"Діти не повинні гаяти час": для школярів готують нову заборону

Заборону використовувати телефон у школі хочуть прописати в законі

Фото: Mladen ANTONOV
Фото: Mladen ANTONOV

Фото: Mladen ANTONOV / Фото: AFP

Користуватися телефоном у школі хочуть заборонити – таку норму пропонують у законопроєкті № 2792, зареєстрованому у Верховній Раді. Заборона стосується не тільки телефонів, а й усіх пристроїв, які підключаються до інтернету. Якщо проєкт приймуть, учителі в школах зможуть законно відбирати ґаджети під час уроку.

Чи варто вводити заборону на телефони в школах, з'ясовував сайт "Сьогодні".

Ґаджети заборонять і учням, і вчителям

Діти не повинні гаяти час на свої смартфони та планшети, йдеться в пояснювальній записці до законопроєкту.

Через те що школярі протягом тривалого часу користуються соцмережами і грають в ігри, їм не вистачає часу, щоб спілкуватися з батьками, займатися спортом, виконувати домашні завдання або пограти з друзями, аргументує заборону автор законопроєкту.

Проєкт пропонує заборонити під час уроків користуватися будь-якими пристроями, які підключаються до інтернету. Крім телефонів, це планшети і смарт-годинник.

/ Фото: Анатолiй Бойко, Сьогодні

Заборона стосується і учнів, і вчителів. У проєкті уточнюється, що винятком може бути використання пристроїв з освітньою метою і дітьми з особливими освітніми потребами.

Але останнє слово буде за директором школи. Він визначатиме порядок користування мобільним зв'язком та іншими пристроями з інтернет-підключенням у школі. У проєкті йдеться про те, що органи батьківського та учнівського самоврядування можуть брати участь у визначенні порядку.

"Завжди були речі, які відволікали дітей від навчання"

Вчителька математики Інна Горобець каже, що сама забороняє діставати телефони під час уроку. Учні часто сидять в соцмережах і упускають новий матеріал, говорить вона.

"Жодна контрольна або самостійна робота не обійдеться без того, що хтось просто пересилає відповіді на завдання через інтернет. Доводиться йти на крайні заходи і збирати смартфони собі на стіл, тільки після дзвінка віддаю їх назад", – скаржиться вчителька.

До речі, за списування учнів тепер каратимуть – недавно парламент ухвалив новий закон про повну загальну середню освіту. За порушення учня можуть відсторонити від контрольної чи іспиту і змусити складати повторно. Учня також можуть залишити наново проходити предмет.

Будь-яка заборона викликає ще більший інтерес школярів, вважає директор школи № 5 Печерського району Києва Світлана Олексюк. Тому забороняти ґаджети не слід, а навпаки – їх треба застосовувати під час уроку.

"Навпаки, щоб учень не відволікався від уроку на будь-який інший контент, гаджет може стати інструментом учителя. Вчительська спільнота повинна зрозуміти, що найкращий спосіб утримати увагу учнів – використовувати ґаджети на користь для уроку. Тому що діти не знають усіх корисних функцій своїх пристроїв, як їх можна застосовувати і отримувати знання. А вчитель зможе показати, як це зробити. Завжди були речі, які відволікали дітей від навчання, але завдання вчителя – утримувати інтерес і увагу", – розповідає Світлана Олексюк.

/ Фото: Олександр Яремчук, Сьогодні

Навряд чи заборона використання в школах телефонів і підключених ґаджетів матиме позитивний вплив на систему освіти, впевнена Надія Омельченко, віцепрезидент компанії "ІТ-Інтегратор".

"Конструктивною альтернативою такій забороні може стати використання в наших школах технології "Принесіть свій власний пристрій" (Bring Your Own Device, BYOD). Ця технологія вже досить відома і поширена в усьому світі", – каже Надія Омельченко.

Для шкіл учнівські ґаджети можуть стати доступом до технологій без додаткових витрат на закупівлю планшетів або смартфонів для кожного учня. А діти зможуть навчатися на знайомому пристрої, що збільшує їхню продуктивність.

"Це допомагає навчальному закладу зменшити вартість поширення книг, ноутбуків або планшетів. Інтернет на планшетах учнів дозволяє переглядати навчальні матеріали, проводити дослідження, шукати інформацію. Ця практика дозволяє з дитинства вчитися використовувати новітні технології. Вона також дозволяє школярам засвоїти правила безпечної поведінки в інтернеті . Було б дуже доречно починати впроваджувати таку практику і в Україні", – зазначає Надія Омельченко.

Де забороняють користуватися телефонами в школах

Українка Ірина Федосенко живе із сім'єю в Польщі. У школі, куди ходить її дочка, телефони заборонені, каже вона.

"Мобільний лежить у рюкзаку, але скористатися ним дочка може тільки після уроків. Ефект позитивний, дитина концентрується на уроках, на перервах – живе спілкування. При цьому я знаю, що у мене є з дитиною зв'язок", – говорить Ірина Федосенко.

/ Фото: AFP

В Україні вже намагалися заборонити користуватися телефонами в школах. 2007 року заборону прийняли, а 2014-го Міносвіти скасувало її і залишило рішення за школами та вчителями.

Обмеження на ґаджети в школах є в низці країн. Наприклад, у Франції, Греції, деяких штатах США, Таджикистані.

Наприклад, у Франції з минулого року учням початкової та середньої школи заборонили приносити будь-які ґаджети з підключенням до інтернету. До списку потрапили не тільки смартфони, а й планшети з розумними годинниками.

Заборону планують ввести в Німеччині. Поки він діє тільки в Баварії, де обмеження поширюється і на ноутбуки, якщо вони не потрібні для навчання.

У Великій Британії школи самі вирішують, чи забороняти використання ґаджетів. У деяких навчальних закладах смартфон не дозволяють приносити навіть вимкненим, а в інших школярі можуть читати підручники з екрану ґаджета.

У США все залежить від законодавства штату. Наприклад, в Массачусетсі рішення ухвалює керівництво школи, а в Нью-Йорку – місцева влада.

00:00:00 / 00:00:00
Діти час заборона
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію