Субсидії на комуналку: відповіді на 10 головних питань

Хоча більша частина опалювального сезону позаду, українці продовжують звертатися до Мінсоцполітики за призначенням субсидій на оплату комуналки,насамперед через недешеве опалення. За останніми даними Держслужби статистики, у грудні 2019 року за держдопомогою звернулися понад 229 тис. родин.

Таких родин напевно більше, та більшість з тих, хто не може самостійно оплачувати компослуги, впевнені, що отримати субсидію складно. Тому надають перевагу або збирати борги за комуналкою, або позичати гроші у рідних та знайомих, щоб оплатити рахунки. Насправді отримати субсидію, якщо для цього є підстави, досить просто.

Сайт "Сьогодні" з'ясував відповіді на 10 головних питань про призначення держдопомоги на оплату комуналки.

Скільки в Україні субсидіантів

Як підрахували фахівці Держслужби статистики, у грудня 2019 держдопомогу на оплату компослуг отримали 3 млн 282,5 тис. домогосподарств або 22% від загальної їхньої кількості. Середній розмір субсидії склав 638,7 грн. Найбільші суми виплачені на Рівненщині – 1111,7 грн на домогосподарство, найменші на Одещині – 356,8 грн на домогосподарство. У Києві середня субсидія склала у грудні 538,1 грн. Також в Україні понад 453 тис. домогосподарств, які раз на рік отримують субсидію на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного палива – це дрова, вугілля, торф, мазут. Загалом це жителі сільської місцевості, середня сума субсидії – близько 3000 грн на рік.

Читайте також:Кабмін гарантує виплату субсидій: в бюджеті передбачені гроші – Гончарук

Хто має право на отримання житлових субсидій

Родини, у яких плата за комуналку більша за певний для них обов'язковий платіж. Він розраховується індивідуально і залежить виключно від доходів родини.

Обов'язковий платіж (ОП) домогосподарства (Д) у відсотках від величини сукупного доходу вираховується за формулою:

ОП = середньомісячний сукупний дохід Д / кількість членів Д / прожитковий мінімум на одну особу на 1 січня 2020 року / 2 х 15%.

Проведемо розрахунок для родини з двох дорослих і двох дітей, в яких мама перебуває в декретній відпустці, а працює один батько, отримуючи зарплату 10 тис. грн.

ОП = 10000 / 4 / 2027 / 2 х 0,15 = 0,0925 або 9,25%

Тобто, на оплату компослуг не може бути витрачено понад 9,25% від доходів родини, а це тільки заробіток тата, рівний 10000 грн. У грошах виходить не більше 925 грн, решта суми в рахунках оплатить держава.

Читайте також:Монетизація субсидій та пільг: сім головних питань і відповідей

За який період враховуються доходи

 • За III-IV квартали попереднього календарного року, коли субсидія призначається з початку неопалювального сезону.
 • За I-II квартали поточного календарного року, коли субсидія призначається з початку опалювального сезону.

Тобто для розрахунку субсидії з травня по жовтень беруть доходи за липень-грудень попереднього року, для розрахунку субсидії з листопада по квітень – доходи за січень-червень поточного року.

На які послуги дається субсидія

 • управління багатоквартирним будинком, зокрема ОСББ;
 • постачання та розподіл газу, електричної та теплової енергії (опалення), централізоване постачання гарячою і холодною водою та водовідведення, вивезення побутових відходів (сміття);
 • внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку (загальнобудинкових лічильників газу, тепла, води);
 • на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного палива – раз на рік.

Які нормативи використовуються під час розрахунку субсидії

Держава субсидує не весь обсяг спожитих домогосподарством послуг, а тільки в межах норм. Вони такі:

 • Утримання житла, опалення – 13,65 кв. м/особу + 35,22 кв. м на родину. Для одиноких непрацездатних норма може бути збільшена не більше ніж на 30% (на 14,66 кв. м) на підставі рішення комісії по субсидіях.
 • Газ :
  • на опалення 4 куб. м на 1 кв. м опалювальної площі;
  • на приготування їжі 3,3 куб. м/особу, за відсутності гарячої води і газової колонки – 5,4 куб. м/особу, за наявності газколонка – 10,5 куб. м/особу
 • Холодна вода – 2 куб. м/особу, за відсутності гарячої води – 3,6 куб. м/особу
 • Гаряча вода – 1,6 куб. м/особу
 • Електроенергія :
  • на опалення – 30 кВт на 1 кв. м опалювальної площі;
  • в будинках, обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання холодної та гарячої води 70 кВт-год на місяць на родину з однієї особи і додатково по 30 кВт-год на кожного іншого члена родини, але не більше 190 кВт-год на місяць;
  • в будинках без стаціонарних електроплит і тільки з холодною водою – 100 кВт-год на родину з однієї особи і додатково по 30 кВт-год на кожного іншого члена родини, але не більше 220 кВт-год на місяць.
 • Тепло – 0,0383 Гкал на 1 кв. м опалювальної площі
 • Вивезення сміття – 0,4167 куб. м/особу твердих відходів (40 десятилітрових повних відер для сміття) і 0,76 куб. м/особу рідких відходів.

На який термін призначається субсидія

З місяця звернення до дати закінчення опалювального сезону і розраховується на неопалювальний сезон (з 1 травня по 30 вересня) та опалювальний сезон (с 1 жовтня по 30 квітня). Для домогосподарств з індивідуальним опаленням субсидія розраховується на отопсезон з 16 жовтня по 15 квітня включно.

Як розрахувати розмір субсидії

Розмір субсидії розраховується як різниця вартості житлово-комунальних послуг в межах соціальних норм та обсягу обов'язкового платежу.

Субсидія = плата за ЖКП в межах норм – обов'язковий платіж

Якщо, наприклад, у нашій родині з чотирьох осіб плата за комуналку в межах норм становила 2000 грн в опалювальний сезон, а обов'язковий платіж у них 925 грн (див. вище), то субсидія складе 1075 грн/міс.

Коли в субсидії відмовлять

Субсидія не призначається, якщо хтось із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) протягом 12 місяців перед зверненням за субсидією:

 1. придбав, успадкував, одержав в дар, обміняв земельну ділянку, квартиру, будинок, транспорт і т. ін. на суму понад 50 тис. грн, або оплатив медпослуги, крім життєво необхідних (онкологічна операція) на суму понад 50 тис. грн;
 2. має у власності транспортний засіб, що підлягає держреєстрації, і з дати випуску якого минуло менше п'яти років (крім мопеда і причепа, а також транспорту для пересування інвалідів, придбаного на пільгових умовах);
 3. досяг 18 років, є працездатним, до того ж не має офіційних доходів, не працює і не перебуває на обліку в центрі зайнятості, протягом трьох місяців не сплатив єдиний соцвнесок;
 4. за домогосподарством є борг за компослугами понад два місяці та понад 340 грн.

Але у всіх випадках рішення про призначення субсидії може бути ухвалено комісіями при місцевих органах влади на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов родини.

Куди звертатися і які потрібні документи

Претендент на субсидію, обов'язково зареєстрований в житловому приміщенні, мусить звернутися до структури Мінсоцполітики за місцем реєстрації. У сільській місцевості заяви і документи приймають уповноважені особи, призначені виконавчими органами сільських та селищних рад (наприклад, секретар сільради).

Субсидію також можна оформити онлайн.

Перелік документів:

 1. заява про призначення субсидії (за встановленою формою);
 2. декларація про доходи та витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії (за встановленою формою);
 3. договір найму (оренди) житла (за наявності).

Заява та декларація можуть бути надіслані поштою або в електронному вигляді.

Протягом якого терміну виплачуються субсидії

У безготівковій формі – з 27 числа місяця, за який виплачується субсидія, і до 19 числа наступного місяця. Тобто, держдопомогу за січень буде видана до 19 лютого.

У готівковій формі – з 27 числа місяця, за який виплачується субсидія, і до 4 числа наступного місяця. Якщо субсидія доправляється "Укрпоштою" разом з пенсією – то з 4 по 25 число місяця, в якому виплачується субсидія.

Чи можуть змусити повернути субсидію

Державна допомога є безповоротною за умови, що людина не приховав свої доходи. Мінсоцполітики має право проводити верифікацію (перевірку) субсидіантівза три попередні роки отримання субсидії. Якщо з’ясується, що одержувач субсидії вказав у декларації не все зароблене чи придбане, то держдопомогу доведеться повернути повністю, або частково – в разі, якщо субсидія мала бути, але менша, ніж виплатили. Повернення може бути добровільним, або за рішенням суду.


Більше про програму монетизації субсидій та пільг дивіться у сюжеті:

00:00:00 / 00:00:00
Субсидії питання комуналка
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію