Пенсії, зарплати, тарифи: всі нововведення 2020 року

Посеред року прожитковий мінімум можуть підняти до реального рівня

Пенсії, зарплати, тарифи: всі нововведення 2020 року, фото-1

/ Фото: Getty Images

Новий 2020 рік обіцяє досить багато нововведень для тих, хто отримує пенсії, зарплати та інші соціальні виплати з бюджету. Як змінилося або як має змінитися законодавство в цій сфері? Скільки отримуватимемо в цьому році і скільки доведеться віддавати за комунальні послуги? Сайт "Сьогодні" зібрав всі новини на цю тему.

Прожитковий мінімум

В цьому році можуть відбутися кардинальні зміни, що стосуються прожиткового мінімуму і всіх пов'язаних з ним виплат. Поки в законі про держбюджет-2020 передбачено незначне підвищення прожиткового мінімуму. Так, з початку року усереднений показник становить 2027 грн. А для різних соціально-демографічних груп він коливається від 1638 до 2218 грн:

- непрацездатні особи – 1638 грн

- діти до 6 років – 1779 грн

- працездатні громадяни – 2102 грн

- діти від 6 до 18 років – 2218 грн.

Протягом року прожитковий мінімум має підвищуватися двічі: з 1 липня і з 1 грудня. Так, після 1 липня прожитковий мінімум становитиме:

- середній показник – 2118 грн

- непрацездатні особи – 1712 грн

- діти до 6 років – 1859 грн

- працездатні громадяни – 2197 грн

- діти від 6 до 18 років – 2318 грн.

З 1 грудня 2020 року прожитковий мінімум повинен дорівнювати:

- середній показник – 2189 грн

- непрацездатні особи – 1769 грн

- діти до 6 років – 1921 грн

- працездатні громадяни – 2270 грн

- діти від 6 до 18 років – 2395 грн.

У той же час в уряді розроблено законопроект, який пропонує підвищити прожитковий мінімум до реального рівня. Яким буде цей рівень, стане зрозуміло після перегляду споживчого кошика, до якого повинні включити набір товарів і послуг, рекомендований науково-громадською експертизою. Як повідомляли в Мінсоцполітики, така робота ведеться вже з 2019 року. За попередніми розрахунками, новий прожитковий мінімум не повинен бути меншим за 4000-4200 грн. За словами міністра соцполітики Юлії Соколовської, він має складати приблизно 30-40% від розміру середньої зарплати в країні.

Однак автоматичного перерахунку пенсій та всіх виплат після перегляду прожиткового мінімуму не відбудеться. Оскільки уряд має намір "відв'язати" від прожиткового мінімуму більшість соціальних виплат, штрафи і т. ін. "Прив'язаними" залишаться тільки пенсії і допомога малозабезпеченим. Нинішній прожитковий мінімум називатиметься "розрахункова одиниця" або "штрафна ставка" – в залежності від виду платежів. А поняття прожиткового мінімуму служитиме орієнтиром, яким повинен бути мінімальний рівень доходів людини. Ті, у кого доходи менші цього реального прожиткового мінімуму, зможуть претендувати на соціальну допомогу з бюджету.

Як заявляла під час парламентських слухань на тему прожиткового мінімуму міністр соціальної політики Юлія Соколовська, найближчим часом реальний прожитковий мінімум буде встановлений в рамках програми допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Соціальні виплати

На даний час соціальні виплати ще залежать від розміру прожиткового мінімуму. Відповідно, вони зростатимуть паралельно з ростом прожиткового мінімуму (наразі їх не "відв'яжуть" один від одного).

Наприклад, максимальний розмір допомоги по безробіттю з січня становить вже 8408 грн (4 прожиткових мінімуми для працездатних осіб) – на 380 грн більше, ніж в 2019-му. З 1 липня максимальна допомога з безробіття підвищиться до 8788 грн (ще на 380 грн більше), а з 1 грудня 2020 го – до 9080 грн (ще плюс 292 грн).

