Транзит влади в Росії: навіщо Путін копіює Сталіна і до чого готуватися Україні

Президент РФ шукатиме шляхи домовитися з Заходом за рахунок інтересів України

Транзит влади в Росії: навіщо Путін копіює Сталіна і до чого готуватися Україні, фото-1

/ Фото: kremlin.ru

Скандальні висловлювання Володимира Путіна на пресконференції 19 грудня про те, що "під час створення СРСР Україна нібито отримала землі, до яких не мала відношення", зчинили и чимало шуму. Щоправда, критикували Путіна тільки експерти і користувачі соцмереж. Офіс президента і МЗС промовчали. Лише під час традиційної години запитань до уряду в п'ятницю, 20 грудня, в ВР заступник міністра закордонних справ України Василь Боднар засудив висловлювання президента РФ, пообіцявши, що свою заяву МЗС опублікує пізніше. А голова МЗС Вадим Пристайко в коментарям ЗМІ натякнув на "поганий фінал" для тих, хто зазіхає на чужу територію. Але офіційної реакції України на заяви Путіна так і не послідувало.

00:00:00 / 00:00:00

Тим часом в самій Росії, на думку політологів, після пресконференції стартувала дискусія про зміну політичної системи і транзит влади після 2024 року. За Конституцією РФ – це останній президентський термін Путіна. Далі він або представить наступника, як свого часу вчинив Борис Єльцин, або піде на зміну Основного закону з тим, щоб залишитися при владі. Більш того, в Росії не виключають і можливості проведення дострокових виборів до Держдуми 2021 року. Сайт "Сьогодні" розбирався, до чого готуватися Україні в разі зміни політичної системи в Росії. У наступних двох матеріалах сайт "Сьогодні" детально розбереться, як на Україні позначаться президентські вибори у двох найближчих сусідів – у Польщі та Молдові.

Путін йде?

З щорічним посланням до Федеральних зборів Володимир Путін звернеться 15 січня, на місяць раніше, ніж минулого року. Правда, і 2019-го воно відбулося не в березні, а в лютому. У ЗМІ це пов'язували з рекордним падінням рейтингу Путіна до 33%, яке зафіксував ВЦВСД. Цього разу ходять чутки, що щорічне послання запланували на місяць раніше, щоб оголосити про конституційні зміни, пов'язані з транзитом влади 2024 року. І привід для цього дав сам Путін.

На пресконференції 19 грудня господар Кремля заявив, що не проти внести зміни до Конституції РФ – скасувати в пункті 3 "Одна і та ж особа не може обіймати посаду президента РФ більше двох термінів підряд" статті 81 слово "підряд".

"Я знаю про ті дискусії, які на цей рахунок тривають, я їх бачу, чую. Пов'язане це як раз з можливим розширенням прав парламенту, з деякою зміною прерогатив і президента, і уряду. Але це все можна робити тільки після доброї підготовки. Що можна було б зробити – скасувати застереження "підряд". Ось ваш покірний слуга два терміни підряд відслужив, пішов і мав конституційне право повернутися на посаду президента, тому що це було вже не два терміни підряд. Але деяких наших політологів і громадських діячів це бентежить", – заявив Путін.

Російські ЗМІ пишуть, що про можливість зміни Основного закону на пресконференції 19 грудня Путін сказав мало не вперше. Але це не зовсім так. Напередодні свого третього президентського терміну 2012-го ідею вилучення з ст. 81 Конституції слова "підряд" він назвав "розумною". 2008 року, після двох президентських термінів пядряд, за пропозицією Дмитра Медведєва, якого поставили президентом, а Володимир Путін пішов на прем'єра, в Конституції РФ збільшили терміни президентських повноважень з 4 до 6 років. У 2024 року закінчується другий шестирічний президентський термін Путіна, і відповідно до п. 3 ст. 81 Конституції РФ, він більше не може балотуватися.

Чутки про транзит влади до 2024 року почали ходити ще до чергових президентських виборів 2018-го. Тоді ж почалася і підкилимна гра веж Кремля. Одні стверджують, що спеціально під Путіна змінять Конституцію, щоб він законно зміг і далі правити Росією. Голова Держдуми В'ячеслав Володін в статті "Жива Конституція розвитку" в липні і зовсім запропонував змінити Основний закон з тим, щоб розширити повноваження Держдуми. Хоча за кілька днів до цього Bloomberg з посиланням на свої джерела в Кремлі повідомив, що після виборів-2024 Путін може знову стати прем'єром з розширеними повноваженнями. Кількість депутатів Держдуми, які обираються за списками, за версією агентства, скоротять, а мажоритарників, навпаки, збільшать. Нібито такі зміни хочуть прийняти до чергових виборів до Держдуми 2021 року, що дасть Путіну повний контроль над парламентом за три роки до президентських виборів.

Ще більший хаос в обговорення про транзит влади вніс лідер КПРФ Геннадій Зюганов, який днями не виключив можливість проведення дострокових президентських виборів.

Керівник програми "Російська внутрішня політика та політичні інститути" Московського Центру Карнегі Андрій Колесников вважає, що публічна відповідь Путіна на пресконференції про можливу зміну Конституції дала старт режиму тестування такої ідеї.

"Можливо, це фальстарт. А може бути, за побажаннями "політологів" підуть "численні прохання трудящих" змінити Конституцію так, щоб у Путіна не було жодних обмежень. І проблема буде розв'язана. Для незадоволених ж є суди і поліцейські кийки. Поки ця технологія теж працює", – вважає Андрій Колесников.

Путін схвалює політику Сталіна

У російських ЗМІ з'явилося безліч статей з коментарями політологів про те, яким же саме може бути цей транзит влади. Одні припускають, що Путін втомився і піде, попередньо назвавши ім'я наступника, як 1999-го Єльцин вчинив з самим Путіним. Інші не виключають транзиту влади за прикладом Казахстану, коли Путін стане головою Ради безпеки з особливими повноваженнями. Однак, експерти попереджають, що навряд чи транзит влади глобально змінить зовнішню політику Кремля, особливо щодо України.

Після обрання Володимира Зеленського президентом ставлення росіян до України та українців істотно поліпшилося. Останні дані спільного дослідження "Левада-центру" і КМІС, яке проводилося у вересні-жовтні, показують, що 56% росіян добре ставляться до України, тоді як минулого року цей показник ледь перевищував 30%. Однак стратегічно політику Москви це не змінить.

Останні висловлювання Путіна на пресконференції, що "під час створення СРСР Україна отримала землі, до яких не мала відношення", прямо вказують на те, що в Кремлі не відмовилися від ідеї поділу України. Експерти зазначають, що Путіну байдужа доля людей, як на окупованих територіях Донбасу і Криму, так і в Україні. Якщо потрібно буде розв'язати війну, він це зробить, і за людськими жертвами питання не стане. Водночас, за словами керівника Центру досліджень РФ в НІСД Петра Бурковського, варто звернути увагу, що відповідаючи на запитання про Леніна, де Путін згадав про нібито неукраїнські території, він позитивно висловився про політику Сталіна.

"На запитання про Леніна, чи не час його виносити з Мавзолею, Путін відповів, що у Леніна була неправильна точка зору з національних питань, а у Сталіна – правильна. Сталін "відзначився" кількома речами: організованим в Україні штучним Голодомором; пактом Молотова-Ріббентропа, де йшлося про поділ Польщі; абсолютно бездарним командуванням Червоною армією і веденням бойових дій у Другій світовій, коли десятки мільйонів людей загинули, а ті, хто повернувся з концентраційних таборів, потрапили в полон або знову-таки потрапили до таборів; Сталін придушив національно-визвольні повстання ОУН-УПА в Україні. Судячи з усього, Путін схвалює все, що було зроблено Сталіним", – сказав сайту "Сьогодні" Петро Бурковський.

За словами експерта, звідси для України дуже погані висновки. По-перше, Путін шукатиме шляхи домовитися з Заходом за рахунок інтересів України, як це свого часу зробив Сталін з Гітлером. По-друге, в державах, які були захоплені Червоною армією за підсумками Другої світової, Сталін досяг успіху у встановленні маріонеткових режимів, згадати тільки Чехословаччину. Все це Путін намагатиметься зробити і в Україні.

Путін Сталін Україна
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции