Захворіють мільйони: на Україну насувається друга хвиля грипу

З початку епідемічного сезону від ускладнень грипу вже померла одна людина

Фото: А. Бойко, "Сьогодні"
Фото: А. Бойко, "Сьогодні"

Фото: А. Бойко, "Сьогодні"

Січень – піковий місяць захворюваності на грип. Через ускладнення грипу вже померла одна людина. У цьому епідемічному сезоні перехворіють до 6,7 млн українців, прогнозує Центр громадського здоров'я.

00:00:00 / 00:00:00

Сайт "Сьогодні" дізнався, хто ризикує захворіти на грип та як не допустити ускладнень.

Кожен шостий українець перехворіє на грип

Поки що епідпоріг по країні не превищено. Але в семи областях України інтенсивність захворюваності вища, ніж в інших, повідомляє ЦГЗ. Це Київська, Житомирська, Чернівецька, Вінницька, Хмельницька, Рівненська і Волинська області.

"... Ніхто не може знати, переживе він цей сезон чи ні. Грип – непередбачуваний, тому що все розвивається дуже швидко; тому що немає належної настороженості на початку сезону; тому що все забувається, а зараз ще й тому, що обмежений доступ до медичної допомоги, в зв'язку з чим пацієнти довго хворіють вдома. Іноді – непробачно довго. Страшно, коли буквально за кілька днів ми втрачаємо молодих, активних людей від стану, якому потенційно можна запобігти", – написала у себе на сторінці в Facebook інфекціоніст Ольга Голубовська.

В епідемічному сезоні 2019/2020 очікується дві хвилі грипу. Перша була в грудні – і пройшла відносно легко. Тільки 3% хворих госпіталізували – це були в основному діти до чотирьох років. Друга буде в кінці січня – початку лютого, вона буде складнішою і затягнеться на чотири тижні, прогнозує Центр громадського здоров'я. На неї і припаде пік захворюваності: в цілому за сезон перехворіють від 4,8 до 6,7 млн українців.

Хто в зоні ризику

По Україні ходить чотири види вірусу грипу:

  • Bіpyc, схожий на A/Brisbanel 02120 1 S (H1N1) pdm09;

  • Bіpyc, схожий на A/Kansasll4l2017 (H3N2);

  • Bіpyc, схожий на B/Coloradol06l2017 (лінія B/Victoria/2l87);

  • Bіpyc, схожий на B/Phuketl3073l2013 (лінія B/Yamagata/l6/88).

У зоні ризику підхопити грип з ускладненнями – літні люди, діти, вагітні, а також пацієнти з хронічними захворюваннями.

З початку епідемічного сезону вже зареєстрована одна смерть від ускладнень хвороби. Чоловік з групи ризику захворів 20 грудня 2019 року. Незважаючи на те, що його госпіталізували, він помер в реанімації 31 грудня, повідомляє пресслужба Міністерства охорони здоров'я.

Фото: А. Яремчук, "Сегодня"

Фото: А. Яремчук, "Сегодня"

Небезпека грипу в тому, що його легко переплутати з ГРВІ. При ГРВІ є температура, але не дуже висока, нежить, кашель або чхання, першіння в горлі. При грипі температура тіла – 39 °С і вища, є ломота в м'язах і суглобах, головний біль, закладений ніс, а нежить не виражений.

Щоб побороти звичайну застуду, потрібен постільний режим, рекомендується пити багато рідини. А ось грип куди шкідливіший: якщо температура піднімається вище 38 °С, тримається довше трьох днів, жарознижуючі не допомагають, людина відчуває себе погано і симптоми не схожі на звичайну ГРВІ, тоді варто звернутися до лікаря.

Як уникнути ускладнень грипу

Вакцинація – найефективніший спосіб профілактики грипу.

"Вакцинуватися ще можна і потрібно, але вакцинальний статус не повинен впливати на діагноз, з огляду на той факт, що щеплення повністю не запобігає захворюванню. Ведення таких хворих, особливо з груп ризику, повинно відповідати загальним рекомендаціям", – зауважує Ольга Голубовська.

Але вакцина показана не всім. Наприклад, не можна прищеплювати проти грипу дітей до шести місяців. Вакцинація не допускається, якщо у людини температура – тому лікар повинен провести огляд і вимірювати температуру. Вакцина містить курячий білок, якщо на нього є алергія – щеплення протипоказане. Також вакцинуватися забороняється людям з ослабленим організмом, наприклад, при імунодефіциті або якщо людина з онкологією проходить хіміотерапію.

/ Фото: Pixabay

За даними Центру громадського здоров'я, з початку епідемічного сезону від грипу вакцинували 224 417 осіб. Важливо розуміти, що вакцинація від грипу не захищає від інших ГРВІ – аденовірусної інфекції, риновірусної інфекції, респіраторно-сентенціального вірусу та інших.

Також у МОЗ радять українцям не забувати простих правил для профілактики грипу та ГРВІ:

  • Намагайтеся якомога менше перебувати поруч з людьми, у яких застуда, нежить або кашель. Якщо захворіли ви, то тримайте дистанцію з іншими людьми, щоб уберегти їх від хвороби.
  • Часте миття рук допоможе захиститися від мікробів.

  • Шанси мікробів потрапити в організм через очі, рот та ніс вищі, тому намагайтеся не торкатися обличчя.

  • Регулярно провітрюйте приміщення і робіть вологе прибирання. Це особливо важливо, якщо в приміщенні знаходиться хворий.

  • Будьте фізично активними, уникайте стресу, висипайтеся, пийте багато води і харчуйтеся здоровою їжею.

Грип Україна хвиля
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію