Безвіз не безкоштовно: як і чому Євросоюз змінює правила в'їзду

Перед поїздкою до Шенгенської зони потрібно буде пройти спеціальну платну реєстрацію

Безвіз не безкоштовно: як і чому Євросоюз змінює правила в'їзду, фото-1

/ Фото: Getty Images

З 2021 року Євросоюз змінює правила безвізового в'їзду. Наявності біометричного паспорта, броні готелю і квитків назад буде вже недостатньо. Щоб заїхати до шенгенської зони, потрібно отримати дозвіл в електронній системі попередньої реєстрації ETIAS (The European Travel Information and Authorization System), вказавши особисті дані, мета і країну візиту. Послуга обійдеться в 7 євро. Дозвіл буде дійсний 3 роки або весь термін дії вашого паспорта. Отримувати його потрібно буде всім громадянам країн, у яких з ЄС безвіз: американцям, канадцям, українцям, і навіть британцям після Brexit.

"З 2021 року ЄС вводить Європейську інформаційну систему авторизації подорожей (ETIAS), що означає внесення змін до умов безвізових подорожей до ЄС для громадян третіх країн (тобто, з 2021 року це зміни стосуватимуться не тільки України, а й, наприклад, громадян Австралії, Бразилії, Великої Британії, США і Японії)", – йдеться в пості місії України в ЄС в Facebook.

Над впровадженням такої системи в Євросоюзі працюють ще з 2008 року. Належить ініціатива здебільшого Німеччині і Франції, але 12 років тому інші країни-члени ЄС її не підтримали. Повернулися до ETIAS кілька років тому, коли перед Євросоюзом гостро стало питання рішення міграційної кризи і боротьби з терористичними погрозами.

За словами європарламентарів, зараз у прикордонних і правоохоронних органів практично немає інформації про безвізових мандрівників, яким дозволено перебувати в Шенгенській зоні до 90 днів. При цьому аналогічні системи попередньої реєстрації мандрівників вже давно діють в США, Канаді та Австралії. З 2021 року таку систему вводить і ЄС.

Уже з наступного року мінімум за 72 години до прибуття до країни ЄС потрібно буде отримати онлайн-дозвіл в системі ETIAS. Після реєстрації на сайті https://etias.com/what-is-etias в спеціальній електронній формі потрібно вказати:

  • персональні дані: ПІБ, стать, дата народження і т.д;
  • домашня та адреса електронної пошти;
  • відомості про освіту;
  • паспортні дані;
  • працевлаштування;
  • мета і країна візиту;
  • дані про судимості, вживання наркотиків, поїздки до зони конфліктів, імміграції і т.д.

Попередня реєстрація обійдеться в 7 євро. Хоча ще кілька років тому в Єврокомісії хотіли встановити "таксу" в 10 євро. Онлайн-заявку повинні будуть залишати ті, хто подорожує до ЄС, віком 18-70 років (особам до 18 років і старше 70 років реєстрація безкоштовна).

Реєстрація, як запевняють в Брюсселі, займе всього 10 хв, а відповідь прийде через кілька годин. Дані заявника перевірятимуться за базами Шенгенської інформаційної системи (SIS), Візової інформаційної системи (VIS), Європолу, електронної бази даних вкрадених і втрачених проїзних документів (SLTD) і Інтерполу.

До речі, аналогічні нововведення торкнуться після Brexit і європейців, які захочуть відвідати Велику Британію. У планах партії Бориса Джонсона зобов'язати європейців в'їжджати до Сполученого Королівства за закордонними паспортами і лише після попередньої платної авторизації. На думку уряду Бориса Джонсона, це може принести до бюджету додаткових 5 млрд фунтів на рік і істотно убезпечити країну від нелегальних мігрантів і кримінальних елементів. Однак, коли офіційний Лондон введе свою систему авторизації, там поки не говорять.

00:00:00 / 00:00:00
Україна безвіз Евросоюз
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію