Життя в чотирьох стінах: як уряди різних країн допомагають людям і бізнесу під час пандемії

У США малому і середньому бізнесу уряд пропонує пільгові кредити на 30 років в середньому під 3%

До пандемії коронавірусуі затяжного карантину не був готовий ніхто. Світ перетнув позначку в мільйон заражених COVID-19, вірус охопив понад 180 країн. Більшість з них закрили людей по домівках, наслідуючи приклад китайського Уханю, звідки і пішов вірус. Навіть в Росії, де до останнього на небезпеку коронавірусу закривали очі, запровадили масовий карантин до 30 квітня. У деяких регіонах людям заборонили пересуватися навіть на машині.

Поки карантин – єдиний спосіб стримати поширення вірусу, вакцини від якого немає. Але безслідно для людей і економік такий масовий карантин не пройде. У США понад 10 млн людей звернулися по допомогу через безробіття. В Італії до Великодня роздаватимуть продуктові ваучери. В Україні пенсіонери отримають додатково по 1 тис. грн, а бізнес звільнили від сплати податків. Сайт "Сьогодні" порівняв, як уряди різних країн допомагають своїм громадянам і бізнесу пережити пандемію, і чи допоможуть ці заходи залишитися на плаву і повернутися до звичайного життя після карантину.

/ Фото: Сьогодні

Катастрофа у США

Штати вийшли на перше місце за кількістю заражених і смертністю від коронавірусу. Цифра заражених досягла майже 300 тис. осіб і з кожним днем лише збільшується. Найбільше постраждав штат Нью-Йорк, який за кількістю хворих (понад 100 тис. людей) обійшов цілий Китай (понад 82 тис. людей). Лікарні у 8-мільйонному Нью-Йорку не встигають впортися з напливом пацієнтів. Місто пішло за прикладом Іспанії: розгортає польові госпіталі, в порту пришвартувався плавучий госпіталь USNS Comfort, розрахований на тисячу ліжок, а у дворах лікарень вперше після теракту 11 вересня з'явилися мобільні морґи – фури з холодильними установками.

/ Фото: Reuters

Поки Дональд Трамп заявляє, що Штати мають намір відновити ділову та економічну активність до Великодня, The New York Times пише, що в Нью-Йорку вже обладнали 45 мобільних морґів і місцевих крематоріїв тепер можуть працювати цілодобово.

/ Фото: Reuters

Разом з цим, Сполучені Штати, напевно, – єдина країна в світі, яка на боротьбу з наслідками коронавірусу направила безпрецедентний пакет допомоги. Минулого тижня Дональд Трамп підписав CARES Act на $ 2,2 трлн. Наприклад, малому і середньому бізнесу уряд пропонує пільгові кредити на 30 років в середньому під 3% з можливістю відстрочки погашення на рік. Гроші бізнесмени можуть використовувати на погашення боргів із зарплати, кредиторської заборгованості та інших рахунків, пов'язаних з проведенням комерційної діяльності.

Тим, хто через пандемію залишився без роботи, гарантовані допомоги по $ 600 на тиждень (або близько $ 2400 на місяць). Щоправда, від прибуткового податку (ставка коливається від 10% до 35%) ці виплати не звільняються. На них можуть розраховувати навіть ті, хто і до карантину сидів без роботи. Плюс гарантовані допомоги з безробіття в середньому $ 600 на місяць (хоча від штату до штату цей показник може відрізнятися).

Щоправда, такого буму звернень за допомогою з безробіття в американському уряді явно не очікували. За інформацією US Department of Labor, за три тижні заявки подали понад 10 млн осіб і ця цифра продовжує зростати. До речі, від оплати комунальних, орендних і платежів по кредитах американців ніхто не звільняв. Але всім, хто відчуває тимчасові фінансові труднощі, йдуть назустріч: орендодавці скидають вартість платежів удвічі, комунальні служби надають знижки, а банки розуміють становище клієнтів і надають розстрочки.

Комуналку платити треба

Найжорсткіші правила карантину діють в Італії, Іспанії та Франції. Без спеціального дозволу, яке потрібно заповнити онлайн, на вулицю не вийдеш. Інакше – штраф. У Франції, якщо попався вперше і без документів, заплатиш 135 євро.

"Якщо повторно впродовж 15 днів – 200 євро аж до 1500 євро. А якщо впродовж 45 днів не оплатити штраф, він збільшується до 450 євро. Якщо впродовж 30 днів виявлено чотири порушення – 6 місяців в'язниці і штраф 3750 євро", – розповідає сайту "Сьогодні" українка Іра Улитенко, яка вже кілька років з родиною живе в Парижі.

Черга в магазин канцтоварів, Париж. Фото: facebook.com/iulitenko

Щоправда, недавно влада вирішила трохи послабити карантинний режим і дозволили французам виходити на прогулянку.

"Тепер без дозволу можна гуляти в радіусі 1 км від свого дому", – розповідає сайту "Сьогодні" українець Денис Колесник, який вже вісім років живе у Парижі.

За словами Дениса і Іри, незважаючи на інформацію (в основному в російських ЗМІ) про те, що уряд дозволив французам не платити комуналку, це не відповідає дійсності. Платити потрібно, але комуналка не "з'їдає" до 50% сімейного бюджету, як це іноді буває в Україні. Однак там набагато вищі інші податки, за якими, так, є відстрочка платежів на квартал, але платити їх все одно треба.

Працівникам великих компаній, а також зайнятим в малому і середньому бізнесі, уряд оплачує до 70% їх щомісячного окладу. Але для цього потрібно подати попередню заявку і документи, що підтверджують, що компанія або бізнес не можуть працювати через пандемію. Станом на 2 квітня, за словами міністра праці Франції Мюріеля Пеніко, таких заявок було вже 4 млн.

У Німеччині, за словами українця Павла Фріша, який живе в Бонні вже понад 10 років, жорсткого карантину немає. Але штрафи за недотримання дистанції на вулиці і в громадських місцях драконівські: від 25 до 500 євро, вдруге – до 25 тис. євро.

"Від оплати комуналки і відсотків по кредитах ніхто нікого не звільняв. Але допомога з вимушеного безробіття нормальна: 60% від щомісячного окладу і 67% – у кого є діти. Бізнесу – до 9 тис. євро (для малого і середнього бізнесу до п'яти осіб – Авт.). Фірми, в яких до десяти співробітників, можуть розраховувати на субсидію до 15 тис. євро. Гроші призначені для оплати оренди приміщень, взятого в лізинг устаткування і кредитів", – розповів сайту "Сьогодні" Павло Фріш.

Як і в США, для великого, а також малого та середнього бізнесу Бундестаг передбачив антикризові кредити, щоб підтримати вітчизняних виробників і запобігти їх можливому поглинанню іноземними компаніями.

Жорсткий карантин

В Італії та Іспанії ситуація критична. Кількість заражених в Італії – майже 120 тис. осіб. На третьому місці після США і Італії – Іспанія – трохи більше 119 тис. У цих двох країнах діє жорстокий карантин. Штраф за порушення – від € 200 до € 5 тис. в Італії, і € 300-720 в Іспанії.

При цьому, за заявами італійської влади, епідемія коронавірусу в їх країні досягла піку. На жаль, Північ Італії залишається щонайбільш постраждалою за кількістю заражених і померлих. Однак, на перший план виходить не менше проблемне питання. 

00:00:00 / 00:00:00

Місцеві депутати вже пропонують пришвартувати в одному з портів на Півдні плавучий госпіталь за типом американського USNS Comfort на випадок, якщо кількість заражених буде дуже збільшуватися. По-друге, за словами асоційованого експерта Ради зовнішньої політики "Українська призма" Вікторії Вдовиченко, чимало жителів Півдня не мають постійного місця роботи.

"Є ознаки того, що злочинні організації хочуть скористатися цією ситуацією. Про це пише The Guardian. Зараз проводяться розслідування діяльності групи в Facebook під назвою "Національна революція", яка підбурює людей до розграбування супермаркетів. Чиновники також хвилюються, що мафія скористається зростаючою бідністю, намагаючись залучити людей до своєї організації. Тим часом податки для малого та середнього бізнесу припинені, але не скасовані. Тобто, власникам доведеться знайти гроші на їх оплату після карантину", – пише в своєму Facebook Вікторія Вдовиченко.

Самозайняті і сезонні підприємці, за ухваленим урядом декретом Cura Italia, можуть розраховувати на отримання з держбюджету по € 600. Ще по 50% від щомісячного окладу можуть отримати сім'ї з дітьми (причому, кожен з батьків). Фізособи поки можуть не платити за комуналку. Однак, як і у випадку з податками для бізнесу, пізніше комунальні та податкові борги, напевно, доведеться погасити. Додаткових € 100 можуть отримати співробітники, що працюють під час карантину з дому. При цьому уряд не відповів, де компаніям і бізнесу брати гроші на зарплату, однак ввело мораторій на звільнення.

В Іспанії ситуація не краща, а рівень допомоги з безробіття менший – € 440. Однак, як в США і Німеччині, уряд Іспанії направив значну суму на кредитування компаній, а також малого та середнього бізнесу. Крім цього на державному рівні на 3 місяці введено мораторій на оплату оренди комерційних приміщень. Плюс, щоб підтримати бізнес, держава оплачуватиме до 80% податків із зарплати співробітників у разі, якщо компанія або бізнес будуть просто не в змозі робити це самостійно.

Карантин пандемія Україна
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію