Чи стали українці багатшими

Експерти вважають, що минулий рік був одним з найспокійніших та найуспішніших

Під час Нового року прийнято загадувати і бажати один одному достатку. Чи справдилися ці бажання і побажання в 2019-му? Чи стали українці багатшими? Чи покращилася їхня купівельна спроможність? Звичайно, у кожної людини своя ситуація і своя відповідь на ці питання. Якщо ж говорити про середньостатистичного українця, то насамперед є сенс порівняти, як змінилися ціни і зарплати за рік.

Як змінився достаток вашої сім'ї за минулий рік?

Покращився
Погіршився
Залишився таким, як і був
Важко відповісти
Проголосувати

Дані за всі 12 місяців 2019 року поки не підраховані Держстатом, проте певні попередні результати вже відомі. За 11 місяців, з січня по листопад включно, фонд оплати праці, куди входять не тільки зарплати, але й всі надбавки, премії тощо, зріс більше, ніж на 15%, порівняно з сумою за аналогічний період 2018 року. У 2019 році українці отримали за свою роботу сумарно 871,6 млрд грн. У 2018-му за 11 місяців фонд зарплати становив 755,8 млрд, і навіть за весь рік – тільки 838,3 млрд, тобто менше, ніж за 11 місяців 2019-го.

Середня зарплата за листопад 2019-го, яка виплачувалася вже у грудні, склала 10 679 грн. Порівняно з листопадовою зарплатою 2018-го вона підросла на 1518 грн, або на 16,6% (було 9161 грн). Однак середня зарплата за підсумками року буде значно більшою – понад 12 тис. грн. У грудні зазвичай багатьом виплачуються премії, 13-і зарплати, інші бонуси, тому, наприклад, у грудні 2018-го показник середньої зарплати зріс відразу на 15%, в 2017-м – на 17%, і таке збільшення відбувається практично щороку.

За даними порталу з працевлаштування work.ua, у грудні середня зарплата вже становила 12 201 грн. А на 2020 рік Мінекономіки прогнозує середню зарплату 12 497 грн.

Нагадаємо, що з 1 січня 2020 року зросла мінімальна зарплата – з 4173 грн (в 2019 році) до 4723 грн.

Однак разом з зарплатами протягом року зазвичай підростають і ціни. Тому крім номінальної зарплати Держстат зазвичай обчислює і зарплату реальну – тобто суми фактично виплачених зарплат, скориговані на відсоток інфляції. Станом на початок грудня реальна зарплат за рік зросла на 10,8%.

Як ми вже писали, інфляція 2019 рокувиявилася досить невеликою. Набагато нижча за ту, що прогнозували. За підсумками листопада – 5,1%. Порівняно з 2018-м, минулого року основні продукти харчування дорожчали набагато повільніше.

Найбільше підскочили ціни на фрукти – загалом на 20%. Продовжував дорожчати хліб, але теж не так сильно, як у 2018-му (+ 9,4% за рік). Навіть сигарети піднялися в ціні на 19%, а не на 24, як у 2018-му. А овочі, яйця та соняшникова олія за підсумками року виявилися навіть дешевші, ніж у грудні 2018-го.

"У 2019 ціни на продукти змінювалися дуже повільно. А протягом кількох місяців ми бачили навіть дефляцію. І в листопаді, за нашими підрахунками, також була зафіксована дефляція. За винятком овочів борщового набору, не було навіть особливих сезонних стрибків цін на продукти", – говорить економічний експерт Олексій Дорошенко.

Однак навіть таке невелике зростання цін на продукти викликало невдоволення людей і нерозуміння: чому долар дешевшає, а продукти, хоч повільно, але продовжують дорожчати. Експерти відповідають: ціни далеко не завжди рухаються в унісон курсу валют.

"Якщо проводити паралелі з іншими країнами, то ніде зміцнення національної валюти не призводить до зниження споживчих цін. Як це не дивно. Тому пов'язувати зміцнення гривні зі здешевленням цін не зовсім коректно", – вважає президент Асоціації платників податків України Грігол Катамадзе.

Олексій Дорошенко наголошує, що загалом зараз в Україні мінімальний рівень інфляції навіть не за 5 років, а за набагато більший період. Причому відсотки до інфляції зараз додають не так продукти харчування, як комунальні послуги.

"Якщо в попередні роки, до 2018 року, ключову роль в зростанні інфляції відігравали продукти харчування, то в 2018-му і 2019 роках на перший план вийшли комунальні послуги", – говорить Олексій Дорошенко.

Причому, згідно зі статистикою, підвищення вартості комунальних послуг також було набагато менше, ніж у 2018 році. Так, квартплата у 2019-му піднялася всього на 4,1%, а в 2018-му – на 10,7%. Водопостачання загалом по Україні подорожчало на 12,3% (у 2018-му – на 19,9%). Тарифи на водовідведення та каналізацію зросли на 11,8% (у 2018-му – на 21,2%). А газ у 2019-му подешевшав на 19,7%, тоді як за позаминулий рік піднявся в ціні на 22,9%.

Експерти вважають, що цінову ситуацію 2019 року обумовлювали не тільки об'єктивні причини, такі як погода, урожай, рівень цін на європейських ринках і т. ін., а й те, що 2019 рік був роком подвійних виборів.

"Якщо говорити про підсумки року загалом і споживчі зокрема – то все відбулося набагато краще, ніж за попередні роки. Заради об'єктивності варто сказати, що в будь-якій країні, особливо такій, як Україна, вибори завжди відображаються на стані економіки. Варто віддати належне, ми все ж змогли завершити гідно цей рік без особливих потрясінь", – каже Грігол Катамадзе.

Ситуація з непродовольчими товарами 2019 року також була значно кращою, ніж з 2018-м. Так, побутова техніка, за підсумками 11 місяців, подешевшала на 2,7%, тоді як у 2018-му подорожчала на 5,6%. Меблі, наприклад, подорожчали на 2,1%, а роком раніше – на 9%. Паливо 2019 року знизилося в ціні на 7%, а в 2018-му – додало 9,1%.

Нагадаємо, 2020 року в Нацбанку очікують інфляцію в розмірі 5%. Тобто, якщо не втрутяться несподівані чинники і якщо розвиток економіки буде відбуватися відповідно до прогнозних сценаріїв, ціни в році, що настав, якщо й будуть зростати, то теж повільно.

00:00:00 / 00:00:00
Україна суспільство економіка
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Пока еще никто не оценил
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Власть
Для Украины сейчас очень удобный момент для вхождения в состав Евросоюза после выхода оттуда Великобритании, считает президент Украины Владимир Зеленский. Об этом он заявил на встрече Всемирного экономического форума в Давосе. «Вопрос — не когда мы будем в ЕС. Вопрос — какой статус будет Украины в Евросоюзе, какое будет отношение к нашей стране, отношение как к мощному игроку, к равноправному игроку, к стране, которую уважают, на которую не смотрят сверху...
Происшествия
Скандальный народный избранник от партии «Опозиционная платформа-за жизнь» Илья Кива набросился на посетителя одного из ресторанов Киева. Об этом сообщает Телеграмм- канал «Новина». Отмечается, что сегодня в ресторане МОССО нардеп встречался с неизвестными. «Но вдруг нардеп начал провоцировать одного из посетителей заведения, подошел к нему и попытался ударить головой, а в ответ получил удар по лицу.», — говорится в сообщении На канале пишут, что посетител...
Власть
Согласно словам гаранта Конституции украинского государства Владимира Александровича Зеленского, в настоящее время он отчетливо видит «свет впереди», однако по настоящий момент так и не удалось прекратить огонь на Донбассе.Так, в среду, двадцать второго января, украинский лидер заявил, что война на Донбассе может завершиться, причем очень скоро, но для этого нужно, чтобы стремились обе стороны конфликта. Более детально он сказал об этом на Всемирном эконом...
Общество
В эти дни Украина чествует погибших при обороне Донецкого аэропорта. Пять лет назад Киев утратил контроль над этим объектом - и попытки отбить его ни к чему не привели.  Впрочем, в глазах многих поражение превратилось в победу. Главным образом благодаря тому, что в Украине возник культ "киборгов" - защитников ДАП, которые на протяжении семи с половиной месяцев обороняли аэропорт.  Эти воины стали непременными гостями всех мероприятий, посвященных войне на...
Происшествия
В Москве была найдена мертвой Галина Шумова, которая была женой сына генсека СССР Никиты Хрущева Сергея. 85-летнюю женщины обнаружил ее внук в квартире на Ломоносовском проспекте 18. Об этом сообщает Telegram-канал Mash во вторник, 21 января.  Как сообщается, смерть 85-летней пенсионерки произошла вследствие остановки сердца, следов насилия не обнаружено. Галина Шумова была женой Сергея Хрущёва, сына Никиты Хрущёва. Долгое время супруги проживали в США, но...
Политика
В Донецке был ликвидирован замкомандира полка спецназа "ДНР".   20 января в оккупированном Донецке был убит “заместитель командира полка спецназа Внутренних войск МВД“ боевиков “ДНР“ Алексей Кривуля. Об этом на своей странице в Facebook написал офицер Вооруженных сил Украины Анатолий Штефан. “20.01.20 зам командира “Пятнашка“ Кривуля Алексей позывной “Грин“ сходил на концерт Кобзона. Билет стоил 200 рублей“, - написал Штефан. Позже информацию о ликвидации...
Общество
Сегодня, 22 февраля, в фойе здания детского творчества г. Новогродовка состоялся торжественный митинг по случаю Дня Соборности Украины. Об этом сообщает Новогродовский городской совет. Со словами поздравлений по случаю праздника к собравшимся обратился секретарь Новогродовского городского совета Константин Мусейко. В своем выступлении он отметил, что этот день является исторически важным для нашей страны и мы сегодня должны прикладывать максимум усилий, чт...
Политика
Президент Украины Владимир Зеленский встретился с директором-распорядителем Международного валютного фонда Кристалиной Георгиевой. Об этом сообщает пресс-служба президента. Отмечается, что встреча состоялась в рамках Всемирного экономического форума в Давосе "Встреча Президента Украины Владимира Зеленского с директором-распорядителем МВФ Кристалиной Георгиевой", - говорится в сообщении. Кристалина Георгиева поблагодарила Зеленского и правительство за рефор...
Общество
Украинцы считают, что украинский язык должен оставаться единственным государственным. Таковы данные исследования фонда «Демократические инициативы» имени Илька Кучерива, совместно с социологической службой Центра Разумкова. Опрос проводился с 13 по 18 декабря 2019 года во всех регионах Украины за исключением Крыма и неподконтрольной части Донецкой и Луганской областей. Было опрошено 2017 респондентов в возрасте от 18 лет. Теоретическая погрешность выборки...