Аборти і зміна статі з 14 років: законопроєкт про підлітків обріс фейками і наробив галасу

Зараз українці до 18 років не можуть самостійно отримувати інформацію про своє ж здоров'я

Підліткам з 14 років дозволять робити аборти і змінювати стать без відома батьків – такі "страшні" новини ось уже кілька днів гуляють просторами соціальних мереж і навіть ЗМІ. Вся справа в новому законопроєкті, який був зареєстрований у Верховній Раді. Сайт "Сьогодні" розповідає, що ж насправді написано в документі і чому немає приводів для паніки.

З чого все почалося

У Верховній Раді нещодавно з'явився законопроект №2684, суть якого була досить простою: до українського законодавства пропонується ввести термін "підліток", а до чинних законів – кілька основних поправок:

  • фізособи, які досягли 14 років, зможуть самостійно отримувати повну інформацію про своє здоров'я, ознайомлюватися з документами, вибирати лікаря і методи лікування відповідно до його рекомендацій;
  • з'являється визначення, що підліток – це людина від 10 до 18 років.

Власне кажучи, це і є всі ті зміни, про які сказано в законопроєкті і які наробили галасу в інформпросторі. Раніше терміну "підліток" в українському законодавстві не було, а всі рішення за дітей (в тому числі і щодо їх лікування) могли приймати виключно батьки.

Дарина Старовойтова, адвокат і керівник громадянської практики ЮФ "Горецький і партнери", зазначає, що, згідно з чинним законодавством, особа, яка не досягла повної цивільної дієздатності, не може вибирати лікаря і методи лікування, оскільки для цього необхідно підтвердження законного представника.

"Можливість отримати інформацію про стан свого здоров'я тільки після 18 років не дозволяє реалізувати інші права в цій сфері: право на згоду на медичне втручання, право на вибір лікаря і так далі, враховуючи непоінформованість підлітка", – пояснює Старовойтова.

Чому всі запанікували

Як бачимо, в законопроєкті нічого не сказано ні про аборти, ні про зміну статі. Проте, саме відсутність такої інформації і стало причиною домислів.

"Не був конкретизований перелік медичних послуг, які можуть надаватися неповнолітнім без згоди батьків або їх законних представників, і не передбачено жодних обмежень щодо можливих правочинів", – каже в коментарі сайту "Сьогодні" Ірина Смітюх, адвокат АТ "Лещенко, Дорошенко і партнери".

Вона додає, що законопроєкт не опрацьований до кінця, до того ж, не були проведені попередні обговорення таких змін, що і спричинило бурхливу реакцію суспільства.

Старовойтова, в свою чергу, зазначає, що цей проєкт не визначає, про які саме договори і правочини може йтися, що в подальшому ускладнить виконання закону.

"Ні про зміну статі, ні про аборти прямо в законі не йдеться, але і не сказано, що ці операції є винятком. На ухвалення закону в такій редакції, очевидно, шансів мало: він уже направлений на доопрацювання", – каже Старовойтова.

Юрист зазначила, що вважає цей законопроєкт передчасним, тому що діти в країні не отримують того рівня освіти, виховання і розвитку, який дозволяє самостійно приймати рішення, пов'язані зі своїм здоров'ям. Такі закони можуть бути ухвалені і реалізовані тільки в комплексі з новими соціальними проєктами.

"Саме така невизначеність в законопроєкті і дає можливість для маніпулювання з приводу уявних негативних наслідків. Хоча сама по собі можливість для дітей з 14 років знати інформацію про стан свого здоров'я або вибирати лікаря є безперечно правильною", – каже, в свою чергу, Смітюх.

Як це має діяти

Отже, за фактом, батьки і після ухвалення такого закону змогли б разом з підлітком відправитися до лікаря, тільки тепер це не обов'язково: дитина може піти сама, якщо виявить таке бажання.

Проте, зараз права підлітків обмежені, і аж до 18 років вони можуть отримувати всю інформацію про своє здоров'я тільки в присутності своїх батьків або ж опікунів.

Стосовно абортів, то законопроєкт не стосується вже існуючого законодавства. У статті 50 Закону України "Основи законодавства про охорону здоров'я" сказано, що аборти проводяться за бажанням жінки при терміні вагітності не більше 12 тижнів, в окремих випадках переривання вагітності можливо і на пізніших термінах.

До того ж, згідно з наказом Міністерства охорони здоров'я ще від 2013 року, проведення аборту жінці віком до 14 років або недієздатній особі здійснюється тільки за заявою їх законних представників. А ось аборти для осіб старше 14 років здійснюються з їх згоди відповідно до статті 284 Цивільного кодексу України. Тому жодних нововведень в цій сфері законопроєкт не приніс.

Стосовно зміни статі, тут ситуація схожа. Раніше стать могли міняти тільки люди, які досягли 25 років, потім і цей вік наказом МОЗ зменшили до 18 років, а й цей наказ скасували 2016 року. У наказі МОЗ від 2016 року йдеться, що підставою для лікування (це цілий комплекс процедур, від хірургічних до психотерапевтичних) гендерної дисфорії (розладів, пов'язаних зі статевою ідентифікацією), є, серед іншого: "наявність бажання пацієнта почати лікування; ... вік 14 років і старше (в разі лікування малолітньої особи необхідна письмова згода від офіційних представників (батьків, опікунів).

Законопроект аборт галас
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Спорт
В УЄФА опрацьовують варіант, за яким головні матчі єврокубкового сезону пройдуть без глядачів Фінали Ліги чемпіонів і Ліги Європи 2020 року через ситуацію з коронавірусом можуть пройти в тиші за порожніх трибун – без глядачів. Про це повідомляє британське видання The Independent. Цей варіант серед інших обговорюється на сьогоднішній відеоконференції УЄФА з 55 асоціаціями. В УЄФА дотримуються тієї ж позиції, що і в англійській Прем'єр-лізі, – поточні турнір...
Общество
Ввести более жесткие ограничения на время карантина в Украине предлагают в правительстве. Об этом сообщил министр здравоохранения Максим Степанов на заседании Кабинета министров 1 апреля - передает корреспондент "ОстроВа". "Проект постановления КМУ о внесении изменений в постановление №211, которым на территории Украины введен карантин и ограничительные противоэпидемические мероприятия. Мы предлагаем выложить ее в следующей редакции: с целью исключить расп...
Общество
Глава государства во время видеообращения в очередной раз призвал украинцев не нарушать режим карантина. Президент Владимир Зеленский в очередной раз призвал не пренебрегать угрозой коронавируса. Об этом он сообщил в видеообращении в среду, 1 апреля. "Продолжаем оставаться дома! Я в очередной раз прошу вас повзрослеть! Знаете, есть известный факт, как после аварии на Чернобыльской АЭС власти собирали людей на первомайскую демонстрацию. Никто тогда не боялс...
Общество
За словами юристів, організатори зобов'язані повертати українцям гроші за квитки, якщо захід не відбувся З середини березня на всій території України діє карантин через поширення коронавірусу. Так, були закриті театри, опери і кінотеатри, скасовані спортивні та культурні заходи, а також припинилися всі внутрішні перевезення.  Як повернути квитки на літаки та поїзди В умовах карантину в Україні закрили всі розважальні заклади, скасували залізничне сполученн...
Общество
Пандемія змінить звичний нам світ, а слідом за кризою може прискоритися нова технологічна революція Пандемія коронавірусу, яку канцлер Німеччини Ангела Меркель справедливо назвала найбільшим викликом, з яким зіткнулося людство після Другої світової війни, безумовно, змінить світ. Вона вже його змінює, змушуючи сильних світу цього задуматися про те, наскільки крихка, хистка і, як з'ясувалося, небезпечна вибудувана ними система. Змушуючи країни закривати кор...
Политика
Бывший президент Украины Петр Порошенко, чья фракция в Верховной Раде поддержала закон о земельном рынке, призвал не верить фейкам про «тотальную распродажу» земли. Об этом сообщается на сайте партии «Европейская солидарность». Порошенко заявил, что такие фейки распространяют политики, чья позиция де-факто может привести к дефолту страны. По его словам, принятие закона вместе с поправками «Европейской солидарности» позволит сформировать цивилизованный рыно...
Общество
В Украине будет создано мобильные медицинские бригады. Об этом сообщает Министерство здравоохранения. Всем областным штабам по ликвидации последствий медико-биологической чрезвычайной ситуации в Украине поручено создать при центральных районных больницах такие бригады. Врачи, работающие в них, будут выезжать по вызову семейного врача, экстренной медицинской помощи и других медицинских работников к пациентам с подозрением на COVID-19. Именно мобильные брига...
Новости компаний
С сухостою воздуха ежедневно сталкивается каждый человек. Дома, на работе, в автомобиле. Дискомфорт при дыхании, сухость кожи – неприятные последствия пересушеного воздуха. Большое количество бытовых приборов дома, офисной техники на работе, испарения бензина в автомобиле не способствуют улучшению качества воздуха, вдыхаемого человеком. Не всегда есть возможность приобрести дорогостоящее климатическое оборудование и создать «оазис» свежести и приятных аром...
Политика
В Украине в связи с пандемией коронавируса Covid-19 Карантин скорее всего, будет продлен еще не менее, чем на два месяца. Об этом заявил глава МВД Арсен Аваков. Он уточнил, что учитывая рост заболеваемости в Украине, карантин может быть продлен до 12 мая или даже дольше: «Сейчас у нас продлен карантин до 24 числа апреля, но там посмотрим. Я думаю, что как минимум два месяца нам всем придется сидеть, как и во всей Европе, в карантинном состоянии».