4G буде в кожному селі: коли всю Україну покриють швидкісним інтернетом

4G буде в кожному селі: коли всю Україну покриють швидкісним інтернетом, фото-1

Найближчими роками 95% країни має бути покрито зв'язком четвертого покоління

На автомобільних трасах і в селах України буде зв'язок покоління 4G. Кабінет міністрів перерозподілив частоти 800-900 МГц, це дасть операторам розширити покриття країни зв'язком четвертого покоління. В уряді хочуть до 2024 року покрити мобільним інтернетом 95% країни.

Чи реально це зробити, розбирався сайт "Сьогодні".

Операторам дали нові частоти

4G в Україні заробив 2018 року. Тоді для запуску зв'язку четвертого покоління держава продала операторам не найкращі частоти – 2600 і 1800 МГц. Ці діапазони охоплюють малу зону дії. Інші частоти на той момент були зайняті.

Тільки в середині лютого 2020 року Кабінет міністрів перерозподілив частоти 800 і 900 МГц. Раніше вони використовувалися для аналогового телебачення і для 2G.

"Рішення Кабміну дозволить операторам на частотах, які вони вже використовують, задіяти обладнання для четвертого покоління. 2018-го оператори отримали можливість використовувати частоти 2600 МГц і 1800 МГц. При цьому 2600 МГц раніше не використовувався. Зараз йдеться про діапазон 900 МГц. Технічно складнощів немає, потрібні лише обладнання, гроші і час. Чотири роки це достатній час. Основну роботу з 4G оператори почнуть з другої половини року, і вона розтягнеться на кілька років", – говорить Роман Химич, експерт телекомунікаційного ринку.

 Покриття 4G в Україні. Карта НКРЗІ

На карті Національної комісії з регулювання зв'язку та інформатизації (НКРЗІ) видно, що в Україні ще повно місць, де немає покриття 4G. Однак в "Київстар" зазначають, що зв'язком четвертого покоління покриті території, де проживає 75% населення.

Але розгортання зв'язку з поточним ліцензіями ще не завершене, зазначає Химич. Відповідно до ліцензійних умов, 2022 року планується покрити 4G населені пункти з населенням 10 тис. і більше.

Навесні оператори зможуть оновити свої ліцензії, щоб запускати 4G на нових частотах. До 2024 року, як уже зазначалося, 95% країни має бути покрито 4G.

Як розширюватиметься покриття 4G

"Базові станції цього діапазону (800-900 МГЦ) мають велику дальність порівняно з 1800 і 2600 МГц, це дозволить охопити швидкісним мобільних інтернетом більшу територію", – говорить президент компанії "Київстар" Олександр Комаров.

Закарпатська область стане першою, де оператори почнуть перебудовувати свої базові станції і запустять 4G в діапазоні 900 МГц. Це одна з умов НКРЗІ. А до кінця листопада 2020 року 4G на частотах 900 МГц з'явиться у всіх областях країни і розширюватиметься.

Як навчити дітей безпечно користуватися інтернетом

Як навчити дітей безпечно користуватися інтернетом / Фото: Pexels

Оператори зобов'язані забезпечити мобільний зв'язок четвертого покоління протягом 24 місяців в кожному населеному пункті з населенням понад 2 000 осіб при покритті не менше 90% населення України; протягом 30 місяців – на міжнародних автомобільних дорогах; протягом 48 місяців – на національних автомобільних дорогах, уточнюють, в свою чергу, в lifecell.

"Передусім, важливо, що будуть охоплені села. Сільські жителі отримають доступ до швидкого мобільного інтернету. Часто за межами міст і селищ міського типу немає доступу навіть до фіксованого інтернету. На сьогодні немає тарифів, які б не передбачали хоча б якийсь обсяг інтернет-послуг. Це означає, що різко збільшиться територія, на якій українці залишатимуться на комфортному рівні зв'язку. За чотири роки охопити країну 4G цілком реально", – говорить Роман Химич.

Коли в Україні з'явиться 5G

2020 року Україна повинна запускати 5G – відповідний президентський указ був підписаний в травні 2019 року. Але експерти скептично ставляться до цієї ініціативи.

"На сьогодні зв'язок п'ятого покоління не має сенсу для України, і так буде ще півтора-два роки", – вважає Роман Химич.

У НКРЗІ також не оповістили планів цього року запускати 5G.

"В Україні зараз немає високого попиту на 5G, не до кінця використані можливості попередніх технологій, які прийшли до України з великим запізненням. 4G має дуже широкий потенціал розвитку з точки зору впровадження додаткових сервісів для приватних абонентів, бізнесу і держави. Мільйони українських абонентів досі не почали користуватися смартфонами і швидкісним мобільним інтернетом", – зазначили в lifecell.

/ Фото: Depositphotos

Насправді, технологія 5G – не для масового використання. Вона розрахована на промисловий сектор і технологічні проєкти в різних галузях і може використовуватися в медицині, агросфері, транспорті. Наприклад, аграрії зможуть дистанційно керувати сільгосптехнікою і за допомогою датчиків стежити за станом ґрунту і урожаєм. Автоматизовані системи самі визначатимуть, коли полити і удобрити ґрунт. Для цього потрібен постійний доступ до швидкісного інтернету. Якщо швидкість 4G становить близько 20 Мбіт/с і її досить для завантаження HD-фільму за 30 хвилин, то 5G перевершить його на кілька порядків: від 500 до 1500 Мбіт/с.

Стільникова вишка 5G може обробляти в сто разів більше пристроїв, ніж 4G. Це означає, що перевантажені базові станції повинні піти в минуле – принаймні, доти, доки розвиток "інтернету речей" не означатиме, що до інтернету підключений не тільки ваш телефон, але і меблі, побутова техніка і одяг.

Інетернет Україна 4G
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію