Підсумки мирного врегулювання на Донбасі у 2019 році – інфографіка

У вересні відбувся перший після дворічної перерви обмін полоненими «35 на 35»

Саміт "Нормандської четвірки"
Саміт "Нормандської четвірки"

Саміт "Нормандської четвірки" / Фото: сайт Кремля

З обранням Володимира Зеленського президентом України навесні цього року мирний процес врегулювання на Донбасі отримав шанс на перезавантаження. Уже в червні представником Тристоронньої контактної групи від України в Мінську знову став Леонід Кучма. А в липні Володимир Зеленський вперше телефоном поговорив з Володимиром Путіним.

З перших днів приходу до влади команда Офісу президента сфокусувалася на пріоритетності обміну полоненими і гуманітарних питаннях. У вересні відбувся перший після дворічної перерви обмін у форматі "35 на 35" (останній був 25 грудня 2017 року. – Авт.). Додому повернулися не тільки військовополонені українські моряки, а й Олег Сенцов, Олександр Кольченко, Володимир Балух, Роман Сущенко, Микола Карпюк та інші.

Підготовка до першої за три роки зустрічі лідерів Нормандського формату йшла досить напружено. Сайт "Сегодня" писав, що більше вона потрібна була українській стороні і особисто Зеленському, який зробив зустріч з Путіним своєю головною фішкою. Тому Москва увесь час підвищувала ставки, змусивши Київ підписатися під горезвісною "формулою Штайнмайєра" (механізмом введення в дію закону про особливий статус Донбасу після проведення там місцевих виборів. – Авт.). З зустріччю лідерів Нормандського формату пов'язала Росія і розведення сил і засобів у Станиці Луганській, Петрівському та Золотому.

Україна виконала всі вимоги Москви і 9 грудня в Парижі пройшли перші за три роки переговори нормандської четвірки (останні були в кінці жовтня 2016 року в Берліні. – Авт.). Вперше за увесь час зустрічей у такому форматі Володимир Путін вийшов на прес-конференцію з українським президентом і вперше лідери погодили підсумкове комюніке переговорів.

Четвірка домовилася:

- про обмін полоненими "всіх узгоджених на всіх узгоджених", який, за інформацією російських ЗМІ, має відбутися вже завтра у форматі "130 на 80";

- про розширення мандату СММ ОБСЄ до роботи 24/7;

- визначити нові пункти пропуску через лінію розмежування і три нові точки розведення сил і засобів;

- про проведення наступного нормандського саміту через 4 місяці в Берліні.

Також четвірка домовилася про продовження ще на рік закону про особливий статус Донбасу, що Верховна Рада і зробила 12 грудня. Не вдалося домовитися про механізм передачі контролю над кордоном і виведення російських військ. Ці питання переносяться на наступний саміт в Нормандському форматі, який відбудеться через чотири місяці в Берліні.

Також Росія вимагає закріплення особливого статусу Донбасу в українській Конституції і прямого діалогу Києва з проросійськими ватажками ОРДЛО. З цим категорично не згоден Київ. Володимир Зеленський неодноразово заявляв, що федералізації України не буде, як і не буде прямого діалогу, оскільки це дозволить Москві вимагати зняття європейських санкцій. Росія почне говорити, що це, нібито, внутрішньоукраїнський конфлікт, а не війна Росії проти України.

Нагадаємо, як повідомляли новини "Сьогодні", Тристороння контактна група домовилася про обмін полоненими до кінця року. Якщо домовленості не зірвуться, обміну можна очікувати з дня на день.

00:00:00 / 00:00:00
Донбас Україна 2019
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію