Ціни на сигарети зросли: чи справдяться страшилки про велике підвищення

Акциз на сигарети 2020 року підніметься на 20%

Фото: архів
Фото: архів

Фото: архів

Щорічно в Україні підвищуються ціни на тютюнову продукцію. Все це пов'язано із запланованим зростанням акцизу, але є й інші фактори, які можуть впливати на вартість сигарет. Так, ще восени 2019 року великі тютюнові компанії анонсували істотне подорожчання сигарет 2020 року через зміни в українському законодавстві. Сайт "Сьогодні" розповідає, як зміняться ціни на сигарети 2020 року і чого чекати курцям.

Як зріс акциз на сигарети 2020 року

В Україні акциз на тютюн регулярно підвищується з 2008 року. За 10 років вартість пачки зросла в 20 разів. І це ще не межа. На сьогодні ціна однієї пачки сигарет на 70% складається з податків – акцизного збору, ПДВ і роздрібного податку.

Україна в рамках Угоди про Асоціацію з країнами ЄС взяла на себе зобов'язання до 2025 року збільшити акциз до 90 євро за 1 тис. сигарет. Тому до 2025 року за пачку сигарет курці платитимуть по 100 грн. Ще 2017 року Верховна Рада затвердила графік підвищення акцизів до 2025 року, але періодично графік все ж порушується і, як наслідок, споживачі стикаються з неконтрольованим зростанням цін на тютюнову продукцію.

З 1 січня 2020 року акциз на тютюнову продукцію знову зріс, цього разу на цілих 20%. Раніше акциз становив 1011 грн на 1000 сигарет, тепер же ці цифри досягли 1213 грн за 1000 сигарет. Таким чином, середня ціна пачки сигарет з 1 січня становить близько 45 грн.

Що ще впливає на ціни

Крім запланованого зростання акцизів, на ціни може вплинути зміна законодавства в цій сфері. 4 жовтня парламент прийняв у цілому законопроєкт № 1049 про введення єдиного рахунку для сплати податків і зборів, який містить поправку про обмеження торгової націнки для виробників сигарет (виробники зобов'язані будуть продавати сигарети дистриб'юторам за ціною не вище 80% від максимальної роздрібної ціни). Так, в законопроєкті прописано, що торгова націнка на сигарети для оптової та роздрібної торгівлі повинна встановлюватися на рівні 7% і 13% від максимальної роздрібної ціни відповідно.

Це призвело до того, що найбільші тютюнові компанії в країні розглядали можливість скорочення виробництва і навіть закриття фабрик. Компанії зазначали, що просто не знають, як виконувати цей закон, і планували перемістити виробництво тютюнової продукції на інші фабрики за кордоном. Також прогнозували зростання цін мінімум на 7 грн за пачку, а в Укртютюні, в свою чергу, відзначали, що вже з початку 2020 р. сигарети можуть зрости в ціні в середньому на 40%.

Восени 2019 року компанії British American Tobacco і Japan Tobacco International призупинили виробництво на своїх фабриках в Прилуках і Кременчуці, але вже на початку листопада, після діалогу представників тютюнових компаній з президентом України і міністрами, виробництво заново запустили, а на початку грудня Кабінет міністрів підписав меморандум з тютюновими компаніями, який повинен допомогти знайти шляхи розв'язання проблеми, що склалася.

"Минулого року законодавці виходили з низкою радикальних ініціатив щодо різкого збільшення податкового тиску на тютюнову індустрію, починаючи вже з 2020 року. Йдеться про законопроєкт №1209, 1210 та альтернативні законопроєкти (законопроєкти передбачали підвищення податків, встановлення ставки мита на табаковмісні вироби для електричного нагрівання і т.д. – Ред.). Зараз ці законопроєкти перебувають на розгляді в комітетах ВР і триває підготовка до другого читання. Процес непростий, оскільки йдеться про тисячі поправок, які охоплюють практично всі галузі економіки держави. Ми сподіваємося на зважений підхід від депутатів до оцінки можливостей для економіки і потенційних ризиків", – зазначив в коментарі "Сьогодні" Юрій Рилач, начальник відділу по роботі з держорганами British American Tobacco Україна.

Експерти, між тим, кажуть, що скорочення виробництва, навіть якщо б воно сталося, навряд чи вплинуло б на ціни.

"Не думаю, що скорочення виробництва призведе до зміни цін. В Україні виробляється набагато більше тютюнових виробів, ніж потрібно для внутрішнього споживання. Багато що йде контрабандою до інших країн", – пояснює економічний експерт Борис Кушнірук.

Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин в коментарі сайту "Сьогодні" додає, що зміни в законодавстві, а саме законопроєкт №1049, стосуються перерозподілу тих грошей, які приходитимуть від покупців.

"Максимальна ціна від покупця, яка визначається 20% зростанням акцизу, не зміниться, проблема починається з перерозподілом грошей всередині цієї суми. На сьогодні законодавство передбачає, що 15% вийде роздріб, а 5% – оптовик. Таким чином, від ціни, яка на сьогоднішній момент зафіксована, як максимальна, потрібно відняти 20% – і це буде ціна виробника. Не всі виробники вписуються в цю ціну", – пояснює Пендзин.

Чого чекати споживачам

Таким чином, прийняті законодавчі зміни стосуються тільки самих виробників сигарет і тих грошей, які вони отримують, а ось звичайним курцям поки нема про що хвилюватися – ціни підвищуватимуться разом із зростанням акцизу, як і було заплановано. Борис Кушнірук зазначає, що підвищення вартості тютюнової продукції знижує попит на неї, але ціни повинні зростати так, як було передбачено в плані, а не раптово.

"Є механізм, що підвищення цін знижує попит, і це той фактор, який обмежує споживання. Але так відбувається тільки в тому випадку, якщо ціни передбачені заздалегідь; якщо вам несподівано починають підвищувати акцизи – це провокує дестабілізацію виробництва. Повинен бути прогноз на кілька років. У нас є зобов'язання і ми повинні робити це поступово, так, як це передбачено", – говорить експерт.

Кушнірук підкреслює, що для споживачів ціна зросте тільки на ті 20%, які закладені в підвищенні акцизу, тому про раптове подорожчання не йдеться.

Олег Пендзин, в свою чергу, відзначає, що Євросоюз наполіг на підвищенні акцизу, щоб мінімізувати контрабанду сигарет з України.

"Стосовно реального зростання для споживача, то це щороку по 20%, згідно з нашими зобов'язаннями з ЄС. Євросоюз наполіг, щоб ми піднімали свої ціни на табачку до європейського рівня. І через кілька років ми прийдемо до того, що наші ціни на сигарети будуть такими ж, як у наших сусідів", – підсумував експерт.

00:00:00 / 00:00:00
Сигарети ціни Україна
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію