Рада і турбохаос: як депутати ледве не провалили боротьбу з коронавірусом і не довели до дефолту

Парламент продовжує розглядати поправки до законопроєкту про земельну реформу. Засідання може тривати до ночі

Вперше в історії українського парламентаризму Верховна Рада провела три позачергові засідання за один день. Причому пройшли вони не в турборежимі, який був фішкою "Слуги народу", а в турбохаосі, наблизивши можливість дострокових парламентських виборів. З другої спроби депутати таки призначили Сергія Марченка міністром фінансів і Максима Степанова головою МОЗ. А щоб у першому читанні проголосувати так званий закон про банки, на якому наполягає МВФ, знадобилася особиста присутність Володимира Зеленського під куполом. Наступне засідання Ради, на яке в другому читанні внесуть закон про банки та ринок землі, відбудеться за тиждень. Але чи вистачить у Раді голосів, щоб їх прийняти і не допустити дефолту? Питання залишається відкритим, адже "сипатися" починає сама фракція "Слуга народу".

Монобільшість зламалася

Від самого ранку під куполом запахло смаженим. Незважаючи на наполегливі рекомендації Володимира Зеленського проголосувати законопроєкти про банки та землю, необхідні для продовження співпраці з МВФ, на 9:00 профільні парламентські комітети, які мали затвердити ці документи і рекомендувати залові їх прийняти, не зібралися. Банально не було кворуму. Не внесли ці законопроєкти і до порядку денного.

Ближче до полудня кворум аграрного та податкового комітетів таки вдалося зібрати. Причому засідали вони на вулиці, у внутрішньому дворі Верховної Ради. Стільці розставили у такий спосіб, щоб відстань між депутатами було не менше як 1,5 метра.

У підсумку аграрний комітет схвалив пропозиції Зеленського щодо земельної реформи: протягом перших трьох років право купувати землю матимуть тільки фізособи і тільки по 100 га в одні руки, а чи давати іноземцям право купувати землю, вирішать українці на референдумі.

Зі свого боку податковий комітет схвалив так званий законопроєкт про банках №2571-Д, який, серед іншого, унеможливить повернення ПриватБанку його попереднім власникам. Також податковий комітет рекомендував Раді звільнити Ігоря Уманського з посади міністра фінансів і призначити на його місце Сергія Марченка, який у 2016-2018 роках був заступником міністра фінансів. Паралельно засідав комітет здоров'я нації, який схвалив відставку Іллі Ємця з посади голови МОЗ і рекомендував депутатам призначити на його місце Максима Степанова. У того є вища медична освіта. Однак за спеціальністю він не працював, а на держслужбі до квітня 2019 року був головою Одеської ОДА. До того ж Степанов – кум Ігоря Палиці, який вважається близьким до Ігоря Коломойського.

Читайте також:Щеплення для Кабміну: як Рада з другої спроби призначила міністра фінансів і главу МОЗ під час карантину

Перше позачергове засідання почалося о 14:00. Абсолютно всі депутати прийшли в сесійний зал у масках і рукавичках. Багато хто був у захисних прозорих окулярах. Відзначилися "слуги" Микола Тищенко та Вікторія Подгорна, які прийшли в захисних костюмах.

  • / Фото: Facebook
  • / Фото: Facebook
  • / Фото: Facebook
  • / Фото: Facebook
1/2

При цьому спікер Дмитро Разумков неодноразово робив зауваження колегам:

"Народні депутати, надіньте, будь ласка, маски, апарат їх роздавав усім".

Перші 20 хвилин все йшло добре. Депутати ввели кримінальну відповідальність за вивезення з України товарів медпризначення, дозволили проводити засідання комітетів у режимі відеоконференцій і проголосували законопроєкт №3275, який спрощує отримання соцвиплат, забороняє банкам піднімати процентні ставки за кредитами і підвищує річні ліміти для фізосіб-підприємців, в межах яких зберігаються знижені податкові ставки.

Але нікому і в голову не приходило, що після цього перше позачергове засідання закінчиться повним фіаско. Кадрові питання депутати провалили: за призначення Марченка міністром фінансів і Степанова міністром охорони здоров'я просто не вистачило голосів. І це на порозі дефолту і в розпал пандемії коронавірусу.

Не прийняла Рада і урядовий законопроєкт про внесення змін до держбюджету-2020, яким пропонувалося створити Фонд боротьби з коронавірусом на 97,1 млрд грн. Хоч, виступаючи з трибуни, прем'єр Денис Шмигаль пояснював, що гроші із цього фонду підуть на підтримку медиків, закупівлю ліків і засобів захисту, а також на одноразові виплати пенсіонерам по 1000 грн (у кого пенсія менше ніж 5000 грн).

Недодали голосів мажоритарники із "Слуги народу", фракції "Голос", "ЄС", "Батьківщина" і депутатська група "За майбутнє". Майже всі пояснювали це тим, що місцеве самоврядування залишили фактично без грошей. Наприклад, з Фонду регіонального розвитку забрали 7,5 млрд грн, ще на 2 млрд грн скоротили підтримку місцевих громад. Істотно порізали витрати на освіту, культуру та науку. Також забрали 2 млрд грн на проведення чергових місцевих виборів восени цього року. Тому Верховна Рада відправила урядовий закон на доопрацювання в комітет.

Земля і банки

На другому позачерговому засіданні Верховної Ради, яке тривало рівно п'ять хвилин, народні депутати ухвалили один-єдиний законопроєкт – зміни до держбюджету про безперебійне харчування військовослужбовців ЗСУ та МВС до кінця року.

Після цього ситуація зайшла в глухий кут. Голосів за законопроєкти, прийняття яких необхідне для продовження співробітництва з МВФ, не було. Умовляти депутатів приїхав особисто президент. Близько 16:40 відкрилося третє за день позачергове засідання Ради. Володимир Зеленський і лідери опозиційних фракцій прямо говорили про ризик дефолту і закликали зал підтримати закон про банки. Тим часом у Twitter ПриватБанку з'явився короткий, але красномовний пост.

У підсумку законопроєкт щодо удосконалення деяких механізмів банківської діяльності №2571-Д у першому читанні підтримали 267 депутатів. Однак, як розповіли сайту "Сьогодні" народні депутати з фракції "Слуга народу", спочатку домовленість була інша.

"Лідери депутатських фракцій і груп домовилися з Разумковим, що законопроєкт про банки в редакції Кабміну ставиться відразу за основу і в цілому. Тепер же ходять чутки, що до другого читання в нього внесуть правки і візьмуть компромісний варіант, вигідний колишнім власникам Приватбанку", – сказав сайту "Сьогодні" один з депутатів монобільшості.

Тут же Верховна Рада проголосувала за скорочення строків підготовки законопроєкту про банки до другого читання вдвічі. Народні депутати Ярослав Юрчишин з фракції "Голос" та Тетяна Циба зі "Слуги народу" розповіли сайту "Сьогодні", що на голосування в другому читанні проєкт №2571-Д представлять через тиждень.

Щодо земельної реформи, то на цей момент Верховна Рада продовжує розглядати кілька сотень поправок, що залишилися, щоб проголосувати законопроєкт у другому читанні. Його прийняття також є однією з вимог МВФ. Однак, за словами депутатів, Рада порушує регламент, розглядаючи поправки до земельного закону на позачерговому засіданні, оскільки зайшла в розгляд цього питання на черговій сесії. Тому сьогоднішнє голосування легко оскаржити в Конституційному суді. За словами депутатів, є інформація, що поправки про ринок землі Рада може розглядати до 12-ї години ночі. Хоча строк експлуатації масок, які депутатам сьогодні видали в апараті, закінчується, і продовження засідання в сесійній залі стає просто небезпечним для здоров'я.

Верховна Рада закон боротьба
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію