Муніципальна няня все популярніша: українці придумують нові схеми заробітку

Українські батьки знайшли способи фіктивно оформляти компенсацію за послуги няні

Муніципальна няня все популярніша: українці придумують нові схеми заробітку, фото-1

Ще з січня 2019 року в Україні почала працювати нова державна ініціатива – "Муніципальна няня". За цією програмою батьки, у яких є діти до трьох років, можуть офіційно найняти на роботу няню і отримувати за це щомісячну компенсацію в розмірі 1779 грн (розмір виплат прирівнюється до мінімального прожиткового мінімуму на дітей до 6 років). Якщо спочатку послуга виявилася не надто популярною, то зараз все більше людей хочуть отримати компенсацію. Сайт "Сьогодні" розповідає, як працює "Муніципальна няня", наскільки вона популярна в країні і які лазівки знайшли українці.

Як працює програма муніципальної няні

Проект "Муніципальна няня" запрацював 1 січня 2019 р., він допомагає покрити частину витрат новоспечених батьків на послуги няні. Як ми вже згадували, сума виплат корелюється з прожитковим мінімумом для дитини до 6 років, який наразі становить 1779 грн, а з липня цього року зросте до 1859 грн.

Передбачалося, що виплати будуть здійснюватися на умовах спільного фінансування: з державного бюджету 25%, з обласного – 15%, і найбільше з місцевого – 60%. Але в останніх змінах, які прийняв Кабмін, сказано, що послуга буде фінансуватися за рахунок державного бюджету.

Скористатися програмою можуть тільки батьки дітей до шести років. Їм обов'язково потрібно укласти офіційний договір з нянею, а у самих нянь має бути офіційне оформлення, тобто вони можуть працювати в агентствах або ж мати статус фізичної особи-підприємця (ФОП).

У договорі вказується назва послуг, обсяги, терміни, умови оплати, різні вимоги і зобов'язання сторін тощо. Протягом місяця після того, як батьки укладуть договір і наймуть няню на роботу, вони повинні будуть подати заяву в службу соціального захисту.

Крім заяви, потрібно буде принести такі документи, як:

  • копію договору з нянею;
  • документи, які підтверджують витрати на няню (це можуть бути чеки, виписки з банків і т.д.);
  • заяву про те, куди перераховувати кошти для компенсації, тобто рахунок у банку;
  • свідоцтво про народження дитини;
  • сторінки паспорта одержувача компенсації, де буде вказано ПІБ, дата і місце видачі паспорта, реєстрація;
  • документ одержувача компенсації про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків.

Розглядають цю заяву протягом 10 робочих днів, після чого дають батькам офіційну відповідь. У разі схвалення заяви гроші будуть щомісяця нараховуватися до 10 числа, правда, тільки якщо до 5 числа батьки встигли подати документи, які підтверджують оплату послуг няні.

Величезним плюсом програми стало те, що вона не скасовує інших виплат, які українці отримують на дітей. До того ж для того, щоб скористатися послугами няні, мамі не обов'язково виходити на роботу.

Чи користується послуга популярністю

За перші три місяці роботи послугою скористалося всього 39 українців. Зараз, по завершенні року, цифри набагато вищі. У Міністерстві соціальної політики на запит сайту "Сьогодні" відповіли, що за послугою вже звернулися понад 8 тисяч осіб.

"За оперативною інформацією департаментів соціального захисту населення обласних та Київської міської державних адміністрацій із призначення компенсації послуги з догляду за дитиною до трьох років "Муніципальна няня", у 2019 році звернулося 8306 осіб, з них призначена компенсація 7698 особам, відмовлено 172 особам", – відповіли в міністерстві.

Спочатку послугу критикували за те, що пропонованих грошей не вистачить навіть на тиждень роботи няні. Адже зазвичай фахівцям такого профілю пропонують набагато вищі зарплати.

Так, аналітики рекрутингового порталу hh.ua | grc розповіли нам, що, судячи з вакансій, розміщених у 2019 році, майже половина (46%) роботодавців розраховували знайти няню на зарплату від 9 800 до 15 500 грн, ще 29% були готові платити від 15 600 грн до 21 300 грн, а в кожній п'ятій вакансії йшлося про заробіток в діапазоні 21 400 – 33 100 грн. Не занадто низькі і вимоги у самих нянь.

"Майже половина кандидатів декларували готовність працювати нянею за зарплату 12 000 грн або трохи менше, майже третина (31%) писали про бажання отримувати від 12 100 грн до 24 200", – відзначають в hh.ua | grc.

Ми промоніторили різні сайти, на яких можна знайти няню своєї дитини. Так, няня на годину обійдеться більш, ніж 100 грн, няня на день – понад 1000 грн, а няня на місяць – від 18 тис. грн. Так що, якщо врахувати навіть погодинну оплату і компенсацію в 1700 грн, то няні вистачить не більше ніж на 17 годин в місяць – що дозволить їй займатися з дитиною по 3-4 години всього 5 днів на місяць.

До слова, няні воліють працювати повноцінно, а не погодинно.

"Є деякі відмінності і в питанні майбутніх типу зайнятості і графіка роботи. Так, часткову зайнятість, яку вказав кожен п'ятий здобувач (21%), готові були надати тільки в 11% вакансій. А гнучкий графік, що цікавить 15% кандидатів, передбачався лише в 5% пропозицій про роботу. В цілому абсолютна більшість вакансій передбачало повну зайнятість (88%) і повний робочий день (67%)", – коментують ситуацію в hh.ua | grc.

Які шляхи обходу знайшли українці

З огляду на наші реалії, стає зрозуміло, що послугу з компенсації швидко почали використовувати не зовсім законно. Так, на сайтах з оголошеннями можна знайти чимало пропозицій про "допомогу в оформленні компенсації", яка полягає в тому, що громадянам пропонують фіктивно оформити компенсацію і не користуватися послугами самої няні, зате отримувати за це гроші. Такі послуги користуються популярністю ще й тому, що нянь, у яких був би відкритий ФОП, в країні не так багато.

Ми написали декільком авторам таких оголошень, всі вони охоче йдуть на співпрацю, пропонують оформляти договір і щомісяця надавати квитанції для фіктивної звітності.

Причому є й батьки, які шукають на порталах такі послуги. Ми написали одній такій матері і запропонували послуги муніципальної няні, які вона шукала. Виявилося, що жінка планує тільки формально укласти договір і платити няні за це щомісяця 700 грн.

І це не поодинокі приклади. У липні 2019 року в Міністерстві соціальної політики запропонували внести зміни в програму муніципальної няні. Зокрема, планувалося заборонити, щоб в ролі няні виступали самі батьки, які, очевидно, пристосувалися укладати договори з самими собою.

Також, в постанові прописали, що служби соцзахисту на місцях повинні будуть проводити додаткову перевірку – уточнювати, чи не отримує заявник вже таку допомогу. Але постанову поки що так і не прийняли, а українські батьки знаходять все нові і нові способи, які допомагають отримати їм додаткові гроші.

00:00:00 / 00:00:00
Няня Україна заробіток
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію