Податкові канікули для бізнесу і доплати для українців: закони карантину

Податкові канікули для бізнесу і доплати для українців: закони карантину, фото-1

Низку пільг встановили спеціальними законами, для інших повинен «дати відмашку» Кабмін

Пандемія коронавірусу внесла значні корективи в роботу багатьох українських підприємств. Чийсь бізнес постраждав ще взимку, коли перші країни закрилися на карантин і призупинили економічну діяльність. Інші змушені були обмежити свою діяльність з 12 березня, коли в Україні вперше був введений карантин. А з 17 березня, коли карантинні заходи були посилені, коли закрилися більшість магазинів, всі спортивні, освітні, культурно-розважальні заклади, коли припинив роботу транспорт і практично повністю припинився туризм, корективи в свою роботу були змушені внести більшість українських підприємств і приватних підприємців.

Обмежувальні заходи в прямому сенсі слова життєво необхідні. Але вже зараз, в перші дні їх дії, стало очевидним, що український бізнес зазнає значних збитків. У багатьох людей впаде рівень доходів, хтось зовсім позбудеться роботи і заробітку.

У багатьох країнах на період дії карантину, пов'язаного з коронавірусом, на державному і місцевих рівнях зроблені кроки, які покликані допомогти людям пережити ці непрості часи, протриматися на плаву. Такі заходи вводяться і в Україні.

Сайт "Сьогодні" зібрав всю наявну на сьогодні інформацію про пільги, послаблення та інші зміни, які можуть допомогти людям пережити вимушений економічний простий.

Читайте також:Карантин і коронавірус: все про ситуацію в Україні та світі

"Податкові канікули" для бізнесу

Ціла низка поступок бізнесу з боку держави передбачена законопроектом №3219 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)", який був остаточно проголосований 17 березня. Відповідно до цього закону:

 • Тимчасово, на період епідемії, звільнені від ввізного мита і ПДВ операції з ввезення на митну територію України лікарських засобів, медичних виробів, медичного обладнання, які можуть використовуватися для лікування коронавірусної хвороби. Перелік товарів, які звільняються від ПДВ, повинен підготувати Кабмін.
 • Тимчасово, на період епідемії, товари, роботи і послуги, необхідні для боротьби з епідемією, не обов'язково повинні закуповуватися через електронні системи . Однак в обов'язковому порядку повинні бути опубліковані в установлені терміни.
 • На час карантину, встановленого Кабміном, працівників можна відправляти в неоплачувану відпустку, яка не обмежується 15 календарними днями. Це не є порушенням трудового законодавства.
 • У зв'язку з карантином термін подачі декларацій чиновниками продовжений до 1 червня.

17 березня також був ухвалений закон "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" (законопроект №3220), який також передбачає цілу низку тимчасових послаблень для бізнесу:

 • За порушення податкового законодавства в період з 1 березня по 31 травня 2020 року штрафні санкції не застосовуються (за винятком порушень за договорами довгострокового страхування життя або недержавного пенсійного страхування, порушень відчуження майна, яке перебуває у податковій заставі, порушень правил обліку, виробництва та обігу спирту і палива, порушень нарахування, декларування і сплати ПДВ, акцизів, ренти). За період з 1 березня по 31 травня 2020 року платникам податків не нараховується пеня, а та, що нарахована, підлягає списанню.
 • З 18 березня по 31 травня вводиться мораторій на всі перевірки (документальні та фактичні) – крім документальних перевірок в разі подачі заяв на повернення ПДВ. Також припиняються перевірки, які були розпочаті до 18 березня, але не встигли завершитися, і призупиняється відлік строків давності щодо подання декларацій, податкових розрахунків та ін., передбачених ст. 102 Податкового кодексу.
 • Для всіх платників податків, зобов'язаних подавати податкові декларації, термін подачі декларацій цього року відсувається до 1 липня .
 • Фізособи, які повинні були самостійно сплатити суму податкового зобов'язання до 1 серпня, зможуть це зробити до 1 жовтня 2020 року без всяких штрафних санкцій.
 • З 1 березня по 30 квітня 2020 року не нараховується і не повинна бути сплачена плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності). Ці зміни можуть бути відображені у раніше поданих податкових деклараціях.
 • З 1 березня по 30 квітня фізичні та юридичні особи звільняються від нарахування та сплати податку на нерухомість . Це також можна відобразити в уточнюючій податковій декларації.
 • Звільняються від нарахування та сплати єдиного внеску з 1 березня до 30 квітня фізичні особи-підприємці (в т. ч. "спрощенці"), самозайняті особи (вчені, літератори, артисти, медики, юристи та ін.), фермери. При цьому вважатиметься, що вони за ці місяці сплатили мінімальний єдиний податок.
 • Не застосовуються штрафні санкції з 1 березня по 30 квітня за такі порушення, як несвоєчасна або неповна сплата єдиного податку, несвоєчасне подання звітності до податкової.
 • З 18 березня по 18 травня 2020 року не проводяться перевірки щодо ЄСВ і не нараховується пеня.
 • Обов'язкове введення РРО (Реєстраторів розрахункових операцій), в тому числі програмних РРО, заплановане з 1 жовтня 2020 року, відкладається до 1 січня 2021 року. А для підприємців 2-4 груп з річним доходом менше 1 млн грн – до 1 квітня 2021 року .

Читайте також:Метро закрите, маршрутки забиті: що відбувається з громадським транспортом

Не переживайте за борги

Закон "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" (законопроект №3220) містить також норми, які зможуть полегшити проходження карантину та економічної кризи для багатьох українців, які взяли споживчий кредит, але через карантин не можуть своєчасно розрахуватися.

 • Ті, хто брав споживчі кредити, звільняються від відповідальності перед кредитором за прострочення платежів з 1 березня по 30 квітня 2020 року і від штрафних санкцій за цей період.
 • Кредиторам забороняється з 1 березня по 31 травня 2020 року підвищувати відсотки за користування споживчими кредитами (крім кредитів за змінними, "плаваючими" ставками).

У цьому ж законі закріплені пільги щодо оплати житлово-комунальних послуг:

 • За несвоєчасну оплату комунальних послуг під час карантину їх виробники та постачальники не повинні нараховувати штрафи і пеню і не повинні вимагати їх сплату. Також їм заборонено відключати подачу житлокомпослуг за борги.
 • Одержувачі пільг і субсидій не можуть їх позбутися за заборгованість з житлокомпослуг, яка виникла в період дії карантину.
 • Субсидія на літній період буде призначена всім без винятку домогосподарствам, які отримували її в попередній період (тобто в опалювальний сезон). Причому для оформлення субсидії на наступний період не потрібно звертатися особисто – продовження справлять в автоматичному режимі.
 • Коло отримувачів субсидій на наступні періоди розширять.
 • Внутрішньо переміщеним особам, які через карантин не зможуть пройти верифікацію в термін, не будуть припинені соціальні виплати.

Кому доплатять в період епідемії

Президент України Володимир Зеленський доручив Кабінету міністрів додатково виплатити по 1 тис. грн всім пенсіонерам, які отримують менше 5 тис. грн.

Медичним працівникам та представникам інших спеціальностей, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворюваності коронавірусом, законом "Про внесення змін ... спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби" встановлено доплати в розмірі до 200% заробітної плати на період епідемії, до повного її припинення.

Доплати також встановлені іншим категоріям працівників, які забезпечують життєдіяльність населення в період епідемії. Перелік таких працівників і рівень доплат має встановити Кабмін.

Закон "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" (законопроект №3220) встановив правила щодо оплати лікарняного. Він гарантує, що працюючим людям, які платять ЄСВ, в разі захворювання коронавірусною хворобою буде наданий оплачуваний лікарняний на весь період перебування в лікувальному закладі. Так само як і у випадку, якщо людина перебуває на самоізоляції під медичним наглядом. Лікарняний буде оплачений до самої виписки, тобто до визнання відновлення працездатності. Розмір компенсації становитиме 50% середньої зарплати, незалежно від страхового стажу.

Карантин канікули коронавірус
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію