Медреформу хочуть скасувати: чого чекати українцям

Ходять міфи, що лікарні закриють, українці залишаться без медичної допомоги і грошей на медицину не вистачить

З 1 квітня в Україні має запуститися медреформа на другому і третьому рівні. Вона охопить всю спеціалізовану допомогу: від консультації лікаря до лікування інсультів. Однак останнім часом все частіше йдеться про перенесення реформи або навіть про її скасування.

Що змінює медреформа

Якщо пацієнти йдуть лікуватися до лікарні, то вона отримуватиме гроші. А чим більше наданих медпослуг, тим більше фінансування. Від нового способу розподілу грошей втратять медустанови, яких люди уникають.

Для цього всі медустанови укладають договір з Національною службою здоров'я України (НСЗУ). Всього є 27 пакетів медпослуг, за якими заплатить служба. Умовно кажучи, це медпослуги, розбиті по групах. Наприклад, є пакет "Хірургічні операції на стаціонарі". Щоб в лікарні проводили операції, в ній мають бути лікарі певної кваліфікації, медобладнання, інструменти. Це все докладно прописано у вимогах НСЗУ. Вимоги однакові для всіх. Звичайно, в Україні знайдуться операційні, де імовірно не вистачати анестезіологів або медобладнання. Найімовірніше, Нацслужба відмовить такій лікарні в оплаті хірургічних операцій. Та чи мають в такій медустанові оперувати?

/ Фото: Анатолiй Бойко, Сьогодні

Як відбувається зараз і має залишитися в минулому: держава виділяє гроші на медицину і ця сума розподіляється між областями через субвенції. Обласні департаменти охорони здоров'я знову перерозподіляють суми між районами та містами. А місцеві департаменти ділять гроші між лікарнями. Поки фінансування йде до медустанови, його ділять мінімум три кола чиновників. Медустанова змушена лікувати пацієнтів на те, що залишилося. В результаті, українці мусять неофіційно платити лікарям в державних і комунальних лікарнях.

З 1 квітня цього не буде. НСЗУ безпосередньо лікарні перераховуватиме гроші. За договором з НСЗУ медустанова не зможе брати оплату з пацієнта. Це може загрожувати лікарні скороченням фінансування. Нацслужба радить звертатися на "гарячу" лінію НСЗУ 16-77, якщо раптом медики попросять доплатити або щось докупити.

Читайте також: "Тубдиспансери закриють, а хворих відправлять у звичайні лікарні": що насправді мінятимуть.

Що говорять лікарі про медреформу

Вознесенська багатопрофільна лікарня (Миколаївська область) крім свого району приймає пацієнтів ще з п'яти. Це плюс 120 тисяч осіб. Їхнє лікування ніхто не оплачує, але відмовити їм медики теж не можуть, говорить Володимир Красьоха, головний лікар лікарні:

"Ми представляємо допомогу п'ятьом районам навколо нас. Породіллі з цих районів їдуть до нас, екстрені і планові операції – у нас. Інсульти-інфаркти – в нашій лікарні".

Зі слів медика, чотири роки тому медустанова було звичайною районною лікарнею. На старті реформи місцева влада, об'єднані територіальні громади знайшли інвесторів і вклали в лікарню гроші. Придбали сучасний комп'ютерний томограф, ангіограф, ендоскопічне обладнання, апарати УЗД, машину екстреної допомоги повної комплектації тощо.

"Що може бути гірше, ніж якщо нічого не змінювати. Є лише ризик, що ми залишимося в теперішній ситуації. Ми приклад лікарні – надаємо допомогу жителям інших районів і не отримуємо за це гроші. Тобто, ми не отримуємо гроші за 120 тисяч осіб, які до нас звертаються. Ми чекаємо, що будемо отримувати справедливу оплату за кожного пацієнта", – розповів Володимир Красьоха.

/ Фото: Анатолiй Бойко, Сьогодні

Зміна правил фінансування – це стимул для лікарень звернутися до місцевої влади за поліпшенням умов, говорить Михайло Тончев, заввідділу нейрохірургії Полтавської обласної лікарні.

"До цього пацієнта везли до найближчої лікарні, але ніхто не задумувався, чи є там томограф, чи можна провести обстеження і поставити правильний діагноз", – говорить Тончев.

Читайте також: Медреформа в Україні: українців безкоштовно лікуватимуть в приватних клініках

Медреформу хочуть скасувати

Якщо медреформу відкладуть або скасують – це означає, що лікарні не отримають фінансування. У парламенті лежить два законопроєкти – №3130 і №3140, в яких йдеться про скасування реформи. Проєкти пропонують скасувати закон про фінансові гарантії і залишити все, як є – нічого не міняти. Однак нова система фінансування вже закладена в бюджеті на цей рік. Всі лікарні подали заявки в НСЗУ на оплату медпослуг, відкрили рахунки, щоб отримувати гроші безпосередньо.