З другого півріччя трошки збільшиться і максимальний розмір допомоги малозабезпеченим людям працездатного віку: з 21% прожиткового мінімуму до 25%. При цьому в уряді підкреслюють, що основна допомога держави малозабезпеченим людям працездатного віку повинна полягати не в бюджетних виплатах, а в працевлаштуванні.

У нинішньому році уряд одним зі своїх пріоритетів називає допомогу дітям. Так, максимальні виплати на дітей з малозабезпечених сімей виростуть в другому півріччі з 85 до 130% прожиткового мінімуму для конкретної вікової категорії. На дітей до 6 років – до 2317,7 грн, від 6 до 18 років – до 2883,4 грн.

Виплати на дітей-сиріт та дітей без опіки виростуть з 2 до 2,5 прожиткових мінімумів. Відповідно, в залежності від вікової категорії, розмір щомісячної допомоги складе: дітям до 6 років в січні – 4447,5 грн, в липні – 4647,5 грн, в грудні – 4802,5 грн. Допомога дітям від 6 до 18 років збільшиться, відповідно, до 5545 грн, 5795 грн і 5987,5 грн.

З 2 до 3,5 прожиткових мінімумів збільшиться допомога на дітей з інвалідністю, і т. ін.

Крім того, на 40%, або на 671 грн, збільшаться надбавки за догляд за одинокими пенсіонерами старше 80 років. Середній розмір таких виплат складе близько 3200 грн, про що повідомляла міністр соцполітики Юлія Соколовська.

Пенсії

У зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму автоматично збільшиться розмір мінімальної пенсії. Він дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Тобто з січня по липень мінімальна пенсія дорівнюватиме 1638 грн, з 1 липня вона підвищиться до 1712 грн, а з 1 грудня – до 1769 грн.

Раніше призначені пенсії повинні бути проіндексовані у березні за старою формулою. Відсоток індексації дорівнюватиме 50% інфляції + 50% зміни середньої зарплати за минулий рік. Точні цифри Держстат оприлюднить тільки в кінці січня. Але якщо, припустимо, інфляція за підсумками року складе 5%, а зростання зарплат – 12%, то пенсії виростуть на 8,5% (2,5% + 6%). Тобто, наприклад, пенсія у 2000 грн збільшиться приблизно на 170 грн.

З 2020 року мінімальний стаж, необхідний для отримання пенсії за віком, збільшується до 27 років (в 2019-му потрібно було мати мінімум 26 років стажу).

Також в цьому році закінчується "перехідний період" для жінок, коли вони могли вийти на пенсію раніше 60 років. Останні, хто може ще скористатися "пільговим періодом", – жінки, які народилися в період з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року. Вони мають право вийти на пенсію в 59 років і 6 місяців. А ось ті жінки, які народилися після 1 квітня 1961 року, зможуть оформити пенсію за віком тільки після досягнення 60-річного віку, тобто вже в 2021 році.

Нагадаємо, що Пенсійний фонд України широко впроваджує онлайн-обслуговування своїх клієнтів. На Порталі електронних послуг ПФУ, в особистому кабінеті, пенсіонер може отримати доступ до своєї "Пенсійної справи", написати заяву на отримання документів, на внесення змін до особової справи і на перерахунок пенсії, може поставити запитання працівнику відділення Пенсійного фонду, записатися на прийом. Працююча людина в особистому кабінеті може подивитися розмір свого страхового стажу, дані про зарплату за роками та місяцями, з якої відраховується пенсійний внесок (ЄСВ).

Крім того, в особистому кабінеті з'явився розділ "Електронна трудова книжка", де також можна побачити, які дані про стаж є у Пенсійному фонді.

З 2020 року на порталі електронних послуг ПФУ запрацював "Пенсійний калькулятор", де кожен може подивитися, на яку пенсію йому варто розраховувати і які дані є у ПФУ для розрахунку пенсії. Відсутні дані можна подати до ПФУ також через свій особистий кабінет. Відзначимо, правда, що розмір пенсії вказується за тим законодавством, яке чинне на сьогоднішній день, а не на ту дату, коли людина досягне пенсійного віку.

До речі, в кінці 2019 роки ПФУ запустив мобільний додаток "Пенсійний фонд", завдяки якому пенсіонери і застраховані особи можуть отримати доступ до свого особистого кабінету на порталі ПФУ через смартфон.

Зарплати

Законом про держбюджет установлено, що мінімальна зарплата в 2020 року підвищується на 13% – до 4723 грн на місяць (було 4173 грн). Однак працівник отримуватиме "на руки" тільки 3802 грн, оскільки два податки – 1,5% військового збору і 18% ПДФО – утримуються з його зарплати (а єдиний соціальний внесок сплачує роботодавець).

Розмір погодинної мінімальної зарплати у 2020 році складе 28,31 грн за годину.

Комунальні послуги

Уряд обіцяв, що в нинішній опалювальний сезон тарифи не зростатимуть. Зокрема, через те, що газ за минулий рік подешевшав на 30%, після початку опалювального сезону почалася коригування тарифів на опалення. В цілій низці міст вже в грудневих платіжках зменшилися суми і за опалення, і за гарячу воду. За розрахунками прем'єрміністра Олексія Гончарука, в середньому економія, в порівнянні з минулим роком, має скласти ті ж 30%.

З 1 січня встановлена фіксована ціна на газ для населення. Як повідомили в "Нафтогазі", з січня по квітень 2020 року вона має скласти для населення і підприємств теплокомунсфери 5500 грн за 1000 кубометрів, без обліку націнок на його доправку і розподіл. Це стільки ж, скільки платять промислові підприємства. І підвищення цін можна не побоюватися.

З нинішнього опалювального сезону з 15 до 20% збільшено розмір базової норми оплати за житлово-комунальні послуги.

При цьому з січня 2020 року набувають чинності нові правила монетизації субсидій. Тепер перейти на виплату субсидії готівкою можна в будь-який час, подавши відповідну заяву в орган з нарахування субсидій. Раніше було передбачено, що такі заяви приймалися тільки до початку опалювального сезону.

Нагадаємо, що в квитанціях на оплату комунальних послуг з цього опалювального сезону вказується повна сума нарахованих платежів, без урахування субсидії. Такі зміни відбулися у зв'язку з монетизацією субсидій, тобто після того, як субсидії почали переводити на особисті рахунки отримувачів (в готівковій або безготівковій формі), а не організаціям-постачальникам ЖКП.

Гроші, нараховані у вигляді субсидії, можна попросити переводити на ваш пенсійний рахунок, на рахунок в одному з уповноважених банків, а також отримувати через "Укрпошту". Знімати гроші з картки або з рахунку також можна в будь-який зручний час.

А ось для приватних підприємців Нацбанк, навпаки, ввів обмеження щодо використання своїх "робочих" банківських рахунків. З 3 січня самозайняті особи (фізичні особи-підприємці) можуть переводити гроші зі своїх поточних рахунків на особисті потреби тільки після сплати всіх податків і зборів.

В останніх числах 2019 року президент Володимир Зеленський підписав закон "Про верифікацію і моніторинг державних виплат". І, хоча, як запевняють чиновники, громадяни ніяк не відчують на собі нові форми перевірки законності нарахування і отримання бюджетних виплат, цей закон спрощує доступ контролюючих служб до різних реєстрів. А значить, приховати інформацію або обдурити соцслужби стане набагато проблематичніше.

А верифікацією бюджетних виплат тепер займатиметься нова Державна соціальна служба, яка розпочала роботу з 1 січня 2020 року. Як повідомляла свого часу Юлія Соколовська, цій службі належить перевірити правильність виплати понад 110 млрд грн, або 40% коштів, які виділяються по лінії Мінсоцполітики.

00:00:00 / 00:00:00
Пенсії 2020 тарифи
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію