У Пенсійному фонді діра в 146 млрд грн: куди йдуть гроші

Експерти говорять про необхідність якнайшвидшого введення особистих пенсійних рахунків і детінізації зарплат

/ Фото: Сьогодні

Українські пенсіонери можуть не турбуватися про свої пенсії – їх виплатять повністю і вчасно, незважаючи на дефіцит бюджету Пенсійного фонду (ПФ), про це заявив прем'єр-міністр Олексій Гончарук. За його словами, решту суми виділить з держбюджету держава.

Сайт "Сьогодні" розібрався, звідки надходять гроші до ПФ і на що вони витрачаються, а також чому нинішні 35-40-річні зможуть розраховувати в старості в кращому випадку на мінімальні пенсії. Тим часом влада все частіше говорить про те, що пенсійний вік доведеться підвищувати.

Доходи і витрати

Нагадаємо: основним джерелом доходів Пенсфонду є надходження від єдиного соціального внеску (ЄСВ), який роботодавці нараховують на зарплату працівників (22% від "брутто"-зарплати). Але, як видно з інфографіки, цих грошей не вистачає, щоб забезпечити пенсіонерів виплатами, тому майже третина витрат ПФ – це дотації з держбюджету.

Тобто фактично платники податків платять до ПФ двічі: у вигляді ЄСВ і частково вигляді відрахувань від інших податків до бюджету. Також безпосередньо до ПФ стягується відсоток (від 1% до 7,5%) з різного виду послуг: це, наприклад, реєстрація рухомої і нерухомої власності, видача документів і т. д. А також – податок за користування мобільним зв'язком, причому його платять всі, включно з пенсіонерами.

На що витрачаються гроші з бюджету ПФ – див. нижче:

Неважко помітити, що левова частка видаткової частини бюджету ПФ йде на виплати "трудовим" пенсіонерам, яких найбільше серед 11,3 млн пенсіонерів – понад 90%. Але при цьому ПФ виділяє на них менше 70% від суми витрат, оскільки пенсії у половини рівні або трохи вище мінімальної. Мінімальна пенсія за віком при наявності трудового стажу не менше 30 років для жінок і 35 років для чоловіків зараз становить 1638 грн, середня пенсія – 3083 грн.

Понад 27% витрат Пенсійного фонду йде на виплату пенсій пенсіонерам силових структур, середня пенсія у яких – близько 5000 грн. І 1,8% "з'їдає" оплата витрат за розрахунком і доставкою пенсій, в грошах це 8 млрд грн, які, в зв'язку з хронічним дефіцитом ПФ, оплачує держава. При цьому в ПФ сподіваються заощадити за рік понад 200 млн грн.

Експерти: треба боротися з детінізацією зарплат

Економісти і фахівці з питань пенсійного забезпечення кажуть, що дефіцит ПФ викликаний двома причинами: тіньовою економікою і передачею до ПФ більше 15 років тому виплат пенсій силовикам, грошове забезпечення яких не обкладалося податком (зараз на платню військовослужбовців також нараховується єдиний соціальний внесок. – Авт.), а значить, не поповнювався бюджет ПФ, з якого стали виплачувати пенсії людям в погонах.

"Коли в 2016 року влада знизили ЄСВ з 37% до 22%, щоб зменшити навантаження на роботодавців, очікувалося, що зменшення відрахувань до ПФ компенсується зростанням бази оподаткування через виведення зарплат з тіні, – нагадав нам член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин. – Але цього не сталося. ЄСВ відразу зменшився на 15%, а доходи в ПФ за рахунок легалізації зарплат зросли всього на 8-9% в перші місяці, потім зменшилися, що призвело до значного зростання дефіциту ПФ.

Ситуацію трохи поліпшило регулярне підвищення, починаючи з 2017 року, мінімальної зарплати – відразу з 1600 до 3200 грн і поступового її доведення до нинішніх 4723 грн. Але все одно цього недостатньо, тому що пенсії регулярно індексуються, а кількість працівників, які працюють легально і за яких роботодавці платять ЄСВ, вже менше, ніж кількість пенсіонерів – 10,5 млн осіб проти 11,3 млн осіб".

Ексзаступник голови Пенсійного фонду, а нині незалежний пенсійний експерт Віктор Колбун каже, що власний дефіцит ПФ насправді невеликий – всього 24 млрд грн з 147 дотуються.

"Решта – це на пенсії силовикам, з якими має розраховуватися держава, оскільки за них свого часу нічого не платили до ПФ, – роз'яснив нам Віктор Колбун. – Держава це робить через ПФ, тому і говорять про великий дефіцит Пенсфонду".

Дефіцит зникне через 10 років

За словами Пендзина, для наповнення бюджету Пенсфонду, держава повинна посилити боротьбу з виплатою зарплат в конвертах, бо можливість підвищення "мінімалки", як способу детінізації заробітків, практично вичерпана.

"Це веде до все більшої зрівнялівки в доходах: люди, зайняті малокваліфікованою працею – прибиральниці, підсобні робітники, сторожі і т. д. – отримують набагато менше, ніж, наприклад, медсестри, соцпрацівники, вихователі дитсадків. Тому єдиний на сьогодні економічно обгрунтований спосіб зростання мінімальних зарплат – підвищення продуктивності праці", – пояснив Пендзин.

На думку Віктора Колбуна, дефіцит ПФ поступово зменшуватиметься, оскільки до нього зараз надходить ЄСВ з зарплат силовиків, а також тому, що зменшується кількість пенсіонерів через збільшення трудового стажу, що дає право на пенсію.

"Можна очікувати, що років через десять ПФ стане бездефіцитним, – прогнозує Колбун. – Але з огляду на, що пенсії у нас зростають регулярно, потрібно, щоб детінізація зарплат велася з двох сторін – як з боку держави, так і з боку працівників, які не повинні погоджуватися працювати за зарплати в конвертах".

Коли пенсія стане "особистою"

Справжньою реформою пенсійної системи має стати запровадження особистих накопичувальних пенсійних рахунків, впевнений Віктор Колбун. Інакше, за його оцінкою, вже через 10-15 років держава зможе забезпечити, в кращому випадку, мінімальні пенсії із солідарної системи. Все інше працівник повинен буде накопичити сам собі на старість. А завдання влади – забезпечити збереження цих накопичень. Але для цього, за словами експерта, потрібно якомога швидше ухвалити закон про введення особистих пенсрахунків. Такий законопроєкт близько двох років припадав пилом в Раді попереднього скликання, поки її не переобрали. Натомість 27 грудня 2019 року в Раді зареєстрований новий законопроєкт № 2683, але поки у депутатів руки до нього не доходять.

Нагадаємо, система накопичувальних рахунків повинна була запрацювати з 2020 року, але її введення перенесли на 2021 рік через неготовність. Схоже, знову перенесуть, оскільки міністр соцполітики Юлія Соколовська заявила, що не бачить можливості введення особистих пенсійних рахунків в короткостроковій перспективі. А депутати вже готуються створити нове відомство з пенсій.

А ось колишній віцепрем'єр Павло Розенко, який курирував в попередньому Кабміні соціальний блок і активно домагався ухвалення такого закону, підтвердив нам, що, як і раніше, вважає: накопичувальні рахунки потрібно вводити якомога швидше.

"Україна втратила 15 років, імітуючи діяльність з реформування пенсійної системи, тому необхідно терміново ухвалювати закон про особисті накопичувальні рахунки, щоб нинішні 30-річні могли отримувати гідні пенсії, – сказав нам Павло Розенко. – На жаль, новий законопроєкт сирий, до нього багато питань з боку учасників пенсійного ринку. І хоча влада декларує запровадження накопичувальних рахунків, сумніваюся, що це відбудеться швидко".

Зазначимо також, що вже в березні стартує новий етап пенсійної реформи. Подробиці – в сюжеті:

00:00:00 / 00:00:00
Гроші пенсії Україна
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
В Украине на каждый 20 автомобиль могут претендовать третьи лица, то есть владельцы таких автомобилей не могут ими свободно распоряжаться. Об этом говорится в сообщении системы для работы с открытыми данными Opendatabot на странице в Facebook. "Каждый 20-й владелец не может продать свой автомобиль - его машина находится под арестом или в залоге", - сообщают в Opendatabot. В частности, основные причины, по которым на машины накладывают ограничения и запреща...
Общество
20 февраля помощник начальника ГУНП в Донецкой области Олег Михайлович Ягольник проведет выездной прием граждан в городе Селидово. Об этом сообщает Покровский отдел полиции Донецкой области. Прием будет осуществляться с 11.00 по адресу: г. Селидово, ул. Пушкина, 7 (помещение Селидовского отделения полиции). Предварительная запись граждан осуществляется в рабочие дни по телефону: 099-788-17-65.
Общество
Підвищити пенсійний вік хочуть через дефіцит Пенсійного фонду і старіння населення / Фото: Григорій Салай, Сьогодні Влада знову заговорили про підвищення пенсійного віку, хоча експерти впевнені, що це не допоможе вирішити проблеми, що накопичилися, а тільки лише створить нові. Підвищення пенсійного віку – неминуче, заявила нещодавно голова парламентського комітету з питань соцполітики Галина Третьякова. "Президент проти. Володимир Олександрович дуже цікави...
Новости компаний
Зонт, имеющий массу преимуществ и один недостаток Up-brella – это уникальный зонт обратного сложения. Он удивляет своей элегантностью и удобством. Радует своей надежностью и многочисленными преимуществами. Это зонт, который захочет каждый! Преимуществ достаточно много. Основные из них: Это обратный зонт. Он складывается мокрой внешней стороной вовнутрь. Никогда не намочит Вашу одежду, пол, мебель,документы. Удобная ручка позволяет вовсе не держать зонт. Он...
Политика
Вадим Рабинович, сопредседатель партии «Оппозиционная платформа — За жизнь» выступил с предложением сформировать парламентскую делегацию для участия в военном параде в Москве 9 мая 2020 года. Такое предложение Рабинович озвучил сегодня на заседании согласительного совета парламента. «Приближается большая дата 75-летия победы над фашизмом. Я уверен, что Верховной Раде нужно сформировать парламентскую делегацию для участия в параде Победы в Москве», — заявил...
Общество
В Украине разгорелся скандал вокруг законопроекта №2684 о правах подростков, который позволяет детям с 14 лет иметь доступ к их мединформации. А значит - лечиться без согласия родителей. После того, как он возник в повестке дня Рады, появилась информация, что он позволит подросткам менять пол и делать аборты, что вызвало большой резонанс, хотя в тексте законопроекта об этом прямо не говорится. Как бы то ни было, законодательную инициативу отправили на дора...
Общество
Молоді люди частіше йдуть в ІТ, рекламу і сферу обслуговування / Фото: Pixabay Молоді українці найчастіше вже до 22 років з'їжджають від батьків і починають самостійне життя. А ось працювати деякі починають ще раніше. Сайт "Сьогодні" розповідає, які вакансії цікавлять молодь і на яку зарплату можна розраховувати. Коли молоді українці влаштовуються на роботу У порівнянні з європейськими країнами і США українці стають самостійними набагато раніше. Оксана Огн...
Политика
На сегодняшний день существует три варианта, которые приведут к свержению президента России Владимира Путина как политического лидера. Об этом заявил бывший узник Кремля и украинский режиссер Олег Сенцов в интервью «Украинской правде». По его словам, одним из вариантов является смерть Путина. Сенцов добавил: «Он либо может умереть, либо возможна ситуация с дворцовым переворотом. 2024 год впереди, его могут просто „отжать“, потому что он стареет, дряхлеет....
Общество
За минувшие сутки в Китае от COVID-19 погибли 142 человека. Таким образом число смертей уже третий день подряд снижается. Число смертей от коронавируса COVID-19 снижается уже третий день подряд, об этом информирует Госкомитет здравоохранения КНР, пишет DW. "За минувшие сутки в Китае от последствий заражения коронавирусом COVID-19 погибли 142 человека. Таким образом число смертей уже третий день подряд снижается. 139 летальных случаев приходится на провинци...