Зарплати вчителів підвищать, а університети реформують: що зміниться в освіті у 2020 році

Новий 2020 рік має стати роком математики в освіті

/ Фото: Pixabay

Міністерство освіти продовжить реформувати школу, а також планує серйозно взятися за вищі навчальні заклади. Що буде з українською освітою в новому 2020 року дізнавався сайт "Сьогодні".

На освіту – 131,5 млрд грн

У 2020 році на освіту і науку з державного бюджетунаправлять 131,5 млрд грн. Для порівняння, в 2019 році сума була трохи менша – 115,2 млрд. З них 1,4 млрд піде на Нову українську школу. На програму "Здібна школа" – 3,5 млрд грн. Ця програма спрямована на ремонти і закупівлю обладнання для опорних шкіл.

На підготовку фахівців державного значення в профтехах з бюджету виділили 200 млн грн.

У 2020 році університети отримають значно більше грошей на наукові дослідження і розробки – 400 млн грн замість 100 млн грн в 2019-му. На роботу Національного фонду досліджень, грантову підтримку наукових і науково-технічних розробок виділяється 525,5 млн грн замість 262 млн. На наукову і науково-технічну діяльність вузів направлять 1,16 млрд грн. Фінансування роботи антарктичної станції "Академік Вернадський" зросте з 60 млн до 143,5 млн грн.

Реформа університетів

У Міністерстві освіти готуються змінити систему фінансування вишів.

Нововведення почнуть запускати поступово. У 2020 році університети отримають тільки 80% від фінансування, яке вони отримали в 2019-му. Решта 20% муситимуть заслужити – гроші будуть нараховуватися за критеріями якості. Серед критеріїв можуть бути наявність університету в міжнародних рейтингах, цитованість або кількість наукових робіт. Якщо університет отримує замовлення на дослідження від бізнесу або міжнародних організацій – це теж може стати певним знаком, що вишу довіряють і в нього йтимуть гроші.

/ Фото: Pixabay

Ще одним критерієм буде зайнятість випускників. Міністерство хоче створити автоматизовану систему, яка буде відслідковувати працевлаштування молодих фахівців. Планується і такий показник, як масштаб університету: за його допомогою будуть стимулювати виші укрупнюватися.

Поки що в парламенті зареєстрований один проєкт закону, який відповідає заявам Міносвіти. Законопроєкт №2170, крім перерахованого, передбачає відхід від держзамовлення на підготовку фахівців.

До того ж, Міносвіти буде укладати з ректорами університетів контракти. У документі будуть прописувати показники, яких муситиме досягти керівник вишу, і відповідні терміни. Їхнє невиконання буде підставою для звільнення ректора.

Також з 2020 року університети більше не будуть видавати дипломи державного зразка. Парламент ухвалив закон, який виключає поняття "диплом державного зразка" і пропонує установам вищої освіти видавати документи про вищу освіту за зразком, затвердженим власною вченою радою.

У коледжах почнуть підготовку молодших бакалаврів

З 2020 року українські коледжі та технікуми вперше почнуть підготовку молодших бакалаврів замість молодших спеціалістів. Це прописано в законі "Про професійну передвищу освіту". З нововведень – не буде обмежень, пов'язаних з освітою, яку отримано раніше, для вступників на бюджет.

Передбачена можливість вступати не за результатами зовнішнього незалежного оцінювання, а за результатами складання необхідних іспитів у самому закладі. Також зміниться фінансування – держава буде покривати здобуття повної загальної середньої освіти за тими спеціальностями, в яких є особлива потреба.

2020 й – рік математики

У 2019 Україна отримала результати PISA. Це міжнародне оцінювання якості освіти, яке проводиться у 80 країнах світу. Середній бал українських учнів з математики склав 453,12, з природничих дисциплін – 468,99. А в країнах Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) середні показники з математики – на 39 балів вищі. Це значне відставання – за методикою дослідження, 30 балів відповідають одному рокові навчання.

/ Фото: Анатолiй Бойко, Сьогодні

Міністр освіти Ганна Новосад, ознайомившись з результатами дослідження, заявила, що 2020 рік буде роком математики. Відомство поки не повідомляло, як саме буде посилюватися вивчення математики в школах. Однак ще в 2018-му було заявлено, що з 2021 року державна підсумкова атестація з математики в формі ЗНО для випускників шкіл стане обов'язковою.

Електронні квитки і студентські

У 2020 році в Україні мають запустити електронні студентські та учнівські квиткив тестовому режимі. Квиток студента стане повноцінним аналогом звичайного студентського – він буде підтверджувати статус студента і право на пільги, передбачені законодавством. Щоб отримати е-квиток, необхідно буде завантажити на смартфон додаток онлайн-сервісу державних послуг "Дія" та пройти в ньому ідентифікацію. Перевіряти достовірність е-квитка студента будуть за допомогою унікального QR-коду, сайту Єдиного державного освітнього електронного реєстру та Реєстру студентських (учнівських) квитків.

Педагогам підвищать зарплати

З 2020 року вчителям підвищать зарплати на 9%. Плюс підвищення зарплат на 20% отримають педагоги, які пройшли сертифікацію в 2019-му. У бюджеті також виділили кошти на щорічну грошову підтримку для молодих вчителів.

Молоді вчителі зі стажем до 10 років отримають виплату в розмірі 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб станом на 1 січня 2020 року – майже 21 тис. грн. Загалом передбачається, що таку додаткову виплату отримають 73,9 тис. педагогів.

/ Фото: Григорій Салай, Сьогодні

Водночас, учителям можуть скасувати надбавки за вислугу років, перевірку зошитів і класне керівництво, а робочий день зробити 8-годинним. Про це йдеться в проєкті закону №0901, який ухвалений у першому читанні. Автори проєкту вважають, що такі надбавки заважають розвиватися вчителям. Також у проєкті пропонується збільшити зарплату вчителя до чотирьох прожиткових мінімумів до 2023 року, а в перспективі – до трьох мінімальних зарплат. Міністр освіти Ганна Новосад заявила, що проєкт не доопрацьований, а зменшувати надбавки до зарплати вчителів потрібно тільки за рахунок їх включення в оклад.

00:00:00 / 00:00:00
Зарплати 2020 освіта
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Ранее в правительстве сообщили, что тарифы на отопление снижены на 30%, но сейчас объясняют, что скидка может варьироваться в зависимости от региона. В Кабинете министров объяснили, как происходил перерасчет платы за отопление. Об этом сообщила пресс-служба правительства в пятницу, 24 января. Тариф на отопление пересчитали уже в 124 городах Украины на основании постановления Кабмина №1082, которое дало возможность местным теплоснабжающим компаниям снижать...
Политика
Больше всего денег придется заплатить в третьем квартале 2020 года - более 150 миллиардов гривен.   Министерство финансов предоставило отчет, где говорится, что Украина в течение 2020 года должна выплатить 400,7 млрд грн долга, сообщает пресс-центр ведомства.   Из этой суммы 169,24 млрд грн внешнего долга и 231,46 - внутреннего.   Сумма долга разбита на четыре части, наименьший платеж приходится на четвертый квартал, а наибольший - на третий.   Так, в перв...
Общество
Премьер-министр Алексей Гончарук, под которым зашаталось кресло после "кассетного скандала", решил напомнить о своих заслугах в деле снижения коммунальных тарифов. На официальной странице Гончарука в Facebook появился отчет о том, как пересчитывают тарифы на отопление и горячую воду по Украине. Напомним: после совещания по тарифам у Зеленского, премьер-министр пообещал "отхороводить" эту тему и придумать "короткий законопроект" — как снизить цены на отопле...
Общество
В так называемом «министерстве юстиции ЛНР» сообщили о самых популярных и необычных именах новорожденных в ОРЛО в 2019 году. Об этом сообщают подконтрольные ОРЛО СМИ. Выяснилось, что луганчане называли девочек именами Аврора, Афина, Авитель, Мадонна, Евангелия, Златослава, Иллария, Милица, Мирра, Доминика. При этом редкие имена у новорожденных мальчиков — Вильдан, Радмир, Матфей, Даниэль, Тамерлан, Никон, Святозар, Нестор, Якуб. В то же время, наибольшей п...
Общество
В текущем году в России должен произойти ряд перемен. Это следует из опубликованного в отечественной прессе предсказания Вольфа Мессинга на 2020-й. Менталист спрогнозировал, что в стране наладится ситуация в таких сферах общественной жизни, как здравоохранение, образование и культура, информирует издание SM News. Также Мессинг полагал, что в 2020-м возможно включение в состав России новых территорий. Кроме того, автор пророчества считал вероятным появление...
Общество
На украинской железной дороге намечаются большие перемены. 22 января на экономическом форуме в Давосе был подписан меморандум с немецкой Deutsche Bahn.  "Одна из самых главным новостей дня. Украина будет сотрудничать с крупнейшим железнодорожным оператором Германии. Только что Министерство инфраструктуры подписало "Меморандум о взаимопонимании" с железнодорожным оператором Германии Deutsche Bahn. СПосле встречи с руководством Deutsche Bahn на прошлой недел...
Политика
В магазине аэропорта Пулково в Санкт-Петербурге в продаже появилось фото президента России Владимира Путина в комплекте с иконой святителя Николая. Сувенир сфотографировал председатель коллегии адвокатов «Призывник» Аркадий Чаплыгин и 20 января опубликовал снимок в Twitter. Чаплыгин отметил, что обрамленное золоченым орнаментом фото продается по цене 79 тысяч рублей в одном наборе с иконой святителя Николая и браслетом. Комментаторов возмутил указанный сув...
Общество
Просветительские мероприятия прошли в двух школах Украинска и Горняка. Ученикам был доведен алгоритм противодействия и профилактики детского буллинга в образовательной среде. Об этом сообщает Покровский отдел полиции Донецкой области. Старший инспектор ювенальной превенции Селидовского отделения полиции Евгений Косогов в интерактивной форме с учениками 8-11 классов ООШ №12 г. Украинска и ООШ №17 г. Горняка разобрали понятия «буллинг», причины, которые прив...
Власть
Президент Украины Владимир Зеленский подаст в отставку, если его обвинят в коррупции. В частности, если с ним произойдет ситуация, как с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху, которого генпрокурор обвинил в подкупе и мошенничестве. Об этом он заявил в интервью изданию The Times of Israel. "Если в Украине вас обвиняют в коррупции, вы должны уйти в отставку или вы можете продолжать", - спросил журналист. "Давайте сперва выясним: почему, как вы думае...