Втім, профільний комітет Верховної Ради днями відхилив згадані вище законопроєкти. Про це повідомив глава комітету, народний депутат від "Слуги народу" Михайло Радуцький.

"Медреформу ніхто не переносить і не скасовує. Реформа триває, а медична допомога населенню має бути безкоштовною і доступною. (...) Ми маємо говорити про стратегію нової медицини, про механізми трансформації системи охорони здоров'я, про необхідні корективи, але жодним чином не про повернення до неефективної, застарілої і, по суті, нежиттєздатної системи" , – написав Радуцький на своїй сторінці у Facebook.

Тим не менш, до цих пір неясна позиція нового міністра охорони здоров'я Іллі Ємця. У телеефірах він заявляв, що реформу потрібно переглянути. А екс-міністр охорони здоров'я Зоряна Скалецька в інтерв'ю "Сегодня" сказала, що реформа може піти іншим шляхом.

Розвінчуємо міфи

Існує кілька головних міфів про медреформу, які використовують як аргумент, щоб її скасувати.

Міф 1. Лікарні закриють

НСЗУ фінансує медичні послуги. Якщо послуги лікарні користуються попитом і пацієнти йдуть туди лікуватися, то медустанову отримає за них оплату. Закрити його може тільки місцева влада. Відповідно місцева влада могла підготувати лікарні до реформи. За певні послуги Нацслужба заплатить більше, ніж за інші. Це пріоритетні медпослуги, від яких українці страждають найчастіше – інсульти, інфаркти, онкозахворювання тощо. Детально про тарифи сайт "Сьогодні" писав у матеріалі: " Скільки держава заплатить за лікування українців".

Багато паніки також навколо закриття тубдиспансерів. Туберкульоз почнуть лікувати за міжнародними протоколами – так як його лікують в Німеччині, США, Британії та інших країнах. Йдеться про те, що в Україні хворий на туберкульоз мусить перебувати мінімум півроку в лікарні, навіть якщо людина не заразна. Хоча такий пацієнт може перебувати серед людей і лікуватися амбулаторно. В палатах залишаться ті, хто дійсно важко хворий і його форма туберкульозу небезпечна для оточення. Якщо перестати утримувати в лікарнях тих, хто спокійно може лікуватися вдома, то дійсно частина ліжок стане в лікарнях непотрібною.

Міф 2. Українці залишаться без медичної допомоги

Нібито без декларації українці не отримають медичну допомогу. Для отримання екстреної допомоги декларація не потрібна. В інших випадках декларацію можна підписати під час першого візиту до сімейного лікаря або терапевта. А щоб потрапити до вузького лікаря, наприклад, хірурга чи отоларинголога знадобиться направлення від лікаря первинки. Якщо прийти без направлення, то лікарня має право виставити рахунок.

Але будуть винятки. Без направлення безкоштовно можна буде піти до акушера-гінеколога, стоматолога, педіатра, психіатра, нарколога. Також безкоштовно і без направлення надаватиметься медична допомога при невідкладних станах. Декларація потрібна для того, щоб НСЗУ розуміла, куди перераховувати гроші за надану пацієнту медпослугу.

Міф 3. Грошей не вистачить. За медицину муситимемо платити

Бюджет на програму медичних гарантій поточного року – 72 млрд грн. Але це менше, ніж потрібно. Згідно з законом "Про фінансові гарантії медичного обслуговування населення" на медпослуги має виділятися не менше 5% ВВП. 72 млрд – це втричі менше. Бюджет ухвалює Верховна Рада, а НСЗУ ці гроші розподіляє. Але навіть 72 млрд – це на 20% більше, ніж бюджет на медицину 2019 року. Тобто, ніхто не отримає менше, ніж минулого року. До того ж, медустанови поточного року частину фінансування отримають на основі їхніх бюджетів за 2019 рік, а частина – за тарифами за надані медпослуги. Це має згладити перехід до нової системи фінансування.

НСЗУ розрахував тарифи, за якими буде платити лікарням. Це тарифи не для пацієнтів. Якщо в медустанові попросять доплатити, то треба звертатися на гарячу лінію НСЗУ 16-77.

