Україна отримала генпрокурора і міністра економіки: за кого проголосувала Рада

Довгих обговорень при призначенні не було. А ось несподіванки - були

Верховна Рада України на позачерговому засіданні у вівторок "закрила" низку кадрових питань, що виникли на початку березня після відставки уряду Олексія Гончарука і відставки генпрокурора Руслана Рябошапки.

Так, генеральним прокурором України була призначена Ірина Венедиктова, яка до цього виконувала обов'язки голови Держбюро розслідувань. На вакантну посаду міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства парламент схвалив кандидатуру заступника гендиректора агрохолдингу Ukrlandfarming Ігоря Петрашка.

Призначення багато в чому показові. З одного боку, вони демонструють, що кадрова лава у партії влади досить вузька. І підтвердженням тому – "перекидання" Венедиктової з ДБР на ГПУ. З іншого – що завжди можна знайти людину, якою цю лавку можна розширити. Тут приклад – новий міністр економіки.

Перша жінка – генпрокурор

Ірина Венедиктова

Ірина Венедиктова / Фото: ГБР

Менш ніж два тижні тому – коли парламент приймав рішення про недовіру Руслану Рябошапці - ім'я Ірини Венедиктової як потенційного кандидата на нове крісло мало ким сприймалося серйозно. Не через її професійні якості, і навіть не через розклади в парламенті. Просто громадськість після недавнього призначення Венедиктової на посаду в.о. глави ДБР була впевнена, що вона залишиться керувати Держбюро надовго і без приставки в.о.

Звичайно, її ім'я час від часу "спливало" в контексті крісла генпрокурора. Але точно так само спливали й інші імена. А беззаперечним лідером в гонці за крісло вважався нардеп, екс-колега Венедиктової по фракції Сергій Іонушас. Однак у підсумку президент України Володимир Зеленський зупинив свій вибір на Венедиктовій.

"Ірина Валентинівна не потребує особливого представлення. Відомий юрист, доктор юридичних наук, в минулому ваша колега, народний депутат України від партії "Слуга народу" поки виконує обов'язки керівника Державного бюро розслідувань", – сказав Володимир Зеленський з трибуни Верховної Ради, представляючи кандидатуру на пост генпрокурора.

На думку президента, професійні та моральні якості Венедиктової дозволять забезпечити стабільну і злагоджену роботу органів прокуратури, викорінення корупції в цій системі і ефективне розслідування гучних кримінальних справ.

"І ще: вперше в історії незалежної України генеральним прокурором може бути жінка. Але мені здається, що в історію України вона перш за все увійде як професійна і результативна людина", – зазначив глава держави.

Ірина Венедиктова, виступаючи з трибуни, зазначила, що першочерговими кроками на посаді вона бачить проведення кадрового аудиту в органах прокуратури, пообіцявши "не повертати прокурорських перевертнів". Також вона має намір налагодити скоординовану роботу силових органів ДБР, НАБУ, СБУ, які часом незалежно розслідують справи за одними і тими ж фактами.

Відповідаючи на запитання парламентарів про те, чи підтримує вона скасування закону про амністію учасникам Майдану, Венедиктова зазначила, що цей закон вступає в протиріччя з кримінально-процесуальним законодавством.

"Давайте будемо чесними тут, в парламенті. Або ми визнаємо той факт, що суди в своїх рішеннях вже норми закону обходять. Тому правоохоронні органи повинні виконувати або кримінально-процесуальне законодавство, або закон. Якраз завдання Верховної Ради – привести законодавство у відповідність. Такого бути не може, коли ми тут – білі і пухнасті, а тут – ми якийсь результат вимагаємо" , – сказала Ірина Венедиктова.

Також кандидат в генпрокурори зазначила, що має намір дотримуватися основи верховенства права. А виконувати вказівки президента не буде з тієї простої причини, що президент ніяких вказівок керівникам правоохоронних органів не роздає.

"Президент України Зеленський Володимир Олександрович не дає ніяких вказівок будь-яким правоохоронним органам. Я два місяці виконувала обов'язки... Президент Зеленський хоче, щоб в цій державі був порядок, і дав максимальну свободу правоохоронним органам це робити. Але ця свобода обмежується законом" , – сказала Венедиктова.

Опозицію, втім, слова кандидата не переконали.

"Ми категорично проти такого призначення. Тому що "ручний прокурор" в умовах, що склалися – це жах. Я не виключаю, через це ми ще проблеми з МВФ матимемо", – прокоментувала призначення народний депутат (фракція" Голос ") Юлія Клименко.

