Індексація пенсій з 1 березня: кому скільки додадуть, а кому не пощастить

Кожний третій пенсіонер надбавки не отримає

З 1 березня українських пенсіонерів чекає чергове підвищення пенсій – це буде вже друга за рахунком їх автоматична індексація. У Міністерстві соціальної політики вже роз'яснили: додадуть не всім, але більшості з 11,3 млн нинішніх пенсіонерів. У березні 2019 року надбавку отримали близько 10,3 млн пенсіонерів.

Сайт "Сьогодні" розібрався, хто може розраховувати на індексацію, а хто, на жаль, ні. А також – як виростуть виплати, Скільки приблизно грошей додасться в пенсіонерських гаманцях.

Кому проіндексують пенсії

За інформацією Мінсоцполітики, на індексацію пенсій можуть розраховувати пенсіонери, яким пенсії були призначені:

 • За віком – 8,6 млн осіб (75,4%);
 • По інвалідності – 1,4 млн осіб (12,8%);
 • По втраті годувальника – 0,63 млн осіб. (5,7%);
 • За вислугою років (медпрацівники і вчителі, які мають не менше 30 років стажу роботи за професією) – 0,619 млн осіб. (5,4%).

Відзначимо, що в цю статистику входять і пенсіонери, які отримують пенсії не за законом "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058, а за іншими нормами пенсійного законодавства (див. нижче). Але їм пенсії проіндексовані не будуть.

Читайте також:Пенсійний вік для українок знову підвищується

Кому не будуть проіндексовані пенсії

Не перерахують пенсії:

 • держслужбовцям;
 • науковцям;
 • помічникам народних депутатів;
 • які отримують максимальні пенсії (на сьогодні – 16 380 грн);
 • які отримують спеціальні пенсії або довічне утримання (судді і прокурори, в тому числі судді – 3,3 тис. осіб);
 • які отримують соціальні пенсії, тобто не мають трудового стажу для призначення навіть мінімальної пенсії (на сьогодні 1644 грн). За даними Пенсійного фонду, таких людей 0,7%, або 51 тис. осіб. При цьому чимало пенсіонерів, які отримують пенсії понад 10 тисяч гривень.

У той же час в законі є застереження: якщо виявиться, що після індексації пенсія держслужбовця, науковця і так далі буде меншою, ніж така ж "трудова" за віком, її автоматично перерахують. Але пенсіонер має право в будь-який час повернутися на одержувану раніше пенсію.

Також не можуть розраховувати на індексацію одержувачі трудових пенсій, яким вони були призначені у 2019 і 2020 році, і працюючі пенсіонери всіх категорій. Для останніх автоматичний перерахунок в індивідуальному порядку буде з 1 квітня 2020 року. Але за умови, що вони пропрацювали офіційно не менше двох років після призначення пенсії.

У Пенсійному фонді підрахували: працюючих пенсіонерів у нас 2,6 млн осіб, або 23%. З урахуванням інших категорій пенсіонерів, яким індексація за законом не передбачена, оціночно не буде підвищення пенсій приблизно у 3,5 млн осіб (близько 30%).

На скільки можуть підвищити пенсії

Відповідно до закону №1058, пенсії індексуються на 50% зростання середньої зарплати в минулому році у порівнянні з позаминулим роком плюс 50% інфляції в минулому році. В даному випадку береться зростання середньої зарплати у 2019 році в порівнянні з 2018 роком і інфляція за 2019 рік.

За даними Держслужби статистики, середньорічна зарплата (січень-грудень) у 2019 році зросла на 18,8% в порівнянні з 2018 роком. Інфляція за рік у 2019 році склала 4,1%. Тому очікуване зростання пенсій може бути 18,8 + 4,1=22,9: 2=11,45. З урахуванням округлення отримуємо 11%.

У кого навіть після індексації пенсія більшою не стане

Може трапитися, що після індексації пенсія не збільшиться, такі приклади були рік тому. Як роз'яснили нам у Пенсійному фонді, все залежить від терміну призначення пенсії та ще від низки факторів. У першу чергу, від такого важливого чинника, як зменшення з 1 жовтня 2017 року величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1,0%.

Тому розрахунковий розмір пенсії з 1 жовтня 2017 року у окремих пенсіонерів, зокрема, яким пенсії призначені в 2015-2017 роках, зменшився, але ці пенсії продовжували виплачувати і далі в раніше призначеному розмірі. Крім того, багатьом пенсіонерам здійснюється доплата з Пенсійного фонду до прожиткового мінімуму. В результаті може так статися, що сума самої пенсії збільшиться, а сума доплати до неї зменшиться. Але для пенсіонера в результаті нічого не зміниться.

Кому скільки додадуть

За даними Пенсійного фонду, середня пенсія за віком становить 3064 грн. З урахуванням індексації в 11% вона зросте до 3370 грн (+306 грн).

А ось як можуть збільшитися інші середні пенсії:

 • по інвалідності – зараз 2641 грн, буде 2905 грн (+264 грн);
 • по втраті годувальника – зараз 2916 грн, буде 3207 грн (+291 грн);
 • за вислугою років – зараз 4500 грн, буде 4950 (+450 грн).

Експерт: в буханках хліба пенсія не збільшиться

Економісти позитивно оцінюють майбутню індексацію пенсій, але відзначають, що вона не набагато покращить життя пенсіонерів.

"У 2020 році прогнозован Кабміном і НБУ зростання цін складе 5%, а індексація пенсій виявиться вдвічі більшою. Це, начебто, добре, – аналізує член Економічного дискусійного клубу (ЕДК) Олег Пендзин. – Але якщо врахувати, що найбільш затребувані речі для пенсіонерів – це їжа і ліки – дорожчають за рік на 10% і більше, то це мало. Звичайно, навіть така індексація краще, ніж ніякої. Але, за прогнозами ЕДК, наприклад, хліб подорожчає у 2020 році на ті ж 11%, що і проіндексують пенсії. Тобто в буханках хліба середня пенсія після індексації не збільшиться".

00:00:00 / 00:00:00
Пенсії індексація березень
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Спорт
В УЄФА опрацьовують варіант, за яким головні матчі єврокубкового сезону пройдуть без глядачів Фінали Ліги чемпіонів і Ліги Європи 2020 року через ситуацію з коронавірусом можуть пройти в тиші за порожніх трибун – без глядачів. Про це повідомляє британське видання The Independent. Цей варіант серед інших обговорюється на сьогоднішній відеоконференції УЄФА з 55 асоціаціями. В УЄФА дотримуються тієї ж позиції, що і в англійській Прем'єр-лізі, – поточні турнір...
Общество
Ввести более жесткие ограничения на время карантина в Украине предлагают в правительстве. Об этом сообщил министр здравоохранения Максим Степанов на заседании Кабинета министров 1 апреля - передает корреспондент "ОстроВа". "Проект постановления КМУ о внесении изменений в постановление №211, которым на территории Украины введен карантин и ограничительные противоэпидемические мероприятия. Мы предлагаем выложить ее в следующей редакции: с целью исключить расп...
Общество
Глава государства во время видеообращения в очередной раз призвал украинцев не нарушать режим карантина. Президент Владимир Зеленский в очередной раз призвал не пренебрегать угрозой коронавируса. Об этом он сообщил в видеообращении в среду, 1 апреля. "Продолжаем оставаться дома! Я в очередной раз прошу вас повзрослеть! Знаете, есть известный факт, как после аварии на Чернобыльской АЭС власти собирали людей на первомайскую демонстрацию. Никто тогда не боялс...
Общество
За словами юристів, організатори зобов'язані повертати українцям гроші за квитки, якщо захід не відбувся З середини березня на всій території України діє карантин через поширення коронавірусу. Так, були закриті театри, опери і кінотеатри, скасовані спортивні та культурні заходи, а також припинилися всі внутрішні перевезення.  Як повернути квитки на літаки та поїзди В умовах карантину в Україні закрили всі розважальні заклади, скасували залізничне сполученн...
Общество
Пандемія змінить звичний нам світ, а слідом за кризою може прискоритися нова технологічна революція Пандемія коронавірусу, яку канцлер Німеччини Ангела Меркель справедливо назвала найбільшим викликом, з яким зіткнулося людство після Другої світової війни, безумовно, змінить світ. Вона вже його змінює, змушуючи сильних світу цього задуматися про те, наскільки крихка, хистка і, як з'ясувалося, небезпечна вибудувана ними система. Змушуючи країни закривати кор...
Политика
Бывший президент Украины Петр Порошенко, чья фракция в Верховной Раде поддержала закон о земельном рынке, призвал не верить фейкам про «тотальную распродажу» земли. Об этом сообщается на сайте партии «Европейская солидарность». Порошенко заявил, что такие фейки распространяют политики, чья позиция де-факто может привести к дефолту страны. По его словам, принятие закона вместе с поправками «Европейской солидарности» позволит сформировать цивилизованный рыно...
Общество
В Украине будет создано мобильные медицинские бригады. Об этом сообщает Министерство здравоохранения. Всем областным штабам по ликвидации последствий медико-биологической чрезвычайной ситуации в Украине поручено создать при центральных районных больницах такие бригады. Врачи, работающие в них, будут выезжать по вызову семейного врача, экстренной медицинской помощи и других медицинских работников к пациентам с подозрением на COVID-19. Именно мобильные брига...
Новости компаний
С сухостою воздуха ежедневно сталкивается каждый человек. Дома, на работе, в автомобиле. Дискомфорт при дыхании, сухость кожи – неприятные последствия пересушеного воздуха. Большое количество бытовых приборов дома, офисной техники на работе, испарения бензина в автомобиле не способствуют улучшению качества воздуха, вдыхаемого человеком. Не всегда есть возможность приобрести дорогостоящее климатическое оборудование и создать «оазис» свежести и приятных аром...
Политика
В Украине в связи с пандемией коронавируса Covid-19 Карантин скорее всего, будет продлен еще не менее, чем на два месяца. Об этом заявил глава МВД Арсен Аваков. Он уточнил, что учитывая рост заболеваемости в Украине, карантин может быть продлен до 12 мая или даже дольше: «Сейчас у нас продлен карантин до 24 числа апреля, но там посмотрим. Я думаю, что как минимум два месяца нам всем придется сидеть, как и во всей Европе, в карантинном состоянии».