Чи дійсно з грудня подешевшає опалення: всі підводні камені рішення Кабміну

Експерти підтримують рішення влади знизити тарифи, але називають його запізнілим

Чи дійсно з грудня подешевшає опалення: всі підводні камені рішення Кабміну, фото-1

/ Фото: Олександр Яремчук, Сьогодні

Українцям обіцяють з грудня зменшити вартість опалення – про це заявив президент Володимир Зеленський, розкритикувавши Кабмін за високі тарифи. Причина – значно подешевшав за рік природний газ, який використовується підприємствами теплокомуненерго для вироблення тепла. Не виключено, що навіть перерахують платіжки заднім числом – за жовтень і листопад. Сайт "Сьогодні" розібрався з цією ініціативою влади і з'ясував: все не так райдужно, як кажуть з високих трибун.

0:00 / 1:20

Чому тепло має подешевшати

Як роз'яснив прем'єр Олексій Гончарук, головна причина того, що вже в грудні ціни на опалення знизяться- те, що газ за рік подешевшав на 30,5%. У грудні 2018 року тисяча кубометрів газу коштувала для комунальників 7482 грн, рік по тому – 5132 грн. За словами прем'єра, в тарифі на опалення 75% становить ціна газу.

"Тому тарифи на тепло можуть бути вже в грудні знижені на 23%, – підрахував прем'єр. – Раніше не було механізму, що дозволяє зробити такий перерахунок, тепер він є. Уряд ухвалив постанову, що дає таке право органам місцевої влади. Відсьогодні постачальники тепла можуть перерахувати платіжки, всі відповідні інструменти ми надали".

Прем'єр звернувся до представників місцевої влади в регіонах України з проханням не створювати штучних перешкод для зниження ціни на тепло. За словами Гончарука, уряд сподівається на сумлінне виконання постанови Кабміну на місцях – мерами і органами місцевого самоврядування.

Тобто, постанова Кабміну носить не обов'язковий, а рекомендаційний характер. А вже на місцях мають вирішити, наскільки подешевшає гігакалорія. Адже за рік газ подешевшав, а, наприклад, зарплати працівників теплокомуненерго збільшилися. На цій підставі споживачам можуть скинути не 23% від ціни гігакалорії, а, припустимо, 13%.

Що виходить у цифрах

Прем'єр оцінив, що зниження цін на газ вже здешевило обігрів для 65% користувачів, що мають індивідуальне опалення, перш за все, в селах і в приватному секторі міст. Залишилося 35% користувачів, які проживають в багатоповерхівках, також це лікарні, школи та інші установи.

Олексій Гончарук також підрахував, що вартість середньої платіжки має впасти на 300-400 гривень. Якщо врахувати, що середня ціна обігріву квадратного метра житлової площі становить 30 грн, а буде в грудні на 23% менше або 23,1 грн, то нескладний розрахунок показує: здешевлення платіжки на 300 грн можливе для квартири площею близько 45 кв. м, на 400 грн – площею близько 60 кв. м. Відповідно, для малометражок економія виявиться меншою, для "хоромів" – більшою.

Наведемо приклад: у листопаді у Києві за опалення 45-метрової квартири прийшли рахунки на 1300-1400 грн. Тобто, економія виходить істотна.

Міністр регіонбуду Альона Бабак підтвердила розрахунки прем'єра, згадавши, що ініціювати перерахунки повинні постачальники тепла. Також Бабак зазначила, що українці почали краще платити за комуналку.

За словами Бабак, до неї вже зверталися представники місцевих органів влади з проханням використати частину зекономлених коштів не на зниження тарифів, а на підвищення зарплат. Але міністр роз'яснила, що ці питання вирішуватимуться не раніше травня 2020 року, після закінчення опалювального сезону. Тоді ж можливий і перерахунок тарифів на тепло за жовтень і листопад 2019 року. Переплату споживачам не повернуть, а зарахують в рахунок оплати за наступний період.

Експерти: це перехід на ручне управління

Втім, експерти давно і наполегливо говорили, що тарифи можна зробити нижче.Фахівці в комунальній сфері говорять, що питання складніше, ніж здається. Отже, ще не факт, що тарифи перерахують заднім числом.

"Рішення влади правильне, але запізнилося мінімум на три місяці, треба було взятися за тарифи ще у вересні, коли був сформований новий Кабмін, і стало відомо, що газ коштує не 8500 грн за 1000 куб. м, виходячи з якого розраховані тарифи, а 6160 грн, – сказав нам енергоексперт Валентин Землянський. – Їм треба було у вересні зафіксувати ціну газу на весь опалювальний сезон, про що попереджали експерти. Тоді Нацкомісія з регулювання енергетики та компослуг (НКРЕКП), на підставі постанови Кабміну, встановила б законодавчо нові, більш низькі, тарифи на тепло для кожного теплокомуненерго. І не довелося б тепер Кабміну переходити на ручне управління, ухвалювати постанову, що має рекомендаційний характер, а прем'єру – умовляти мерів "Христа ради" виконати цю постанову, щоб зменшити суми за тепло в платіжках".

Землянський також нагадав, що з січня 2020 року в нас почне діяти енергоринок, і ціна газу, зафіксована в листопаді Кабміном на весь опалювальний сезон, стане 6960 грн за 1000 куб. м. Тоді як бути? Приймати нову рекомендаційну постанову, щоб комунальники не зазнали збитків?

Поки експерт прогнозує, що перерахують лише суми в платіжках за грудень, і то не факт, що оплата за тепло зменшиться на 23%. Що буде в січні і далі – не зрозумло. І навряд чи можливий перерахунок "заднім числом" за жовтень і листопад. Зробити це не дозволяє ані законодавство, ані фінанси, бо всі "зайві" гроші з рахунків Комуненерго йдуть на погашення їх боргів перед "Нафтогазом" за спожитий раніше газ.

Більш оптимістичний член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

"Нарешті вже влада згадала про те, що нормативно встановлена Кабміном ціна газу виявилася майже на 1000 гривень вищою, ніж ринкова, – сказав нам Пендзин. – Очікуємо зниження ціни на тепло вже в грудні і, сподіваюся, що і потому. Але на скільки – поки неясно. Адже тарифи у невеликих містах встановлюють місцеві органи, НКРЕКП регулює їх тільки для ліцензованих теплокомуненерго у великих населених пунктах, але зможе це зробити тільки після закінчення опалювального сезона", – роз'яснив Пендзин.

А як же з гарячою водою?

Експерти звернули увагу на те, що ані президент, ані прем'єр, ані міністр регіонбуду нічого не сказали про зміну цін на гарячу воду, але ж її теж гріють газом, який подешавшав.

"Це нелогічно, адже якщо йдеться про справедливі тарифи, значить повинна подешевшати і гаряча вода, – дивується Пендзин. – Можу припустити, що це питання не настільки актуальне для влади, адже в багатьох містах, за винятком Києва та, можливо, ще пари міст-мільйонників, люди не користуються гарячою водою через те, то вона насправді ледь тепла, а оплату виставляють як за гарячу. Масовою альтернативою стали електричні бойлери".

Залишається сподіватися, що після Нового року влада згадає і про цю проблему і "вмовлять" комунальників розв'язати й її. Як то кажуть, "в ручному режимі, так в ручному режимі", аби подешевшало.

Опалення грудень дешеве
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции