Новорічні привітання президентів: про що говорили Лукашенко, Трамп і Путін

У зверненні Путіна сенсу було набагато менше, ніж в привітанні президента України

Новорічні привітання президентів: про що говорили Лукашенко, Трамп і Путін, фото-1

/ Фото: Сьогодні

Новорічне привітання Володимира Зеленського, яке показали за кілька хвилин до Нового року, підірвало соцмережі. Одні жорстко критикують президента, інші – хвалять, треті – постять жарти і роблять фотожаби на найяскравіші фрази, сказані у відеозверненні. Прийнято вважати, що новорічні привітання лідерів – це традиція, поширена на пострадянському просторі. Поки тривають останні приготування до Нового року, наливають в келихи шампанське і насипають олів'є, всі включають привітання президента. Але зараз це далеко не так. Напередодні Нового року вітають людей також президенти і канцлери Австрії, Німеччини, Польщі та США. Як це було напередодні 2020 року, що сказали світові лідери і які приховані смисли побачили люди в їх посланнях, розбирався сайт "Сьогодні".

Зеленський переплюнув Кучму

Для Володимира Зеленського його гучне новорічне привітання стало першим в статусі президента, і другим за рахунком. Напередодні 2019-го він уже вітав українців з Новим роком в ефірі одного з телеканалів, яке показали до звернення Петра Порошенка, оголосивши про своє висунення в президенти.

Не можна сказати, що для багатьох українців перегляд новорічного звернення гаранта – це незмінна традиція. За кілька хвилин до 00:00 його транслюють усі українські телеканали, які в багатьох будинках, кафе і ресторанах включають просто фоном, щоб не пропустити "дванадцять". Але, оскільки це новорічне звернення Володимира Зеленського було першим в статусі президента, відео подивилося досить багато українців (тільки в YouTube на різних ресурсах були мільйонні перегляди).

0:00 / 13:20

У своєму майже 9-хвилинному зверненні Зеленський сфокусувався на відмінностях українців і їх подоланні, зокрема, зазначивши, що неважливо, на честь кого і як названа вулиця, головне, щоб вона була освітлена і заасфальтована, не згадав про російську військову агресію і нагадав, що за нього проголосували 73% українців, які прийшли на вибори. Це, мабуть, головні приводи для критики Зеленського, про які писали в соцмережах. Багатьом виступ президента сподобався своєю антиофіціозністю і прагненням говорити з простими громадянами простою мовою.

Судячи з реакції кримчан в Facebook, їм новорічне звернення Зеленського сподобалося більше, ніж привітання Путіна. Щоправда, дехто все ж нагадав українському президенту, як починалася анексія Криму, і що різниця, який пам'ятник і назва вулиці, все ж є. Але за всю історію новорічних звернень президентів до українців привітання Володимира Зеленського можна по праву назвати найнезвичайнішим. "Відзначився" хіба що другий президент Леонід Кучма, який 2003-го вітав українців в домашній обстановці біля каміна під ялинкою з собакою і онуком.

Нові ракети і "діди воювали"

"Улюбленець" українців Олександр Лукашенко (за результатами останніх соцопитувань позитивно до нього ставляться 66% українців) також звернувся до білорусів за кілька хвилин до Нового року, назвавши 2020-й "роком істини". А ось про створення єдиної з Росією союзної держави не сказав ні слова. Щоправда, прихований сенс можна побачити в фразі: "А завтра Білорусь візьме на себе тягар лідерства в економічному і оборонному союзах".

За тривалістю новорічне привітання Володимира Путіна перед боєм курантів було вдвічі коротшим, ніж звернення Зеленського, та й сенсу там було куди менше. Єдине, що можна виділити, – нагадування, що наступного року Росія "відзначатиме 75 років перемоги у Великій Вітчизняній війні". А ось російські пропагандистські федеральні канали, як завжди, відзначилися, вимкнувши перед обідом 1 січня під відеопривітанням Путіна в YouTube лічильники лайків і дізлайков. Судячи з усього, воно набрало більше позначок "не подобається", ніж "подобається", оскільки під аналогічними відео інших телеканалів на YouTube більше дизлайків, ніж лайків.

Здивував всіх і лідер КНДР Кім Чен Ин, особливо Дональда Трампа, який ядерне роззброєння Північної Кореї зробив своєю фішкою. Традиційне новорічне звернення 1 січня Кім Чен Ин вирішив не записувати. Замість цього північнокорейське телебачення транслювало з'їзд партійних лідерів в Пхеньяні, де лідер КНДР заявив, що його країна більше не пов'язана мораторієм на ядерні випробування, анонсувавши, що незабаром "світ побачить нову стратегічну зброю".

Дональд Трамп і держсекретар Майк Помпео відреагували досить стримано, висловивши надію, що Пхеньян все ж дотримуватиметься домовленостей. А от щодо інших світових лідерів 45-й президент США не стримався. Напередодні Нового року, який Дональд Трамп зустрічав разом з дружиною Меланією в своїй резиденції Мар-а-Лаго у Флориді, він розкритикував канцлера Німеччини Ангелу Меркель і президента Франції Еммануеля Макрона за недостатню допомогу Україні. Про це він заявив, відповідаючи на запитання журналістів про імпічмент, за яким судовий процес в Сенаті може розпочатися вже в січні.

Написав Дональд Трамп і короткий уїдливий пост в Twitter, привітавши з Новим роком "хейтерів" і "фейкові медіа".

А ось в короткому новорічному відеозверненні, яке виклали на сторінці Білого дому в Twitter, президент США говорив про зростання економіки, зарплат, нові торгові угоди з Мексикою і Канадою, і перенесення американського посольства до Єрусалима.


Про що говорили європейські лідери?

На критику Трампа ні Меркель, ні Макрон відповідати не стали. У фокусі новорічного звернення канцлера Німеччини була боротьба з глобальним потеплінням, при цьому вона нагадала, що очолює німецький уряд останній термін.

Головною темою новорічного привітання Еммануеля Макрона стала пенсійна реформа, відмовлятися від якої, за його словами, уряд не має наміру. Саме вона спровокувала масові страйки по всій Франції. Транспортний колапс в Парижі триває вже майже місяць. Поліпшилася ситуація з метро, працюють майже всі гілки підземки. А ось сполучення з основними аеропортами столиці майже немає. Не працюють близько 70% електричок, які з'єднують Париж і передмістя.

У своєму новорічному зверненні президент Польщі Анджей Дуда, як і Дональд Трамп, сфокусувався на економічному зростанні і благополуччя поляків. Щоправда, не забув нагадати про те, що слово 2019 року, що минає, – "безпека". Польщі вдалося збільшити присутність НАТО і американських військових в своїй країні, і закупити у США винищувачі і ракетні системи.

Привітання президенти Новий рік
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію