Чому в Україні багато нафти і газу, а українці такі бідні

Свою нафту нікому продавати, а газ продаємо занадто дешево

Фото: REUTERS/Stringer

Фото: REUTERS/Stringer

Нещодавно президент США Дональд Трамп, з'ясувавши, що у України найбільші розвідані запаси нафти в Європі заявив: "Якщо у них так багато нафти, чому у них так мало грошей?". Як виявилося, в Україні схожа ситуація і з видобутком природного газу. І хоча коронавірус обвалив ціни на "чорне золото", в США вже говорять про подорожчання нафти до 180 доларів за барель. Тож, можливо, в українців з'явиться шанс розбагатіти на нафтодоларах.

Сайт "Сьогодні" розібрався, що заважає українським нафтовикам і газовикам добувати стільки нафти і газу, щоб не тільки забезпечити країну, але ще й експортувати, заробляючи гроші.

Що приховане в наших надрах

За офіційними даними "Держгеонадр", в надрах країни знаходиться 109,57 млн т технічно видобутих на сьогодні запасів нафти і 840 млрд куб. м технічно видобутих запасів газу. Це набагато менше, ніж, наприклад, в Іраку, де тільки нафти близько 20 млрд тонн. Серед країн Європи найзначніші запаси нафти у Норвегії – 1 млрд тонн. На весь Євросоюз припадає ще 0,91 млрд т: з них у Великої Британії – близько 700 млн тонн і у Румунії – 80 млн тонн. Газу в Норвегії – 1,78 трлн куб. м видобутих запасів, в країнах ЄС запасів газу практично немає, найбільше його в Румунії – 0,11 трлн куб м.

Українські запаси зосереджені в чотирьох нафтогазоносних провінціях, що складаються з 11 областей і 35 нафтогазоносних перспективних регіонів. Зазвичай, газ і нафту добувають паралельно.

Головні регіони видобутку українських вуглеводнів:

  • Східний (Дніпровсько-Донецька западина і північно-західна частина Донбасу),
  • Західний (Волинсько-Подільська плита, Прикарпаття, Карпати і Закарпаття),
  • Південний (Причорномор'я, а також в межах виключної економічної зони Чорного та Азовського морів).

Скільки добувають і скільки треба Україні

За даними Держслужби статистики, за 2019 рік державні і приватні компанії України видобули близько 1,6 млн тонн нафти і близько 20 млрд куб. м газу. При цьому в країні спожито 8,7 млн тонн бензину і дизпалива, що в 5,5 раза більше, ніж видобуто нафти. Очевидно, що збільшити видобуток нафти уп'ятеро, та ще за короткі терміни (2-3 роки), щоб не імпортувати паливо, навряд чи реально.

Газу українська промисловість, комунальні підприємства та населення використовували 2019 року понад 30 млрд куб. м або в 1,5 раза більше, ніж добули. Держпрограмою "20/20" планувалося довести видобуток газу "Укргазвидобуванням", що входить до структури "Нафтогазу", до 20 млрд куб. м, але вона не була виконана.

Читайте також:Зеленський запросив американців видобувати газ і нафту в Україні

Українська нафта країні не потрібна

Поки наші нафтовидобувачі намагаються хоча б утриматися на досягнутих рубежах, вкладаючи кожну зайву копійку в модернізацію обладнання та розвиток виробництва. За офіційною інформацією "Укрнафти", 2018 року вдалося наростити інвестиції на 8%, за рахунок чого капітально відремонтували 121 свердловину, провели 17 операцій гідророзриву нафтоносних пластів, за рахунок чого збільшився обсяг видобутку на виснажених родовищах. Але через використання зношеного обладнання видобуток одного бареля нафти (159 л) обходиться компанії в $ 18,5 за барель, при міжнародних стандартах $ 10 за барель.

За словами директора спецпроектів Науково-технічного центру "Психея" Геннадія Рябцева, нинішнє керівництво "Нафтогазу" не зацікавлене в нарощуванні видобутку нафти.

"Стратегія – зосередитися насамперед на видобутку газу, адже добувати нафту набагато менш вигідно, ніж газ, через необхідність великих інвестицій в геологорозвідку нафтових покладів і модернізацію бурових установок, яким вже 50 років і більше, – каже Рябцев. – Об'єктивні причини – у нас немає компактно розташованих, та ще на невеликій глибині, гігантських родовищ нафти, як у Кувейту, Ірану, Іраку. Те, що було, виснажене за останні півстоліття на 80-85%.

Якщо згадати, то 1972 року в Україні видобули рекордні 14,4 млн тонн нафти, а майже 30 років по тому, 2001 року – вже 3,7 млн тонн, 2019 року – 1,6 млн тонн. А розробляти дрібні, з незрозумілою перспективою видобутку свердловини, "Нафтогазу" не цікаво. При виборі у топ-менеджерів, куди направити прибуток – до держбюджету, отримавши 1% у вигляді бонусу, чи на буріння нових свердловин, які дадуть віддачу через 2-3 роки, не отримавши при цьому у вигляді бонусу нічого – відповідь очевидна. Якщо відсутня довгострокова детальна стратегія інвестування в розвиток галузі, про яке збільшення видобутку можна говорити?"

Рябцев говорить, що для збільшення видобутку нафти "Держгеонадрам" треба більше видавати ліцензій невеликим приватним структурам. Останніми роками цей процес йде, але туго через забюрократизованість, корупційну складову і небажання місцевої влади давати дозвіл на розробку надр.

Втім, в "Держгеонадрах" повідомили, що після ухвалення закону про відрахування до місцевих бюджетів 5% доходу від продажу видобувною компанією нафти ситуація поліпшилася. Але внесок невеликих компаній в загальний обсяг видобутку поки невеликий: не більше 10%.

Ще одна проблема – навіть ті невеликі обсяги нафти, яку добули, нікуди дівати. Адже за роки незалежності закрилися всі нафтопереробні заводи (близько десяти), крім двох – Кременчуцького НПЗ і Шебелинського ГПЗ. А їм нафти українського видобутку вистачає з лишком. Експортувати нафту "Укрнафті" заборонено законом, тому і нарощувати обсяги видобутку нафти, яку потім не продаси, сенсу небагато. Тобто одночасно зі зростанням видобутку нафти треба відновлювати НПЗ, а ще краще – будувати нові.

Читайте також:Нафта за 180 доларів: США назвали умову зростання цін

Газ: поки доступний тільки трильйон кубів

Минулого року держкомпанія "Укргазвидобування" видобула рекордні 15,5 млрд куб. м. газу, проте їй так і не вдалося досягти показника, закладеного в урядовій програмі "20/20". Голова газового дивізіону "Нафтогазу" Андрій Фаворов зазначив: через те, що родовища виснажені в середньому на 85-90%, видобуток компанії природним способом щорічно зменшується на 1-1,5 млрд куб. м. Тобто, щоб просто "залишатися на місці", потрібно щорічно нарощувати видобуток на такий же обсяг – за рахунок інтенсифікації свердловин, нового буріння.

"Нам вдалося не тільки утриматися від падіння, але і наростити обсяги до 15,5 млрд куб. м. Це максимум, чого можна досягти за рахунок ефективного використання старих родовищ", – впевнений Фаворов.

Як роз'яснив нам експерт нафтогазової галузі Андрій Закревський, в Україні залишилося всього 85 млрд куб. м легковидобувних запасів газу, вартість видобутку яких в середньому $ 60 доларів за 1000 куб. м, включаючи 70% податків, які стягує держава до бюджету. Єдиний спосіб значно скоротити собівартість видобутку важковидобувних запасів – це забезпечити масовість впровадження сучасних технологій видобутку: колтюбінгу, ГРП, снабінгу, горизонтального буріння.

"Треба перевести поняття "важковидобувних запасів" в економічну площину, створити надмірність сервісів, як в Північній Америці. А поки, кожен крок до видобутку газу, що залишився, призводить до подвоєння інвестицій, – аналізує Закревський. – Для того, щоб добути ще 350 млрд куб. м важковидобувних запасів, які знаходяться на великій глибині – понад 6 км – треба вкладати в підтримку видобутку не менше 24% коштів, виручених від продажу газу, і ще 50% – в розвиток видобутку. І 70% податків від вартості. При цьому собівартість видобутку буде вже $ 250 за 1000 куб. м. Далі йдуть так звані ресурси, їх 600 млрд куб. м. Вони знаходяться на ще більшій глибині. Щоб їх добути, треба вкладати в розвиток вже 60% виручених коштів, а собівартість досягне $ 280 за 1000 куб. м. У сумі це трохи більше 1 трлн куб. м газу, які реально добути, якщо вкладати гроші в розвиток видобутку. Решта 5, 5 трлн куб. м українського газу, про які говорять вчені, це перспективні запаси, освоєння яких можливо тільки в майбутньому, коли з'являться ефективніші технології. І тільки масовістю їх застосування можна досягти зниження ціни на газ, як це сталося в США при "сланцевій революції".

Не інвестуємо, а проїдаємо

Згідно з Енергетичною стратегією, ухваленою Кабміном ще 2017 року, добувати 30 млрд куб.м газу на рік планувалося тільки 2035 року. При цьому і в нафтову, і в газову галузь для нарощування видобутку потрібні регулярні багатомільярдні вкладення, з якими складно: в ціні газу не закладена інвестиційна складова, щоб він не виявився занадто дорогим. Інший прибуток наша влада відбирає у вигляді податків і наповнює "держбюджет проїдання".

Тому в найближче десятиліття Україна самостійно навряд чи може стати енергонезалежною. Потрібен потужний зарубіжний інвестор. Але він не прийде, поки не буде впевнений у збереженні своїх інвестицій і отриманні згодом прибутку. На думку експертів, поки українські закони цього не гарантують.

Нагадаємо, раніше голова НАК "Нафтогаз" Андрій Коболєв розповів, чи купуватиме Україна газ у Росії, якщо та запропонує вигідні умови:

00:00:00 / 00:00:00
Україна нафта країна
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Серед норм нового законопроекту - заборона дарувати домашніх тварин в якості призів, нагород чи премій / Фото: Pixabay Жебрацтво з тваринами заборонять, вигулювати собак можна буде тільки на повідках, люди, які пропонують сфотографуватися з голубами чи мавпочками, мають зникнути з вулиць, а кримінальна відповідальність за жорстоке поводження з тваринами настане вже з 14 років. Сайт "Сьогодні" розповідає, яких законодавчих змін очікувати в сфері захисту тва...
Политика
Бывший глава Офиса Президента Андрей Богдан после отставки уехал отдыхать на Сейшельские острова. Об этом Богдан написал на своей странице в Facebook. “Друзья, очень скучаю за Вами, не сплю, не ем”, – написал он. При этом Богдан выразил надежду на то, что “скоро все будут заниматься тем, что нравится”. “Понимаю, вам не легко, денег нет, но вы держитесь”, – подытожил бывший глава Офиса Президента. Фото: Facebook/Андрей Богдан 11 февраля президент Украины Вл...
Новости компаний
С сухостою воздуха ежедневно сталкивается каждый человек. Дома, на работе, в автомобиле. Дискомфорт при дыхании, сухость кожи – неприятные последствия пересушеного воздуха. Большое количество бытовых приборов дома, офисной техники на работе, испарения бензина в автомобиле не способствуют улучшению качества воздуха, вдыхаемого человеком. Не всегда есть возможность приобрести дорогостоящее климатическое оборудование и создать «оазис» свежести и приятных аром...
Общество
На ступеньках здания покровской администрации второй день продолжается акция протеста сотрудников ГП «Краснолиманская». Доведенные до отчаяния, протестующие приковали себя цепями к канистрам с бензином и требуют полного погашения задолженности по зарплате. Акция протеста горняков «Краснолиманской» началась еще вчера. На площади Шибанкова собрались десятки протестующих с плакатами. После того, как участники акции разошлись, несколько человек остались и прод...
Политика
"Після "Нормандії"в Кремлі було ухвалене рішення продовжити стріляти, зробити упор на снайперів і вбивати кожен день" Україна наближається до "Парижу-2" – зустрічі лідерів Нормандської четвірки, яка запланована на квітень в Берліні. Більше ніж через два тижні після заяви Владислава Суркова про відставку, в Кремлі, нарешті, офіційно підтвердили, що український напрямок тепер курує заступник АП РФ Дмітрій Козак. Хоча указу Путіна про звільнення Суркова ми та...
Общество
Если бы выборы президента Украины проводились в феврале, за действующего главу государства Владимира Зеленского проголосовали бы 38,4% граждан, опрошенных центром SOCIS. Пятому президенту Петру Порошенко отдают предпочтение 9,6%. Если бы выборы президента Украины проходили в феврале, их бы выиграл действующий глава государства Владимир Зеленский. Об этом свидетельствуют результаты опроса, проведенного Центром социальных и маркетинговых исследований SOCIS.Е...
Политика
Украина не планирует отказываться от военной службы именно в 2020 году Министерство обороны выступило с разъяснением слов заместителя министра обороны Александра Полищука, который заявил, что Украина не планирует отказываться от призыва на военную службу. Об этом сообщили в пресс-службе Минобороны. Сообщается, что Украина не планирует отказываться от призыва на службу именно в 2020 году. После этого периода будет рассматриваться возможность отказа от призы...
Политика
Бывшая нардеп ВР Надежда Савченко заявила, что не собирается уходить с телеэкранов. Об этом и многом другом экс-депутат рассказала в эксклюзивном интервью телеграмм -каналу PavlovskyNews. В частности, она отметила: «Я сейчас ничего не делаю, у меня нет денег, но мне ничего не надо. Я могу голодать, как в тюрьме. Но я останусь кричать на людей с телевизора — мы не просыпаемся, не ищем путей, нас топят — мы не выплываем. Мы все живем в коррупционном государс...
Общество
Перед полетом всегда нужно читать правила эвакуации из самолета. Пассажиры, выжившие в авиакатастрофах, рассказали о своем спасении и посоветовали, как следует вести себя в случае крушения самолета. Об этом пишет издание The Sun. Так, выживший в авиакатастрофе в горах Колумбии в 2016 году Эрвин Тумири вел себя спокойно: он принял позу эмбриона и поставил между ног сумку, в то время как остальные пассажиры встали со своих мест и начали кричать. Джоани Фетер...