У той же час більшість депутатів кандидатуру Ірини Венедиктової підтримали – за її призначення проголосували 269 парламентарів. У тому числі представники груп "Довіра" та "За майбутнє", позафракційні і три депутати з блоку "Оппоплатформа – За життя".

"Я сьогодні сказав Ірині Венедиктовій: головне – результати. Якщо не буде результатів, буде те ж саме, й з попередніми генпрокурорами. Але поки що я налаштований оптимістично щодо неї", – зазначив в коментарі сайтут"Сьогодні" народний депутат (фракція "Слуга народу") Олександр Качура.

Через кілька годин після затвердження рішення парламенту президент Володимир Зеленський підписав указ про призначення Ірини Венедиктової генеральним прокурором України. А трохи раніше стало відомо, що заяву про відставку з посади заступника генпрокурора і з органів прокуратури подав в.о. глави Офісу генпрокурора Віктор Чумак.

Міністр економіки маловідомий, "але відгуки хороші"

Ігор Петрашко. Фото: latifundist.com

Ігор Петрашко. Фото: latifundist.com

Не менш важливим в поточних умовах призначенням була "доукомплектація" уряду міністром розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства. У процесі формування Кабміну Дениса Шмигаля ця вакансія була "закрита". Передбачалося, що міністерство буде розділене, пост міністра економіки збереже за собою Тимофій Милованов, а кандидата на пост міністра сільського господарства підшукають. Однак Милованов в результаті відмовився входити в новий уряд. А плани з розділення міністерства поки що "заморозили".

Кандидатура Ігоря Петрашка на таку важливу посаду виявилася для багатьох несподіванкою. Насамперед тому, що кандидат раніше в органах держвлади не працював, відповідного досвіду не має.

"Ігор Петрашко має більше 20 років досвіду в сфері економіки, менеджменту, з відзнакою закінчив "Львівську політехніку". Після цього навчався і отримав ступінь МВА в Сполучених Штатах. Навчався в Великобританії, – "познайомив" депутатів з майбутнім міністром глава Кабміну Денис Шмигаль. – Працював в компаніях "першої четвірки". Останні 7 років керував великою компанією – 30 000 осіб (агрохолдинг Ukrlandfarming. – Авт.). Тобто має потужний менеджерський досвід, має широкі міжнародні зв'язки, має бачення. І сьогодні вважаю його одним з кращих економістів в країні, який дійсно зможе допомогти нам рухатися вперед, в тому числі напередодні економічної кризи", – зазначив прем'єр-міністр.

Після чого слово надали самому кандидату. У своєму виступі Ігор Петрашко констатував, що пандемія коронавірусу позначиться на світовій економіці вже через 3-6 місяців. Причому це буде перший в історії випадок, коли світова економічна криза викликана не фінансовими факторами, а виробничими і сервісними. Кандидат в міністри коротко змалював своє бачення ключових кроків, які потрібно зробити, щоб мінімізувати вплив кризи в Україні. На його думку, це протекціонізм і дерегуляція.

"Перше – це підтримати і збалансувати українського виробника в ситуації, коли ринки будуть закриватися, ринки Євросоюзу будуть вводити протекціоністські та інші заборони. І важливо зараз допомогти зберегти... виробництво, робочі місця, заробітну плату. Друге – це створити фундаментальні умови для того, щоб український бізнес в Україні відчував себе добре. Продовження політики дерегуляції, продовження політики зменшення тиску на бізнес різних структур і органів.., щоб бізнес мінімально спілкувався з державою, а займався тим, для чого він створювався: забезпеченням робочих місць і створенням виробництв, експортом продукції", – зазначив з трибуни Ігор Петрашко.

"Чесно кажучи, я була розчарована його виступом у Верховній Раді. Він настільки далекий від глибинних проблем, які нас сьогодні оточують, що, боюся, поки він з ними розбереться, у нас вже буде криза. Боюся, що з точки зору антикризового менеджменту він слабкий і навряд чи впорається з викликами, які стоять перед країною. Ну, подивимося. Давайте не будемо судити зараз, оскільки зараз важко щось сказати. Давайте подивимося, як він почне працювати, який план представить", – розповіла в коментарі сайту "Сьогодні" народний депутат (фракція "Голос"), екс-заступник міністра економрозвитку Юлія Клименко.

Втім, депутати зазначають, що Петрашко має хороші відгуки як фахівець.

"Я не знав цього кандидата до того, як прем'єр-міністр його запропонував. Але про нього дуже хороші відгуки як про управлінця, людину, яка розуміє ситуацію. Подивимося, які рішення він прийматиме в перший місяць, і зробимо висновки", – сказав у коментарі сайту "Сьогодні" Олександр Качура.

В результаті парламентарі підтримали кандидатуру Петрашка: за його призначення проголосували 243 народних депутати.

00:00:00 / 00:00:00
Верховна Рада генпрокурор міністр
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Общество
8 апреля, в Новогродовке, в самом сердце города по улице Шевченко, 27, радушно открыл свои двери долгожданный магазин «М’ясний м’ясокомбінат».  У комбината более 300 магазинов по всей Украине и Новогродовка не стала исключением. Магазинов с подобным ассортиментом продукции в городе достаточно, а вот качеством и ценами похвастаться могут единицы.  Это так кстати именно в непростой для нас с вами период, когда каждый старается сэкономить. Чем же так интересе...
Общество
Нагадуємо, по всій території України з 12 березня оголошено карантин. Влада закликає всіх залишатися вдома і не виходити на вулицю без серйозних причин. Учора, 1 квітня, Кабмін посилив карантинні заходи в країні, чим викликав невдоволення багатьох українців. Ми спробували розібратися, на прикладах Китаю та Італії, чому тотальний карантин під час пандемії так важливий. Пандемія коронавірусу бушує на планеті вже п'ятий місяць. За цей час від важких ускладнен...
Политика
В условиях распространения коронавируса экс-послы США в Украине предложили снять с России санкции в обмен на вывод войск с территории Донбасса. Об этом они написали в статье «National Public Radio», передает «Интерфакс». «Поскольку распространение коронавируса и падение цен на нефть все больше сказывается на Кремле, США и их союзники должны предложить отменить международные санкции против России, если Путин завершит свои военные вторжения в Украину.» По их...
Общество
В условиях карантина Укрпочта доставит бесплатно всем желающим традиционные корзины с паской. Стоимость самих куличей будет 30 и 50 гривен. Об этом написал на своей странице в Фейсбук гендиректор Укрпочты Игорь Смилянский. «Укрпочта совместно с нашим партнером Киевским хлебозаводом предлагает сохранить свое здоровье, никуда не ходить, а заказать кулич домой, не лишая себя праздника даже в таких сложных условиях. Стоимость куличей 30 и 50 гривен (300 и 450...
Общество
Президент Владимир Зеленский и премьер-министр Денис Шмыгаль прошли тестирование на коронавирусную инфекцию Об этом сообщил заместитель главы Офиса президента Украины Кирилл Тимошенко, передает "ДС".   По его словам, тестирование произошло вскоре после диагностирования коронавируса у народным депутатом группы "Довіра" Сергея Шахова. Как известно, Шахов находился в Верховной Раде одновременно с членами Кабинета министров и главой государства. "Все, кто с де...
Происшествия
Автомобиль главного санитарного врача Украины попал в дорожно транспортное проишествие. Об этом пишет Телеграмм-канал «PavlovskyNEWS»Отмечается, что на время визита в Николаев областная администрация выделила Виктору Ляшко автомобиль Volkswagen Passat, для удобного перемещения по городу. «Когда топ-медика не была в салоне, водитель дал назад, врезавшись в микроавтобус Renault Trafic. Последнее авто использовалось для поездки журналистов». К счастью, в резу...
Общество
Глава Минздрава сообщил, что говорить о завершении карантина в Украине сейчас рано и предупредит о пике COVID-19. Министр здравоохранения обратился к украинцам и призвал соблюдать новые правила карантина, поскольку Украина находится на пороге пика заболеваемости коронавирусом. Соответствующее видеообращение МОЗ обнародовало во вторник, 7 апреля. Министр отметил, что понимает, что сидеть дома четвертую неделю "нелегко". "Конечно, сидеть дома четвертую недел...
Общество
Украинцы начали получать новые платежки за март. Это, по - сути, последний месяц отопительного сезона и больших квитанций за тепло.  Во многих городах страны отопление выключили раньше обычного — в первых числах апреля (вместо 15 апреля). Скажем, в Киеве подачу тепла в квартиры прекратили с 5 апреля, а в бюджетные организации, школы и детсады еще раньше.  Местные власти поясняют: отключают отопление раньше обычного, чтобы люди сэкономили на платежках за ап...
Общество
Продлевать закрытие украинских границ до июня из-за карантина нет смысла. Об этом заявил бывший главный санитарный врач Украины Святослав Протас. По его словам, действующая власть не своевременно закрыла границы: «Когда надо было перекрывать границы, то власть говорила, что инфекция не имеет границ. А теперь, когда уже переболела часть Европы и болеем мы, закрывать границы после того, как мы впустили в страну 100 000 украинцев (часть из которых была инфици...