Діти в інтернеті: як уберегти ваших малюків від небезпек в Мережі

Час, який люди проводять в інтернеті, збільшується з кожним днем, але сама Мережа не стає безпечнішою

Діти в інтернеті: як уберегти ваших малюків від небезпек в Мережі, фото-1

/ Фото: Pixabay

З кожним роком інтернет стає швидшим, доступнішим, зручнішим. Ми використовуємо його для оплати комуналки, замовлення їжі, перегляду потокового відео і прослуховування аудіо. Час, який люди проводять в інтернеті, збільшується з кожним днем. Разом з тим, фахівці нагадують, що інтернет-середовище не завжди безпечне. І парадоксально, але в найбільшій небезпеці українці, про яких кажуть, що вони "народилися зі смартфоном", – наймолодше покоління.

Всесвітній день безпечного інтернету 11 лютого: чому це важливо

Всесвітній день безпечного інтернету відзначається щорічно другого вівторка лютого. Цього року він випадав на 11 число. Кібербезпека – одна з важливих проблем сучасності, як в світі, так і в Україні. Наприкінці січня голова Національної поліції Ігор Клименко під час підсумкової наради щодо діяльності поліції 2019 року заявив, що в нашій країні "в повному обсязі присутні всі ключові "класичні "злочини, скоєні за допомогою комп'ютерних і телекомунікаційних технологій", і що кількість злочинів щомісяця зростає. Серед них голова Нацполіції, зокрема, називав і "формування у дітей суїцидальної поведінки", вказавши, що боротьба з подібними злочинами – пріоритет кіберполіції 2020 року.

На День безпечного інтернету ми вирішили поцікавитися у фахівців, які працюють в сфері інтернет-технологій, які загрози для дітей і дорослих вони вважають сьогодні найнагальнішими, і як з ними боротися.

"Прості поради на кшталт "не відкривайте посилання", "в жодному разі не вставляйте флешки" – вже не працюють", – Олександр Ольшанський

Президент холдингу Internet Invest Group і один з основоположників конференції iForum Олександр Ольшанський зазначає: дітям потрібно пояснювати, батькам – підвищувати рівень освіти, а підприємствам – шукати фахівців з кібербезпеки, адже чим більше в Мережі грошей – тим більше шахраїв, які претендують на них.

"Для дітей традиційно основні небезпеки становлять люди, які можуть входити в довіру, маскуючись під профілями дітей і підлітків. Дітям потрібно пояснювати, що не слід розповідати про себе зайвого: місця проживання і т.д. А краще і зовсім зберігати анонімність в Мережі, використовувати ніки – це теж досить добре захищає від подібних речей.

За останні кілька років почастішали всілякі атаки на комп'ютери і телефони, поширилися віруси, що викрадають дані. Жертвою такої атаки може стати і доросла людина, і ціле підприємство. Крадуть дані кредитних карток, гроші з рахунків – все це пов'язано здебільшого з вірусними атаками.

Плюс, останнім часом розвивається соціальна інженерія, коли до людей звертаються шахраї, наприклад, "з банку", намагаючись отримати банківські дані. Вони використовують витончені методи. Мені, наприклад, надсилали таке "банківське" повідомлення з вимогою вказати картку для "повернення податків" – нібито минулого року я їх переплатив.

Скажу чесно – ситуація, не тільки в інтернеті, а в цілому в комп'ютерному світі сильно погіршилася за останні кілька років. Це пов'язано з розвитком технологій, з тим, що все більше грошей доступні онлайн, і злочинці, природно, хочуть до цих грошей отримати доступ.

Кілька років тому була "епідемія" – віруси-шифрувальники, які шифрують дані, потім вимагають гроші, зараз ситуація в цьому плані теж, скажімо так, напружена. Але захист від шифрувальників – зовсім окрема розмова: потрібно робити резервні копії і зберігати їх так, щоб вірус до них не добрався. Колись люди зачиняли двері на гачок, і цього було досить. Потім з'явилися замки, потім сигналізації. Зараз вибрати хорошу сигналізацію без консультації професіонала складно. Так і в комп'ютерному світі. Доведеться консультуватися з людьми, які розбираються в кібербезпеці. Прості поради на кшталт "не відкривайте посилання", "в жодному разі не вставляйте флешки" – вже не працюють. Потрібно звертатися до професіоналів. Тим більше, шифрувальники можуть завдавати колосальної шкоди підприємствам", – говорить Олександр Ольшанський.

"Безпечність в інтернеті обходитиметься все дорожче" – юрист Артем Афян

Адвокат Артем Афян, який займається захистом інтересів в сфері IT, впевнений, що діти в Мережі легко можуть стати жертвою злочинців. але берегти дітей від небезпеки – завдання дорослих. У сучасному світі це так само важливо, як і навчання основ правил дорожнього руху .

"Діти – найуразливіші, тому що в інтернеті багато недостовірної, перекрученої інформації, що заманює. Частина з небезпек – прямі дії зловмисника, частина – шок-контент, який просто може травмувати дитину.

Перше – батьківський контроль, програми та обмеження на пристроях. Але це не працюватиме без освіти. Потрібно розуміти, що сьогодні дитині чи не важливіше розуміти, як вести себе в інтернеті, ніж знання, як правильно переходити дорогу. Це її фізична, пряма безпека, і відповідальність батьків – забезпечити її всіма знаннями. Є величезна кількість освітніх матеріалів: цікавих і нудних, ігрових і не ігрових. Але цим потрібно займатися.

Зловмисники користуються необізнаністю і незнанням. Людина, яка дотримується елементарних правил цифрової гігієни, виявляється практично недосяжною для зловмисника. Це як з шансами померти від чуми – вони практично нульові, якщо ви ретельно миєте руки.

Інтернет піддається все більшому регулюванню. Цифровий слід – такий же, як і в фізичному світі. Одночасно з цим, кількість інформації в інтернеті зростає, а значить, зростає кількість зловмисників. Безпечність в інтернеті обходитиметься все дорожче", – говорить Артем Афян.

"Багато хто боїться про це говорити, але це потрібно звертати увагу": поради батька

IT-журналіст і техноблогер Євген Опанасенко виховує двох дочок. На День безпечного інтернету ми попросили колегу розповісти, наскільки складно забезпечити дитині кібербезпеку. Виявилося, зовсім не складно:

"Найпростіше, що можна зробити, – блокування сайтів в налаштуваннях Wi-Fi-роутера. Зараз практично будь-який роутер дозволяє здійснити подібні налаштування. В інтернеті навіть можна знайти і скопіювати в налаштування роутера готові списки небажаних сайтів. У середньоцінових і дорогих модемах є опція батьківського контролю, з вбудованими алгоритмами і списками сайтів, які не можна відкрити при активації цієї функції.

У Google є додаток Family Link. Воно ставиться на смартфон батьків, у дитини на смартфоні активується спеціальний секретний код. Додаток дозволяє повністю перехоплювати управління смартфоном з смартфона батька. Можна блокувати час, проведений в додатках, сортувати додатки за віковими групами, обмежити дитину від дорослого або платного контенту. Якщо дитина щось встановлює, приходить повідомлення на пошту, якщо хоче купити щось, відбувається блокування. Через додаток можна блокувати доступ до сайтів в браузері або зовсім заблокувати телефон.

У смартфоні дитини можна налаштувати функцію стеження за пристроєм. В Google-налаштуваннях акаунти батьків і дитини об'єднуються в "сім'ю" і через звичайні карти, при наявності мобільного інтернету і включеної геолокації, можна відстежувати, де знаходиться дитина, з високою точністю, а в разі втрати телефону його можна заблокувати. Така функція є і в iOS.

На комп'ютер краще встановити фаєрвол, антивірус, останню версію операційної системи. Якщо дитина користується комп'ютером під обліковим записом батьків, потрібно також додатково прописати в фаєрвол правило на заборону певних сайтів.

Я недавно читав, що в соціальних мережах типу TikTok або Instagram дітей можуть домагатися, писати в личку непристойності. Попередити це неможливо, але можна стежити, щоб нічого не сталося. Звичайно, є додаток для перехоплення листувань, але це вже ближче до параної. Потрібно пояснювати дітям правила поведінки в інтернеті, вони всі описані – не спілкуватися з незнайомцями, дотримуватися інтернет-грамотності.

У школах цього, на жаль, навіть на інформатиці, не пояснюють. Ця робота перекладається на плечі батьків. Крім того, що не потрібно багато сидіти в інтернеті, дітям слід пояснювати, які існують небезпеки. Багато хто боїться про це говорити, але на це потрібно звертати увагу, адже як кажуть: "обізнаний – значить озброєний", – розповідає Євген.

00:00:00 / 00:00:00
Діти мережа інтернет
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію