Не пускають за кордон і штрафують: як в Україні взялися за неплатників аліментів

В Україні налічується понад 165 тис. боржників аліментів

/ Фото: Pixabay

Проблема несплати аліментів в Україні залишається гострою – в судах розглядаються десятки тисяч справ. За 2019 рік було стягнуто аліментів на суму 6,5 млрд грн для 461,5 тис. дітей.

Ще на початку 2018 року набув чинності закон про посилення відповідальності за несплату аліментів. Саме цей документ передбачав для боржників (при наявності боргу понад 6 місяців) цілий ряд обмежень: заборона на виїзд за кордон, на використання зброї, заборона на полювання і водіння авто, а також призначення двох місяців соцробіт.

Міністр юстиції Денис Малюська нещодавно відзначив, що ця система дуже дієва і ефективна і показує гарні результати.

"Аліменти – це зараз найкраще, що стягується в системі виконавчого провадження. Тут не можу сказати, що це наше досягнення. Це досягнення роботи попереднього керівництва міністерства", – зазначив міністр.

Проте, проблеми нікуди не поділися. За даними Держприкордонслужби, в базах даних прикордонників знаходиться майже 120 тис. осіб, яким виїзд з України обмежений саме через несплату аліментів.

А на початку січня 2020 року в аеропорту "Бориспіль" прикордонники заборонили покидати країну чоловікові, який через це влаштував дебош і навіть погрожував співробітникам Держприкордонслужби. Громадянин планував вилетіти до Дубаю, але через заборгованість аліментів залишився в Україні.

0:00 / 1:07
Відео: ГПСУ

Сайт "Сьогодні" вирішив дізнатися, наскільки успішною виявилася ініціатива з посиленням покарання для неплатників аліментів.

Не випускати за кордон – найдієвіший

З 1 січня 2020 роки для дітей до 6 років прожитковий мінімум становить 1 779 грн, а для дітей у віці від 6 до 18 років – 2 218 грн. З ростом прожиткового мінімуму виріс і розмір аліментів – 889,5 і 1 109 грн для дітей до 6 років, а також від 6 до 18 років відповідно.

Одночасно, максимальний розмір аліментів залишився незмінним і становить 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку (17 779 і 22 180 грн).

Проте, більшість батьків продовжують ухилятися від сплати аліментів. Далеко не всі з обмежень, які були впроваджені у 2018 році, виявилися дієвими.

"За даними Мін'юсту, за перший рік впровадження цієї ініціативи було складено близько 26 тис. протоколів, завдяки застосуванню громадських робіт вдалося стягнути 1,3 млн гривень, також держвиконавці взяли значну кількість постанов (близько 55 тисяч) про накладення штрафів", – каже в коментарі сайту "Сьогодні" Ганна Осадча, адвокат АТ "Клочков і партнери", яка спеціалізується на сімейному праві.

Не випускати неплатників за кордон допомагає Єдиний реєстр боржників.

"На практиці, саме введення реєстру і можливість тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за кордон виявилися дієвими. Так, в Єдиному реєстрі міститься інформація про понад 165 тис. боржників аліментів", – в свою чергу зазначає Ірина Смітюх, адвокат АТ "Лещенко, Дорошенко і партнери".

За її словами, є чимало випадків, коли не випускають навіть тих, хто хотів виїхати на заробітки – внаслідок громадянам доводиться платити.

Ще є штрафи і соцроботи

Ще один дієвий інструмент – фінансові санкції. Закон передбачає накладення штрафу за несплату аліментів в залежності від суми заборгованості: понад 1 року – 20%; понад 2 роки – 30%; понад 3 роки – 50% від суми заборгованості.

Христина Рибак, адвокат ЮК "AS Legal" наводить приклад дії закону: в 2019 році у Києві за несплату чоловіком аліментів було накладено арешт на його яхту. Повідомлялося, що чоловік заборгував своєму синові 123 475 грн. аліментів.

"Загальний розмір заборгованості (разом зі штрафом в розмірі 50% від суми боргу – Ред.) склав майже 184 тис. грн", – каже Христина Рибак і додає, що для того, щоб вплинути на громадянина, суд описав його майно, а саме самохідну вітрильну яхту.

Крім цього, боржникам можуть призначити до двох місяців суспільно-корисних робіт – це роботи, які здійснюються на території певної громади: вивезення сміття, прибирання дворів і т.ін. Гроші за виконану працю перераховуються дитині боржника.

"Ці норми спрямовані на тих, на кого інші заходи не діють. На тих, хто не має транспортного засобу, не їздить за кордон, не займається полюванням, не має роботи і, як правило, не бажає її шукати", – зазначає Тетяна Борисенко, адвокат АТ "Скляренко, Сидоренко і партнери".

На деяких боржників, говорять, це впливає позитивно.

"Заборгувавши своїм двом синам 17 тис. грн, батько зрадів соцроботам, мовляв, тепер матиме можливість хоч щось виплатити дітям", – розповідає Христина Рибак.

Які залишилися проблеми

Проте, з виконанням законів не все гладко. За словами Ганни Осадчої, реальний стан справ трохи відрізняється від того, що розповідають в Мін'юсті.

"На практиці держвиконавці відмінно застосовують надані їм повноваження, але чомусь дуже вибірково. Найчастіше чую від своїх клієнтів про те, що без постійних ходінь стягувача аліментів до держвиконавця та регулярної подачі заяв про застосування обмежень, штрафів і т.ін. самостійно держвиконавець нічого не робить. Звичайно ж, це можна пояснити величезними обсягами роботи, але ж від цього не повинні страждати діти", – говорить Осадча.

Вона додає, що чимало зискувачів випадково, з новин дізнаються про штрафи, йдуть до виконавця, і лише після цього їх проблема починає вирішуватися. Є й ті, хто взагалі не ходить до держвиконавця, тому що впевнені, що це його робота і він сам зробить все, що передбачено законом. Таким чином, величезної кількості боржників-аліментників посилення так і не торкнулися.

"Для зміни ситуації, на мій погляд, потрібно закріпити на законодавчому рівні обов'язок держвиконавця в разі наявності боргу по аліментах самостійно застосовувати всі обмеження і притягати до відповідальності такого неплатника, при цьому передбачити відповідальність і для держвиконавця за невиконання такого зобов'язання. Тоді ефективність підвищитися в рази", – зазначає Осадча.

Ірина Смітюх додає, що на сьогоднішній день залишається невирішеним питання про те, щоб стягувати борги з аліментів відповідно до процентного співвідношення до доходів боржника .

"Досить часто на практиці у боржника є офіційні доходи на рівні мінімальної заробітної плати, або десь близькою до неї, а насправді його стан і "неофіційний" дохід значно вищий за задекларований, що призводить до отримання незначних розмірів аліментів на дитину", – каже Смітюх.

За словами Тетяни Борисенко, добре б вирішити питання і з тим, щоб стягувати аліменти також і з тих доходів, які люди отримують за кордоном.

"Необхідно розширювати перелік країн, з якими Україна має відповідні міжнародні договори про правову допомогу", – підкреслює Борисенко.

Аліменти Україна штрафи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Министр юстиции Украины Денис Малюська опубликовал в Facebook странное фото, где он читает книгу стоя на руках. «Вчера успешно отчитались перед парламентом, теперь можно и книжку почитать #ПравительствоТехнократов», — подписал министр. Пользователи в соцсетях пишут: Хотілося б побачити процес перегортання сторінки», «В прыжке))) желательно видео!», «Гарне фото, багато чого пояснює» Фото
Происшествия
По неизвестной пока причине взорвалась емкость 10 кубометров с парами газа и масла без последующего горения. В Херсонской области произошел взрыв на АЗС в поселке Великая Александровка. Пострадали два человека, сообщает региональное управление ГСЧС в субботу, 22 февраля. "В 11:23 на пульт связи 4-й Государственной пожарно-спасательной части по охране Великоалександровского района поступила информация о взрыве емкости на АЗС по улице Производственная", – го...
Общество
Дождь, мокрый снег и усиление ветра прогнозируют синоптики в Донецкой области 23-24 февраля. Об этом сообщает пресс-служба ГУ ГСЧС в Донецкой области. «По сообщению Укргидрометцентра, в связи с перемещением активного циклона в Донецкой области ожидаются осадки в виде дождя и мокрого снега, днем 24 февраля - местами значительные осадки, 23 февраля - усиление ветра до 15-22 м/с», - говорится в сообщении ГУ ГСЧС в Донецкой области. Осложнение погоды 23 феврал...
Общество
К протестам и стычкам с правоохранителями в Новых Санжарах были причастны "профессиональные подстрекатели", которые запугивали местное население коронавирусом. Об этом заявил секретарь СНБО Алексей Данилов 22 февраля на брифинге возле медцентра, где находятся эвакуированные из Китая, передает Укринформ. "В том, что здесь произошло, участвовали люди, которые к Санжарам не имеют никакого отношения. Но это уже вопрос к нашим правоохранительным органам. Эти лю...
Общество
За порушення правил пішоходам потрібно буде заплатити від 255 до 680 грн В Україні неймовірно високий показник дорожньо-транспортних подій, і нерідко вони трапляються з вини пішоходів. У Раді вирішили збільшити відповідальність для них і прописати нові суми штрафів. Сайт "Сьогодні" з'ясовував, скільки ДТП відбувається з вини пішоходів, чи потрібне збільшення розміру штрафів і до чого це призведе. Скільки аварій трапляється не через водіїв У Верховній Раді...
Политика
Правительство будет принимать решение относительно закрытия либо поддержки шахт, учитывая экономическую целесообразность. Об этом Премьер-министр Украины Алексей Гончарук сказал во время Часа вопросов к правительству в Верховной Раде. "По каждой из них мы сейчас оцениваем экономическую ситуацию. Те шахты, где есть экономическая целесообразность, и где они экономически могут конкурировать, мы будем поддерживать, насколько это возможно. Те шахты, где нет эко...
Общество
Глава профільного департаменту Нацполіції Артем Крищенко розповів тонкощі боротьби з сутенерами і скупниками людських органів / Фото: Facebook Кожен восьмий українець готовий погодитися на ризиковану роботу, яка може обернутися для нього трудовим рабством за кордоном. Дані такого дослідження нещодавно оприлюднили експерти представництва Міжнародної організації з міграції в Україні. Кого і як вербують на небезпечну роботу, як в Україні викривають сутенерів...
Происшествия
На 60-летнюю пассажирку, ехавшую в поезде из Киева в Бердянск, упала плохо закрепленная полка. Пострадавшая находится в больнице. Ей нельзя ни ходить, ни сидеть. В поезде Киев - Бердянск на женщину упала полка с пассажиром, который ее плохо закрепил. Пострадавшая от госпитализации отказалась, сообщает пресс-служба Укрзализныци. Происшествие случилось 13 февраля в поезде №116 Киев – Бердянск через 2- минут после отправления. "Пассажир /…/ ненадлежащим образ...
Политика
Петр Порошенко призвал нынешнюю власть своевременно реагировать на все атаки Путина, который для Украины опаснее коронавируса. Об этом сказано в публикации пятого президента в Facebook. Ранее президент РФ опять предпринял попытку обезличить украинский народ, сказав, что русские и украинцы — «один и тот же народ». В то же время, из слов Путина становится ясно, что в этом «одном народе» украинцы являются людьми второго сорта, так как их предки якобы жили «на...