Медреформа під час карантину: що потрібно знати

В Україні призупинено планові операції, а медики готуються до спалаху захворюваності Covid-19

1 квітня в Україні розпочався другий етап медичної реформи. Її доводиться запускати в умовах коронавірусу COVID-19і всеукраїнського карантину.

Що змінюється для українців, розбирався сайт "Сьогодні".

Що змінює медична реформа

В Україні запустилася програма медичних гарантій. Це перелік безкоштовних медичних послуг для пацієнта, які оплачує Національна служба здоров'я України. Тобто, коли людина йде в лікарню з конкретною проблемою, то лікування оплачує НСЗУ саме цього медзакладу за конкретну медпослуг. Вимагати доплатити або докупити щось медустанови не можуть. Це буде порушенням договору і лікарня ризикує втратити держфінансування. Тому, якщо медики проситимуть доплатити за те, що оплачує держава, потрібно телефонувати на гарячу лінію 16-77.

"З 1 квітня медустанови другого і третього рівня починають надавати медичну допомогу за договорами про медичне обслуговування. Реалізовується принцип "гроші йдуть за пацієнтом" – медустанова отримує гроші за надані медпослуги. Це породжує здорову конкуренцію між медичними установами та ми сподіваємося, що конкуренція підвищить якість медпослуг – це обговорюється з Міністерством охорони здоров'я та Мінфіном ", – пояснює Андрій Віленський, директор департаменту договірної роботи НСЗУ.

Головне те, що медреформа – і про якість медицини. У країні досить лікарень, де не вистачає обладнання та лікарів. І коли "швидка" везе людину в лікарню, то в ній просто не зможуть допомогти і пацієнта доводиться везти в наступну лікарню, втрачаючи час. Такого не буде. Два місяці до старту другого етапу реформи НСЗУ підписувала з кожною лікарнею договір. У документі прописані мінімальні вимоги до того, що повинно бути в медустанові, скільки і яких лікарів працюватиме. Всього є 26 пакетів медпослуг – це види медичної допомоги, розбиті по групах. До кожного пакету є вимоги. Якщо раніше в лікарні лікували інсульт, але при підписанні договору з НСЗУ виявилося, що там немає умов для цього, то фінансувати лікування інсульту НСЗУ не буде. До речі, за інсульт Нацслужба платить за підвищеним тарифом, оскільки це пріоритетна послуга. Тому місцева влада, яка є власником комунальних лікарень, могла підготувати до 1 квітня медустанови, щоб вони отримували фінансування на ті послуги, які необхідні для населення.

"Реальність така, що в Україні є лікарні, які лікують інсульт активованим вугіллям, а є такі, які проводять тромболітичну терапію. До 2020 року обидва типи лікування держава оплачувала однаково. Ми це змінимо. Коли говорять, що НСЗУ забрало гроші, то ми їх не забрали, а виходимо з принципу, за що ми платимо: за активоване вугілля чи тромболізис. Але якщо говорити про фінансування, майже 70% лікарень по всій країні отримали більше, ніж за субвенції у 2019 році", – говорить Оксана Мовчан, в.о. керівника НСЗУ.

Що стосується решти 30%, то ті лікарні не відповідають на сьогодні тим мінімальним вимогам, які потрібні, щоб надавати той чи інший вид медичної допомоги.

Чи зможе Україна реагувати на епідемію після реформи

Ніхто не був готовий, що реформу доведеться проводити під час пандемії. Вся медицина знаходиться в режимі готовності до спалаху хвороби- всі планові операції в лікарнях скасовані. Проте 1 квітня нічого не завадило стартувати другому етапу медреформи з поправкою на коронавірус. Національна служба здоров'я зараз веде переговори з Міністерством охорони здоров'я та Міністерством фінансів, щоб отримати додаткові гроші на боротьбу з COVID-19. У НСЗУ хочуть платити лікарням за лікування COVID-19 за окремим тарифом.

"Інфекційні лікарні отримали пропозиції на пакет послуг за терапевтичним пакетом. Тобто, це пакет без проведення хірургічних операцій. Вони працюватимуть в рамках цього договору. Є пропозиції, щоб платити інфекційним лікарням, які зараз надають допомогу хворим на COVID-19, за окремим пакетом", – говорить Андрій Віленський, директор департаменту договірної роботи НСЗУ.

Національна служба визначила 240 лікарень, які в першу чергу будуть госпіталізувати пацієнтів з COVID-19. У них передбачено 4,1 тисячі місць для ізоляції хворих, 67 тис. ліжко-місць. У цих медзакладах 1800 апаратів штучної вентиляції легенів і працює 5855 лікарів – інфекціоністів, анестезіологів, терапевтів і педіатрів.

"Ми виділили перелік лікарень, де лікуватимуть коронавірус, щоб пацієнти з коронавірусом не перетиналися з іншими хворими без COVID-19. І щоб консолідувати допомогу, оснащення, засоби індивідуального захисту та ліки", – пояснює Оксана Мовчан.


Карта медустанов, які лікуватимуть пацієнтів з Covid-19. Карта НСЗУ

Пацієнти, у яких є симптоми COVID-19, не можуть звертатися самостійно в ці медустанови. Це може загрожувати їхньому здоров'ю. При виявленні симптомів пацієнтам потрібно зателефонувати своєму сімейному лікарю. А при наявності важких симптомів – температура вище 38, не збивається, і утруднене дихання – телефонувати за номером 103.

Що стосується лікарень, де припинені планові операції, то вони впродовж трьох місяців отримуватимуть фінансування за глобальним бюджетом. Тобто, медустанови отримають стільки, скільки за минулий рік в перерахунку на кількість послуг.

Чи зможе Україна реагувати на епідемію після реформи? У НСЗУ сайту "Сьогодні" відповіли, що Нацслужба платитиме лікарням за проліковані випадки – чим більше пацієнтів, тим більше оплата.

"Оскільки епідемія – це загроза нацбезпеці, то робота з ліквідації наслідків повинна фінансуватися з держбюджету за окремими коштами. Тобто, це ризики, які має передбачати держава. З іншого боку, влада на місцях повинна теж передбачити ці ризики і забезпечувати умови, щоб інфекційні установи залишилися, функціонували і були готові до надання медичної допомоги. Що стосується НСЗУ, то вона сплачуватиме установам за випадки лікування таких захворювань в рамках терапевтичного пакету за відповідними тарифами. У тарифах є коефіцієнт складності – чим складніше інфекційне захворювання, тим більше медустанова отримає за пролікований випадок", – прокоментував Андрій Віленський, директор департаменту договірної роботи НСЗУ.

Які медпослуги оплатить НСЗУ

З 1 квітня договір з сімейним лікарем, терапевтом або педіатром стає перепусткою до безкоштовного медобслуговування. Договір з лікарем можна підписати в будь-який момент. Важливо: для отримання екстреної допомоги декларація не потрібна. Без направлення безкоштовно можна буде піти до акушера-гінеколога, стоматолога, педіатра, психіатра, нарколога.

Сімейний лікар направляє до спеціалізованого лікаря, а пацієнт сам вибирає, до кого піде. Можна вибрати і лікаря і будь-який медзаклад, який підписав договір з НСЗУ. Зокрема, договір також підписали 50 приватних клінік, в основному на пріоритетні послуги, які оплачуються за підвищеним тарифом: лікування інсульту, інфаркту та діагностика онкозахворювань.

В програму входять первинна, спеціалізована та високоспеціалізована медицина, паліативна медична допомога, пологи, лікування дітей до 16 років і медреабілітації. Це досить великий список: від простого лікування грипу до складних операцій, наприклад, шунтування аорти.

/ Фото: Pixabay

Тарифи на всі медпослуги вже розраховані. Наприклад, за пологи НСЗУ перерахує лікарні 8136 грн і 5093 грн – за ведення вагітності та післяпологовий період.

За екстрену допомогу НСЗУ перерахує 11 161 грн грн за сто осіб. В цей тариф включена догоспітальна допомога і транспортування до лікарні. Медичну допомогу в медустанові оплатять вже за іншими тарифами, в залежності від виду медпослуги. За консультацію спеціалізованого лікаря – 4942 грн за сто осіб. За операції, які проводяться амбулаторно, – 48 001 грн за сто осіб.

Найбільше заплатять за медичну допомогу передчасно народженим або новонародженим з хворобами – від 26 087,72 до 98 533,82 грн. На променеву терапію онкохворому НСЗУ перерахує лікарні 30 327 грн. За вилікування туберкульозу – 20 663 грн, за лікування інсульту – 19 332 грн, а інфаркту – 16 000 грн. Тариф на хіміотерапію – 17 843 грн.

Детально про тарифи, за якими НСЗУ платитиме медустановам, читайте в матеріалі: "10 грн на стоматолога: скільки держава заплатить за лікування українців".

Коли лікарня може взяти оплату

Консультація лікаря може бути платною, якщо піти на прийом без направлення сімейного лікаря. Це стосується і лабораторних, діагностичних послуг. Тариф встановлює сама лікарня. Тобто, щоб лікуватися безкоштовно, треба отримати направлення у сімейного лікаря, з яким підписано декларацію.

Всього існує 39 медичних послуг, за які державні та комунальні медустанови можуть брати плату. Це послуги, які не є необхідними для життя і здоров'я людини. Серед них – косметологічні процедури, масаж, лікувальні ванни тощо. Цей список ще в 1996 році постановою затвердив Кабмін.

Також серед платних послуг – обстеження, консультації та лікування хворих з сексуальними розладами, якщо вони не викликані важкими психічними проблемами. Гроші візьмуть за анонімне лікування пацієнтів з хворобами, які передаються статевим шляхом, а також хворих на алкоголізм і наркоманію. Сюди не належать обстеження на ВІЛ та СНІД – вони покриваються програмою медичних гарантій. Також в переліку – лікування безпліддя, включаючи хірургічні методи, штучне запліднення та імплантація ембріона.

Детально про платні послуги в лікарнях читайте в матеріалі: " За що доведеться заплатити в лікарні: список медпослуг для українців".


Тим часом в Харкові місцеві айтішники створили додаток для допомоги медикам. Подробиці – в сюжеті:

00:00:00 / 00:00:00
Медреформа Україна карантин
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію