Цигарки зникнуть з прилавків і підуть "у підпілля": в Раді новий законопроект

Купити цигарки можна буде тільки з 21 року, а всі пачки будуть виглядати однаково

/ Фото: Сергій Ніколаєв, Сьогодні

Ццигарок більше не буде на українських прилавках. А купити їх зможуть тільки ті, хто досяг 21 років. Обмеження торкнуться і електронни цигарок. Такий законопроект недавно зареєстрували у Верховній Раді.

Як закон вплине на українців, розбирався сайт "Согодні".

Цигарки зникнуть з прилавків

Цигарок на вітринах не буде. Навіть якщо це просто упаковка або макет – вони повинні бути прибрані з поля зору. Дізнатися про цигарки можна буде, тільки запитавши продавця, йдеться в законопроекті. При цьому питати доведеться про конкретний тютюновому виріб. Якщо запитати: "Покажіть, які є" – продавець за законом не зробить цього.

"Як це буде виглядати. Варто кіоск з написом "тютюн". Ніяких торгових марок, рекламних плакатів. Людина може підійти і конкретно запитати: "Такі-то цигарки є?". Все буде заховано під прилавками. Ніхто нічого не зможе розглянути", – розповідає Костянтин Красовський, завідувач відділом контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень Міністерства охорони здоров'я України.

Пачка цигарок теж буде виглядати по-іншому. Жодних яскравих кольорів, візерунків і квіточок на пачках не буде. Для них вводиться загальний дизайн – коричнево-зелена упаковка, більшу частину якої (65%) займає зображення хвороб, які викликає куріння, і попередження про шкоду. Відрізняти різні цигарки один від одного буде тільки назва торгової марки. Шрифт для всіх назв буде однаковим.

/ Фото: AFP

МОЗ має підготувати 14 варіантів тексту та фотографій, які будуть змінюватися на упаковках щороку. Виробникам заборонять писати на пачках, що їхній продукт менш шкідливий або має корисні властивості. Ця заборона стосується більше електронних сигарет і заправок до них. Також не можна буде вказувати на упаковці смак і аромат сигарет.

До 21 року не продадуть

Цигарки не продадуть, якщо немає 21 років. Більш того, в законопроекті пропонують внести таке обмеження і на продаж пива та інших алкогольних напоїв.

"Найвідоміший приклад – США, де працює таке обмеження. І якщо людина не закурила до 21 року, то вона навряд чи вже закурить в старшому віці. На цьому етапі дуже важливо попередити ранній початок куріння", – пояснює Костянтин Красовський.

/ Фото: Григорій Салай, Сьогодні

Крім Штатів таке ж обмеження існує в Казахстані, Єгипті, Індонезії, Камеруні, Мікронезії і Фіджі.

У 21 рік людина продовжує навчатися у вузі і освоювати професійні навички, каже Отто Стойка, кандидат медичних наук. Коли нікотин потрапляє в мозок, він заважає нормальному зверненню нейрогормонов і виснажує їх вироблення. Тому чим раніше людина починає курити або пити, тим вірогідніше, що у неї з'явиться залежність, інтелектуальні та емоційні порушення.

"Люди, які вживають ці речовини, стають дратівливими, емоційно неврівноваженими – це заважає навчатися і входити в доросле життя, збіднює емоційну сферу і потреба в пізнанні", – пояснює лікар.

Електронні цигарки прирівняють до звичайних

Наразі електронні цигарки можуть купити навіть школярі. А реклама електронних пристроїв для куріння і рідин для них – на кожному кіоску. Якщо закон приймуть, їх спіткає доля звичайних цигарок. Це означає, що купити електронні цигарки зможуть тільки ті, хто досяг 21 років. Палити в громадських місцях теж буде заборонено (хоча формально це заборонено і зараз). А ресторанам, які позиціонують себе доброзичливими до курців електронних цигарк, загрожує штраф до 50 тисяч гривень. Також виробникам електронних цигарок і заправок заборонять стверджувати, що їхній продукт не шкодить здоров'ю. Їх не можна буде рекламувати або поширювати зразки для проби.

/ Фото: Сергій Ніколаєв, Сьогодні

Місць для куріння майже не залишиться

Наразі за законом в приміщеннях підприємств, установ та організацій повинні бути обладнані спеціальні місця для куріння – навіть якщо в їхньому штаті немає жодного працівника, який курить. Відсутність такого приміщення вважається порушенням і передбачає штраф. Місця для куріння також повинні бути в приміщеннях готелів, в гуртожитках, аеропортах і на вокзалах.

"Єдиним місцем, де пропонується залишити можливість відведення місць для куріння в приміщенні, є аеропорти", – йдеться в пояснювальній до законопроекту.

Палити заборонять, в тому числі, і на балконах

Також проект закону дозволяє місцевій владі забороняти курити в тих місцях, де вони вважатимуть за потрібне. Зараз штраф за куріння в недозволеному місці складає до 170 грн. Його збільшать до 510 грн.

Все це повинно значно зменшити куріння в Україні. Ця тенденція спостерігається і зараз: за словами Красовського, за минулий рік продаж сигарет в країні зменшився з 56 млрд до 45 млрд штук.

Як розповідали раніше новини "Сьогодні", щороку в Україні від хвороб, викликаних курінням, помирають 85 000 осіб. Подробиці – в сюжеті.

00:00:00 / 00:00:00
Цигарки Верховна Рада закон
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Новости компаний
Уже совсем скоро, 4 октября, все педагоги страны будут праздновать свой профессиональный день – День Учителя. Важно выбрать полезный подарок, который будет приносить пользу и делать жизнь хотя бы немного комфортнее и ярче. Одни из лучших и оригинальных вариантов на сегодняшний день – умный зонт и деревянные часы. Они полезны, удобны и функциональны. Этими подарками учитель будет пользоваться достаточно часто, вспоминая заботливого ученика и будучи ему весь...
Новости компаний
23 и 24 сентября состоится бесплатная серия онлайн мастер-классов “БРЕЙНХАКИНГ”. Получите доступ на сайте: https://xmozg.com/bonus_mk Вам знакома ситуация: ✓  Откладываете важные дела на потом? ✓  Начинаете и через время забрасываете (иностранный язык, занятия спортом, новые проекты)? ✓  Не хватает энергии, появляется лень и усталость? ✓  Делаете много рабочих задач в последний момент? ✓  Чувствуете, что не используете свой потенциал в полной мере? В резул...
Новости компаний
Скоро во всех школах и садиках будем отмечать День воспитателя и День учителя. В родительских чатах появится этот важный вопрос: “Что дарить. Как поздравлять?”)) Пусть это будут не просто цветы и конфеты, а трогательное послание от учеников или слова благодарности от родителей. Смотрите нашу подборку из 5 лучших идей, чтобы удивить, порадовать и растрогать любимых педагогов до слез. 1. Фотокнига лучших моментов в садике/школе Договоритесь и создайте общую...
Новости компаний
Главный тренд осени 2020 - электросамокат KUGOO M2 PRO! Kugoo M2 Pro Jilong – это новая улучшенная модель электросамоката от компании Jilong в 2020 году. Самокат Kugoo M2 Pro Jilong отличается от своих предшественников усовершенствованным дизайном, надежностью конструкции, компактностью и функциональностью. С таким самокатом  вы будете чувствовать себя уверенно как в городе так и на бездорожье. Скорость, вес и максимальный пробег самоката позволяют соверша...
Новости компаний
Отныне за строительством новой объездной дороги в Трускавец можно наблюдать в онлайн-режиме. Благодаря новой камере видеонаблюдения, которую компания Qtek установила в Модричах. 26 августа стартовало масштабное строительство новой дороги в Трускавец, которая соединит город-курорт с Дрогобычем и Львовом и заменит существующую сегодня, но официально перекрытую участок дороги.  На сегодняшний день завершаются земляные и подготовительные работы на объекте ежед...
Новости компаний
На улицах наших городов все чаще можно встретить людей, перемещающихся на электросамокатах. Не вольно возникает вопрос, почему этот вид транспорта приобретает все большую популярность. В чем секрет? Жизнь в больших городах не мыслима без передвижения, каждый сам выбирает каким образом ему доехать из точки А в точку Б. Если учесть, что в центрах крупных городов средняя скорость передвижения зачастую не превышает 15 км/час., то электросамокаты позволят перем...
Новости компаний
4 сентября вся страна узнала имена еще 5 счастливчиков, которые получили грант на развитие своего бизнеса от компании «Эпицентр К» в рамках проекта «Миллионы добрых дел» (как проходил третий финал смотрите на канале «Епіцентр» в YouTube). «Каждый из участников третьего финала вкладывает сердце и душу в бизнес. Чувствуется их вовлеченность, каждый предприниматель действительно живет своим делом, поэтому выбрать из 10 полуфиналистов только 5 победителей было...
Новости компаний
Подбор персонала для любого владельца бизнеса, это одна из самых болезненных тем современности. Ведь совсем не важно, вы только зарегистрировали свой бизнес или уже много лет на рынке. Постоянный поток кадров - это естественный процесс, поэтому не стоит расстраиваться. По советам как эффективно и быстро найти необходимого кандидата на должность, мы обратились к рекрутерам кадрового агентства "ЛИДЕР-ЛТД". Справка: Компания ЛИДЕР ЛТД, на рынке рекрутинговых...
Реклама
Осуществляя любые строительные или ремонтные работы, не обойтись без качественной строительной продукции - бетона и железобетонных изделий. Сферы применения бетона в современном строительстве постоянно расширяются, что повышает спрос на этот продукт. Особенно, если он качественный и сертифицированный. В славном промышленном городе Борислав расположено производство бетонной продукции торговой марки «Куб Бетон», которая успела уверенно заявить о себе на стро...