Тарифи знову зросли: скільки заплатимо за комуналку в березні

Експерти кажуть, що треба міняти методику обчислення тарифів

/ Фото: Анатолiй Бойко, Сьогодні

Комунальні послуги для українців знову подорожчали. Йдеться про холодну воду, тарифи на яку збільшилися на 6-20%, залежно від регіону, причому вже з 5 лютого. Постачальники стверджують, що їхні розцінки обґрунтовані, експерти – що у вартість кубометра включені і завищені втрати води через діряві мережі та інші витрати. Скільки тепер доведеться платити за воду в різних містах, а також де вона найдорожча і найдешевша, з'ясував сайт "Сьогодні".

0:00 / 1:00

Чому тарифи на воду всюди різні

Як відомо, вартість води в різних містах відрізняється в рази. Головна причина, за словами експертів ринку комунальних послуг, – це різні умови підготовки води і доставляння її до споживача, "в кран". До речі, зовсім недавно, в жовтні минулого року, водоканали вже збільшували суми в платіжках.

Нагадаємо, майже 10 років тому президент України розпорядився зробити тариф на воду однаковим по всій країні, але його доручення чиновники спустили на гальмах. Бо там, де вода коштує дешево, підвищувати тарифи незаконно, а там, де вона дорога, витрати водоканалів повинен хтось дотувати, або держава, або місцева влада.

"У містах, розташованих на берегах річок, вода близько, в степових містах – вода далеко, її потрібно транспортувати часом за сотню кілометрів, – аналізує співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич. – Часто воду добувають з підземних водних горизонтів, розміщених на глибині сотень метрів, це зовсім інші витрати. Тому об'єктивно собівартість води різна. Питання в іншому: наскільки вона обґрунтована".

Хто скільки переплатить

Ми з'ясували, хто тепер платить найбільше і хто – найменше за воду (див. інфографіку), і підрахували, де зростання виявилося мінімальним, а де – максимальним.

Найбільше зростання в грошах – на 6,92 грн / куб. м – у Кропивницькому, куди, за роз'ясненням керівництва місцевого водоканалу, воду постачають з відстані 120 км. Найнезначніше зростання тарифів у Києві, що стоїть на Дніпрі, – всього 2,17 грн / куб. м.

Як роз'яснив нам Дмитро Марунич, збільшення ціни залежить також і від кількості споживачів: що їх більше, то в грошах менше підвищення тарифу. Для довідки: населення Києва – 3 млн осіб, Кропивницького – 235 тис. осіб, або майже в 13 разів менше.

Підрахуємо, на скільки більше тепер сплатить за холодну воду сім'я з трьох осіб, які проживають в Кропивницькому і в Києві, якщо вони використовують однаковий об'єм води в межах соціальних норм – 2 куб. м на місяць на одну людину, або 6 куб. м на сім'ю.

Кропивницький

  • Було: 6 куб. м х 30,68 грн / куб. м = 184,08 грн;
  • Стало: 6 куб. м х 37,62 грн / куб. м = 225,72 грн, або на 41,64 грн більше.

Київ

  • Було: 6 куб. м х 20,82 грн / куб. м = 124,92 грн;
  • Стало: 6 куб. м х 22,99 грн / куб. м = 137,94 грн, або на 13,02 грн більше.

Хто контролює тарифи

Тарифи на холодну воду затверджує Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Але затверджує не всім водоканалам, а тільки великим, іншим розцінки встановлюють місцеві органи влади.

У НКРЕКП нам роз'яснили, що перевіряють і затверджують тільки вартість води в містах з населенням понад 100 тис. осіб і якщо водоспоживання перевищує 300 тис. куб. м на рік, а водовідведення – 200 тис. куб. м. Тобто це всі обласні центри, інші великі населені пункти, а також водоканали, що обслуговують міста в межах однієї області. Загалом таких постачальників води понад сто.

Читайте також:Субсидії на комуналку: відповіді на 10 головних питань

Чи об'єктивне подорожчання

Фахівці згодні з тим, що тарифи на воду періодично підвищувати треба. Наприклад, експерт ринку комунальних послуг Євген Магльованний уточнив, що в тариф входять зарплата працівників водоканалів, витрати на очищення води, щоб її можна було пити (вартість реагентів), транспортування, податки, відрахування на поточний ремонт обладнання та амортизаційні відрахування (закупівля нового обладнання), прибуток.

"Щорічно підвищується мінімальна зарплата, дорожчають реагенти, запчастини, тому час від часу тарифи доводиться підвищувати", – говорить експерт.

За словами Магльованного, в середньому по всіх водоканалах країни на зарплату йде 35-40% тарифу на транспортування – 30-32%, на реагенти, ремонти, амортизацію – близько 4% за кожною позицією, решта – податки (єдиний соціальний внесок на зарплату працівників, ПДВ) і прибуток 1-2%. Всі обчислення перевіряє НКРЕКП, і якщо вони набагато відрізняються від середніх, то потрібне додаткове обґрунтування.

Кожна третя гривня – на оплату "втрат"

Євген Магльованний підтвердив, що за нормативами водоканали мають право закладати в тарифи до 30% втрат води під час транспортування. При цьому через зношеність труб у деяких регіонах втрати доходять до 45% – майже половина. Що автоматично робить дорожчим кожен кубометр приблизно на третину і більше.

"Нібито великі втрати – це узаконений спосіб стягнення додаткових грошей зі споживачів послуг, бо перевірити, скільки кубометрів води відпущено водоканалом кожному конкретному будинку і скільки з них насправді дійшло до загальнобудинкового лічильника, неможливо, – впевнений голова Асоціації професійних управителів нерухомістю України Андрій Никончук. – Так можна до нескінченності підвищувати тарифи, не вкладаючись в модернізацію мереж, адже що дорожче кубометр води, то більша сума на "втрати".

З ним згоден і Дмитро Марунич, який пропонує замінити застарілу методику обчислення тарифів на сучасну, яка стимулює постачальників послуг економити.

"У світі давно для монополістів застосовується так званий RAB-тариф, або заохочувальне тарифоутворення, від терміна Regulatory Asset Base -"регуляторна база активів", – пояснив нам Дмитро Марунич. – Відсоток прибутковості постачальника послуги залежить від вартості його активів, для водоканалів це залишкова вартість обладнання, водопровідних мереж тощо. Якщо вони нові або модернізовані, значить, коштують дорожче, тому водоканали будуть зацікавлені вкладати в оновлення мереж, щоб зменшити втрати води та більше заробити. Норму втрат взагалі треба скасувати".

Експерт уточнив, що зараз водоканали отримують прибуток у відсотках від обсягу наданих послуг у грошах, тому зацікавлені регулярно підвищувати тарифи, а не вкладати гроші в модернізацію обладнання.

Тарифи березень комуналка
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
20 февраля помощник начальника ГУНП в Донецкой области Олег Михайлович Ягольник проведет выездной прием граждан в городе Селидово. Об этом сообщает Покровский отдел полиции Донецкой области. Прием будет осуществляться с 11.00 по адресу: г. Селидово, ул. Пушкина, 7 (помещение Селидовского отделения полиции). Предварительная запись граждан осуществляется в рабочие дни по телефону: 099-788-17-65.
Общество
Підвищити пенсійний вік хочуть через дефіцит Пенсійного фонду і старіння населення / Фото: Григорій Салай, Сьогодні Влада знову заговорили про підвищення пенсійного віку, хоча експерти впевнені, що це не допоможе вирішити проблеми, що накопичилися, а тільки лише створить нові. Підвищення пенсійного віку – неминуче, заявила нещодавно голова парламентського комітету з питань соцполітики Галина Третьякова. "Президент проти. Володимир Олександрович дуже цікави...
Новости компаний
Зонт, имеющий массу преимуществ и один недостаток Up-brella – это уникальный зонт обратного сложения. Он удивляет своей элегантностью и удобством. Радует своей надежностью и многочисленными преимуществами. Это зонт, который захочет каждый! Преимуществ достаточно много. Основные из них: Это обратный зонт. Он складывается мокрой внешней стороной вовнутрь. Никогда не намочит Вашу одежду, пол, мебель,документы. Удобная ручка позволяет вовсе не держать зонт. Он...
Политика
Вадим Рабинович, сопредседатель партии «Оппозиционная платформа — За жизнь» выступил с предложением сформировать парламентскую делегацию для участия в военном параде в Москве 9 мая 2020 года. Такое предложение Рабинович озвучил сегодня на заседании согласительного совета парламента. «Приближается большая дата 75-летия победы над фашизмом. Я уверен, что Верховной Раде нужно сформировать парламентскую делегацию для участия в параде Победы в Москве», — заявил...
Общество
В Украине разгорелся скандал вокруг законопроекта №2684 о правах подростков, который позволяет детям с 14 лет иметь доступ к их мединформации. А значит - лечиться без согласия родителей. После того, как он возник в повестке дня Рады, появилась информация, что он позволит подросткам менять пол и делать аборты, что вызвало большой резонанс, хотя в тексте законопроекта об этом прямо не говорится. Как бы то ни было, законодательную инициативу отправили на дора...
Общество
Молоді люди частіше йдуть в ІТ, рекламу і сферу обслуговування / Фото: Pixabay Молоді українці найчастіше вже до 22 років з'їжджають від батьків і починають самостійне життя. А ось працювати деякі починають ще раніше. Сайт "Сьогодні" розповідає, які вакансії цікавлять молодь і на яку зарплату можна розраховувати. Коли молоді українці влаштовуються на роботу У порівнянні з європейськими країнами і США українці стають самостійними набагато раніше. Оксана Огн...
Политика
На сегодняшний день существует три варианта, которые приведут к свержению президента России Владимира Путина как политического лидера. Об этом заявил бывший узник Кремля и украинский режиссер Олег Сенцов в интервью «Украинской правде». По его словам, одним из вариантов является смерть Путина. Сенцов добавил: «Он либо может умереть, либо возможна ситуация с дворцовым переворотом. 2024 год впереди, его могут просто „отжать“, потому что он стареет, дряхлеет....
Общество
За минувшие сутки в Китае от COVID-19 погибли 142 человека. Таким образом число смертей уже третий день подряд снижается. Число смертей от коронавируса COVID-19 снижается уже третий день подряд, об этом информирует Госкомитет здравоохранения КНР, пишет DW. "За минувшие сутки в Китае от последствий заражения коронавирусом COVID-19 погибли 142 человека. Таким образом число смертей уже третий день подряд снижается. 139 летальных случаев приходится на провинци...
Экология
Эксперты оценили шансы флоры и фауны на выживание при росте температуры на планете в ближайшие 50 лет. Ученые прогнозируют исчезновение около трети животных и растений мира к 2070 году из-за изменений климата. Об этом говорится в статье, опубликованной в журнале Proceedings of the National Academy of Sciences, пишет CBC. Главным фактором, который влияет на выживаемость популяций, ученые считают максимальную дневную летнюю температуру. Авторы новой работы п...