В Україні – напружена ситуація з дизелем: чути "запах дефіциту"

Ціни поки стабільні, але експерти обіцяють сюрпризи

Минулого тижня ситуація на ринку палива була стабільною, ціни загалом змінилися символічно, в межах статистичної похибки. Але в окремих регіонах відбулося серйозне точкове зниження: наприклад, на Харківщині бензини впали в ціні на 17-20 коп./л, а в Києві на 25 коп./л подешевшало дизпаливо. Зріджений газ подешевшав загалом в країні на 6 коп./л.

Які тренди очікувати прийдешнього тижня, розповіли наші експерти: директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн і замдиректора Науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев.

Що змінилося за тиждень

Оскільки курс долара на міжбанківському ринку істотно зміцнився, то індикативна ціна на паливо в $ 1,1 за літр бензину А-95, досягнута внаслідок домовленостей президента Володимира Зеленського і найбільших трейдерів, не була перевищена. Навпаки, в доларах літр палива почав коштувати ще дешевше.

За теперішнього курсу продажу долара на міжбанку (у вівторок було 25,40 грн/долар) і теперішньої середньої ціни літра палива, А-95 коштує 1,04 $/л, ДП – 1,02 $/л.

Водночас різниця в ціні між найвищими та найнижчими цінами, залежно від регіону, зросла по бензинах і дизпаливу та зменшилася по автогазу.

За А-92 діапазон цін склав 8% (1,87 грн/л, плюс 5 коп./л), було 7,4%, за А-95 – 6,8%, (1,75 грн/л, плюс 15 коп./л), було 6,2%, за дизелем 6,5% (1,62 грн/л, плюс 3 коп./л), було 6,3%, за автогазом 14,3% (1,46 грн/л, мінус коп./л), було 15%.

Ціни на А-92

Середня ціна по Україні – 25,44 грн/л (-1 коп./л), найвища – на Луганщині – 26,56 грн/л (не змінилася), найнижча – на Харківщині – 24,69 грн/л (-20 коп./л).

У Києві вартість бензину А-92 – 25,66 грн/л (не змінилася).

Ціни на А-95

Середня ціна по Україні – 26,45 грн/л (-2 коп./л), найвища – на Луганщині – 27,43 грн/л (не змінилася), найнижча – на Харківщині – 25,83 грн/л (-17 коп./л).

У Києві вартість бензину А-95 27,40 грн/л (-1 коп./л).

Ціни на ДП

Середня ціна по Україні – 25,87 грн/л (-1 коп./л), найвища – на Луганщині – 26,66 грн/л (не змінилася), найнижча – на Харківщині – 25,04 грн/л (-3 коп./л).

У Києві вартість дизпалива 26,52 грн/л (-25 коп./л).

Ціни на LPG

Середня ціна по Україні – 10,95 грн/л (-6 коп./л), найвища – на Закарпатті – 11,69 грн/л (-8 коп./л), найнижча – на Чернігівщині – 10,23 грн/л (не змінилася).

У Києві вартість газу – 10,70 грн/л (-3 коп./л).

Аналіз ситуації на ринку

І Сергій Куюн, і Геннадій Рябцев відзначають, що після лютневого здешевлення, коли ціни за тиждень по всій Україні пішли вниз на 20-25 коп./л і більше, у березні знову настала стабільність. Яку, до речі, й передбачали експерти тиждень тому.

Нині у більшості регіонів ціна бензину А-92 нижча 26 грн/л (див. Інтерактивну карту), а на Сумщині та Харківщині – нижча 25 грн/л. І тільки на Луганщині А-92 коштує дорожче 26 грн/л. З бензином А-95 ситуація подібна: Луганщина – вище 27 грн/л, Сумщина та Харківщина – нижче 26 грн/л, в інших регіонах – в межах 26,19-26,80 грн/л.

Ціна дизпалива в 60% областей нижча 26 грн/л, в 40% областей – вища.

З автогазом картина строката, але в більшості областей він коштує нижче 11 грн/л, що вперше в цьому році дозволило середній ціні вийти за межі 11 грн/л – до 10,95 грн/л.

На думку Сергія Куюна, зараз вся увага ринку зосереджена на дизельному паливі, адже склалася напружена ситуація з забезпеченням цим видом нафтопродуктів.

"Баланс попиту та пропозиції збігається, що називається, щільно, – зазначив Сергій Куюн. – З одного боку, наявний потенціал для зниження цін, та з іншого "запах дефіциту" чути дуже чітко. І в таких умовах ніхто знижувати ціну не буде. Минулого тижня ціна в дрібному опті (від бензовоза) зросла майже на гривню на літрі, а 10 березня не було жодної пропозиції у великому опті (від цистерни). Причина – незрозуміло, за скільки продавати. Сьогодні тренди щодо долару й нафти різноспрямовані: долар в Україні йде вгору, ціна нафти у світі – вниз. Тому трейдери вичікують, поки ситуація проясниться".

Що може змінитися за тиждень

Геннадій Рябцев нагадав, що здешевлення нафти майже на 30% за минулі дні може позначитися на ціні палива не раніше, ніж через 2-3 тижні і то за умови стабільності тренда не менше ніж два тижні поспіль. Тому очевидно, що цей фактор протягом найближчих семи днів навряд чи змінить цифри на стелах АЗС.

Сергій Куюн зазначив, що багато в ціні палива протягом тижня залежить від того, яким буде курс долара. За його оцінкою, якщо нафта подешевшає на 30%, то нафтопродукти – не більше ніж на 15%.

"Всім хочеться простих відповідей, але їх не буде, – аналізує Сергій Куюн. – Відразу скажу, що це не буде 30%. Нафта – лише одна складова в ціні нафтопродуктів, на яку припадає 30-40%. Відповідно зниження цін на нафтопродукти має скласти 10-15%. У нашому випадку треба стежити за котируваннями нафтопродуктів, а не нафти, темпи змін не завжди пропорційні. А тепер головний аспект: нафта і нафтопродукти закуповуються за валюту. Вищесказане справедливо в валютному еквіваленті і, якщо ми говоримо про ціни на колонках, питання впирається в валютний курс. Яким він буде?".

Експерт навів приклад: якщо бензин подешевшає на 2,5 грн/л (на 10%), а курс гривні знизиться порівняно з минулим тижнем теж на 2,5 грн/долар (до 27 грн/долар), то бензин мусить подешевшати на 50 коп., адже зміна курсу долара на гривню змінює ціну літра палива приблизно на 80 копійок. На думку Сергія Куюна, міняти цінники в цьому випадку трейдери навряд чи будуть.

З автогазом ситуація поточного тижня теж складно прогнозована.

"Щодо ринку скрапленого газу, то з настанням тепла використання газу традиційно підвищується, тому ціни або не зміняться, або почнуть рухатися вгору залежно від наявності достатніх запасів продукту в тій чи іншій галузі. Та загалом треба готуватися до подорожчання", – пояснив Геннадій Рябцев.

Отже, вперше за довгий час скраплений газ перестане дешевшати.

До речі, Антимонопольний комітет України вже попередив, що буде уважно вивчати динаміку цін на ринку роздрібної торгівлі нафтопродуктами через 30%-е обвалення цін на нафту.

"Зрозуміло, що очікувати такого ж стрімкого падіння цін на АЗС не випадає, адже між сирою нафтою та автомобільним баком є безліч ланок, – відзначили в АМКУ. – Але слідом за зниженням цін на сиру нафту великооптові ціни на бензин і дизпаливо в Україні істотно знизяться".

Про те, чому український бізнес незадоволений введенням загороджувальних мит на дизпаливо і газз РФ, дивіться у сюжеті:

00:00:00 / 00:00:00

ПІДПИШИСЬ НА НАШ TELEGRAM

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися
ціни нафта бензин дизель АЗС тренди нафтопродукти автогаз дизельное паливо

Джерело: Сьогодні

Слідкуйте за нами в соціальних мережах

Підписуйтесь на нашу розсилку

Ок
Дизель Україна дефіцит
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію