Інфляція в Україні встановила рекорд, але в цьому році все зміниться: що буде з цінами

Експерти кажуть, що українці мало виграли від невеликого зростання цін

/ Фото: Getty Images

Минулий рік приніс Україні ще один рекорд – уперше за всі роки незалежності в грудні зафіксована дефляція (зниження цін). Як правило, в грудні ціни росли, причому істотно – на 1% і більше. Цього разу Держслужба статистики нарахувала зниження цін на 0,2% в порівнянні з листопадом. У підсумку за рік інфляція становила всього 4,1%, або більш як удвічі нижче, ніж у грудні 2018 року. Але рік до року (січень – грудень) зростання цін виявилося більше – 7,9%. Сайт "Сьогодні" з'ясував, чому це сталося, що подешевшало найбільше і які прогнози експертів щодо зміни цін на січень 2020 року.

Що подорожчало, що подешевшало

Згідно з даними Держстату, в грудні ціни на продукти в цілому не змінилися. При цьому на 2,4-0,5% знизилися ціни на м'ясо птиці, рис, цукор, фрукти, соняшникову олію, рибу та продукти з неї, макаронні вироби. Водночас на 1,7-0,3% подорожчали молоко, сметана, сало, сири, овочі, яйця, масло, яловичина, хліб. Ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби підвищилися на 0,8%, що пов'язано з подорожчанням тютюнових виробів на 1,6%. Одяг та взуття подешевшали на 3,4%.

Зниження в грудні цін (тарифів) на житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива на 2,3% відбулося через зниження цін на природний газ на 11,2%. Але насправді всі позиції, крім газу, – вода, опалення, вивезення сміття – подорожчали. За винятком електроенергії, ціна на яку не змінилася.

Раніше ми писали, що буде із цінами, зарплатами і курсом долара в I кварталі 2020 року.

Нижче – рейтинг з ТОП-5 товарів і послуг, які найбільш і найменш подорожчали за 12 місяців, а також ТОП-5 товарів, що найбільш подешевшали. Зазначимо, що жодна послуга не стала коштувати дешевше.

З переможною реляцією вже виступив міністр економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов. Він нагадав, що раніше найнижча інфляція в грудні була 0,2% в 2011 році.

"Нетипове для грудня зниження цін спричинене: істотної ревальвацією гривні (за грудень її курс до долара зміцнився на 3,1%, або на 70 копійок), що створило дефляційний вплив на внутрішні ціни, – роз'яснив міністр. – Знизилися ціни на імпортні товари: фрукти, одяг і взуття, побутову техніку, фармацевтичну продукцію, паливо і мастила, автомобілі. Знизилася ціна на природний газ для потреб населення на 11,2%, а з початку року ціни знизилися на 28,7%".

Експерти

Економісти по-різному оцінюють реальність такого низького зростання цін. Наприклад, президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко каже, що інфляція в 4,1% вийшла у Держстату суто арифметично, насамперед через зміцнення гривні й здешевлення газу та нафтопродуктів.

"Газ грудень до грудня подешевшав більш ніж на 28%, або на 3,5 грн/куб. м, бензин – на 8,2%, або майже на 3 грн/л, але це не позначилося на вартості гарячої та холодної води, опалення, інших видів послуг, поки не втрутився президент Володимир Зеленський, – аналізує Охріменко. – І то ще незрозуміло, наскільки зменшаться суми в платіжках за тепло і гарячу воду і чи надовго, адже із січня ціна газу вище, ніж була в грудні. Навпаки, гаряча вода подорожчала грудень до грудня на 14%, а за січень-грудень – на 18%. Зросли на 24% ціни на залізничні квитки, на 20% – на автобусні перевезення, на 13% – на стаціонарний і мобільний зв'язок, тобто на багато важливих для населення послуг".

Водночас Охріменко зазначив, що не перший рік залишається незмінною ціна електроенергії, практично не дорожчають одяг і взуття, мало виросли ціни на продукти – грудень до грудня на 4,8%, рік до року на 8%. При цьому яйця продовжують дешевшати, за рік ціна знизилася ще на 20%, або близько 4 грн, за десяток. Не дорожчають цукор, соняшникова олія, нижче за інфляцію зросли ціни на м'ясо і ковбаси – 3,3% грудень до грудня і 6,6% рік до року.

Також середня зарплата збільшилася за 11 місяців на 15,7%, тобто середньостатистичний українець за рік став багатший, а продукти стали в середньому доступнішими.

Член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин згоден з розрахунками Держстату, але впевнений, що така низька інфляція досягнута штучно внаслідок дій Мінфіну і Нацбанку. На його думку, регулятор, щоб не росли ціни, встановив на початку року невиправдано високу облікову ставку рефінансування, зробивши гривню дуже дорогою для комерційних банків, які бажають взяти її в борг. У підсумку гривня почала зміцнюватися щодо долара, впали планові надходження до бюджету від акцизів і митних зборів, які номіновані у валюті. Експерт нагадав, що в січні 2019 року облікова ставка була 18%, зараз її знизили до 13,5%.

А Міністерство фінансів, щоб надолужити втрати держбюджету, "захопився" випуском високоприбуткових (до 18% річних) гривневих облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП), що спричинило попит на гривню у зарубіжних інвестиційних спекулянтів. Україну заполонили долари, а гривня ще більше зміцнилася.

"Невиправдано міцна гривня призвела до падіння промисловості, завдала збитків експортерам промислової продукції, та й агросектору теж, – аналізує Пендзин. – Падіння промвиробництва становило за рік 7,5%, такого не було починаючи з кризового 2015 року. Зокрема, ВВП зростає, але передовсім через зростання роздрібної торгівлі, а мав би збільшуватися передовсім за рахунок промисловості та агросектору. У підсумку ми отримали надмірно низьку інфляцію. Але подешевшали за фактом тільки енергоносії, а продукти продовжили зростання до рівня світових цін. Найбільше, як і прогнозувалося, подорожчав хліб, удвічі вище інфляції, а також алкоголь і тютюн – через планове зростання акцизів".

Прогнози

Обидва експерти впевнені, що в 2020 році інфляція буде набагато вище, ніж у 2019-му, навіть якщо Нацбанк не поспішатиме знижувати облікову ставку. Причина в тому, що розпочинається девальвації гривні, яка, не виключає Олександр Охріменко, до кінця року може ослабнути і до 27 грн за долар.

"Через подальше планове підвищення акцизів продовжать дорожчати сигарети, бо до 2023 року ціни на них мають піднятися до європейських, або в середньому 100 грн за пачку, – прогнозує Охріменко. – Із січня вже став дорожче природний газ, через підвищення цін на нафту припинилося здешевлення нафтопродуктів. Не виключаю підвищення цін на електроенергію, проїзд залізницею. А ось продуктам дорожчати нікуди, ціни на них майже як в Європі. У підсумку фактична інфляція становитиме близько 10% за рік".

Олег Пендзин говорить, що інфляція в 2020 році виявиться однозначною, тобто нижчою за 10%, але якою саме, поки прогнозувати складно, бо невідомо, якою мірою жорсткою виявиться в 2020 році грошова політика Нацбанку, хоча його голова Яків Смолій уже повідомив, що відбуватиметься подальше зниження облікової ставки. Також неясно, як активно Мінфін продовжить випускати ОВДП, зміцнюючи гривню.

"Багато що залежить і від погоди, якщо все ж настануть холоди, то в Європі стрімко підвищаться попит і ціна на газ, зокрема і для України, а це відразу прискорить інфляцію, – зазначив Пендзин. – А ось продукти, промтовари, насамперед одяг, побутова техніка, виростуть у ціні не набагато".

Обидва експерти згодні, що збільшення зарплат істотно сповільниться, 15-16% зростання на рік уже не буде. Причина в тому, що зникли два основні драйвери для підвищення окладів: не буде виборів, під які піднімали зарплати лікарям, учителям та іншим бюджетникам, і стабілізувалася трудова міграція.

"Модель нинішньої економіки вже збудована: хто хотів, поїхав на заробітки, хто не збирається їхати, той намагається заробляти в Україні. Тому і зарплатам немає із чого підвищуватися", – констатував Охріменко.

А Пендзин сподівається, що в нинішньому році влада зверне увагу на тяжке становище в промисловості, спад виробництва припиниться, що позначиться і на підвищенні зарплат.

Як повідомлялося раніше, з 1 січня ціни на газ в Україні стали ринковими:

00:00:00 / 00:00:00
Ціни інфляція Україна
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Пока еще никто не оценил
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Политика
Пятый президент не явился на допрос 21 января Государственное бюро расследований готовится к принудительному приводу пятого президента Петра Порошенко на допрос в качестве свидетеля. Об этом в комментарии журналистам заявил руководитель следственного отдела центрального аппарата ГБР Олег Корецкий. "Без уважительной причины не явился сегодня на допрос, поэтому следователями готовятся материалы для исполнения принудительного привода Порошенко", - заявил Коре...
Общество
22 січня в Україні відзначається День соборності. Свято приурочене до Акту злуки Української Народної Республіки (УНР) і Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР) у 1919 році. У 2020 році виповнюється 101 рік від дня, коли Україна об'єдналася після кількох століть існування окремо. Нехай того разу і ненадовго. День соборності: що це за свято 22 січня 1919 року на Софійській площі Києва зібралося масове віче, на якому було оприлюднено документ про об'є...
Общество
Премьер-министр Алексей Гончарук говорит, что в 124 городах Украины теплокоммунэнерго осуществили перерасчет и снизили тарифы. Прямая речь: "Сказано - сделано! Платежки на тепло и горячую воду для граждан снижены до 30%. В 124 городах Украины осуществило перерасчет 131 предприятие теплокоммунэнерго. К правительственной инициативе присоединились уже 16 областных центров: Винница, Луцк, Днипро, Житомир, Запорожье, Кропивницкий, Львов, Одесса, Ровно, Тернопол...
Общество
У стратегії розвитку "Укрзалізниці" є сценарій для Донбасу, але з нюансами / Фото: Pixabay Залізничне сполучення між Києвом і найбільшими обласними центрами Донбасу – Луганськом і Донецьком – тривало до середини літа 2014-го, незважаючи на активні бойові дії. Офіційно поїзди в Луганськ скасували тільки 26 липня 2014-го, у Донецьк – через три дні. Потім тимчасове припинення сполучення затягнулося на роки, а потреби в перевезеннях закрили напівлегальні автоп...
Общество
Профессионально «замиксовать» знания школьников по рабочим профессиям, сформировать положительное отношение и попробовать их «на вкус» во время мастер-классов - цель, которую ставили перед собой специалисты центра занятости, инициируя цикл занятий мастера швейного дела с девочками подростками в «Школе будущей швеи». Об этом сообщает Селидовский городской центр занятости. Во время зимних каникул ученицы 8 классов общеобразовательной школы I-III ст. №2 г. Се...
Происшествия
Пожилая женщина погибла при пожаре в пгт. Кураховка Селидовского района. Об этом сообщает ГУ ГСЧС Украины в Донецкой области. 21 января, в 5:43 на телефон Службы спасения «101» поступило сообщение о пожаре, который произошел на ул. Первомайская в пгт. Кураховка. Прибывшие на место спасатели  выяснили, что пожар произошел в отдельно стоящей летней кухне на территории частного домовладения. В результате пожара погибла женщина, 1922 года рождения. Спасатели л...
Общество
Каждый, кто любит украинские народные традиции, обычаи и обряды, в очередной раз стал активным участником Открытого районного праздника колядок и щедривок «Рождественские перезвоны», который традиционно проходит в январские дни в пгт. Великая Новоселка. На этот раз праздник прошел 17 января. Цель мероприятия - сохранение и популяризация народных традиций, обычаев и обрядов, связанных с празднованием Рождества Христова, Нового года, Крещения, развитием духо...
Общество
Деньги за вывоз мусора выделялись из бюджета, но его на самом деле не вывозили. Чиновник также обещал запустить линию по сортировке мусора, но отходы просто накапливались на отведенном участке. В Дрогобыче Львовской области директора коммунального предприятия подозревают в растрате более миллиона гривен на организованной им схеме фиктивного вывоза мусора. Об этом сообщает пресс-служба прокуратуры области в субботу, 18 января. Как отметили в прокуратуре, 39...
Общество
Сегодня, 21 января, Новогродовка присоединилась к областному флешмобу по случаю Дня Соборности Украины, который наша страна будет отмечать завтра, 22 января. Как сообщает Новогродовский городской совет, участие в флешмобе приняли представители городского совета, исполнительного комитета, общественные активисты, представители религиозных организаций и воинских формирований и частей, которые дислоцирующихся в городе. Шахтерский край