День соборності України: історія, традиції і як відзначають свято

22 січня в Україні відзначається День соборності. Свято приурочене до Акту злуки Української Народної Республіки (УНР) і Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР) у 1919 році.

У 2020 році виповнюється 101 рік від дня, коли Україна об'єдналася після кількох століть існування окремо. Нехай того разу і ненадовго.

День соборності: що це за свято

22 січня 1919 року на Софійській площі Києва зібралося масове віче, на якому було оприлюднено документ про об'єднання УНР і ЗУНР.

Це означало, що дві держави, які раніше перебували в складі Російської та Австро-Угорської імперій ставали єдиним цілим.

Однак реального об'єднання двох держав так і не сталося. Фактично, заодно діяли тільки армії, та й то в обмеженому обсязі.

Полковник Українських січових стрільців Євген Коновалець

Полковник Українських січових стрільців Євген Коновалець

Спочатку представники Галицької армії підписали мирний договір із Білим рухом, не запитавши думки керівництва УНР. А потім глава Директорії УНР Симон Петлюра почав переговори з Польщею, що Західна частина України назвала зрадою.

Проголошення Акту Злуки в Києві

Проголошення Акту Злуки в Києві

У кінці 1919 року президент ЗУНР Євген Петрушевич деанонсував ці угоди. Однак в історію цей епізод увійшов як перший крок до об'єднання народу України.

Традиції святкування Дня Соборності

На державному рівні День Соборності почав відзначатися тільки в кінці 90-х, проте в історію України увійшов епізод, який трапився в 1990-му році.

День Соборності в 1990 році

День Соборності в 1990 році

День Соборності в 1990 році

День Соборності в 1990 році

День Соборності в 1990 році

День Соборності в 1990 році

21 січня українці стали в "живий ланцюг" від Києва до Львова, надавши додатковий імпульс патріотичному руху, який набирав обертів напередодні розвалу СРСР. У 2000-ті роки такі "живі ланцюги" стали традицією в різних куточках України.

День Соборності в наші дні

День Соборності в наші дні

День Соборності в наші дні

День Соборності в наші дні

День соборності 2020: план заходів в Києві

Як повідомляє прес-служба Київської міської адміністрації, до Дня соборності в столиці України заплановано низку заходів:

  • Церемонія покладання квітів до пам'ятників Т.Г. Шевченко і М. С. Грушевському, в якій візьме участь керівництво держави і міста відбудеться 22 січня.

  • На мосту Патона 22 січня кияни створять "живий ланцюг".

  • У публічній бібліотеці імені Лесі Українки 22 січня пройде відеоподорож "Україна – це ми!", А в бібліотеці "Молода гвардія" відбудеться зустріч-бесіда "Соборність і шлях до неї".

  • Час державності під назвою "Вона – наш твір, наша мрія, соборна, вільна Україна!" запланований на 22 січня в Центральній бібліотеці ім. Т. Шевченка.

  • Фотовиставка "Єдина Україна" буде відкрита в Національному історико-архітектурному музеї "Київська фортеця" з 20 по 30 січня.

Також в районних бібліотеках Києва будуть проходити книжкові та ілюстративні виставки, огляди літератури та інші просвітницькі заходи. А в навчальних закладах столиці проведуть тематичні уроки, виховні години, лекції, конкурси, тематичні виставки, покладання квітів до пам'ятників Т.Г. Шевченко і М. С. Грушевському, а також організують екскурсії в Музей історії Києва і Музей становлення української нації.

Крім того, в КМДА попереджають про те, що на час проведення масових заходів в столиці буде посилено охорону громадського порядку. А у разі необхідності на час підготовки та проведення урочистостей Дня соборності в Києві можуть обмежити рух транспорту і внести зміни в роботу громадського транспорту.

День Соборності Україна 22 січня
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію