Держава поверне гроші: як отримати компенсацію за освіту і житло

Щоб отримати компенсацію, треба довести, що сумлінно сплачував податки

/ Фото: Pixabay

Держава може повернути частину суми, витраченої на освіту, житло та інші цілі. Це називається податкова знижка – і, як зрозуміло з назви, отримати її можуть тільки ті, хто працює офіційно і платить податки.

За що можна повернути гроші і як це зробити, розбирався сайт "Сьогодні".

Як отримати компенсацію за освіту

Олені Гончаровій податкова повернула близько 4 000 з 10 000 грн, витрачених на освіту в університеті. Вона дізналася про податкову знижку від знайомої, коли закінчувала магістратуру.

"Коли я йшла до податкової, то очікувала, що мені відмовлять. Думала, вони не зацікавлені повертати гроші. Але мені за лічені хвилини все роз'яснили. Я подала квитанції про оплату навчання. Паралельно я працювала, тому і подавала довідку про доходи, що сумлінно плачу податки. Через місяць мені повернули гроші. Мене ця сума тоді дуже виручила. Кожен українець може отримати компенсацію – це реально", – розповідає Олена Гончарова.

Отримати компенсацію можна за оплату навчання в ПТУ і коледжах. Якщо дитина ходить до приватних дитсадка або школи, батьки теж можуть звертатися за відшкодуванням податку. Компенсація стосується тільки освіти в Україні.

Щоб її отримати, треба мати договір з навчальним закладом та квитанції, які підтверджують оплату навчання . Оформити знижку можуть як сам студент, якщо він офіційно працює і платить податки, так і його батьки.

/ Фото: Pixabay

Отримати знижку можна після закінчення податкового рокуТобто, 2020 року можна отримати компенсацію за витрати 2019-го . Для отримання знижки треба піти до Фіскальної служби з паспортом, ІПН, договором на навчання, квитанціями за рік. Там дадуть заповнити податкову декларацію, до неї треба вписати отримані доходи за рік і суму, яку людина заплатила за освіту. Протягом 60 днів гроші повернуть.

"Для отримання податкової знижки платник податку подає до податкового органу податкову декларацію разом з копією документів, що підтверджують право на податкову знижку. Податковий орган розглядає представлену декларацію разом з наданим пакетом документів і повідомляє платника податків про результати розгляду: повертаються йому податки, чи він отримує обґрунтовану відмову в нарахування податкової знижки", – пояснює Оксана Каращук, старший консультант відділу податкових та юридичних послуг KPMG в Україні.

При цьому розмір заробітної плати платника податків повинен бути вище суми компенсації.

Наприклад, людина задекларувала за 2019 год 30 000 долл доходу, а на освіту витратила 42 000 грн. Тоді їй виплатять прибутковий податок тільки з річного доходу – 5 400. Якщо людина задекларувала за рік дохід 66 000, з якого заплатила 11 880 грн прибуткового податку (18%), а витрати на освіту становили 32 000, тоді податкова виплатить різницю між прибутковим податком і податком з суми на освіту:

66000-32000=34000 – різниця, з якої компенсується податок;

34000*18%=6120 – розмір податку;

11880-6120=5760 – сума компенсації.

Як отримати компенсацію за кредитом на житло

Податкову знижку можна отримати за сплачені відсотки за іпотечним кредитом. Але для цього треба бути зареєстрованим за адресою житла.

Сама компенсація залежить від розміру площі житла . Якщо вона більше 100 квадратів, то податкова відшкодує менше. Так, якщо площа будинку 120 квадратів, то до податкової знижки застосовуватиметься коефіцієнт 0,83 – це співвідношення допустимої площі до фактичної (100 кв.м/120 кв.м). Це означає, що держава поверне податок не на всю суму сплачених відсотків, а тільки 83% від них. Якщо площа купленої квартири менше 100 квадратів, коефіцієнт не застосовується. Якщо будинок будується, то першого року, як тільки людина отримала прописку, треба подати декларацію на податкову знижку з сумою сплачених відсотків за попередні роки.

/ Фото: Pixabay

Наприклад, людина заплатила 50 000 грн відсотків за кредитом, а площа квартири 60 кв. м. Офіційна зарплата становила 200 000 долл за рік. Податкова поверне:

200 000*18%=36000 грн – сума прибуткового податку, сплаченого за рік;

50000*18%=9000 грн – розмір прибуткового податку від суми сплачених відсотків;

36000-9000=25000 грн – сума повернення.

Однак оформляти знижку можна тільки протягом 10 років. Якщо відсотки за кредитом у валюті, то сума платежів за відсотками перераховується в гривні за курсом Національного банку.

За що ще можна отримати компенсацію

Крім витрат на вищу освіту і відсотків за іпотечним кредитом, українцям можуть компенсувати:

• витрати у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям;
• оплату приватних садочків, шкіл, навчання в коледжах або вишах;
• оплату лікування, в тому числі ліків, протезів. Однак, сюди не відноситься косметичне лікування і хірургія, протезування зубів, операції зі зміни статі, лікування венеричних захворювань, лікування табако- і алкозалежності;
• суму страхових платежів до недержавних пенсійних фондів, за страхування життя;
• оплату репродуктивних технологій;
• суму, витрачену на переобладнання авто на альтернативне пальне: зріджений газ, біоетанол, біодизель та інші види біопалива;
• оплату вартості держпослуг, пов'язаних з усиновленням дитини;
• орендну плату переселенцям.

/ Фото: Олександр Яремчук, Сьогодні


Українці все частіше користуються податковою знижкою, каже Оксана Каращук. Це зв'язано з тим що підстави для нарахування знижки розширюються. Наприклад, з 2019 року з'явилася можливість включати до знижки суму грошей, сплачених не тільки за вищу освіту, а й за дошкільну, позашкільну, загальну освіту, професійну.

Труднощі найчастіше виникають через підготовку документів, які підтверджують право на знижку.

"Наприклад, якщо законодавством передбачено, що до податкової знижки можна включити частину відсотків, сплачених за користування іпотечним житловим кредитом, то в платіжних документах повинно бути вказано, що платіж є сплатою відсотків за кредитом, а не, наприклад, тіла кредиту. Або якщо до податкової знижки включаються витрати на здобуття освіти, то труднощі можуть виникати, якщо в платіжних документах зазначено інше, наприклад, платіж є оплатою за навчання і харчування, тощо", – пояснює Оксана Кара.

А якщо податкова відмовляє через нестачу підстав для знижки, можна повторно подати декларацію з новим пакетом документів, з огляду на зауваження податківців. Однак зробити це треба не пізніше 31 грудня.

00:00:00 / 00:00:00
Держава житло освіта
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Новости компаний
Карантин истощил наши кошельки, и многие люди сейчас ищут быстрых заработков за рубежом. Возможен ли выезд по безвизу на работу и в какие страны? Какую лучше выбрать вакансию, на что обращать внимание? Ответы на эти вопросы мы решили получить у специалистов одного из передовых кадровых агентств Украины Лидер ЛТД. Рекрутеры компании предлагают широкий выбор вакансий по безвизу для мужчин женщин или семейных пар. Преимущества сотрудничества с кадровыми агент...
Новости компаний
На улицах наших городов все чаще можно встретить людей, перемещающихся на электросамокатах. Не вольно возникает вопрос, почему этот вид транспорта приобретает все большую популярность. В чем секрет? Жизнь в больших городах не мыслима без передвижения, каждый сам выбирает каким образом ему доехать из точки А в точку Б. Если учесть, что в центрах крупных городов средняя скорость передвижения зачастую не превышает 15 км/час., то электросамокаты позволят перем...
Новости компаний
Как известно, основной залог успешного функционирования бизнеса - это постоянное движение. Мир не стоит на месте, все меняется с каждым днем. Чтобы «выжить», бизнес тоже должен двигаться, видоизменяться, приспосабливаться к новым условиям, потребностям рынка и его вызовам. Одним из эффективных способов оптимизации бизнес-процессов является аутсорсинг персонала, или кадровый аутсорсинг. Понятие «аутсорсинг», и собственно сам тренд, пришел к нам с Запада, бу...
Новости компаний
Как известно, красота - в мелочах. Благодаря разнообразным элементам ваше жилище приобретает незаурядную изысканность. Ведь именно мебельная фурнитура является важной составляющей в интерьере каждого дома, она не только создает атмосферу комфорта, но также играет важную функциональную роль в быту. Поэтому стоит отнестись серьезно к выбору фурнитуры, чтобы потом не пожалеть о покупке. В этом вам поможет Интернет-магазин kozak-zamki.com.ua. Компания "KOZAK"...
Новости компаний
Многие люди не могут обойтись в повседневной жизни без надежного и стильного рюкзака. Кому-то он необходим для учебы, кому-то – для работы. В нем размещают важные вещи, дорогую электронику, всевозможные аксессуары. Удобный рюкзак нужен и многим спортсменам. Например, велосипедистам. Современный антикражный рюкзак Bobby XD Design с сайта http://novinki.top/bobby – это стильный минималистический дизайн с несколькими цветовыми решениями. Есть модели для всех:...
Новости компаний
Современный дизайн интерьера в данный период развития дизайна и архитектуры уже не относиться только к какому-либо узкому стилевому направлению. Если раньше можно было сказать, что современные стили это лофт и минимализм, а классические, это что-то среднее между аристократией и немного устаревшей симметрией в формах и текстурах, то сейчас ситуация полностью изменена и понятие современный дизайн подразумевает работу как в более молодых архитектурных стилях,...
Новости компаний
Трускавецкая компания QTEK, которая занимается монтажом камер видеонаблюдения, охранных систем и пожарных сигнализаций, установила в Кирилловке несколько новых веб-камер. Она взялась за сложную и амбициозную задачу — закрепить суперсовременное видеооборудование на высоте 50 метров, с которой успешно справилась. Непрерывные онлайн-трансляции с камер доступны эксклюзивно на сайте Azov.UA.   Первая веб-камера — обзорная — установлена в центре поселка, на въе...
Новости компаний
Камера передает видео-изображение на Ваш смартфон или любое другое устройство. Вы можете видеть происходящее как в реальном времени, так и просматривать видеозапись позже. В чем плюсы ip камер? Представьте, что Вы уехали на работу и забыли: выключили ли утюг. Или волнуетесь о сохранности имущества во время отпуска. Во всех этих ситуациях Вас успокоят ip-камеры видеонаблюдения. Камеры легко устанавливаются на стене или на полке шкафа и передают информацию н...
Реклама
Трубы, которые создают систему подогрева пола, должны служить нам не менее 50 лет. Тем не менее, от нескольких факторов зависит их долговечность и эффективность. Вот почему так важен их правильный выбор. Принимая во внимание площадь, которую вы хотите обогреть, вы должны тщательно спланировать затраты и выбрать наиболее оптимальное решение для ваших условий и потребностей. Итак, каким критериям должны соответствовать трубы? Выгодно купить трубу теплого пол...