Є частина послуг, які лікарні можуть надавати платно. Вони затверджені Кабміном ще 1996 року. Це послуги, які не загрожують здоров'ю та життю. Наприклад, до них відносяться масаж, косметологічні процедури, лікувальні ванни тощо. Про ці послуги "Сьогодні" писав у матеріалі: " За що муситимемо заплатити в лікарні: список медпослуг для українців".

Медреформа Україна реформа
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Спорт
Олимпийские игры в Токио, отмененные в 2020 г. из-за угрозы распространения коронавируса, начнутся 23 июля 2021 г., сообщает The New York Times со ссылкой на официальное заявление оргкомитета. Церемония открытия запланирована на 24 июля. Годовая отсрочка дает организатором как можно больше времени, чтобы разобраться с последствиями пандемии коронавируса, пояснил президент Международного олимпийского комитета Томас Бах. Все билеты, купленные на соревнования...
Общество
Сын британской королевы после семи дней болезни вышел из режима самоизоляции, сообщив, что он полностью здоров. Принц Чарльз вылечился от коронавирусной инфекцией. О том, что наследник престола заразился COVID-19, стало известно 25 марта, пишет Metro. Сын королевы Великобритании Елизаветы II также прекратил соблюдать режим самоизоляции. Пресс-секретарь принца Уэльского отметил, что 71-летний Чарльз чувствует себя хорошо. Последнюю неделю он провел в помест...
Общество
Компания Karex Bhd. выпускает более 5 миллиардов презервативов в год и экспортирует их в более чем 140 стран, она производит продукцию для таких брендов, как Durex.   Крупнейший в мире производитель презервативов Karex Bhd. предупредил о глобальном дефиците в связи с падением поставок почти на 50% из-за пандемии коронавируса, сообщает Bloomberg.   Karex Bhd., которая производит каждый пятый презерватив в мире, расположена в Малайзии и была вынуждена на нед...
Политика
Секретарь Совета национальной безопасности и обороны (СНБО) Алексей Данилов уволил своего советника Сергея Сивохо.Об этом Українським Новинам сообщил представитель СНБО. "Да, Сихово уволили" , - сказал он. По состоянию на 24 марта Сивохо не является советником Данилова на общественных началах. Также уволен советник секретаря СНБО на общественных началах Максим Ткаченко. Как сообщали Українськi Новини, 19 депутатов Верховной Рады от фракции "Слуга народа" п...
Общество
В корпорации Roshen, которая принадлежит бывшему президенту Украину Петру Порошенко, утверждают, что с начала марта уровень продаж упал на 10% из-за карантинных мероприятий. А фирменные магазины работают, несмотря на введение карантина. Ответ пресс-службы компании приводит "Интерфакс-Украина". "С началом карантинных мероприятий и мирового экономического кризиса мы наблюдаем спад покупательной способности и, соответственно, спроса на кондитерскую продукцию....
Политика
Народные депутаты Верховной Рады снова проголосовали за Максима Степанова на главу Минздрава. Его кандидатуру поддержали 246 голосов. Также Верховная Рада назначила Сергея Марченко на пост министра финансов, назначение поддержали 256 народных депутатов при необходимых 226 голосах. Их кандидатуры утвердили со второй попытки. при этом голосование показало, что Степанова назначили благодаря голосам Оппоплатформы, которая дала 21 голос. Предыдущее голосование...
Общество
Навіть якщо ви працюєте з дому, потрібно дотримуватися графіка і дрес-кода З середини березня в Україні діє карантин, деякі фірми і компанії зовсім закрилися на цей період. За оцінками аналітиків, на роботу перестали ходити близько трьох мільйонів українців, і це тільки з тих, хто офіційно працевлаштований. Багато компаній відправляють співробітників у неоплачувані відпустки, багато – перевели співробітників на віддалену роботу. Ми з'ясували у експертів, я...
Общество
Жительница села Коленковцы в Черновицкой области Елизавета заразила десятки односельчан, в том числе близких родственников. Она записала видеообращение к землякам, в котором попросила за это прощения. А также со слезами умоляла людей не срывать злость на ее детях и внуках. Запись Елизавета сама рассылала односельчанам через социальные сети. Недавно женщина вернулась из Италии, где была на заработках. Вероятно, там она была инфицирована. Приехав домой, Елиз...
Власть
Президент Владимир Зеленский потребовал, чтобы в каждой аптеке Украины появились медицинские маски по нормальной цене. Об этом он сказал в воскресенье во время онлайн совещания с представителями правительства, Генштаба, СНБО и органов правопорядка, сказано на сайте президента. «В каждой аптеке должны быть маски. И не по завышенным в десятки раз ценам, а по нормальным, доступным. И важно, чтобы были защищены наши медики, ведь они сегодня фактически на перед...