Як мутує коронавірус, коли закінчиться карантин і скільки українців перехворіють: інтерв'ю з популяризатором науки

Медик Леонід Більченко розповів, чи може коронавірус стати небезпечнішим, чи коректно порівнювати його з грипом, як мити продукти і чи допомагає надзвичайна ситуація

Як мутує коронавірус, коли закінчиться карантин і скільки українців перехворіють: інтерв'ю з популяризатором науки, фото-1

/ Фото: Reuters

Чому Китай і Південна Корея змогли взяти під контроль захворюваність COVID-19, а Італія – ні? Як мутує коронавірус? Скільки в Україні триватиме карантин і достатньо лише його для подолання захворюваності?

На ці та інші питання в інтерв'ю сайту "Сьогодні" відповів Леонід Більченко. Він – популяризатор науки, медик за освітою. Щодня на своїй сторінці в Facebook він простою мовою розповідає про останні наукові дослідження коронавірусу SARS-CoV-2.

"Немає жодних підстав думати, що вірус стане більш небезпечним або менш"

- Коронавірус SARS-CoV-2 поки мало вивчений. Що про нього говорять останні наукові дослідження? Чи може він мутувати у більш легкі форми, стати менш загрозливим влітку?

- Безумовно, він мутує в іншу форму, але не до літа. Це малоймовірно. Він дійсно, як всі РНК-віруси, змінюється дуже швидко. Зараз поширюються графіки, які показують відгалуження вірусу – це не штами, а певні мутації його структури. Однак еволюція відсіває мутації, які руйнують його. Але й ті, які роблять його більш небезпечним, теж зустрічаються вкрай рідко, і це хороша новина. Вчені, які розшифрували вірус і відстежують зміни в ньому, кажуть, що у нас є десь три роки. У гіршому випадку новий штам з'явиться через рік.

Коли поширюються графіки, як вірус розгалужується, люди думають: "Нічого собі він мутує". Але насправді його функція не змінюється – немає жодних підстав думати, що він стане більш небезпечним або менш. Це добре, тому що вакцину встигнуть розробити, перш ніж вірус мутує. Тільки потім, через рік-два, потрібно буде оновлювати вакцину, тому що з'явиться новий штам. Наприклад, коли була епідемія свинячого грипу, то пройшло приблизно три роки, перш ніж ми побачили перші ознаки антигенного дрейфу.


Еволюція і поширення SARS-CoV-2. Графік: nextstrain.org

- А як щодо впливу ультрафіолетового випромінювання? Деякі інфекціоністи, лікарі кажуть, що ультрафіолет може зменшити активність вірусу.

- Ультрафіолет вбиває віруси і взагалі шкодить всьому живому. Але потрібно розуміти, що вірус знаходиться не там, куди потрапляє ультрафіолет. В основному він передається і далі поселяється там, де ультрафіолетових променів немає. Щодо теплих країн – в Ірані вірус поширюється дуже добре, він є в Африці і передається від людини до людини. Це означає, що вірус виживає в тих умовах. Сподіватися, що влітку буде спека і вірус зникне, не варто.

- Є досить багато скептиків, які порівнюють коронавірус зі звичайним грипом або раком. Кажуть, що від цих хвороб ще більше людей помирає. Чи можна взагалі такі порівняння робити і що говорять наукові дослідження про небезпеку COVID-19?

- Такі порівняння можна робити. Дійсно, від серцево-судинних захворювань, від раку, від туберкульозу, від грипу гине більше людей. Нещодавно вийшов звіт Імперського коледжу Лондона – він входить в ТОП-10 кращих навчальних закладів світу, – в якому порівнюється смертність, коли заходи вживаються і коли – ні. Вони розробили математичну модель і дійшли до висновку, що за відсутності втручань COVID-19 викликав би 7 млрд інфікувань і 40 млн смертей. Є інші моделі, в яких кількість смертей менше. Але сорок мільйонів не гине в рік від грипу чи ДТП... Це дуже велика кількість людей. При цьому потрібно розуміти, що всі заходи, які зараз вживаються, істотно зменшують його поширення. Порівнювати такі речі не можна.

Читайте також:Чи реально заразитися грипом і коронавірусом одночасно – відповідь епідеміолога

Якщо брати і порівнювати з грипом, то SARS-CoV-2 має більший коефіцієнт летальності, більший коефіцієнт госпіталізації. Це те, про що скептики не говорять. А рівень госпіталізації при COVID-19 майже 20% серед виявлених – це дуже великий показник. У вірусу грипу він всього 2%. Зараз люди втрачають гроші, економіка занепадає і люди хочуть знайти просту відповідь, тому знаходять конспірологію і задовольняються нею. Потрібно почитати наукові статті, почитати, що пишуть видатні вчені, справжні вчені, а не ті, чий розквіт був 60-70 років тому. Тому фейки й поширюються. Тому що вони прості для сприйняття.

- З якими міфами Ви самі стикалися в своєму оточенні, які з них можуть нашкодити?

- Серед міфів є така штука, як носіння масок. Кажуть, що маска потрібна хворому, а здоровому – респіратори. Звичайно, маска потрібна хворому, тому що вона є бар'єром на шляху видиху в навколишнє середовище. А призначення респіратора – фільтрувати вдих. Тобто в лікарні – там, де вогнище інфекції, – лікарю потрібен респіратор, а хворому – маска. Останні дослідження говорять, що 80% тих, хто захворів COVID-19, заразилися від тих, кого немає серед виявлених хворих. Серед висновків цих досліджень те, що понад 86% хворих знаходяться поза статистикою – у них захворювання в основному протікає безсимптомно або легко. Тому зараз країни намагаються робити більше тестів, щоб виявляти безсимптомних людей і фіксувати тих, у кого захворювання має навіть легкий перебіг. Коли нам відомо, що інкубаційний період коронавірусу 14 днів, що людина може поширювати вірус в цей час і ми не можемо знати, хто хворий, а хто здоровий – маска кожному допоможе. Коли маска буде на кожному, то вона буде і на хворому, і на здоровому. Якщо є респіратор – надягайте респіратор, якщо є маска – надягайте маску. Так, вона не захистить вас, але захистить іншу людину від вас, якщо ви хворі. У Китаї в кінці спалаху 3000 заводів перепрофілювалися і працювали на випуск масок. Зараз там всі в них ходять. Тому маска потрібна кожному.

Читайте також:ТОП-12 фейків про коронавірус: у МОЗ Італії розповіли, чому не можна вірити

- Зараз є різні маски – від звичайних медичних до багаторазових. Уже почали шити з різними прошарками з активованого вугілля. І є різні респіратори. Чи всі вони ефективні в здатності не пропускати вірус?

- Фільтрувати вірус можуть тільки маски і респіратори стандарту FFP2 і N95. Всі інші можуть захистити іншу людину, якщо ви спілкуєтесь. Тобто ви одягаєте маску не для себе, а для того, щоб не заразити іншу людину, коли робите посилений видих, кашляєте або чхаєте. Тому такі маски теж підійдуть. Але якщо ви лікар або коли ви потрапляєте в осередок, де багато розповсюджувачів вірусу, тоді потрібно надягати респіратор і бажано захисні спеціальні окуляри і костюм.

- Є рекомендації мити всі продукти, м'ясо, які приносиш з магазину, з милом, термічно обробляти. Все це врятує?

- Це перебільшення. У м'ясі, яке термічно обробляється, чи не буде вірусу. Мило дійсно діє на вірус, тому що мило руйнує його оболонку. Є такий вислів, що виживають параноїки. Зараз в супермаркетах майже всі в масках, продукти упаковують. Щоб вірус залишився на огірку або на помідорі, треба буквально кілька разів на нього кашлянути. Мити потрібно ретельно. Але чи потрібно мити милом? Хтось миє. Особисто я так не роблю.


Читайте також:Карантин за власний рахунок: мільйони українців припинили ходити на роботу


"Те, що у нас почали рано впроваджувати заходи – це дуже добре. Але тільки обмежувальних заходів недостатньо"

- Зараз за кількістю хворих на першому місці США. Але, наприклад, в Німеччині 52 тис. заражених і 788 смертей (дані на 14:00 1 квітня. – Авт.). У Франції на 20 тис. менше заражених, але в 4,5 раз більше смертей. Може здатися, що коронавірус поводиться по-різному в різних країнах.

- Ці цифри дуже легко вводять в оману. Зараз в Німеччині 72 383 інфікованих коронавірусом. Але є ще дуже велика кількість безсимптомних або тих, що знаходяться на самоізоляції. США обійшли Китай не за кількістю хворих, а за кількістю тестованих, виявлених. У Китаї було кілька вогнищ – в основному всі в Ухані і провінції Хубей. Якщо подивитися на карту спалахів у США, то там захворюваність розсіяна по всій території. Це означає, що там дуже багато тестують в кожному місті. Там вчені влаштували Трампу справжній буллінг, щоб той збільшив потужності тестувань, оскільки кількість виявлених хворих пропорційно пов'язано з політичною волею. Якщо політики легковажно ставляться до захворювання, як це було в Італії та Іспанії, то ми бачимо великі спалахи з великою смертністю. У Німеччині теж багато тестують, тому ми бачимо таку різницю в Італії і Німеччині.

Що стосується зіставлення цифр. Вчені довго сперечалися, як порівнювати ці показники. Вони вирішили взяти за точку відліку 10 смертей, тому що один випадок ні про що не говорить і починати відлік з цієї події не має статистичного сенсу. Тобто в такій найпопулярнішою зараз моделі дні починають рахувати після десяти смертей. У Німеччині сьогодні 20-й день, а в Італії – 35-й. Це означає, що в Італії спалах почався набагато раніше. Але в Німеччині всі ці 20 днів проводили дуже багато тестів. Зараз вони проводять по 200 000 тестів на тиждень. Це все тести ПЦР – полімеразна ланцюгова реакція. Час проведення одного тесту – більше 5-6 годин. Це дуже складно все організувати: потрібно багато лабораторій, фахівців, які можуть проводити ці тести, є певна пропускна здатність лабораторій, лабораторії переходять на цілодобову роботу. Україна не може таку кількість тестів робити.

- Як можете оцінити заходи, які вживаються в Україні? У нас досить рано почали вводити карантин, обмежувати рух – на той момент був усього один заражений. Водночас у нас дуже мало тестів.

- Те, що у нас почали рано впроваджувати заходи, це дуже добре. Але тільки обмежувальних заходів недостатньо. Про це говорять всі: від Всесвітньої організації охорони здоров'я до наших епідеміологів. Потрібно тестувати і виявляти. Так, карантин уповільнює поширення, тому що коли люди дистанціюються один від одного – менше шляхів поширення вірусу. Коли у нас почали все вводити, то тестів було дуже мало. І робилися вони тільки за певних умов і лише однієї лабораторією. Звичайно, люди не розуміли, чому через одного на той момент хворого вводять карантин. Я впевнений, що в той день був не один хворий, і це розуміли в уряді. Просто тоді було мало тестів і була директива: тестувати потрібно тільки тих, хто подорожував до Китаю і має симптоми ГРВІ. Ми повинні розуміти, що на момент, коли Ухань закрили на карантин, вже стільки людей вилетіли звідти, просто нереально їх всіх відстежити. Людина могла летіти не з Китаю, а з іншою людиною, яка летла 5-10 днів назад з людиною з Китаю. Або зустріти когось із Китаю при пересадці. Тобто вірус міг не з самого Уханя до нас прилетіти. Те, що почали вводити карантин, це добре, але крім цього потрібно виявляти хворих. У Південній Кореї, Сінгапурі – високий коефіцієнт виявлення, але дуже маленький в інших країнах. У Німеччині він вищий, ніж в Італії, тому ми бачимо такі асиметричні цифри. Але в Італії почали масово тестувати тоді, коли почався спалах і лабораторії виявилися перевантажені. Пропускна здатність не дозволяла тестувати тих, хто без симптомів. А Німеччина хоче працювати на випередження, робити епідеміологічні розслідування, хто з ким контактував.

- У Німеччині при цьому не закривали громадський транспорт і повністю не перекритий кордон...

- Закриють. На тому рівні, на якому вони зараз знаходяться, це єдина дієва стратегія. Цього, скоріш за все, вже не уникнути. Зараз в Німеччині 20-й день, а в Італії – 35-й. Якщо взяти за кількістю днів, то Німеччина насправді випереджає Італію за кількістю смертей на 20-й день.

- У Китаї та Італії в якийсь момент сталося вибухове зростання захворюваності і смертності. Чи можна для України спрогнозувати тимчасову критичну точку – це тиждень, два чи місяць?

- Не зараз, оскільки недостатньо інформації для прогнозів. Ми просто не бачимо графіка для України. Чому так було в Китаї? Тому що було деяке зростання з виявленням хворих. Коли беруть мазки для тестів, то потрібні доба-дві, щоб обробити їх, тоді йде зростання. Потім потужності до якогось рівня зростали і робилося більше тестів. Саме в Китаї відбувся великий стрибок через те, що лабораторії не справлялися з кількістю можливих хворих і вони не могли обробити всі аналізи. Тому лікарі вирішили на основі рентгена і КТ ставити діагноз без тестів ПЛР. І буквально за день кілька десятків тисяч хворих зарахували. Це видно на їхньому графіку. В Італії такого не було. У них активно зростала кількість смертей. Але зараз вже є згладжування графіка. Тобто раніше він ріс дуже швидко, а зараз вирівнюється, і не так зростає кількість смертей. Були дні, коли кількість смертей подвоювалася кожні три дні. Наразі подвоєння відбувається мінімум за тиждень. Коли почне зростати кількість тих, хто одужав, і щоденна кількість смертей почне падати в порівнянні з попереднім днем, тоді ми можемо робити позитивні висновки.


Читайте також:Коли закінчиться епідемія коронавірусу: чекаємо літа, вакцину чи всі перехворіємо


"Україна повинна ввести надзвичайний стан"

- Відомо, що на важкий перебіг захворюваності впливають хронічні захворювання і вік. В Україні високий показник серцево-судинних захворювань, туберкульозу. Як це позначиться на ризиках для України?

- Дослідження показують, що коефіцієнт летальності зростає від цереброваскулярних захворювань (ураження судин мозку. – Ред.) на 10,5%; на 7,3% – від діабету, на 6,3% – від хронічних респіраторних захворювань (туберкульоз); також гіпертонічна хвороба – 6%. Звичайно, це серйозно вплине, і нам про це не треба забувати.

- Українська медицина готова до спалахів захворюваності?

- Не готова, і не тільки я так думаю. Це факт. Але це не означає, що ми не впораємося і потрібно складати лапки, нічого не робити. Зараз з'являється потужний волонтерський рух, який збирає звідусіль маски, засоби індивідуального захисту для лікарів, людей, є хороші ініціативи від бізнесу. Ми впораємося, але якщо говорити начистоту, то ми не готові. Цьому сприяло багато чинників і про це всі говорять. Один з факторів – не було епідеміологічної служби.

- Щодо санітарно-епідеміологічної служби. Її, начебто, розділили між різними структурами і вона не зникла. Про це пише Уляна Супрун (екс-глава МОЗ. – Авт.), коли їй пригадують ліквідацію СЕС.

- Виявилося, що неефективно, тому що раніше була зрозуміла законодавча база і на місцях знали, що робити. Я підтримую реформу, але вона просто не була готова до викликів, які зараз з'явилися. Зарозки реформи просто не можуть впоратися із загрозою. Можливо, мало б пройти ще кілька років, щоб все запрацювало добре. Але у нас немає кількох років, і тому зараз все управляється в ручному режимі. За моїми відчуттями, у нас ситуація не така страшна, як в Італії або Іспанії, але надзвичайний стан потрібно вводити, цього не уникнути. Кілька тижнів потрібно, щоб всі були вдома.

- Зараз в Україні діє надзвичайна ситуація до 24 квітня. Цього періоду нам вистачить чи потрібно буде продовжувати на кілька тижнів?

