Україна отримала генпрокурора і міністра економіки: за кого проголосувала Рада

Довгих обговорень при призначенні не було. А ось несподіванки - були

Верховна Рада України на позачерговому засіданні у вівторок "закрила" низку кадрових питань, що виникли на початку березня після відставки уряду Олексія Гончарука і відставки генпрокурора Руслана Рябошапки.

Так, генеральним прокурором України була призначена Ірина Венедиктова, яка до цього виконувала обов'язки голови Держбюро розслідувань. На вакантну посаду міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства парламент схвалив кандидатуру заступника гендиректора агрохолдингу Ukrlandfarming Ігоря Петрашка.

Призначення багато в чому показові. З одного боку, вони демонструють, що кадрова лава у партії влади досить вузька. І підтвердженням тому – "перекидання" Венедиктової з ДБР на ГПУ. З іншого – що завжди можна знайти людину, якою цю лавку можна розширити. Тут приклад – новий міністр економіки.

Перша жінка – генпрокурор

Ірина Венедиктова

Ірина Венедиктова / Фото: ГБР

Менш ніж два тижні тому – коли парламент приймав рішення про недовіру Руслану Рябошапці - ім'я Ірини Венедиктової як потенційного кандидата на нове крісло мало ким сприймалося серйозно. Не через її професійні якості, і навіть не через розклади в парламенті. Просто громадськість після недавнього призначення Венедиктової на посаду в.о. глави ДБР була впевнена, що вона залишиться керувати Держбюро надовго і без приставки в.о.

Звичайно, її ім'я час від часу "спливало" в контексті крісла генпрокурора. Але точно так само спливали й інші імена. А беззаперечним лідером в гонці за крісло вважався нардеп, екс-колега Венедиктової по фракції Сергій Іонушас. Однак у підсумку президент України Володимир Зеленський зупинив свій вибір на Венедиктовій.

"Ірина Валентинівна не потребує особливого представлення. Відомий юрист, доктор юридичних наук, в минулому ваша колега, народний депутат України від партії "Слуга народу" поки виконує обов'язки керівника Державного бюро розслідувань", – сказав Володимир Зеленський з трибуни Верховної Ради, представляючи кандидатуру на пост генпрокурора.

На думку президента, професійні та моральні якості Венедиктової дозволять забезпечити стабільну і злагоджену роботу органів прокуратури, викорінення корупції в цій системі і ефективне розслідування гучних кримінальних справ.

"І ще: вперше в історії незалежної України генеральним прокурором може бути жінка. Але мені здається, що в історію України вона перш за все увійде як професійна і результативна людина", – зазначив глава держави.

Ірина Венедиктова, виступаючи з трибуни, зазначила, що першочерговими кроками на посаді вона бачить проведення кадрового аудиту в органах прокуратури, пообіцявши "не повертати прокурорських перевертнів". Також вона має намір налагодити скоординовану роботу силових органів ДБР, НАБУ, СБУ, які часом незалежно розслідують справи за одними і тими ж фактами.

Відповідаючи на запитання парламентарів про те, чи підтримує вона скасування закону про амністію учасникам Майдану, Венедиктова зазначила, що цей закон вступає в протиріччя з кримінально-процесуальним законодавством.

"Давайте будемо чесними тут, в парламенті. Або ми визнаємо той факт, що суди в своїх рішеннях вже норми закону обходять. Тому правоохоронні органи повинні виконувати або кримінально-процесуальне законодавство, або закон. Якраз завдання Верховної Ради – привести законодавство у відповідність. Такого бути не може, коли ми тут – білі і пухнасті, а тут – ми якийсь результат вимагаємо" , – сказала Ірина Венедиктова.

Також кандидат в генпрокурори зазначила, що має намір дотримуватися основи верховенства права. А виконувати вказівки президента не буде з тієї простої причини, що президент ніяких вказівок керівникам правоохоронних органів не роздає.

"Президент України Зеленський Володимир Олександрович не дає ніяких вказівок будь-яким правоохоронним органам. Я два місяці виконувала обов'язки... Президент Зеленський хоче, щоб в цій державі був порядок, і дав максимальну свободу правоохоронним органам це робити. Але ця свобода обмежується законом" , – сказала Венедиктова.

Опозицію, втім, слова кандидата не переконали.

"Ми категорично проти такого призначення. Тому що "ручний прокурор" в умовах, що склалися – це жах. Я не виключаю, через це ми ще проблеми з МВФ матимемо", – прокоментувала призначення народний депутат (фракція" Голос ") Юлія Клименко.

У той же час більшість депутатів кандидатуру Ірини Венедиктової підтримали – за її призначення проголосували 269 парламентарів. У тому числі представники груп "Довіра" та "За майбутнє", позафракційні і три депутати з блоку "Оппоплатформа – За життя".

"Я сьогодні сказав Ірині Венедиктовій: головне – результати. Якщо не буде результатів, буде те ж саме, й з попередніми генпрокурорами. Але поки що я налаштований оптимістично щодо неї", – зазначив в коментарі сайтут"Сьогодні" народний депутат (фракція "Слуга народу") Олександр Качура.

Через кілька годин після затвердження рішення парламенту президент Володимир Зеленський підписав указ про призначення Ірини Венедиктової генеральним прокурором України. А трохи раніше стало відомо, що заяву про відставку з посади заступника генпрокурора і з органів прокуратури подав в.о. глави Офісу генпрокурора Віктор Чумак.

Міністр економіки маловідомий, "але відгуки хороші"

Ігор Петрашко. Фото: latifundist.com

Ігор Петрашко. Фото: latifundist.com

Не менш важливим в поточних умовах призначенням була "доукомплектація" уряду міністром розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства. У процесі формування Кабміну Дениса Шмигаля ця вакансія була "закрита". Передбачалося, що міністерство буде розділене, пост міністра економіки збереже за собою Тимофій Милованов, а кандидата на пост міністра сільського господарства підшукають. Однак Милованов в результаті відмовився входити в новий уряд. А плани з розділення міністерства поки що "заморозили".

Кандидатура Ігоря Петрашка на таку важливу посаду виявилася для багатьох несподіванкою. Насамперед тому, що кандидат раніше в органах держвлади не працював, відповідного досвіду не має.

"Ігор Петрашко має більше 20 років досвіду в сфері економіки, менеджменту, з відзнакою закінчив "Львівську політехніку". Після цього навчався і отримав ступінь МВА в Сполучених Штатах. Навчався в Великобританії, – "познайомив" депутатів з майбутнім міністром глава Кабміну Денис Шмигаль. – Працював в компаніях "першої четвірки". Останні 7 років керував великою компанією – 30 000 осіб (агрохолдинг Ukrlandfarming. – Авт.). Тобто має потужний менеджерський досвід, має широкі міжнародні зв'язки, має бачення. І сьогодні вважаю його одним з кращих економістів в країні, який дійсно зможе допомогти нам рухатися вперед, в тому числі напередодні економічної кризи", – зазначив прем'єр-міністр.

Після чого слово надали самому кандидату. У своєму виступі Ігор Петрашко констатував, що пандемія коронавірусу позначиться на світовій економіці вже через 3-6 місяців. Причому це буде перший в історії випадок, коли світова економічна криза викликана не фінансовими факторами, а виробничими і сервісними. Кандидат в міністри коротко змалював своє бачення ключових кроків, які потрібно зробити, щоб мінімізувати вплив кризи в Україні. На його думку, це протекціонізм і дерегуляція.

"Перше – це підтримати і збалансувати українського виробника в ситуації, коли ринки будуть закриватися, ринки Євросоюзу будуть вводити протекціоністські та інші заборони. І важливо зараз допомогти зберегти... виробництво, робочі місця, заробітну плату. Друге – це створити фундаментальні умови для того, щоб український бізнес в Україні відчував себе добре. Продовження політики дерегуляції, продовження політики зменшення тиску на бізнес різних структур і органів.., щоб бізнес мінімально спілкувався з державою, а займався тим, для чого він створювався: забезпеченням робочих місць і створенням виробництв, експортом продукції", – зазначив з трибуни Ігор Петрашко.

"Чесно кажучи, я була розчарована його виступом у Верховній Раді. Він настільки далекий від глибинних проблем, які нас сьогодні оточують, що, боюся, поки він з ними розбереться, у нас вже буде криза. Боюся, що з точки зору антикризового менеджменту він слабкий і навряд чи впорається з викликами, які стоять перед країною. Ну, подивимося. Давайте не будемо судити зараз, оскільки зараз важко щось сказати. Давайте подивимося, як він почне працювати, який план представить", – розповіла в коментарі сайту "Сьогодні" народний депутат (фракція "Голос"), екс-заступник міністра економрозвитку Юлія Клименко.

Втім, депутати зазначають, що Петрашко має хороші відгуки як фахівець.

"Я не знав цього кандидата до того, як прем'єр-міністр його запропонував. Але про нього дуже хороші відгуки як про управлінця, людину, яка розуміє ситуацію. Подивимося, які рішення він прийматиме в перший місяць, і зробимо висновки", – сказав у коментарі сайту "Сьогодні" Олександр Качура.

В результаті парламентарі підтримали кандидатуру Петрашка: за його призначення проголосували 243 народних депутати.

00:00:00 / 00:00:00
Верховна Рада генпрокурор міністр
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію