені: за що можна не платити на карантині

Банкоматам - готівку, а платникам кредитів - відстрочку

Поки наші співгромадяни діляться в соцмережах побоюваннями, чи вистачить запасів, захованих "під матрацами", щоб благополучно пережити карантин, влада пропонує рішення в непростій економічній ситуації, яка супроводжує епідемію коронавірусу. Які саме – читайте в спеціальному матеріалі сайту "Сьогодні".

Банкам заборонили невидачу вкладів і зажадали забезпечити банкомати готівкою

Національний банк, який 25 березня передав 14 банкам 130 млн доларів готівкою, пообіцяв жорстко реагувати на заяви клієнтів, яким банки не повертають вклади.

"Жодних обмежень на доступ до рахунків, розпорядження грошима ні для бізнесу, ні для населення немає. Ми вже отримуємо скарги від населення, що банк відмовив у поверненні депозиту. Це недопустимо", – сказала заступник голови НБУ Катерина Рожкова.

Крім цього, вона зазначила, що Нацбанк наполягає на тому, щоб банкоматні і POS-термінальні мережі були заповнені готівкою.

"Незважаючи на те, що ми просимо всіх йти в онлайн, ми повинні забезпечити готівку в банкоматах. POS-термінальні і банкоматні мережі повинні приймати картки всіх банків. Ми повинні продемонструвати, що сервіси доступні звідусіль", – додала Рожкова.

Крім того, банки повинні подбати про безперервність роботи карток.

Заморозили тарифи на мобільний зв'язок

27 березня Антимомонопольний комітет України (АМКУ) рекомендував найбільшим мобільним операторам України залишити на час карантину без змін тарифи на мобільний зв'язок та інтернет. Ця рекомендація АМКУ є обов'язковою для виконання, про що повідомляється на сайті комітету.

Так, АМКУ вважає, що зміна тарифних планів мобільними операторами, закриття дешевих тарифних планів або примусове переведення громадян на дорожчі – це порушення умов чесної конкуренції та зловживання компаніями своїм домінуючим становищем на ринку.

Більш того, АМКУ зазначає, що такі дії мобільних операторів можуть унеможливити отримання своєчасної інформації українцями, які на час карантину змушені самоізолюватись і працювати з дому.

Продовжили "податкові канікули" і відстрочку за платежами

30 березня Верховна Рада доповнила перелік податкових і соціальних змін, введених на період карантину, ухваливши закон №3275. Планові перевірки спочатку заборонили до кінця травня, а тепер продовжили заборону на їх проведення до 30 червня 2020 року (крім держнагляду за високоризиковими підприємствами, контролю за цінами і держнагляду у сфері санітарного та епідеміологічного благополуччя населення).

Також ще на місяць продовжили скасування штрафних санкцій і пені за несвоєчасну або неповну сплату єдиного соціального внеску (ЄСВ), несвоєчасне подання звітності. Якщо раніше передбачався "пільговий період" до кінця квітня, то тепер він продовжений до 31 травня включно. При цьому на місяць також відсувається термін, протягом якого не розглядатимуть скарги платників податків, – теж до 31 травня 2020 року.

Про те, що змінилося для платників податків, докладніше читайте в нашому матеріалі "Нові пільги і обмеження на час карантину: що узаконила Рада".

Тимчасово скасували штрафи і пеню за кредитами

Тоді ж, в понеділок, 30 березня, на позачерговому засіданні Ради 312 народних депутатів проголосували в другому читанні і в цілому за законопроєкт № 3275, який вносить зміни до Податкового, Митного, Цивільного кодексів України, Кодексів законів про працю, про адміністративні правопорушення, до законів "Про зайнятість населення", "Про банки і банківську діяльність", "Про державне регулювання виробництва і обсягу спирту".

Всі ці зміни вводяться для того, щоб підтримати роботодавців і працівників. Зокрема, вводиться відстрочка подачі звітів статистичної інформації до контролюючих органів, а до Кодексу законів про працю вноситься норма про гнучкий режим роботи і роботу на дому. Тепер українці зможуть для надання допомоги по частковому безробіттю використовувати як аргумент необхідність дотримуватися карантину.

Крім цього, пересічні громадяни зможуть тимчасово не платити штрафи і пені за кредитами, взятими до 2017 року. Документ також забороняє банкам підвищувати відсоткові ставки за всіма кредитними договорами. А соціальні виплати завдяки новому закону виплачуватимуться автоматично.

Також народні депутати погодилися продовжити мораторій на проведення неподаткових перевірок до 30 червня. Також до кінця травня діятиме звільнення від штрафів і пені за ЄСВ, а також мораторій на перевірки щодо нього. Крім того, до 31 травня пропонують продовжити терміни подачі скарг щодо податків і ЄСВ.

Закон дозволяє орендарям не платити орендну плату, якщо вони не змогли скористатися приміщеннями через введений карантин.

Щоправда, в НБУ підкреслили, що режим кредитних канікул не передбачає списання боргів.

До кінця карантину скасували для ФОПів книгу обліку доходів

Як повідомила 1 квітня пресслужба Міністерства цифрової трансформації України з посиланням на рішення Кабміну, фізичні особи-підприємці (ФОП) на час дії карантину можуть вести облік доходів і витрат без використання книги обліку доходів. Головна умова – ведення книги повинно було початися вже після введення карантину.

"На період карантину, з 12 березня і до 24 квітня, було встановлено ряд обмежувальних заходів, один з яких – заборона роботи підприємств торгівлі, в тому числі тих, що здійснюють продаж книг обліку доходів. Через неможливість придбання книги і ведення в ній обліку доходів і витрат, Уряд ухвалив рішення тимчасово припинити їх використання на період карантину", – йдеться в повідомленні.

При цьому ФОПи все ж повинні будуть внести дані про всі доходи та витрати, отримані протягом карантину. Заповнену книгу обліку доходів потрібно подати до контролюючих органів протягом трьох місяців з дня ухвалення рішення про скасування карантину.

Незаможні пенсіонери отримають по "карантинній тисячі"

Наші співвітчизники, які отримують пенсію менше 5 тисяч гривень, вже з наступного тижня отримуватимуть додаткову 1 тис гривень. Про це заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль під час наради під головуванням президента Володимира Зеленського. Глава уряду повідомив, що вже розроблено програми виплат людям з низькими доходами.

"Ми почали додаткові виплати пенсіонерам старше 80 років. З наступного тижня доплачуватимемо по 1 тисячі гривень тим, у кого пенсія нижче 5 тисяч гривень. І до кінця квітня ці гроші отримають усі такі пенсіонери", – заявив Шмигаль.

Продовжили терміни виплат соціальної допомоги

Кабінет міністрів продовжив терміни виплат соціальної допомоги без звернень громадян на період всеукраїнського карантину і ще на один місяць після його закінчення, заявила міністр соціальної політики Марина Лазебна за підсумками засідання уряду.

"Верховна Рада ухвалила відповідний закон, а ми це також унормували постановою про те, що всі виплати соціальної допомоги, які були призначені раніше, будуть змінені автоматично на період карантину та 30 днів після його завершення. Тобто, будь ласка, заспокойтеся, все буде виплачено вчасно і в повному обсязі", – сказала Лазебна.

Заяви та документи, необхідні для призначення соцдопомоги, можна висилати поштою, підкреслила міністр. Зокрема, подовжуються терміни виплат таких видів держдопомоги :

  • малозабезпеченим сім'ям;
  • одиноким матерям;
  • на дітей, над якими встановлено опіку;
  • на дітей через хворобу і на дітей, яким не встановлено інвалідність, однак які потребують трансплантації органів, паліативної допомоги;
  • які проживають з людьми з психічними відхиленнями;
  • внутрішньо переміщеним особам;
  • непрацюючим особам;
  • особам, які досягли пенсійного віку.
0:00 / 0:48
Податки карантин пеня
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію