Чи можна підхопити коронавірус від кота чи собаки

Через поширення фейку люди навіть здають своїх тварин до притулків

Пандемія коронавірусу і продовжений карантинвикликають тривогу у людей і віру в різні міфи. Один з таких страхів – що людина може заразитися COVID-19 від домашніх тварин. Сайт "Сьогодні" з'ясував, чи так це насправді.

Білборди МОЗ і паніка

Нещодавно користувачі соціальних мереж почали викладати фотографії з білбордами від Міністерства охорони здоров'я України, на якому рекомендовано уникати контактів з тваринами, щоб не заразитися коронавірусом.

Через таку інформацію деякі господарі тварин навіть почали відмовлятися від своїх вихованців. Наприклад, бізнесмен Андрій Пальчевський в ефірі одного з українських телеканалів розповів, що віддав свою собаку в притулок тому, що вона нібито могла заразити його коронавірусом.

Пізніше МОЗ спростувало інформацію зі своїх білбордіві повідомило, що в світі немає підтверджених даних, що людина може заразитися коронавірусом від домашніх тварин. Також в міністерстві додали, що інформаційні матеріали були затверджені попереднім складом відомства. Щоправда, білборди так і не зняли, а ще поточного тижня українцям приходили SMS, в яких радили "відокремити себе від інших людей і тварин в домі".

У світі зафіксовано два випадки, коли у домашніх тварин знаходили COVID-19

Почалася вся ця історія з того, що в Гонконзі у померанського шпіца знайшли коронавірус COVID-19. Потім собака померла, що й послугувало причиною паніки навколо того, що коронавірус може передатися від тварини до людини.

Засновник гуманістичного руху UAnimals Олександр Тодорчук в коментарі "Сьогодні" зазначив, що зараз немає доказів, що тварини можуть заразитися саме коронавірусом COVID-19.

"Все почалося після випадку з померанським шпіцом, у якого в Гонконзі діагностували коронавірус COVID-19. Коли його діагностували, лікарі відразу відзначили, що собака не була переносником і не могла передати цей коронавірус людині. Через певний час шпіц помер, а його власник відмовився від розтину. Але тут важливо додати, що ця тварина померла у віці 17 років, а померанські шпіци зазвичай максимум живуть до 15 років", – говорить Тодорчук.

Ще коронавірус був знайдений у Гонконзі у німецької вівчарки, але жодних симптомів захворювання у собаки так і не проявилося.

"Є багато різних типів коронавірусу. COVID-19 – це коронавірус людини. Було лише два підтверджених випадки, коли у тварини знаходили цей коронавірус, та водночас собаки не були хворі і нікого не заразили. Померанський шпіц помер найімовірніше тому, що він був дуже старим, а ізоляція для нього була серйозним стресом. А другий випадок – це німецька вівчарка, яку ізолювали з іншим собакою, з яким вона жила. Вівчарка почувалася добре і не заразила ту собаку, з якою була ізольована. Немає жодного факту зараження людини від тварини. Те, що зараз радять здавати тварин до притулків та обмежувати контакти – це абсолютно неправильно. Психологи рекомендують: поки ви вдома та на ізоляції, тварини допомагають почуватися краще і не так самотньо", – зазначила в коментарі "Сьогодні" Олена Баран, активістка ГО "Відкриті клітки".

Читайте також:Коронавірус б'є по економіці: озвучені три сценарії для України

Чи можуть тварини заразити людину коронавірусом

Перейдемо до головного питання – чи можуть тварини стати переносником хвороби і заразити людину? Якщо коротко – ні. Олександр Тодорчук зазначає, що у випадку з бордами від МОЗу була проблема з комунікацією, тому що в офіційних заявах ВООЗ і самого міністерства чітко говориться – немає жодних доказів того, що домашні тварини передають коронавірус COVID-19.

"Фахівці радять мінімізувати соціальні контакти і триматися подалі від людей і чужих тварин на вулиці, а також мінімізувати контакт з будь-якими предметами. І ми з цим абсолютно згодні! Просто не варто виносити тварин в окрему категорію, натякаючи на певну їхню небезпеку. Повторю, домашні тварини не переносять коронавірус, але на шерсті, як і, наприклад, на куртці людини може бути бруд і цього зараз варто уникати. Але це не озвучується максимально чітко і для певних людей з'являється привід для паніки. Питання тільки в гігієні. Якщо вдома живе собака, потрібно мити їй лапи після кожної прогулянки, це аналогічно, як і самому мити руки після того, як приходиш з вулиці. Якщо ви погодуєте на вулиці собаку, не чіпайте руками обличчя і просто помийте руки після повернення додому", – пояснює Тодорчук.

Експерт додає, що коронавірус додому можуть принести і люди з кола спілкування: чоловік, дружина, діти. Тому від тварин небезпеки не більше. Варто сказати, що потрібно обмежувати будь-які контакти, а через те, що тварин винесли окремо і зробили жахливий плакат, виглядає так, ніби вони несуть особливу загрозу.

Юрій Сухов, лікар-інфекціоніст, к.м.н., доцент кафедри інфекційних хвороб НМАПО імені П. Л. Шупика пояснює, що звичайні домашні улюбленці – собаки і коти – не хворіють коронавірусною інфекцією COVID-19, а тому не можуть бути джерелом цієї інфекції для господарів.

"Але, як завжди, є "але": вірус COVID-19 може потрапити на шкіру тварин під час прогулянок, а потім контактним шляхом потрапити на слизові оболонки господаря і викликати у нього коронавірусну інфекцію. Для забезпечення захисту від цього шляху передачі коронавірусу досить не допускати самостійних прогулянок котів і собак та ретельно обробляти лапи після прогулянки, використовувати миючі засоби і проточну теплу воду", – радить Сухов.

Тодорчук також зазначив, що у тварин є низка власних захворювань, зокрема й свої коронавіруси, які передаються від тварини до тварини. І ці захворювання існують тільки у світі тварин, люди ними заразитися не можуть.

"Бувають випадки, що вірус мутує і передається від тварини до людини. За однією з версій, так було і зараз, джерелом початку вірусу були мокрі ринки Уханя в Китаї. Мокрі ринки – це місце, де живих тварин купують і прямо там пускають на забій, тому можливість поширення вірусу там набагато вища. До слова, тому багато лікарів зараз радять відмовитися або обмежити вживання м'яса", – підсумував експерт.

Також існує думка, що борода підвищує шанс підхопити коронавірус на 1000 разів. Чи так це – дивіться в сюжеті:

00:00:00 / 00:00:00
Коронавірус собака кот
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію