Коронавірус на кордоні: Рада йде в Skype

Епідемія повільно, але невблаганно згортає політичне життя в Європі і світі

Коронавірус загрожує здоров'ю та життю людей в усьому світі, а політики і чиновники в силу частих відряджень і спілкування з багатьма людьми – взагалі група ризику. Найбільше таких повідомлень про захворювання політиків або високопоставлених чиновників – з Ірану. Так, на початку березня від коронавірусу помер член Ради доцільності (дорадчий орган при вищому керівнику Ірану) Сейєд Мохаммад Мірміхаммаді. Кілька днів тому – депутат парламенту Фатіма Рахбар. Повідомляється про зараження коронавірусом віцепрезидента країни і заступника міністра охорони здоров'я.

У Європі ситуація трохи краще, проте випадки захворювання серед політиків і високопоставлених чиновників також зафіксовані. Мабуть, найвідоміший нам – хвороба депутата Національної асамблеї Франції Жана-Люка Рейтцера, який перебуває в реанімації. Саме з ним спілкувався український народний депутат Олег Волошин, що викликало зрозуміле хвилювання серед парламентаріїв минулого тижня. (Зазначимо, що Олег Волошин здав тест, коронавірус не виявлений. Проте, депутат пішов у добровільний "карантин").

Але захворів не тільки Рейтцер. В Італії вірус виявлений у голови Демократичної партії Італії Миколи Дзінгаретті, у декількох глав областей, голови Генштабу. Приходять тривожні звістки і з-за океану. Так, член Конгресу США, республіканець Даг Коллінз відправився в самоізоляцію після контакту із зараженим коронавірусом на конференції консервативних політичних рухів.

Комітети та конференції скасовуються

Зрозуміло, епідемія не могла не вплинути на активність політичного життя в світі. Ще на початку березня Європейська комісія, Рада ЄС та Європарламент обмежили свою роботу. Були до мінімуму урізані заходи, що проводяться організаціями, і доступ до будівель. Це сталося після того, як вірус був виявлений у одного із співробітників.

Обмеження, що вводяться в різних країнах, відчули і наші парламентарії. Які в силу своєї роботи регулярно виїжджають на різні зустрічі, конференції та засідання за кордоном.

"Ситуація дуже змінилася. Скасовано багато заходів не тільки за кордоном, але і в Україні, – розповіла в коментарі сайту "Сьогодні" народний депутат, заступник голови Комітету ВР з питань євроінтеграції України Марія Мезенцева. – Скасували всі заходи, тренінги, різні конференції міжнародного характеру, які повинні були проводитися в Україні. Українська делегація представлена в Раді Європи. І я знаю, що колеги, які повинні були їхати на комітети 9 березня, не поїхали – засідання скасовані. І мій комітет – з питань біженців, міграції та внутрішньо переміщених осіб, який був призначений на 19 березня, – скасований. Також деякі колеги скасували поїздки до США. Поїздка нашої групи міжпарламентських зв'язків з Бельгією до Брюсселя в квітні зараз під загрозою, я як співголова групи це вже можу констатувати. Тобто це серйозні речі", – зазначила народний депутат.

За її словами, під загрозою зараз також поїздка правоохоронного комітету до Брюсселя.

"Ще одне: у нас зараз стартував великий всеукраїнський проєкт озеленення України. Ми висаджуємо 21 березня 1 мільйон дерев по всій Україні. Була запланована презентація в Європейському парламенті минулого тижня в рамках Українського тижня в Європарламенті. Тиждень був скасований, сам парламент обмежив свою роботу. На щастя, всі колеги на місці – ніхто не залишився в Італії", – розповіла Марія Мезенцева.

Народний депутат, член Комітету ВР з питань зовнішньої політики і міжпарламентського співробітництва Святослав Юраш підтвердив інформацію, що закордонні поїздки скасовуються.

"У мене ось буквально тільки що була скасована конференція у Варшаві і українсько-польська міжпарламентська асамблея. Якщо мені передали правильно директиву – прем'єр Польщі розпорядився скасувати або перенести заходи", – розповів в коментарі сайту "Сьогодні" Святослав Юраш.