- Надзвичайної ситуації недостатньо. Потрібно багато тестів, продумана стратегія тестування. У Південній Кореї використовують мобільні додатки, які передають дані про місцезнаходження людини під час спалаху. Коли людина йде в супермаркет, на роботу або погуляти з собакою і через день-два у неї знаходять вірус, то автоматично всі, у кого є такий додаток і хто знаходився в одному місці з хворим, отримують повідомлення, щоб зробити тест. Це дуже потужна стратегія щодо виявлення контактів, тому що людина може банально не пам'ятати, з ким контактувала. А є й суперносії, які можуть кілька десятків людей інфікувати, а ті потім – інших. У Китаї це робили через трекінг мобільних операторів. Мобільні оператори просто передавали дані про місцезнаходження хворих уряду. Без введення надзвичайного стану якомога раніше, без стратегії тестування може трапитися так, що карантину не вистачить до 24 квітня. Щодня все змінюється, і все буде залежати від дій і від стратегії.


Читайте також:"Ми не знаємо, наскільки вірус поширився Україною", – лікарі про карантин


"Не можна допустити, щоб всі перехворіли"

- Китаю знадобилося 2,5 місяці жорстких заходів, щоб зупинити коронавірус. Можна говорити, що світу потрібно 2,5 місяці жорсткого карантину?

- Все буде залежати від моменту, коли жорсткі заходи будуть введені. У Китаї ввели на другий день, коли було 30 померлих. Тоді повністю закрили Ухань, наземні виїзди з міста. А в Італії це зробили, коли було 800 померлих. Тому не знаю, чи вистачить Італії цих 2,5 місяців, щоб все пішло на спад.

- Є прогнози, що епідемія може тривати рік-два. Чи означає це, що ми будемо жити в умовах карантину весь цей час?

- Це не просто прогнози, більшість вчених вважають, що вірус перетвориться в сезонний і не зникне. Тобто він буде мутувати в інші штами, і ми будемо жити в умовах існування цього вірусу. Він істотно змінить наше життя. Китай зараз закрився від решти світу, оскільки вважає, що тепер інфекція може потрапити туди з Європи і США. Там зараз анулюють всі візи, вид на проживання, кожна авіакомпанія може зробити тільки один рейс на тиждень в іншу країну і цей рейс може бути заповнений лише на 70%. Щоб потрапити, наприклад, в Шанхай, потрібно провести 14 днів за свій рахунок на карантині. Тільки потім можуть пустити в місто. Китай зараз – піонер в постепідемічних діях. Їм вдалося локалізувати і взяти вірус під контроль. Відповідно, коли і нам це вдасться, у нас будуть вживатися такі ж заходи. Найближчі рік-півтора про авіаперельоти можна просто забути. Італія після коронавірусу вже просто так нікого не пустить. Так само і США. У них дуже зараз все серйозно, і може бути гірше, ніж в Італії. Коли розроблять вакцину, і вона буде доступна, тоді ми зможемо вільно дихати. Зараз і вчені не знають, як буде далі. Вони поки працюють над тим, як знизити спалах.

- Що ми можемо очікувати в Україні, чи перехворіємо всі?

- Британія вже хотіла перехворіти. Тепер там біда. Наслідком цих розмов став скандал: вчені вважають, що керівництво NHS (National Health Service – національна служба охорони здоров'я) має піти у відставку, коли все скінчиться, тому що вони допустили те, що зараз там відбувається. У Великобританії, за оцінками вчених, спалах буде ще більшим, ніж в Італії. Вони минулого тижня ввели повний карантин. Хоча до цього там говорили, що всі перехворіють і все буде добре. Тепер так не кажуть. Я не думаю, що ми всі перехворіємо. Цього не можна допустити. Ціна колективного імунітету не варта тієї кількості смертей, яка може бути. Від вірусу можна позбутися іншими засобами. Його можна локалізувати, приборкати потужними заходами – надзвичайним станом, коли люди дотримуються карантину. Зараз немає іншої стратегії. Вона могла бути, якби ще в січні припинили авіасполучення і почали тестування. Але хто знав, як буде. Було б ще більше невдоволення, ніж зараз, коли ввели карантин при одному хворому, але тоді б ми могли цього уникнути. Потрібна готовність суспільства і влади. Така готовність була в Південній Кореї, яка пережила MERS (Близькосхідний респіраторний синдром. – Авт.) і смертність від нього була набагато вищою, ніж від COVID-19. Минуло всього п'ять років, тому там громадяни і влада були готові до таких заходів. У нас не готові, тому що ніколи з таким не стикалися.

Коронавірус карантин наука
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію