Чи стали українці багатшими

Експерти вважають, що минулий рік був одним з найспокійніших та найуспішніших

Під час Нового року прийнято загадувати і бажати один одному достатку. Чи справдилися ці бажання і побажання в 2019-му? Чи стали українці багатшими? Чи покращилася їхня купівельна спроможність? Звичайно, у кожної людини своя ситуація і своя відповідь на ці питання. Якщо ж говорити про середньостатистичного українця, то насамперед є сенс порівняти, як змінилися ціни і зарплати за рік.

Як змінився достаток вашої сім'ї за минулий рік?

Покращився
Погіршився
Залишився таким, як і був
Важко відповісти
Проголосувати

Дані за всі 12 місяців 2019 року поки не підраховані Держстатом, проте певні попередні результати вже відомі. За 11 місяців, з січня по листопад включно, фонд оплати праці, куди входять не тільки зарплати, але й всі надбавки, премії тощо, зріс більше, ніж на 15%, порівняно з сумою за аналогічний період 2018 року. У 2019 році українці отримали за свою роботу сумарно 871,6 млрд грн. У 2018-му за 11 місяців фонд зарплати становив 755,8 млрд, і навіть за весь рік – тільки 838,3 млрд, тобто менше, ніж за 11 місяців 2019-го.

Середня зарплата за листопад 2019-го, яка виплачувалася вже у грудні, склала 10 679 грн. Порівняно з листопадовою зарплатою 2018-го вона підросла на 1518 грн, або на 16,6% (було 9161 грн). Однак середня зарплата за підсумками року буде значно більшою – понад 12 тис. грн. У грудні зазвичай багатьом виплачуються премії, 13-і зарплати, інші бонуси, тому, наприклад, у грудні 2018-го показник середньої зарплати зріс відразу на 15%, в 2017-м – на 17%, і таке збільшення відбувається практично щороку.

За даними порталу з працевлаштування work.ua, у грудні середня зарплата вже становила 12 201 грн. А на 2020 рік Мінекономіки прогнозує середню зарплату 12 497 грн.

Нагадаємо, що з 1 січня 2020 року зросла мінімальна зарплата – з 4173 грн (в 2019 році) до 4723 грн.

Однак разом з зарплатами протягом року зазвичай підростають і ціни. Тому крім номінальної зарплати Держстат зазвичай обчислює і зарплату реальну – тобто суми фактично виплачених зарплат, скориговані на відсоток інфляції. Станом на початок грудня реальна зарплат за рік зросла на 10,8%.

Як ми вже писали, інфляція 2019 рокувиявилася досить невеликою. Набагато нижча за ту, що прогнозували. За підсумками листопада – 5,1%. Порівняно з 2018-м, минулого року основні продукти харчування дорожчали набагато повільніше.

Найбільше підскочили ціни на фрукти – загалом на 20%. Продовжував дорожчати хліб, але теж не так сильно, як у 2018-му (+ 9,4% за рік). Навіть сигарети піднялися в ціні на 19%, а не на 24, як у 2018-му. А овочі, яйця та соняшникова олія за підсумками року виявилися навіть дешевші, ніж у грудні 2018-го.

"У 2019 ціни на продукти змінювалися дуже повільно. А протягом кількох місяців ми бачили навіть дефляцію. І в листопаді, за нашими підрахунками, також була зафіксована дефляція. За винятком овочів борщового набору, не було навіть особливих сезонних стрибків цін на продукти", – говорить економічний експерт Олексій Дорошенко.

Однак навіть таке невелике зростання цін на продукти викликало невдоволення людей і нерозуміння: чому долар дешевшає, а продукти, хоч повільно, але продовжують дорожчати. Експерти відповідають: ціни далеко не завжди рухаються в унісон курсу валют.

"Якщо проводити паралелі з іншими країнами, то ніде зміцнення національної валюти не призводить до зниження споживчих цін. Як це не дивно. Тому пов'язувати зміцнення гривні зі здешевленням цін не зовсім коректно", – вважає президент Асоціації платників податків України Грігол Катамадзе.

Олексій Дорошенко наголошує, що загалом зараз в Україні мінімальний рівень інфляції навіть не за 5 років, а за набагато більший період. Причому відсотки до інфляції зараз додають не так продукти харчування, як комунальні послуги.

"Якщо в попередні роки, до 2018 року, ключову роль в зростанні інфляції відігравали продукти харчування, то в 2018-му і 2019 роках на перший план вийшли комунальні послуги", – говорить Олексій Дорошенко.

Причому, згідно зі статистикою, підвищення вартості комунальних послуг також було набагато менше, ніж у 2018 році. Так, квартплата у 2019-му піднялася всього на 4,1%, а в 2018-му – на 10,7%. Водопостачання загалом по Україні подорожчало на 12,3% (у 2018-му – на 19,9%). Тарифи на водовідведення та каналізацію зросли на 11,8% (у 2018-му – на 21,2%). А газ у 2019-му подешевшав на 19,7%, тоді як за позаминулий рік піднявся в ціні на 22,9%.

Експерти вважають, що цінову ситуацію 2019 року обумовлювали не тільки об'єктивні причини, такі як погода, урожай, рівень цін на європейських ринках і т. ін., а й те, що 2019 рік був роком подвійних виборів.

"Якщо говорити про підсумки року загалом і споживчі зокрема – то все відбулося набагато краще, ніж за попередні роки. Заради об'єктивності варто сказати, що в будь-якій країні, особливо такій, як Україна, вибори завжди відображаються на стані економіки. Варто віддати належне, ми все ж змогли завершити гідно цей рік без особливих потрясінь", – каже Грігол Катамадзе.

Ситуація з непродовольчими товарами 2019 року також була значно кращою, ніж з 2018-м. Так, побутова техніка, за підсумками 11 місяців, подешевшала на 2,7%, тоді як у 2018-му подорожчала на 5,6%. Меблі, наприклад, подорожчали на 2,1%, а роком раніше – на 9%. Паливо 2019 року знизилося в ціні на 7%, а в 2018-му – додало 9,1%.

Нагадаємо, 2020 року в Нацбанку очікують інфляцію в розмірі 5%. Тобто, якщо не втрутяться несподівані чинники і якщо розвиток економіки буде відбуватися відповідно до прогнозних сценаріїв, ціни в році, що настав, якщо й будуть зростати, то теж повільно.

00:00:00 / 00:00:00
Україна суспільство економіка
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Новости компаний
Собираясь в отпуск, лучше спланировать все до мелочей, чтобы отдых прошел хорошо. Поэтому мы подготовили для вас гид по Бердянску! Тёплое море и песчаные пляжи – это далеко не всё, чем может порадовать отдыхающих курортный Бердянск. В этой статье мы расскажем, что обязательно нужно посетить в нашем городе, чтобы провести время с пользой и оставить об отдыхе в Бердянске наилучшие воспоминания. Как добраться? Где покушать? Развлечения Медицина Салоны красоты...
Новости компаний
Дети взрослеют удивительно быстро. И все раньше и раньше начинают стремиться к самостоятельности. Самостоятельно ходить в секцию, возвращаться со школы или играть на улице без присмотра. Даже самый самоотверженный родитель не в состоянии быть с ребёнком каждую минуту. Но для каждого родителя всегда важно знать, что ребенок в безопасности. Смарт-часы для детей решают эту проблему. Они позволяют не только знать, где ребёнок, но и как и с кем он общается. Это...
Новости компаний
Карантин истощил наши кошельки, и многие люди сейчас ищут быстрых заработков за рубежом. Возможен ли выезд по безвизу на работу и в какие страны? Какую лучше выбрать вакансию, на что обращать внимание? Ответы на эти вопросы мы решили получить у специалистов одного из передовых кадровых агентств Украины Лидер ЛТД. Рекрутеры компании предлагают широкий выбор вакансий по безвизу для мужчин женщин или семейных пар. Преимущества сотрудничества с кадровыми агент...
Новости компаний
На улицах наших городов все чаще можно встретить людей, перемещающихся на электросамокатах. Не вольно возникает вопрос, почему этот вид транспорта приобретает все большую популярность. В чем секрет? Жизнь в больших городах не мыслима без передвижения, каждый сам выбирает каким образом ему доехать из точки А в точку Б. Если учесть, что в центрах крупных городов средняя скорость передвижения зачастую не превышает 15 км/час., то электросамокаты позволят перем...
Новости компаний
Как известно, основной залог успешного функционирования бизнеса - это постоянное движение. Мир не стоит на месте, все меняется с каждым днем. Чтобы «выжить», бизнес тоже должен двигаться, видоизменяться, приспосабливаться к новым условиям, потребностям рынка и его вызовам. Одним из эффективных способов оптимизации бизнес-процессов является аутсорсинг персонала, или кадровый аутсорсинг. Понятие «аутсорсинг», и собственно сам тренд, пришел к нам с Запада, бу...
Новости компаний
Как известно, красота - в мелочах. Благодаря разнообразным элементам ваше жилище приобретает незаурядную изысканность. Ведь именно мебельная фурнитура является важной составляющей в интерьере каждого дома, она не только создает атмосферу комфорта, но также играет важную функциональную роль в быту. Поэтому стоит отнестись серьезно к выбору фурнитуры, чтобы потом не пожалеть о покупке. В этом вам поможет Интернет-магазин kozak-zamki.com.ua. Компания "KOZAK"...
Новости компаний
Многие люди не могут обойтись в повседневной жизни без надежного и стильного рюкзака. Кому-то он необходим для учебы, кому-то – для работы. В нем размещают важные вещи, дорогую электронику, всевозможные аксессуары. Удобный рюкзак нужен и многим спортсменам. Например, велосипедистам. Современный антикражный рюкзак Bobby XD Design с сайта http://novinki.top/bobby – это стильный минималистический дизайн с несколькими цветовыми решениями. Есть модели для всех:...
Новости компаний
Современный дизайн интерьера в данный период развития дизайна и архитектуры уже не относиться только к какому-либо узкому стилевому направлению. Если раньше можно было сказать, что современные стили это лофт и минимализм, а классические, это что-то среднее между аристократией и немного устаревшей симметрией в формах и текстурах, то сейчас ситуация полностью изменена и понятие современный дизайн подразумевает работу как в более молодых архитектурных стилях,...
Новости компаний
Трускавецкая компания QTEK, которая занимается монтажом камер видеонаблюдения, охранных систем и пожарных сигнализаций, установила в Кирилловке несколько новых веб-камер. Она взялась за сложную и амбициозную задачу — закрепить суперсовременное видеооборудование на высоте 50 метров, с которой успешно справилась. Непрерывные онлайн-трансляции с камер доступны эксклюзивно на сайте Azov.UA.   Первая веб-камера — обзорная — установлена в центре поселка, на въе...