"Пішла, здала тест на коронавірус. Через два тижні повторю"

Депутати Верховної Ради дуже серйозно ставляться до інформації про поширення в Європі коронавірусу і часті випадки зараження колег в різних країнах. Як розповіли сайту "Сьогодні" парламентарії, вони намагаються дотримуватися заходів профілактики, рекомендованих ВООЗ.

"Ми всі розуміємо, що ситуація навколо поширення коронавірусу COVID-19 вкрай стрімко змінюється і вносить свої корективи в життя кожної країни, – зазначила в коментарі сайту "Сьогодні" заступник голови Комітету ВР з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Оксана Дмитрієва. – Навіть в політичне життя світу коранавірус вніс свої корективи. У деяких випадках при ділових зустрічах хтось відмовляється від рукостискань, десь вводиться заборона на прийом делегацій з інших країн".

За її словами, будь-яких особливих обмежень або рекомендацій саме в діловій або політичній сферах немає.

"Є загальні рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров'я, вони, насправді, однакові для всіх. Я така ж людина, з таким же ризиком захворіти, як і всі інші. І точно так само дотримуюся рекомендацій ВООЗ – регулярно мию руки, намагаюся дотримуватися дистанції при зустрічах, і так, теж намагаюся обмежити рукостискання. Точно так же я чітко розумію, що при перших симптомах перше, що треба зробити, – це самоізоляція і дзвінок сімейному лікарю".

У свою чергу народний депутат Марія Мезенцева зазначила, що парламентарії серйозно сприйняли ситуацію з Олегом Волошиним, який контактував з депутатом Національної асамблеї Жаном-Люком Рейтцером (останній інфікований коронавірусом і перебуває в реанімації).

"Щодо нашого колеги Волошина – я дуже переживала. Він мій сусід і колега по комітету. Я пішла і в суботу здала в Харкові тест на коронавірус. Результат негативний, вірусу немає. Через два тижні ще раз здаватиму. І рекомендувала б зробити це всім колегам також", – розповіла сайту "Сьогодні" Марія Мезенцева.

У свою чергу, її колега Святослав Юраш спокійніше ставиться до питання.

"Якщо особисто про мене, то, як я розумію, домінантно коронавірус "косить", на жаль, людей, які набагато старші за мене. Я наймолодший в історії депутат. І, відверто кажучи, не дуже хвилююся, що ця історія може бути такою... фундаментальною. Дивився статистику: домінантно вірус косить старших людей. Крім того, на щастя, в Україні мало кейсів коронавірусу. І сподіваюся, так воно і залишатиметься", – розповів Святослав Юраш.

Головне – без паніки

При цьому народні депутати констатують, що, хоча епідемія внесла серйозні корективи до планів, робота триває.

"Ми намагаємося все вирішувати, спілкуватися, в тому числі з зарубіжними колегами, в режимі електронної пошти, скайпу, дистанційних комунікацій. Я не кажу про те, що зараз якісь програми закриваються. Цього нема. Але особиста комунікація дуже важлива, вона може вплинути на рішення. І, на жаль, вона зараз обмежується. Ми чекаємо і сподіваємося, що все це припиниться", – зазначила Марія Мезенцева.

За словами Святослава Юраша, епідемія створює проблеми в плані особистих комунікацій з західними колегами.

"Але в Україні є посольства, де працюють люди, які уповноважені розв'язувати певні питання. У всіх нас є сучасні засоби комунікацій. Які дозволяють не втрачати контакти, домовлятися, вирішувати різні питання в національних інтересах України. У будь-якому випадку робота триває, питання розв'язуватимемо", – сказав Святослав Юраш.

А Оксана Дмитрієва акцентує: найголовніше – не панікувати.

"Віруси, епідемії, пандемії – це не тільки про здоров'я і медицину, це і про вміння організовуватися і справлятися з ризиками, це про довіру і взаємопідтримку", – говорить народний депутат.

Втім, коронавірус коригує не тільки роботу наших парламентарів, а й навчальний графік столичних вишів:

00:00:00 / 00:00:00
Коронавірус Верховна Рада Skype
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію