Субсидії на комуналку: відповіді на 10 головних питань

Хоча більша частина опалювального сезону позаду, українці продовжують звертатися до Мінсоцполітики за призначенням субсидій на оплату комуналки,насамперед через недешеве опалення. За останніми даними Держслужби статистики, у грудні 2019 року за держдопомогою звернулися понад 229 тис. родин.

Таких родин напевно більше, та більшість з тих, хто не може самостійно оплачувати компослуги, впевнені, що отримати субсидію складно. Тому надають перевагу або збирати борги за комуналкою, або позичати гроші у рідних та знайомих, щоб оплатити рахунки. Насправді отримати субсидію, якщо для цього є підстави, досить просто.

Сайт "Сьогодні" з'ясував відповіді на 10 головних питань про призначення держдопомоги на оплату комуналки.

Скільки в Україні субсидіантів

Як підрахували фахівці Держслужби статистики, у грудня 2019 держдопомогу на оплату компослуг отримали 3 млн 282,5 тис. домогосподарств або 22% від загальної їхньої кількості. Середній розмір субсидії склав 638,7 грн. Найбільші суми виплачені на Рівненщині – 1111,7 грн на домогосподарство, найменші на Одещині – 356,8 грн на домогосподарство. У Києві середня субсидія склала у грудні 538,1 грн. Також в Україні понад 453 тис. домогосподарств, які раз на рік отримують субсидію на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного палива – це дрова, вугілля, торф, мазут. Загалом це жителі сільської місцевості, середня сума субсидії – близько 3000 грн на рік.

Читайте також:Кабмін гарантує виплату субсидій: в бюджеті передбачені гроші – Гончарук

Хто має право на отримання житлових субсидій

Родини, у яких плата за комуналку більша за певний для них обов'язковий платіж. Він розраховується індивідуально і залежить виключно від доходів родини.

Обов'язковий платіж (ОП) домогосподарства (Д) у відсотках від величини сукупного доходу вираховується за формулою:

ОП = середньомісячний сукупний дохід Д / кількість членів Д / прожитковий мінімум на одну особу на 1 січня 2020 року / 2 х 15%.

Проведемо розрахунок для родини з двох дорослих і двох дітей, в яких мама перебуває в декретній відпустці, а працює один батько, отримуючи зарплату 10 тис. грн.

ОП = 10000 / 4 / 2027 / 2 х 0,15 = 0,0925 або 9,25%

Тобто, на оплату компослуг не може бути витрачено понад 9,25% від доходів родини, а це тільки заробіток тата, рівний 10000 грн. У грошах виходить не більше 925 грн, решта суми в рахунках оплатить держава.

Читайте також:Монетизація субсидій та пільг: сім головних питань і відповідей

За який період враховуються доходи

 • За III-IV квартали попереднього календарного року, коли субсидія призначається з початку неопалювального сезону.
 • За I-II квартали поточного календарного року, коли субсидія призначається з початку опалювального сезону.

Тобто для розрахунку субсидії з травня по жовтень беруть доходи за липень-грудень попереднього року, для розрахунку субсидії з листопада по квітень – доходи за січень-червень поточного року.

На які послуги дається субсидія

 • управління багатоквартирним будинком, зокрема ОСББ;
 • постачання та розподіл газу, електричної та теплової енергії (опалення), централізоване постачання гарячою і холодною водою та водовідведення, вивезення побутових відходів (сміття);
 • внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку (загальнобудинкових лічильників газу, тепла, води);
 • на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного палива – раз на рік.

Які нормативи використовуються під час розрахунку субсидії

Держава субсидує не весь обсяг спожитих домогосподарством послуг, а тільки в межах норм. Вони такі:

 • Утримання житла, опалення – 13,65 кв. м/особу + 35,22 кв. м на родину. Для одиноких непрацездатних норма може бути збільшена не більше ніж на 30% (на 14,66 кв. м) на підставі рішення комісії по субсидіях.
 • Газ :
  • на опалення 4 куб. м на 1 кв. м опалювальної площі;
  • на приготування їжі 3,3 куб. м/особу, за відсутності гарячої води і газової колонки – 5,4 куб. м/особу, за наявності газколонка – 10,5 куб. м/особу
 • Холодна вода – 2 куб. м/особу, за відсутності гарячої води – 3,6 куб. м/особу
 • Гаряча вода – 1,6 куб. м/особу
 • Електроенергія :
  • на опалення – 30 кВт на 1 кв. м опалювальної площі;
  • в будинках, обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання холодної та гарячої води 70 кВт-год на місяць на родину з однієї особи і додатково по 30 кВт-год на кожного іншого члена родини, але не більше 190 кВт-год на місяць;
  • в будинках без стаціонарних електроплит і тільки з холодною водою – 100 кВт-год на родину з однієї особи і додатково по 30 кВт-год на кожного іншого члена родини, але не більше 220 кВт-год на місяць.
 • Тепло – 0,0383 Гкал на 1 кв. м опалювальної площі
 • Вивезення сміття – 0,4167 куб. м/особу твердих відходів (40 десятилітрових повних відер для сміття) і 0,76 куб. м/особу рідких відходів.

На який термін призначається субсидія

З місяця звернення до дати закінчення опалювального сезону і розраховується на неопалювальний сезон (з 1 травня по 30 вересня) та опалювальний сезон (с 1 жовтня по 30 квітня). Для домогосподарств з індивідуальним опаленням субсидія розраховується на отопсезон з 16 жовтня по 15 квітня включно.

Як розрахувати розмір субсидії

Розмір субсидії розраховується як різниця вартості житлово-комунальних послуг в межах соціальних норм та обсягу обов'язкового платежу.

Субсидія = плата за ЖКП в межах норм – обов'язковий платіж

Якщо, наприклад, у нашій родині з чотирьох осіб плата за комуналку в межах норм становила 2000 грн в опалювальний сезон, а обов'язковий платіж у них 925 грн (див. вище), то субсидія складе 1075 грн/міс.

Коли в субсидії відмовлять

Субсидія не призначається, якщо хтось із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) протягом 12 місяців перед зверненням за субсидією:

 1. придбав, успадкував, одержав в дар, обміняв земельну ділянку, квартиру, будинок, транспорт і т. ін. на суму понад 50 тис. грн, або оплатив медпослуги, крім життєво необхідних (онкологічна операція) на суму понад 50 тис. грн;
 2. має у власності транспортний засіб, що підлягає держреєстрації, і з дати випуску якого минуло менше п'яти років (крім мопеда і причепа, а також транспорту для пересування інвалідів, придбаного на пільгових умовах);
 3. досяг 18 років, є працездатним, до того ж не має офіційних доходів, не працює і не перебуває на обліку в центрі зайнятості, протягом трьох місяців не сплатив єдиний соцвнесок;
 4. за домогосподарством є борг за компослугами понад два місяці та понад 340 грн.

Але у всіх випадках рішення про призначення субсидії може бути ухвалено комісіями при місцевих органах влади на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов родини.

Куди звертатися і які потрібні документи

Претендент на субсидію, обов'язково зареєстрований в житловому приміщенні, мусить звернутися до структури Мінсоцполітики за місцем реєстрації. У сільській місцевості заяви і документи приймають уповноважені особи, призначені виконавчими органами сільських та селищних рад (наприклад, секретар сільради).

Субсидію також можна оформити онлайн.

Перелік документів:

 1. заява про призначення субсидії (за встановленою формою);
 2. декларація про доходи та витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії (за встановленою формою);
 3. договір найму (оренди) житла (за наявності).

Заява та декларація можуть бути надіслані поштою або в електронному вигляді.

Протягом якого терміну виплачуються субсидії

У безготівковій формі – з 27 числа місяця, за який виплачується субсидія, і до 19 числа наступного місяця. Тобто, держдопомогу за січень буде видана до 19 лютого.

У готівковій формі – з 27 числа місяця, за який виплачується субсидія, і до 4 числа наступного місяця. Якщо субсидія доправляється "Укрпоштою" разом з пенсією – то з 4 по 25 число місяця, в якому виплачується субсидія.

Чи можуть змусити повернути субсидію

Державна допомога є безповоротною за умови, що людина не приховав свої доходи. Мінсоцполітики має право проводити верифікацію (перевірку) субсидіантівза три попередні роки отримання субсидії. Якщо з’ясується, що одержувач субсидії вказав у декларації не все зароблене чи придбане, то держдопомогу доведеться повернути повністю, або частково – в разі, якщо субсидія мала бути, але менша, ніж виплатили. Повернення може бути добровільним, або за рішенням суду.


Більше про програму монетизації субсидій та пільг дивіться у сюжеті:

00:00:00 / 00:00:00
Субсидії питання комуналка
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Новости компаний
29 сентября 2020 в 11.00 состоится онлайн-встреча, в течение которой мы покажем на линии времени, шаг за шагом, как уверенно и планово выходить на рынок ЕС: проверка бизнес-идеи и размышления о релокацию менеджеров компании;  анализ рынка, подготовка коммерческих предложений; как не упустить возможность получения грантового финансирования еще до регистрации фирмы и как взять в лизинг автомобиль в первые дни после регистрации; проведение встреч с партнерами...
Новости компаний
Уже совсем скоро, 4 октября, все педагоги страны будут праздновать свой профессиональный день – День Учителя. Важно выбрать полезный подарок, который будет приносить пользу и делать жизнь хотя бы немного комфортнее и ярче. Одни из лучших и оригинальных вариантов на сегодняшний день – умный зонт и деревянные часы. Они полезны, удобны и функциональны. Этими подарками учитель будет пользоваться достаточно часто, вспоминая заботливого ученика и будучи ему весь...
Новости компаний
23 и 24 сентября состоится бесплатная серия онлайн мастер-классов “БРЕЙНХАКИНГ”. Получите доступ на сайте: https://xmozg.com/bonus_mk Вам знакома ситуация: ✓  Откладываете важные дела на потом? ✓  Начинаете и через время забрасываете (иностранный язык, занятия спортом, новые проекты)? ✓  Не хватает энергии, появляется лень и усталость? ✓  Делаете много рабочих задач в последний момент? ✓  Чувствуете, что не используете свой потенциал в полной мере? В резул...
Новости компаний
Скоро во всех школах и садиках будем отмечать День воспитателя и День учителя. В родительских чатах появится этот важный вопрос: “Что дарить. Как поздравлять?”)) Пусть это будут не просто цветы и конфеты, а трогательное послание от учеников или слова благодарности от родителей. Смотрите нашу подборку из 5 лучших идей, чтобы удивить, порадовать и растрогать любимых педагогов до слез. 1. Фотокнига лучших моментов в садике/школе Договоритесь и создайте общую...
Новости компаний
Главный тренд осени 2020 - электросамокат KUGOO M2 PRO! Kugoo M2 Pro Jilong – это новая улучшенная модель электросамоката от компании Jilong в 2020 году. Самокат Kugoo M2 Pro Jilong отличается от своих предшественников усовершенствованным дизайном, надежностью конструкции, компактностью и функциональностью. С таким самокатом  вы будете чувствовать себя уверенно как в городе так и на бездорожье. Скорость, вес и максимальный пробег самоката позволяют соверша...
Новости компаний
Отныне за строительством новой объездной дороги в Трускавец можно наблюдать в онлайн-режиме. Благодаря новой камере видеонаблюдения, которую компания Qtek установила в Модричах. 26 августа стартовало масштабное строительство новой дороги в Трускавец, которая соединит город-курорт с Дрогобычем и Львовом и заменит существующую сегодня, но официально перекрытую участок дороги.  На сегодняшний день завершаются земляные и подготовительные работы на объекте ежед...
Новости компаний
На улицах наших городов все чаще можно встретить людей, перемещающихся на электросамокатах. Не вольно возникает вопрос, почему этот вид транспорта приобретает все большую популярность. В чем секрет? Жизнь в больших городах не мыслима без передвижения, каждый сам выбирает каким образом ему доехать из точки А в точку Б. Если учесть, что в центрах крупных городов средняя скорость передвижения зачастую не превышает 15 км/час., то электросамокаты позволят перем...
Новости компаний
4 сентября вся страна узнала имена еще 5 счастливчиков, которые получили грант на развитие своего бизнеса от компании «Эпицентр К» в рамках проекта «Миллионы добрых дел» (как проходил третий финал смотрите на канале «Епіцентр» в YouTube). «Каждый из участников третьего финала вкладывает сердце и душу в бизнес. Чувствуется их вовлеченность, каждый предприниматель действительно живет своим делом, поэтому выбрать из 10 полуфиналистов только 5 победителей было...
Новости компаний
Подбор персонала для любого владельца бизнеса, это одна из самых болезненных тем современности. Ведь совсем не важно, вы только зарегистрировали свой бизнес или уже много лет на рынке. Постоянный поток кадров - это естественный процесс, поэтому не стоит расстраиваться. По советам как эффективно и быстро найти необходимого кандидата на должность, мы обратились к рекрутерам кадрового агентства "ЛИДЕР-ЛТД". Справка: Компания ЛИДЕР ЛТД, на рынке рекрутинговых...