Населення України стрімко скорочується: чим це загрожує країні

Населення України стрімко скорочується: чим це загрожує країні, фото-1

За даними Держстатистики, нас вже менше 42-х мільйонів

Українців стає все менше, це показали дані Держслужби статистики про демографічну ситуацію в країні за 2019 рік. Нас вже менше 42 млн осіб, а за даними нещодавно відправленого у відставку Кабміну (так званий "перепис Дубілета"), ще менше – 37,3 млн.

Сайт "Сьогодні" розібрався, скільки насправді жителів в Україні, чому вийшла різниця між даними Держслужби статистики та даними уряду, яка демографічна ситуація чекає країну через 30 років, і, нарешті, як зниження чисельності та вікової структури населення впливає на економіку України.

Мінус чверть мільйона

Як підрахували фахівці Держстатистики, чисельність населення України на 1 січня 2020 року становила 41 млн 902 тисячі 400 осіб. Це на 250,8 тис. осіб менше, ніж рік тому. Для порівняння: в 2018 році нас стало менше на 233,2 тис. осіб. Тобто, населення скорочується шаленими темпами.

Головна причина скорочення – різке зниження народжуваності. Якщо у 2018 році народилося майже 336 тис. малюків, то в 2019-му – щонайбільше 309 тис., або на 8% менше. При цьому українців народжується вдвічі менше, ніж помирає: в минулому році на 100 померлих припало лише 53 немовляти.

Природний відхід населення скоротився в порівнянні з 2018 роком: якщо в 2018 році померло майже 587 тис. осіб, то в 2019-му – 581 тис., або на 1% менше. Очевидно, що зниження народжуваності у 8 разів у порівнянні зі смертністю не могло перекрити загальну цифру зменшення населення. До того ж, через те, що народилося мало дітей, населення ще більше постаріло в порівнянні з 2018-м роком.

У Кабміні – 37 мільйонів

Коротко згадаємо, що за підсумками електронного перепису Кабміну, проведеного в грудні 2019 року з використанням декількох методик, в тому числі даних операторів мобільного зв'язку про кількість "живих" сім-карт на руках у населення (з урахуванням того, що в одних руках може бути кілька сім-карт), виявилося, що в країні проживає 37,3 млн осіб або на 4,6 млн осіб менше, ніж за даними Держстатистики.

Читайте також:Від монголо-татар до сьогодення: як проводилися переписи населення в Україні

За словами провідного наукового співробітника Інституту демографії і соцдосліджень НАН України Світлани Аксьонової, це була оцінка, дані якої можуть відрізнятися від результатів реального перепису, проведеного шляхом побудинкового обходу переписувачами.

Різницю в кількості проживаючих Аксьонова пояснює тим, що, можливо, не були враховані трудові мігранти, які постійно або тривалий час працюють за кордоном, але при цьому залишаються громадянами України, зареєстрованими за певними адресами, де проживають їхні родини. З цим згоден і член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

Де скільки проживає

Якщо взяти дані за областями, то щонайбільш населеною, як і раніше, є Донецька область – 4,131 млн осіб. (- 17 тис. людей.). Далі йдуть Дніпропетровська – 3,177 млн осіб. (- 15 тис. людей.), Харківська – 2,658 млн осіб (- 9 тис. людей.), Львівська – 2512 млн осіб. (- 5 тис. людей.) і Луганська – 2,135 (- 8 тис. людей.). Як і роком раніше, в трьох областях населення недотягує до мільйона: це Чернігівщина – 991 тис. людей. (- 7 тис. людей.), Кіровоградщина – 933 тис. людей. (- 6 тис. людей.) і Буковина (Чернівецька обл.) – 902 тис. людей. (- 1 тис. людей.).

Окремо стоїть столичний регіон – це Київ і область, тільки тут маємо позитивний приріст населення. У столиці зараз зареєстровано 2,969 млн осіб. (+ 8 тис. людей.), на Київщині – 1,78 млн осіб. (+1 тис. людей.).

Невтішні прогнози

За даними ООН, Україна – одна з п'яти країн світу, де населення скорочується найшвидше. У цьому переліку також Болгарія, Латвія, Литва і острови Волліс і Футуна – заморська територія Франції в Тихому океані з населенням майже 12 тис. людей, в основному полінезійців. В ООН прогнозують, що до 2050 року жителів України стане менше ще на 20%.

Якщо брати відсоток від даних Держстатистики, то через 30 років нас залишиться 33,5 млн осіб., якщо брати відсоток від розрахунків Кабміну, то ще менше – 29,8 млн осіб. Нагадаємо: в 1991 році українців було 52 млн людей.

Демографи: потрібно по 4 дитини в сім'ї або по 400 тисяч іммігрантів

Світлана Аксьонова нагадала, що для простого відтворення населення (збереження його чисельності) необхідно, щоб на одну середню сім'ю арифметично доводилося 2,2 дитини.

"Цей 10% запас необхідний, щоб перекрити бездітні сім'ї, – уточнила Світлана Аксьонова. – Зараз в Україні на одну жінку дітородного віку (15-49 років) припадає по 1,3 дитини. П'ять років тому було 1,5 дитини. Але до цієї статистики істотну погрішність вносить посилення за 5 років трудової міграції. До речі, нинішні цифри не найнижчі – в 2000-х було по 1,1 дитини на кожну жінку. Зараз це нечисленне покоління виходить на ринок праці, а численне покоління народжених в 1960-х роках під час "бебі-буму" виходить на пенсію. Очевидно, що в сукупності з підсиленням трудової міграції, це посилить недолік робочих рук в Україні".

Колега Світлани Аксьонової, провідний науковий співробітник Інституту демографії та соцдосліджень НАНУ Павло Шевчук підрахував: щоб населення України припинило скорочуватися, необхідно, щоб в кожній родині через 4-5 років було не менше ніж по чотири дитини. Очевидно, що такий сплеск народжуваності навряд чи реальний, особливо з урахуванням трудової міграції жінок, тому, за словами Шевчука, альтернативний варіант – поповнити населення за рахунок постійних іммігрантів, які готові осісти в Україні.

"Для цього необхідно, щоб до нас в країну щорічно приїжджали близько 400 тис. людей", – каже Павло Шевчук.

На жаль, реальні дані Держстатистики поки далекі від підрахунків вченого – в 2019 році в Україну на постійне місце проживання в'їхало всього 21,5 тис. людей.

Пенсіонери vs молодь

У скорочення населення України і його старіння є ще одна негативна складова – економічна. Як розповів нам Олег Пендзин, ринок праці давно відчуває істотний недолік рук.

"Нечисленні покоління, які були народжені в 1990-2000-х роках, зараз виходять на ринок праці, але їх дуже мало. І навпаки, на пенсію вже виходять люди, які народилися в 60-х роках. Їх приблизно в півтори рази більше, ніж покоління 1990-х, – каже Пендзин. – І навіть у чомусь для країни добре, що через невеликі пенсії ці люди змушені працювати і далі. Бо вже на сьогодні на одного офіційно працюючого, який сплачує внески до Пенсійного фонду, припадає понад одного пенсіонера. Це означає, що через 3-5 років доведеться знову підвищувати пенсійний вік, страховий стаж, що дає право на пенсію або гарантує всім тільки мінімальні пенсії".

А ось президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко впевнений: коли в країні занадто багато молоді – це теж погано, якщо держава не може їх працевлаштувати.

"У Бразилії, де молодих набагато більше, ніж людей старшого віку, частка безробітних серед молодих – до 40%, через те, що вони не мають ані освіти, ні професії, ні бажання працювати, – навів приклад Охрименко. – У фавелах (нетрях) виросло вже три покоління професійних безробітних, це злочинність, бідність з якою влада не може впоратися. І навпаки, в старіючій Європі домінує середній клас, де дітей в сім'ях один-два, але вони мають освіту, професію, достатній рівень життя, можуть утримувати старих батьків. Схоже, що Україна піде якимось середнім шляхом: в містах буде формуватися середній клас, в селах, де дітей традиційно більше – підростати молоде покоління, яке прийде на зміну старшому поколінню, в тому числі і переїхавши в міста. Така тенденція вже посилюється".

Світлана Аксьонова додала, що виходом із ситуації, коли населення старіє, може бути продовження активної діяльності тих, хто ще 10 років тому пішов на відпочинок, або і зовсім з життя.

"Не зважаючи на труднощі, тривалість життя у нас зростає, трудова активність старшого покоління – теж, тому передчасно говорити про те, що до 2050 року Україна стане "притулком для похилих", – резюмувала демограф.

А ось як обговорювали електронний перепис Кабміну на "Свободі слова Савіка Шустера" на телеканалі "Україна":

00:00:00 / 00:00:00
Україна нація країна
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію