В Україні – напружена ситуація з дизелем: чути "запах дефіциту"

Ціни поки стабільні, але експерти обіцяють сюрпризи

Минулого тижня ситуація на ринку палива була стабільною, ціни загалом змінилися символічно, в межах статистичної похибки. Але в окремих регіонах відбулося серйозне точкове зниження: наприклад, на Харківщині бензини впали в ціні на 17-20 коп./л, а в Києві на 25 коп./л подешевшало дизпаливо. Зріджений газ подешевшав загалом в країні на 6 коп./л.

Які тренди очікувати прийдешнього тижня, розповіли наші експерти: директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн і замдиректора Науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев.

Що змінилося за тиждень

Оскільки курс долара на міжбанківському ринку істотно зміцнився, то індикативна ціна на паливо в $ 1,1 за літр бензину А-95, досягнута внаслідок домовленостей президента Володимира Зеленського і найбільших трейдерів, не була перевищена. Навпаки, в доларах літр палива почав коштувати ще дешевше.

За теперішнього курсу продажу долара на міжбанку (у вівторок було 25,40 грн/долар) і теперішньої середньої ціни літра палива, А-95 коштує 1,04 $/л, ДП – 1,02 $/л.

Водночас різниця в ціні між найвищими та найнижчими цінами, залежно від регіону, зросла по бензинах і дизпаливу та зменшилася по автогазу.

За А-92 діапазон цін склав 8% (1,87 грн/л, плюс 5 коп./л), було 7,4%, за А-95 – 6,8%, (1,75 грн/л, плюс 15 коп./л), було 6,2%, за дизелем 6,5% (1,62 грн/л, плюс 3 коп./л), було 6,3%, за автогазом 14,3% (1,46 грн/л, мінус коп./л), було 15%.

Ціни на А-92

Середня ціна по Україні – 25,44 грн/л (-1 коп./л), найвища – на Луганщині – 26,56 грн/л (не змінилася), найнижча – на Харківщині – 24,69 грн/л (-20 коп./л).

У Києві вартість бензину А-92 – 25,66 грн/л (не змінилася).

Ціни на А-95

Середня ціна по Україні – 26,45 грн/л (-2 коп./л), найвища – на Луганщині – 27,43 грн/л (не змінилася), найнижча – на Харківщині – 25,83 грн/л (-17 коп./л).

У Києві вартість бензину А-95 27,40 грн/л (-1 коп./л).

Ціни на ДП

Середня ціна по Україні – 25,87 грн/л (-1 коп./л), найвища – на Луганщині – 26,66 грн/л (не змінилася), найнижча – на Харківщині – 25,04 грн/л (-3 коп./л).

У Києві вартість дизпалива 26,52 грн/л (-25 коп./л).

Ціни на LPG

Середня ціна по Україні – 10,95 грн/л (-6 коп./л), найвища – на Закарпатті – 11,69 грн/л (-8 коп./л), найнижча – на Чернігівщині – 10,23 грн/л (не змінилася).

У Києві вартість газу – 10,70 грн/л (-3 коп./л).

Аналіз ситуації на ринку

І Сергій Куюн, і Геннадій Рябцев відзначають, що після лютневого здешевлення, коли ціни за тиждень по всій Україні пішли вниз на 20-25 коп./л і більше, у березні знову настала стабільність. Яку, до речі, й передбачали експерти тиждень тому.

Нині у більшості регіонів ціна бензину А-92 нижча 26 грн/л (див. Інтерактивну карту), а на Сумщині та Харківщині – нижча 25 грн/л. І тільки на Луганщині А-92 коштує дорожче 26 грн/л. З бензином А-95 ситуація подібна: Луганщина – вище 27 грн/л, Сумщина та Харківщина – нижче 26 грн/л, в інших регіонах – в межах 26,19-26,80 грн/л.

Ціна дизпалива в 60% областей нижча 26 грн/л, в 40% областей – вища.

З автогазом картина строката, але в більшості областей він коштує нижче 11 грн/л, що вперше в цьому році дозволило середній ціні вийти за межі 11 грн/л – до 10,95 грн/л.

На думку Сергія Куюна, зараз вся увага ринку зосереджена на дизельному паливі, адже склалася напружена ситуація з забезпеченням цим видом нафтопродуктів.

"Баланс попиту та пропозиції збігається, що називається, щільно, – зазначив Сергій Куюн. – З одного боку, наявний потенціал для зниження цін, та з іншого "запах дефіциту" чути дуже чітко. І в таких умовах ніхто знижувати ціну не буде. Минулого тижня ціна в дрібному опті (від бензовоза) зросла майже на гривню на літрі, а 10 березня не було жодної пропозиції у великому опті (від цистерни). Причина – незрозуміло, за скільки продавати. Сьогодні тренди щодо долару й нафти різноспрямовані: долар в Україні йде вгору, ціна нафти у світі – вниз. Тому трейдери вичікують, поки ситуація проясниться".

Що може змінитися за тиждень

Геннадій Рябцев нагадав, що здешевлення нафти майже на 30% за минулі дні може позначитися на ціні палива не раніше, ніж через 2-3 тижні і то за умови стабільності тренда не менше ніж два тижні поспіль. Тому очевидно, що цей фактор протягом найближчих семи днів навряд чи змінить цифри на стелах АЗС.

Сергій Куюн зазначив, що багато в ціні палива протягом тижня залежить від того, яким буде курс долара. За його оцінкою, якщо нафта подешевшає на 30%, то нафтопродукти – не більше ніж на 15%.

"Всім хочеться простих відповідей, але їх не буде, – аналізує Сергій Куюн. – Відразу скажу, що це не буде 30%. Нафта – лише одна складова в ціні нафтопродуктів, на яку припадає 30-40%. Відповідно зниження цін на нафтопродукти має скласти 10-15%. У нашому випадку треба стежити за котируваннями нафтопродуктів, а не нафти, темпи змін не завжди пропорційні. А тепер головний аспект: нафта і нафтопродукти закуповуються за валюту. Вищесказане справедливо в валютному еквіваленті і, якщо ми говоримо про ціни на колонках, питання впирається в валютний курс. Яким він буде?".

Експерт навів приклад: якщо бензин подешевшає на 2,5 грн/л (на 10%), а курс гривні знизиться порівняно з минулим тижнем теж на 2,5 грн/долар (до 27 грн/долар), то бензин мусить подешевшати на 50 коп., адже зміна курсу долара на гривню змінює ціну літра палива приблизно на 80 копійок. На думку Сергія Куюна, міняти цінники в цьому випадку трейдери навряд чи будуть.

З автогазом ситуація поточного тижня теж складно прогнозована.

"Щодо ринку скрапленого газу, то з настанням тепла використання газу традиційно підвищується, тому ціни або не зміняться, або почнуть рухатися вгору залежно від наявності достатніх запасів продукту в тій чи іншій галузі. Та загалом треба готуватися до подорожчання", – пояснив Геннадій Рябцев.

Отже, вперше за довгий час скраплений газ перестане дешевшати.

До речі, Антимонопольний комітет України вже попередив, що буде уважно вивчати динаміку цін на ринку роздрібної торгівлі нафтопродуктами через 30%-е обвалення цін на нафту.

"Зрозуміло, що очікувати такого ж стрімкого падіння цін на АЗС не випадає, адже між сирою нафтою та автомобільним баком є безліч ланок, – відзначили в АМКУ. – Але слідом за зниженням цін на сиру нафту великооптові ціни на бензин і дизпаливо в Україні істотно знизяться".

Про те, чому український бізнес незадоволений введенням загороджувальних мит на дизпаливо і газз РФ, дивіться у сюжеті:

00:00:00 / 00:00:00

ПІДПИШИСЬ НА НАШ TELEGRAM

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися
ціни нафта бензин дизель АЗС тренди нафтопродукти автогаз дизельное паливо

Джерело: Сьогодні

Слідкуйте за нами в соціальних мережах

Підписуйтесь на нашу розсилку

Ок
Дизель Україна дефіцит
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Общество
8 апреля, в Новогродовке, в самом сердце города по улице Шевченко, 27, радушно открыл свои двери долгожданный магазин «М’ясний м’ясокомбінат».  У комбината более 300 магазинов по всей Украине и Новогродовка не стала исключением. Магазинов с подобным ассортиментом продукции в городе достаточно, а вот качеством и ценами похвастаться могут единицы.  Это так кстати именно в непростой для нас с вами период, когда каждый старается сэкономить. Чем же так интересе...
Общество
Нагадуємо, по всій території України з 12 березня оголошено карантин. Влада закликає всіх залишатися вдома і не виходити на вулицю без серйозних причин. Учора, 1 квітня, Кабмін посилив карантинні заходи в країні, чим викликав невдоволення багатьох українців. Ми спробували розібратися, на прикладах Китаю та Італії, чому тотальний карантин під час пандемії так важливий. Пандемія коронавірусу бушує на планеті вже п'ятий місяць. За цей час від важких ускладнен...
Политика
В условиях распространения коронавируса экс-послы США в Украине предложили снять с России санкции в обмен на вывод войск с территории Донбасса. Об этом они написали в статье «National Public Radio», передает «Интерфакс». «Поскольку распространение коронавируса и падение цен на нефть все больше сказывается на Кремле, США и их союзники должны предложить отменить международные санкции против России, если Путин завершит свои военные вторжения в Украину.» По их...
Общество
В условиях карантина Укрпочта доставит бесплатно всем желающим традиционные корзины с паской. Стоимость самих куличей будет 30 и 50 гривен. Об этом написал на своей странице в Фейсбук гендиректор Укрпочты Игорь Смилянский. «Укрпочта совместно с нашим партнером Киевским хлебозаводом предлагает сохранить свое здоровье, никуда не ходить, а заказать кулич домой, не лишая себя праздника даже в таких сложных условиях. Стоимость куличей 30 и 50 гривен (300 и 450...
Общество
Президент Владимир Зеленский и премьер-министр Денис Шмыгаль прошли тестирование на коронавирусную инфекцию Об этом сообщил заместитель главы Офиса президента Украины Кирилл Тимошенко, передает "ДС".   По его словам, тестирование произошло вскоре после диагностирования коронавируса у народным депутатом группы "Довіра" Сергея Шахова. Как известно, Шахов находился в Верховной Раде одновременно с членами Кабинета министров и главой государства. "Все, кто с де...
Происшествия
Автомобиль главного санитарного врача Украины попал в дорожно транспортное проишествие. Об этом пишет Телеграмм-канал «PavlovskyNEWS»Отмечается, что на время визита в Николаев областная администрация выделила Виктору Ляшко автомобиль Volkswagen Passat, для удобного перемещения по городу. «Когда топ-медика не была в салоне, водитель дал назад, врезавшись в микроавтобус Renault Trafic. Последнее авто использовалось для поездки журналистов». К счастью, в резу...
Общество
Глава Минздрава сообщил, что говорить о завершении карантина в Украине сейчас рано и предупредит о пике COVID-19. Министр здравоохранения обратился к украинцам и призвал соблюдать новые правила карантина, поскольку Украина находится на пороге пика заболеваемости коронавирусом. Соответствующее видеообращение МОЗ обнародовало во вторник, 7 апреля. Министр отметил, что понимает, что сидеть дома четвертую неделю "нелегко". "Конечно, сидеть дома четвертую недел...
Общество
Украинцы начали получать новые платежки за март. Это, по - сути, последний месяц отопительного сезона и больших квитанций за тепло.  Во многих городах страны отопление выключили раньше обычного — в первых числах апреля (вместо 15 апреля). Скажем, в Киеве подачу тепла в квартиры прекратили с 5 апреля, а в бюджетные организации, школы и детсады еще раньше.  Местные власти поясняют: отключают отопление раньше обычного, чтобы люди сэкономили на платежках за ап...
Общество
Продлевать закрытие украинских границ до июня из-за карантина нет смысла. Об этом заявил бывший главный санитарный врач Украины Святослав Протас. По его словам, действующая власть не своевременно закрыла границы: «Когда надо было перекрывать границы, то власть говорила, что инфекция не имеет границ. А теперь, когда уже переболела часть Европы и болеем мы, закрывать границы после того, как мы впустили в страну 100 000 украинцев (часть из которых была инфици...