Субсидії на комуналку: відповіді на 10 головних питань

Хоча більша частина опалювального сезону позаду, українці продовжують звертатися до Мінсоцполітики за призначенням субсидій на оплату комуналки,насамперед через недешеве опалення. За останніми даними Держслужби статистики, у грудні 2019 року за держдопомогою звернулися понад 229 тис. родин.

Таких родин напевно більше, та більшість з тих, хто не може самостійно оплачувати компослуги, впевнені, що отримати субсидію складно. Тому надають перевагу або збирати борги за комуналкою, або позичати гроші у рідних та знайомих, щоб оплатити рахунки. Насправді отримати субсидію, якщо для цього є підстави, досить просто.

Сайт "Сьогодні" з'ясував відповіді на 10 головних питань про призначення держдопомоги на оплату комуналки.

Скільки в Україні субсидіантів

Як підрахували фахівці Держслужби статистики, у грудня 2019 держдопомогу на оплату компослуг отримали 3 млн 282,5 тис. домогосподарств або 22% від загальної їхньої кількості. Середній розмір субсидії склав 638,7 грн. Найбільші суми виплачені на Рівненщині – 1111,7 грн на домогосподарство, найменші на Одещині – 356,8 грн на домогосподарство. У Києві середня субсидія склала у грудні 538,1 грн. Також в Україні понад 453 тис. домогосподарств, які раз на рік отримують субсидію на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного палива – це дрова, вугілля, торф, мазут. Загалом це жителі сільської місцевості, середня сума субсидії – близько 3000 грн на рік.

Читайте також:Кабмін гарантує виплату субсидій: в бюджеті передбачені гроші – Гончарук

Хто має право на отримання житлових субсидій

Родини, у яких плата за комуналку більша за певний для них обов'язковий платіж. Він розраховується індивідуально і залежить виключно від доходів родини.

Обов'язковий платіж (ОП) домогосподарства (Д) у відсотках від величини сукупного доходу вираховується за формулою:

ОП = середньомісячний сукупний дохід Д / кількість членів Д / прожитковий мінімум на одну особу на 1 січня 2020 року / 2 х 15%.

Проведемо розрахунок для родини з двох дорослих і двох дітей, в яких мама перебуває в декретній відпустці, а працює один батько, отримуючи зарплату 10 тис. грн.

ОП = 10000 / 4 / 2027 / 2 х 0,15 = 0,0925 або 9,25%

Тобто, на оплату компослуг не може бути витрачено понад 9,25% від доходів родини, а це тільки заробіток тата, рівний 10000 грн. У грошах виходить не більше 925 грн, решта суми в рахунках оплатить держава.

Читайте також:Монетизація субсидій та пільг: сім головних питань і відповідей

За який період враховуються доходи

 • За III-IV квартали попереднього календарного року, коли субсидія призначається з початку неопалювального сезону.
 • За I-II квартали поточного календарного року, коли субсидія призначається з початку опалювального сезону.

Тобто для розрахунку субсидії з травня по жовтень беруть доходи за липень-грудень попереднього року, для розрахунку субсидії з листопада по квітень – доходи за січень-червень поточного року.

На які послуги дається субсидія

 • управління багатоквартирним будинком, зокрема ОСББ;
 • постачання та розподіл газу, електричної та теплової енергії (опалення), централізоване постачання гарячою і холодною водою та водовідведення, вивезення побутових відходів (сміття);
 • внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку (загальнобудинкових лічильників газу, тепла, води);
 • на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного палива – раз на рік.

Які нормативи використовуються під час розрахунку субсидії

Держава субсидує не весь обсяг спожитих домогосподарством послуг, а тільки в межах норм. Вони такі:

 • Утримання житла, опалення – 13,65 кв. м/особу + 35,22 кв. м на родину. Для одиноких непрацездатних норма може бути збільшена не більше ніж на 30% (на 14,66 кв. м) на підставі рішення комісії по субсидіях.
 • Газ :
  • на опалення 4 куб. м на 1 кв. м опалювальної площі;
  • на приготування їжі 3,3 куб. м/особу, за відсутності гарячої води і газової колонки – 5,4 куб. м/особу, за наявності газколонка – 10,5 куб. м/особу
 • Холодна вода – 2 куб. м/особу, за відсутності гарячої води – 3,6 куб. м/особу
 • Гаряча вода – 1,6 куб. м/особу
 • Електроенергія :
  • на опалення – 30 кВт на 1 кв. м опалювальної площі;
  • в будинках, обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання холодної та гарячої води 70 кВт-год на місяць на родину з однієї особи і додатково по 30 кВт-год на кожного іншого члена родини, але не більше 190 кВт-год на місяць;
  • в будинках без стаціонарних електроплит і тільки з холодною водою – 100 кВт-год на родину з однієї особи і додатково по 30 кВт-год на кожного іншого члена родини, але не більше 220 кВт-год на місяць.
 • Тепло – 0,0383 Гкал на 1 кв. м опалювальної площі
 • Вивезення сміття – 0,4167 куб. м/особу твердих відходів (40 десятилітрових повних відер для сміття) і 0,76 куб. м/особу рідких відходів.

На який термін призначається субсидія

З місяця звернення до дати закінчення опалювального сезону і розраховується на неопалювальний сезон (з 1 травня по 30 вересня) та опалювальний сезон (с 1 жовтня по 30 квітня). Для домогосподарств з індивідуальним опаленням субсидія розраховується на отопсезон з 16 жовтня по 15 квітня включно.

Як розрахувати розмір субсидії

Розмір субсидії розраховується як різниця вартості житлово-комунальних послуг в межах соціальних норм та обсягу обов'язкового платежу.

Субсидія = плата за ЖКП в межах норм – обов'язковий платіж

Якщо, наприклад, у нашій родині з чотирьох осіб плата за комуналку в межах норм становила 2000 грн в опалювальний сезон, а обов'язковий платіж у них 925 грн (див. вище), то субсидія складе 1075 грн/міс.

Коли в субсидії відмовлять

Субсидія не призначається, якщо хтось із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) протягом 12 місяців перед зверненням за субсидією:

 1. придбав, успадкував, одержав в дар, обміняв земельну ділянку, квартиру, будинок, транспорт і т. ін. на суму понад 50 тис. грн, або оплатив медпослуги, крім життєво необхідних (онкологічна операція) на суму понад 50 тис. грн;
 2. має у власності транспортний засіб, що підлягає держреєстрації, і з дати випуску якого минуло менше п'яти років (крім мопеда і причепа, а також транспорту для пересування інвалідів, придбаного на пільгових умовах);
 3. досяг 18 років, є працездатним, до того ж не має офіційних доходів, не працює і не перебуває на обліку в центрі зайнятості, протягом трьох місяців не сплатив єдиний соцвнесок;
 4. за домогосподарством є борг за компослугами понад два місяці та понад 340 грн.

Але у всіх випадках рішення про призначення субсидії може бути ухвалено комісіями при місцевих органах влади на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов родини.

Куди звертатися і які потрібні документи

Претендент на субсидію, обов'язково зареєстрований в житловому приміщенні, мусить звернутися до структури Мінсоцполітики за місцем реєстрації. У сільській місцевості заяви і документи приймають уповноважені особи, призначені виконавчими органами сільських та селищних рад (наприклад, секретар сільради).

Субсидію також можна оформити онлайн.

Перелік документів:

 1. заява про призначення субсидії (за встановленою формою);
 2. декларація про доходи та витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії (за встановленою формою);
 3. договір найму (оренди) житла (за наявності).

Заява та декларація можуть бути надіслані поштою або в електронному вигляді.

Протягом якого терміну виплачуються субсидії

У безготівковій формі – з 27 числа місяця, за який виплачується субсидія, і до 19 числа наступного місяця. Тобто, держдопомогу за січень буде видана до 19 лютого.

У готівковій формі – з 27 числа місяця, за який виплачується субсидія, і до 4 числа наступного місяця. Якщо субсидія доправляється "Укрпоштою" разом з пенсією – то з 4 по 25 число місяця, в якому виплачується субсидія.

Чи можуть змусити повернути субсидію

Державна допомога є безповоротною за умови, що людина не приховав свої доходи. Мінсоцполітики має право проводити верифікацію (перевірку) субсидіантівза три попередні роки отримання субсидії. Якщо з’ясується, що одержувач субсидії вказав у декларації не все зароблене чи придбане, то держдопомогу доведеться повернути повністю, або частково – в разі, якщо субсидія мала бути, але менша, ніж виплатили. Повернення може бути добровільним, або за рішенням суду.


Більше про програму монетизації субсидій та пільг дивіться у сюжеті:

00:00:00 / 00:00:00
Субсидії питання комуналка
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
20 февраля помощник начальника ГУНП в Донецкой области Олег Михайлович Ягольник проведет выездной прием граждан в городе Селидово. Об этом сообщает Покровский отдел полиции Донецкой области. Прием будет осуществляться с 11.00 по адресу: г. Селидово, ул. Пушкина, 7 (помещение Селидовского отделения полиции). Предварительная запись граждан осуществляется в рабочие дни по телефону: 099-788-17-65.
Общество
Підвищити пенсійний вік хочуть через дефіцит Пенсійного фонду і старіння населення / Фото: Григорій Салай, Сьогодні Влада знову заговорили про підвищення пенсійного віку, хоча експерти впевнені, що це не допоможе вирішити проблеми, що накопичилися, а тільки лише створить нові. Підвищення пенсійного віку – неминуче, заявила нещодавно голова парламентського комітету з питань соцполітики Галина Третьякова. "Президент проти. Володимир Олександрович дуже цікави...
Новости компаний
Зонт, имеющий массу преимуществ и один недостаток Up-brella – это уникальный зонт обратного сложения. Он удивляет своей элегантностью и удобством. Радует своей надежностью и многочисленными преимуществами. Это зонт, который захочет каждый! Преимуществ достаточно много. Основные из них: Это обратный зонт. Он складывается мокрой внешней стороной вовнутрь. Никогда не намочит Вашу одежду, пол, мебель,документы. Удобная ручка позволяет вовсе не держать зонт. Он...
Политика
Вадим Рабинович, сопредседатель партии «Оппозиционная платформа — За жизнь» выступил с предложением сформировать парламентскую делегацию для участия в военном параде в Москве 9 мая 2020 года. Такое предложение Рабинович озвучил сегодня на заседании согласительного совета парламента. «Приближается большая дата 75-летия победы над фашизмом. Я уверен, что Верховной Раде нужно сформировать парламентскую делегацию для участия в параде Победы в Москве», — заявил...
Общество
В Украине разгорелся скандал вокруг законопроекта №2684 о правах подростков, который позволяет детям с 14 лет иметь доступ к их мединформации. А значит - лечиться без согласия родителей. После того, как он возник в повестке дня Рады, появилась информация, что он позволит подросткам менять пол и делать аборты, что вызвало большой резонанс, хотя в тексте законопроекта об этом прямо не говорится. Как бы то ни было, законодательную инициативу отправили на дора...
Общество
Молоді люди частіше йдуть в ІТ, рекламу і сферу обслуговування / Фото: Pixabay Молоді українці найчастіше вже до 22 років з'їжджають від батьків і починають самостійне життя. А ось працювати деякі починають ще раніше. Сайт "Сьогодні" розповідає, які вакансії цікавлять молодь і на яку зарплату можна розраховувати. Коли молоді українці влаштовуються на роботу У порівнянні з європейськими країнами і США українці стають самостійними набагато раніше. Оксана Огн...
Политика
На сегодняшний день существует три варианта, которые приведут к свержению президента России Владимира Путина как политического лидера. Об этом заявил бывший узник Кремля и украинский режиссер Олег Сенцов в интервью «Украинской правде». По его словам, одним из вариантов является смерть Путина. Сенцов добавил: «Он либо может умереть, либо возможна ситуация с дворцовым переворотом. 2024 год впереди, его могут просто „отжать“, потому что он стареет, дряхлеет....
Общество
За минувшие сутки в Китае от COVID-19 погибли 142 человека. Таким образом число смертей уже третий день подряд снижается. Число смертей от коронавируса COVID-19 снижается уже третий день подряд, об этом информирует Госкомитет здравоохранения КНР, пишет DW. "За минувшие сутки в Китае от последствий заражения коронавирусом COVID-19 погибли 142 человека. Таким образом число смертей уже третий день подряд снижается. 139 летальных случаев приходится на провинци...
Экология
Эксперты оценили шансы флоры и фауны на выживание при росте температуры на планете в ближайшие 50 лет. Ученые прогнозируют исчезновение около трети животных и растений мира к 2070 году из-за изменений климата. Об этом говорится в статье, опубликованной в журнале Proceedings of the National Academy of Sciences, пишет CBC. Главным фактором, который влияет на выживаемость популяций, ученые считают максимальную дневную летнюю температуру. Авторы новой работы п...